TEST DRIVE<>
032007<><>

AMD 580X Crossfire

AMD čip-set, opet

Jedna od stvari koje su obeležile pretposlednju godinu prošlog milenijuma (1999), jeste i pojava jezgra K7 i prvih AMD Athlon procesora. Posle godina „plagijatorstva”, AMD je napravio prvo zaista (i samo) svoje jezgro za procesor. Ostalo je istorija: Athlon, Athlon XP pa onda i jezgro K8 u Athlonu 64...

Prvi Athlon procesori bili su praćeni i AMD čip-setovima. AMD750 je bio prvi SlotA čip-set, a dve godine nakon toga AMD se okitio i titulom „tvorca prvog čip-seta na svetu koji je koristio DDR memoriju” sa AMD760 dizajniranim za Athlone XP. Ipak, pored kvaliteta i dobrih performansi, AMD je ubrzo odustao od sopstvenog dizajniranja čip-setova i fokusirao se samo na procesore. Svestan da nema snage i finansija da održi borbu i na tom frontu, maksimalno je podržao VIA i kasnije nVidiju u dizajnu njihovih čip-setova KT i nForce.

Godinama su kupci AMD procesora birali između VIA i nForce čip-setova, smenjivale su se generacije procesora i verzije KT/K8T i nForce čip-setova i stižemo do jeseni prošle godine kada je ATI preuzeo AMD. Pored mnogih drugih stvari, ova odluka je uticala i na ponudu čip-setova za AMD procesore jer su „zeleni” iz Teksasa ovim potezom postali i vlasnici familije čip-setova Radeon Xpress.

AMD je svakako svesno kupio ATI, a činjenica da ATI poseduje vrlo dobru liniju čip-setova svakako je pomogla AMD-u u donošenju ove odluke. Podsećamo, mnogi budućnost vide u integraciji centralnog procesora, grafičkog jezgra i čip-seta, a AMD sada sve to ima kao „in house” rešenje.

Za tako nešto ćemo, ako se i desi, sačekati neko vreme, a do tada AMD polako preimenuje ATI u AMD proizvode. Čip-setovi su prvi na spisku jer je kod njih to lakše uraditi – Xpress nije ime koje se urezalo korisnicima u pamćenje (za razliku od Radeona).

Dok se već sledećeg meseca ne pojave novi čip-setovi, AMD u svojoj gami za sada ima samo dva čip-seta – 580X CrossFire i 480X CrossFire. U pitanju su ATI Radeon Xpress CrossFire 3200 i ATI Radeon Xpress CrossFire sa drugačijim imenima.

580X CrossFire koristi sada već skoro godinu dana star northbridge čip RD580, dok R480X CrossFire koristi još stariji RD480. Oboma je pridružen „južnjak” SB600 pa je spisak mogućnosti pristojan, mada ni po čemu poseban. Ako se izuzme CrossFire mogućnos,t ovo su tek prosečni čip-setovi. Podržani su svi AM2 procesori, PCI-Express magistrala, četiri SATAII konektora sa RAID mogućnostima (ne i NCQ), deset USB 2.0 portova i High Definition Audio kodek za zvuk. Neverovatno, ali nema podrške za Ethernet koja je standardna za svaki savremeni čip-set.

R480X ima svega 20 PCI-Express linija, ali i dalje podržava CrossFire. Ipak, ukoliko se koriste dve grafičke kartice, obe će dobiti samo po osam PCI-E linija. R580X ima 40 PCI-Express linija od kojih je dva puta po 16 namenjeno za grafičke kartice. Ukoliko su obe Radeon i podržavaju CrossFire režim, ovaj čip-set će to i omogućiti, punom brzinom, preko 32 linije PCI-Express magistrale. To je najvažnija, ali ne i i jedina razlika između high end AMD 580X i mainstream AMD 480X čip-setova.

Čip RD580 je daleko optimizovaniji i energetski efikasniji pa prilikom rada troši svega 7 W električne energije što onemogućava bilo kakvo zagrevanje u jednoj krajnosti – radu na podrazumevanim taktovima, a daje velike overklok mogućnosti kao drugu krajnost. Sve ovo se, kao i uvek, podešava u BIOS-u matične ploče i od proizvođača zavisi kolike će konkretna matična ploča imati mogućnosti.

AMD svoj 580X reklamira kao najbrže AM2 rešenje. Da bismo to proverili, poredili smo ga s prvim konkurentom nForce 590SLI – najjačim nVidijinim čip-setom za AMD procesore. Kao i uvek, testirali smo dve matične ploče istog proizvođača i izbor je, kao i mnogo puta do sada, pao na Asus jer samo ovaj proizvođač ima dovoljno širok spektar proizvoda. M2R32-MVP je za sada prva matična ploča sa čip-setom AMD 580X koja se može sresti, dok je M2N32SLI-Deluxe zasnovana na nF590 SLI i već se dugo nalazi na tržištu (bila je testirana i u našem časopisu).

Ono što bi bilo logično, da AMD procesor najbolje radi sa AMD čip-setom, nije potvrđeno u praksi – nVidia je ipak brža. Razlike nisu velike, ali su i dalje na strani ploče nForce 590SLI. Neki testovi su pokazali preko 10% razlike, recimo testovi igara u niskim rezolucijama koji pokazuju iskorišćenost procesora i memorijskog kontrolera, a najubedljivija pobeda je u testu rada sa hard diskom gde je nVidijina SATA „implementacija” dala 15% bolje rezultate od ATI-jeve (AMD-ove) u SB600 southbridgeu.

S obzirom na to da je veoma slična situacija ustanovljena i u prošlom testu ploče sa čipom RD580 dok se čip-set zvao Radeon Xpress CrossFire 3200, jasno je da je jedina promena ona u nazivu. Dodatnih optimizacija i unapređenja nije bilo pa je jasno da je u globalu AMD 580X ipak slabiji čip-set. Nisu u pitanju performanse, tu najčešće odlučuju nijanse, već AMD 580X po mogućnostima zaostaje u odnosu na nForce čip-setove poslednje generacije.

Ujedinjenjem snaga, inženjeri ATI-ja i AMD-a svakako imaju znanja i mogućnosti da u budućnosti izbace bolji čip-set i to se od njih upravo i očekuje. Da li će nVidia biti preskočena, teško je prognozirati s obzirom na to da ni Intelu u poslednje vreme ne uspeva da napravi bolji čip-set za svoje procesore od nVidijinih, ali svakako će se potruditi.

Logično, treba očekivati i veći izbor čip-setova, kako onih klasičnih tako i onih sa integrisanom grafikom pa sve do modela namenjenih prenosnim računarima. Kad im već trenutno ne ide sa procesorima, možda će sa čip-setovima bolje.

Saša UZELAC

 
Intel Core 2 Duo E4300
Acer Travelmate 2483WXMi, Toshiba Satellite P100-425, Acer Aspire 5632WLMi, Toshiba Satellite A100-599
Asus M2R32-MVP
AMD 580X Crossfire
Šta mislite o ovom tekstu?
Cooler Master Eclipse, Mars, Hyper TX, Hyper L3
BenQ DC E610 i DC C740
Epson EPL-6200L
Canon CanoScan 4400F
Logitech diNovo Edge
LaCie mini HDD & Hub, Brick Desktop, Brick Mobile
ST1220 savitljiva tastatura
Logitech Cordless Internet Handset
Genius Slimstar 820 Solargizer
TwinMOS USB 2.0 8in1 Card Reader/Writer
Razer Krait
Logitech FreePulse Wireless Headphones
Odys PDV-57010D
Mini Vacuum Cleaner FD-368, USB Warmer, Smokeless Ashtray AYJ-SA168 i USB Computer LED Lamp 660
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera