TEST DRIVE<>
122006<><>

Ever-power UPS KME 1000VA i KME 500VA

Milom ili silom

Ever-power UPS KME 1000VA i KME 500VA
Ever-power UPS KME 1000VA i KME 500VA
Iz nepoznate kineske firme Ever-power stižu nam dva jeftina UPS uređaja. Razlikuju se po broju priključaka koje mogu da štite i po kapacitetu. UPS-ovi se povezuju s kompjuterom preko običnog RS-232 porta (serijski port) što možda deluje kao mana u vremenu USB-a, ali na ovaj način je mogućan rad i na starijim mašinama kojima je potrebna zaštita bez potrebe za dodatnim hardverom ili eventualnom zamenom ploče. Drajver dolazi na dva flopi diska, što nas je prilično iznenadilo – danas je flopi disk skuplji od CD-a, ali izgleda da je i ovo urađeno zarad kompatibilnosti sa starijim kompjuterima. Drajver radi u svim Windowsima i instalacija je sasvim korektna (a budi i nostalgiju dok korisnik sluša kako škripi flopi drajv).

Kvalitet izrade je solidan, teško je naći realne zamerke – jedino što se primećuje jeste malo lošija završna obrada, to jest malo „jeftinija” plastika. Ovo je izraženije na modelu KME 500VA čija se plastična poleđina primetno ulegne kada se na njega povezuju strujni kablovi. Iako se kablovi povezuju samo jednom, ovo dosta govori o kvalitetu izrade. Model KME 1000VA je daleko ozbiljnije izrade i ima metalno kućište s kojim nema sličnih problema.

Posle inicijalnog punjenja od barem osam sati (kada se napune do nekih 80% kapaciteta) UPS-ovi su spremni za rad. Model KME 1000VA ima četiri izlazna naponska konektora, a KME 500VA ima dva. Oba UPS-a imaju zaštitu za telefonsku liniju, dolaze sa dva kabla za napajanje i jednim serijskim kablom. Drajver je identičan, a jedina razlika je u trajanju baterije. S prednje strane se nalaze LED indikatori i prekidač. LINE LED je stalno uključen i sija zelenim svetlom (nije preterano jak tako da neće smetati u sitnim satima), INV se pali kada nestane struje te se kompjuter napaja sa baterije UPS-a, dok BAT sija crvenom bojom kada se kapacitet baterije bliži kraju. Pored LED indikacije postoji i zvučna – kada nema struje, UPS ispušta dovoljno glasne „bipove” u intervalu koji se skraćuje kada preostane jedan minut trajanja baterije.

Nismo uspeli da izmerimo padove napona kada se napajanje prebaci sa mreže na bateriju, dok softverski deo paketa odlično obavlja svoj posao – postoji mogućnost automatskog snimanja fajlova u programima u kojima se trenutno radi, kao i log nestanaka struje i gašenja kompjutera (korisno ako je kompjuter podešen tako da se sam uključuje po povratku struje).

Na kompjuteru sa napajanjem od 400 W (i sa komponentama koje solidno „srču” struju) na koji je povezan 17-inčni CRT monitor proverili smo deklarisana vremena autonomije. KME 1000VA bi trebalo da izdrži 10 minuta u radu (vreme koje je podesio drajver), dok je vreme slabijeg oko 5 minuta. Kompjuter je bio povezan na Internet, puštao muziku i film i radio u nekoliko zahtevnih programa (AutoCAD i 3D Studio MAX). Naravno, i ovaj tekst je pisan bez struje iz EDB-a. Uspevali smo čak i da pokrenemo nekoliko igara dok je jači model napajao kompjuter. Jedina realna razlika u radu koju smo primetili jeste brujanje i zujanje koje ispušta UPS, dok se sve ostalo odvijalo kao u normalnom radu. Minut pre kraja rada softver izbacuje upozorenja na svakih deset sekundi, iako je teško razumeti šta znači „Are you continue?” Bez obzira na nepismene programere, jači UPS je i pored sveg maltretiranja uspeo da izdrži čitavih 15 minuta dok nije sam ugasio kompjuter. Problem je nastao pri gašenju jer kompjuter nije kompletno ugašen, već je samo izbačen na logon ekran. Iako na ovaj način verovatno neće doći do oštećenja hardvera ili operativnog sistema, ipak mislimo da bi softver morao bolje da funkcioniše. Dok je jači model prevazišao očekivanja, model KME 500VA je prošao daleko lošije – uspeo je da izdrži 4 minuta i 52 sekunde, ali Windows nije normalno ugašen, već je po isteku tog vremena napon samo isečen. Iako je pre gašenja ponuđeno snimanje podataka u aplikacijama koje su radile, ovo definitivno nije dobar način rada, pogotovo kada se radi o UPS-u (čiji je zadatak upravo da zaštiti kompjuter od strujnih šokova).

Na kraju je lako odlučiti šta je bolje – jači model je zaslužio našu preporuku jer po ceni od oko 70 evra uspeva da izdrži zaista dug period vremena u autonomnom radu. Problemi sa gašenjem kompjutera jesu prisutni, ali se ipak radi o jeftinijim uređajima bez poznatog imena.

Obrad KOSTADINOVIĆ

 
nVidia GeForce 8800GTX i 8800GTS
Microstar K9A Platinum
nVidia GeForce 7900GS SLI, ATi Radeon X1950Pro CrossFire
Intel 945P vs P965
Samsung SyncMaster 940BW, 205BW i 215TW
Canon MF3240, Samsung SCX-4521F
PQI Card Drive U510
Logitech Z-10 Interactive 2.0 Speaker System
Matrox DualHead2Go
Genius ErgoMedia 700
Mustek Portable DVD PL1070D
Genius G-Pen 450 i G-Pen 560
Altec Lansing AHS-515, Trust HS-4100
Digital Photo Frame
BT YJ-547, ST Lab STM32
OvisLink AirLive FSH8PS
Ever-power UPS KME 1000VA i KME 500VA
Šta mislite o ovom tekstu?
Trust Laser Combi Mouse MI-6200
PQI mPack P600 i mTrix
Chicony Icam 5220

KME 500VA
Podaci:
naponska zaštita ± 25%, 500 VA / 300 W
Proizvođač:
Ever-power
Kontakt:
List Computers

KME 1000VA
Podaci:
naponska zaštita ± 25%, 1000 VA / 600 W
Proizvođač:
Ever-power
Kontakt:
List Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera