TEST RUN<>
012007<><>

Web Page Maker 2.3, Web Page Wizard 1.0, Web Easy Professional Express 6.0, Web Studio 4.0, Ezypage 9.67

Jednostavni HTML editori

Kreiranje Web sajtova za lenje ili „neupućene”

Kada posle Nove godine budete ponovo u stanju u kojem ćete moći da racionalno donosite odluke, možda će biti pravi trenutak da, pre nego što ponovo počne škola, predavanja na fakultetu ili neke druge „nove radne pobede” – započnete rad na svom Web sajtu. Pre dva meseca smo s vama podelili uvodne naznake dinamičkog kreiranja Internet stranica – JavaScript, PHP i MySQL, neverovatnog boosta jasno strukturiranom HTML-u. Ukoliko je to bilo više nego što ste spremni da izučite, a niste voljni ni da se bavite „čistim notepad” HTML-om, onda je možda vreme da se okrenete sceni lakših softverskih Web rešenja.

Bilo da želite da uploadujete slike najluđe noći, da napravite jednostavan sajt o sebi (generičke strane na temu koji vam je omiljeni film, boja ili gde izlazite), specijalizovan sajt koji iz prve ruke govori o tome koja pića ne treba mešati ili možda jedan posvećen istočnjačkim borilačkim veštinama, programi koje danas opisujemo su tu da vreme potrebno za programiranje njihovog sadržaja saseku u korenu. Druga i potencijalno veća prednost jeste što za njihovo korišćenje najčešće i nije potrebno poznavanje HTML-a.

S obzirom na naše govorno područje, velika stvar je i mogućnost podešavanja enkodinga teksta, kako bi se uspešno pokazale „kukice” na latiničnim i celokupna porodica ćiriličnih slova. Za naš region je potrebno izabrati ISO 8859-5 za zvanično pismo ili ISO 8859-2 standard (poznat i kao Latin-2) za latinično. Windows alternative koje pružaju istu funkcionalnost nose oznake CP-1251 i CP-1250, respektivno. Bitnijih razlika nema, stvar je samo u ličnim afinitetima.

Web Page Maker 2.3

Web Page Maker 2.3
Web Page Maker 2.3 
Najveća prednost ovog programa jeste skup gotovih JavaScript kodova. Od jednostavnijih, tu je promena boja scrollbara, talasanje teksta pa i efekat padanja snežnih pahuljica. Na raspolaganju su i analogni časovnik, efektno highlight fokusiranje slika te grafička „unapređenja” kursora, upakovana u trag koji ga prati ili zvezdice koje igraju oko njega.

Interfejs Web Page Makera je sveden, a meniji nisu prenatrpani i naporni. Najčešće korišćene ikone su u gornjem delu, dok je desni deo zadužen za prikaz postojećih strana i njihovih „sastojaka”. Svi prisutni elementi Web stranice mogu se zaključati u trenutku kada ste zadovoljni njihovim podešavanjima, a pored standardnih, na raspolaganju vam stoje i nešto složeniji: iFrame, rollover slika, skrolujući tekst, flash animacije, audio itd.

Tu je svakako i pojednostavljeno kreiranje stilova koje možete primeniti na više mesta, kao i prosto iscrtavanje grafičkih elemenata kao što su krugovi, elipse i pravougaonici, sa slobodnim izborom boja ili prelaza (gradijenta). Rutina za stvaranje navigacionih menija je za pohvalu, a podrazumeva se i slanje završne strane na svetsku Mrežu.

Od ponuđenih templejta ne očekujte previše, kako u kvantitativnom tako i u kvalitativnom smislu. Ima ih ukupno osam u kategorijama Business i Personal, a za dodatne je potrebno izvršiti registraciju. Kada smo već kod toga, svaka strana koju kreirate u Trial periodu će biti etiketirana adekvatnim banerom. Najjednostavnije rešenje ovog „problema” jeste odstranjivanje treće linije kôda otpozadi, posle „</HTML>” i „</BODY>” taga. Druga i daleko veća zamerka odnosi se na nepostojanje podrške za naš keyboard layout.

Web Page Wizard 1.0

Web Page Wizard 1.0
Web Page Wizard 1.0 
Predložaka za strane ima čak pedesetak, a podeljeni su na tri grupe: poslovne, lične i klasične. Poslednji skup čini deset jednostavnih dizajna, varijacija jedne te iste teme, dok personalnih i onih vezanih za posao ima po dvostruko više, a mora se priznati i da su zaista inspirativni. Ukoliko ste planirali da pravite sajt na engleskom, moraćete da prevedete sve elemente strane pošto su oni ne nekom čudnom jeziku koji liči na kombinaciju francuskog i nemačkog.

Nažalost, Web Page Wizard nema mnogo više da ponudi od predefinisanih strana. Ne postoji mogućnost ubacivanja multimedijalnih sadržaja, dok je podržano svega nekoliko grafičkih formata (recimo, PNG nedostaje). Iako je nedostatak podrške za audio i video elemente veliki propust, ipak mu se može nekako progledati kroz prste, ali prosto je neverovatno da su autori sebi dopustili slobodu da zaobiđu i flash animacije!

Rad u programu je jednostavan, a interesantan je i način interakcije sa elementima strane. Levi toolbar pruža mogućnost kreiranja teksta i grafike, kao i manipulacije postojećim, dok se gornji koristi za podešavanje njihovih atributa. Tu se podrazumevaju fizičke osobine (veličina, stepen rotacije, alternativni tekst), linkovanje, filovanje (bojom, teksturom, slikom), pa i grafički efekti i promena stilova. Poslednjih ima petnaestak i predstavljaju raznovrstan skup 3D i 2D šara i slika dugmića, dok se pod efektima podrazumevaju bevel, glow i shadow.

Web Page Wizard rado zanemaruje „čćđšž”, kao i njihovu ćiriličnu braću, a još jedno ograničenje je ukupan broj startovanja demo verzije. Posle samo pet uključivanja programa, potrebno je pristupiti registraciji, ali na osnovu onog što nudi, teško da će neko posegnuti za tim.

Web Easy Professional Express 6.0

Web Easy Professional Express 6.0
Web Easy Professional Express 6.0 
Posle svega nekoliko startovanja, od vas će biti zatraženo da se besplatno registrujete, a posledica toga će biti pristigla šifra za aktivaciju u vašem mejlu. Express edicija Pro izdanja je besplatna, dok je za funkcije isključivo Pro varijante potrebno izdvojiti četrdeset dolara. Aktiviranjem ekspresne verzije dobijate mogućnost pristupa servisu www2.v-com.com/artonline gde možete naći veliki broj pozadinskih slika, clipart grafika, animiranih GIF-ova, MIDI i WAV zvukova i slično. Organizovani su po kategorijama, a navodi se da ih ima preko trideset hiljada.

Prve dve stvari koju Web Easy nudi jesu dobar interaktivni tutorijal i prilagođavanje datih templejta. Iako su ovi drugi neosporno dobrog kvaliteta, u besplatnoj verziji ih ima samo šest u biznis klasi odnosno tri u „ličnoj” sekciji. Personal Wizard je jedan od ponuđenih i služi za olakšano kreiranje prezentacije sa ličnim informacijama. Postavljanje strane se vrši putem forme za unošenje vaših osnovnih podataka, dodavanjem slika i interesovanja i, konačno, ubacivanjem proizvoljnih linkova.

Sklop programa je neobičan. Ikona gotovo da nema te se većina stvari mora pozvati iz menija, dok donji deo predstavlja pano iz kojeg se vrši drag’n’drop elemenata. Tu možete izabrati sve, od flash animacija, preko grafičkih ramova slika, do funk MIDI melodija. Iz menija Insert: Object takođe je omogućeno ubacivanje, a ovde se govori o prilagodljivim formama, bulletima, counterima, pa čak i funkcionalnom digitronu.

Iako ne postoji vremensko ograničenje, broj opcija koje su isključene daleko prevazilazi broj prisutnih. Jedini meni koji ima svrhe posećivati jeste Modify iz kojeg se postiže linkovanje, sortiranje, pozadinski audio, ali i grafička manipulacija na temu isecanja, rotiranja, bacanje senke... Tabele dolaze sa dvadeset „skinova” te su vredne pomena, a ne smemo zaboraviti ni prosto dodavanje RSS feedova i tranzicionih efekata na stranama.

Web Studio 4.0

Web Studio 4.0
Web Studio 4.0 
Ukoliko planirate da koristite „šablone”, Web Studio ih ima preko dvadeset. Zadovoljavajućeg su kvaliteta i prilično su raznoliki, a zajedničko im je što kreiraju samo početnu stranu, a ne i „ljušture” za neke od linkova. Pravljenje stranica koje koriste frejmove vrši se uz pomoć neke vrste čarobnjaka, ali pomalo je razočaravajuće nepostojanje jednostavnog načina za kreiranje inline frejmova. Moguće je ubaciti gotove HTML elemente drugih stranica, a nepotrebno je istaći da su podržani svi vidovi animacija (ASF, AVI, MPEG, Real, QuickTime, Windows Media) i dobar deo audio-formata (MPEG123, Real Audio, MIDI, Wave, AIFF, WMA, AU...).

Opcija ima pregršt, a kao ilustracija, evo samo „vrha brega”: automatski proračun i menjanje formata slika kako bi se umanjila veličina izlaznog fajla, određivanje transparentnosti objekta, korišćenje HyperStudio Stack fajlova, spellcheck (ukoliko radite strane na engleskom), pa čak i preuzimanje slike direktno sa skenera ili recimo TV kartice.

Donji deo radnog ekrana je zadužen za ubacivanje elemenata kao što su dugmići, clipart, pozadine, slike, ali i Cool Stuff. Ovde su autori objedinili veći broj skriptova kao što su onemogućavanje desnog klika mišem, ubacivanje kalendara ili tačnog vremena, pretraživanje direktno sa vašeg sajta itd. Za većinu elemenata nije potrebno nikakvo znanje „naprednog” HTML tagovanja, ali za one za koje je to neophodno, jasno je naglašeno u tooltip tekstu.

Među elementima za drag’n’drop svoje mesto su našli i fenomenalni efekti. Na talonu su promena kontrasta, stvaranje senke, više posterize efekata, black&white, flip, mirror, hue, oilpaint, pattern, noise, saturation... Primenjuju se prostim prevlačenjem na željeni objekat ili tekst, a rezultati su zaista kvalitetni.

Još jedna stvar vredna pomena je i statistika koja se može naći u okviru Page Properties. U zavisnosti od brzine Internet veze, prikazuje se vreme potrebno za učitavanje konkretne strane, kao i njena veličina. Obuhvaćeno je sve, od 28K modemske veze, preko ISDN-a i DSL-a, do T1 linija.

Ezypage 9.67

Ezypage 9.67
Ezypage 9.67
Ironija je što se ovaj program ne može preuzeti sa matičnog sajta, iako link postoji, već se za to mora koristiti neki od download servera kao što su tucows.com ili download.com. Ezypage predstavlja navodno još jedan WYSIWYG editor, ali ponekad se rezultati u browseru razlikuju od onih prikazanih u programu. Korišćenje je znatno kompleksnije od konkurencije, a jedan od razloga najverovatnije leži i u interesantno osmišljenom interfejsu. Pored srodnih elemenata koji su razloženi u više različitih menija, tu je i jedan dinamični meni koji se pojavljuje kao poslednji s desne strane. Njegov naziv i svrha variraju u zavisnosti od izabranog objekta strane, a čine ga iste one stavke koje se dobijaju desnim klikom na dati objekat.

Kvalitet templejt stranica neverovatno varira. Iako nema stvarne podele na kategorije, grubo se mogu odvojiti tri celine: izuzetno kvalitetan dizajn (retkost), oskrnavljeno-retardiran (brojnije, a bolje da ih nisu ni ubacili) i hibrid koji predstavlja lepe elemente u ružnom okruženju ili obratno.

Svetle strane programa se ogledaju u olakšanom kreiranju Map area segmenata (delovi slike koji se ponašaju kao linkovi), podešavanju promene slika prilikom prelaska miša, odličnoj podršci za naš jezik, kao i jednostavnom konvertovanju slika među GIF, PNG i JPEG formatima, direktno iz programa. Tu je i podrška za iFrame, dinamičke menije, skrolujuće poruke, Text Art i 3D tekst, pa čak i kreiranje Flow Chart grafikona prostim spajanjem delova mreže tokova na podesivom gridu. Karakteristična Google pretraga se može ubaciti, kao i eksterne JavaScript linije.

Koncept programa je nekako nedovršen. Dodavanje multimedijalnih elemenata nije omogućeno, a JavaScript kodovi često zahtevaju nezanemarljivu dozu znanja korisnika kako bi postali operativni. Tabele su jednostavne i ne postoji izbor njihovog dizajna. To i nije toliko strašno, ali je zato činjenica da se ćelije ne mogu spajati (merge) blago rečeno katastrofalna. Znači da uvek imate isti broj kolona u svakom redu – horor u praksi.

Koliko god da smo se trudili, nismo uspeli da pronađemo opciju Undo pa ukoliko ste greškom obrisali tabelu koju ste radili više časova, verujemo da nećete biti presrećni. Osećaj korišćenja ovakvog „derivata” od programa podseća na skakanje iz aviona bez padobrana na leđima.

• • •

Naš savet je da za početak zasučete rukave i naučite osnove HTML-a. Internet je dobro potkovan kvalitetnim i besplatnim štivom koje možete pronaći preko svakog pretraživača: obilje tutorijala, primera i knjiga koje možete preuzeti. Toplo vam preporučujemo adresu www.mcli.dist.maricopa.edu/tut gde se nalazi vrlo dobar kurs koji „od nule” prelazi osnovne HTML tehnike, polako obrađuje forme, Javascript, pa dotiče i polja zvuka, Shockwavea i same Jave.

Što se tiče programa na testu, definitivno treba zaobići Ezypage i Web Page Wizard zbog njihove nekompetentnosti i odsustva opcija, osim ako imate mazohističkih nagona. Iako daleko ispred ovih naslova, Web Page Maker je završio na trećem mestu zbog nepoštovanja našeg drevnog pisma i nešto slabije izvedbe od finalista. Poslednja dva programa na papiru su rame uz rame, ali se to u praksi ne može ni dokazati niti opovrgnuti. Osiromašenost Express verzije Web Easyja ne pruža uvid u njegove stvarne mogućnosti, dok je u slučaju Web Studija neopravdano izostavljena podrška za forme. Svesni ovog propusta, autori su omogućili olakšano „uvoženje” on-line napravljenih formi, a više o tome možete naći na njihovom sajtu. Ipak, kako stvari trenutno stoje, zlatna medalja pripada skupom, ali i kvalitetnom ostvarenju Web Studio.

Miloš KNEŽEVIĆ

 
interVideo WinDVD 8 Platinum
ArtStudioPro 1.11
BitDefender Antivirus Plus 10
AVS Video Tools 5
Acoustica Beatcraft 1.02
Voice Cloak Plus 1.0
Boxer Text Editor 12.01
My Privacy Total 3.2
VextraSoft Vextractor 3.50
Web Page Maker 2.3, Web Page Wizard 1.0, Web Easy Professional Express 6.0, Web Studio 4.0, Ezypage 9.67
Šta mislite o ovom tekstu?
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera