TEST DRIVE<>
102007<><>

Intel Core 2 Quad Q6600

Četiri postaju standard

Pre skoro godinu dana Intel je predstavio svoj prvi Quad Core procesor QX6700, a u januaru ove godine videli smo i nešto pristupačniji Q6600 na 2,4 GHz koji je tada koštao više od 800 dolara. Zahvaljujući neverovatnoj odlučnosti Intela da se izbori sa AMD-om, cena ovog procesora pala je prvo na 531 dolar, a posle drugog pojeftinjenja Core 2 Quad Q6600 možete kupiti i kod nas za manje od 300 evra, što ga čini vrednim razmatranja ne više samo za profesionalnu, već i za ozbiljniju kućnu upotrebu. Cenovno se ovaj procesor preklapa s procesorom Core 2 Duo E6850 koji radi na 3 GHz, što kupce stavlja na zaista teške muke. Pokušaćemo da vam pomognemo u izboru.

Intelovi Core 2 Quad procesori koriste jezgro Kentsfield o kojem je već bilo reči prilikom testa Core 2 Extreme QX6700 procesora. Podsećanje, ovo jezgro sastavljeno je od dva Conroea u jednom procesorskom pakovanju, što možda nije elegantno, ali je svakako vrlo funkcionalno rešenje. QX6700 je zamenio QX6850, a Q6600 i Q6700 su ponuđeni kao modeli serije Core 2 Quad.

Zanimljivo je što modeli iz ove serije procesora i pored četiri jezgra nisu preveliki potrošači električne energije, ali je uvek preporučljivo imati kvalitetno napajanje i dobro provetreno kućište. O nekoj preteranoj buci koju proizvodi fabrički hladnjak pri radu nema ni govora, ali ako planirate overklok, preporučujemo obavezno korišćenje kvalitetnijih modela nekog od poznatijih proizvođača.

Naravno, mogućnosti hardvera su jedna, a sposobnost softvera da iskoristi raspoložive resurse potpuno druga stvar. Samim tim ne iznenađuje činjenica da lista aplikacija koje u potpunosti podržavaju sva četiri jezgra trenutno nije posebno duga. S druge strane, korisnici koji se bave video kompresijom, renderingom i sličnim stvarima, pred sobom imaju jasnu situaciju. Čak i da njihov omiljeni program ne podržava sva četiri jezgra, mogu startovati dve ili više instanci i tako odraditi više posla za određeno vreme. Ako ste prilično efikasni u zadavanju zadataka svom računaru, ovo je pravi procesor za vas, pošto će dobro organizovani korisnici uvek moći da urade više nego sa sada standardnim dvojezgarnim procesorima. Osećaj u radu je poseban jer je veoma teško zagušiti ovakav sistem, uz uslov da radne memorije ima uvek dovoljno. Ispod 1 GB svakako ne treba ići, posebno sa današnjim cenama DDR2 memorije, a naša preporuka je 2 GB DDR2-800 ili DDR2-1066 radne memorije. Što se zabavnog softvera tiče, većina novih igara svakako podržava dual core. Jedna od retkih igara koja ima podršku za procesore sa više od dva jezgra je Supreme Commander, a spisku bi trebalo da se pridruže i udarni naslovi koje očekujemo – Crysis, Alan Wake i sve igre koje će koristiti Unreal Tournament engine. Ovo će imati posebnog uticaja na efektniji izgled igara po pitanju fizičkog modela. Kada govorimo o Microsoft operativnim sistemima, situacija je prilično jasna. Iako i XP sasvim solidno funkcioniše, Vista mnogo efikasnije koristi resurse procesora sa više jezgara. Ako tome dodamo sve bolje i bolje grafičke drajvere kao i najnovije apdejte koji su poboljšali kompatibilnost i ubrzali rad, izgleda da će posle najavljenog Vista Service Packa Windows XP krenuti u zasluženu penziju.

Što se rezultata naših testova tiče, bili su sasvim očekivani. Mi smo namerno koristili dual core na istoj radnoj frekvenciji i sa istim FSB-om kako biste lakše primetili dobitke u svakodnevnoj primeni, a tu je i već pomenuti E6850. Veliki deo softvera trenutno koristi samo jedno ili dva jezgra, ali 3DS Max i Photoshop pokazuju punu snagu ovog procesora. U procesorskom delu testa 3DMark06 Q6600 je odneo ubedljivu pobedu, a ovakav trend treba očekivati i u već pomenutim novim naslovima. Naravno, još jednom napominjemo da je pri postizanju većeg broja ovih rezultata dobar deo resursa procesora ostao neiskorišćen, ali se velika većina aktuelnih aplikacija polako optimizuje za rad sa procesorima sa više jezgara, pa i tu treba očekivati promene. Trenutno Q6600 može da zadovolji potrebe svih korisnika računara, osim ekstremnih gejmera kojima je tek 3 GHz dovoljno da isprate najbrže grafičke karte. Naravno, uvek možete pribeći overkloku, uz obavezno korišćenje nekog kvalitetnijeg hlađenja, i tako omogućiti upotrebu ovog procesora uz njegove pune mogućnosti i minimalno podizanje cene kompletnog sistema, čime E6850 procesor sa „samo” dva jezgra na 3 GHz definitivno gubi svaku prednost.

Na pitanje da li je ovo prava kupovina, odgovor bi svakako glasio: da, ali u ovom trenutku. Već za nekoliko meseci na tržištu bi trebalo da se pojave novi Core 2 Quad Yorkfield procesori bazirani na unapređenoj 45-nanometarskoj arhitekturi Penryn. Dvanaest megabajta keša, FSB do 1666 MHz, skup instrukcija SSE4 i još nekoliko novotarija oteraće Conroe i njegove varijante u penziju. S druge strane, ako ste se namerili da baš sada pazarite, u ovoj cenovnoj klasi ovaj procesor nema realnog takmaca.

Korisna informacija je da je, zajedno sa poslednjim pojeftinjenjem Q6600, stigla najava i nove revizije ovog procesora – G0, koji ima primetno smanjenu potrošnju. Ukoliko imate mogućnost da birate procesor, potražite oznaku „SLACR” na njegovoj ambalaži.

Saša UZELAC

 
Intel Core 2 Quad Q6600
Šta mislite o ovom tekstu?
Samsung SyncMaster 941MP / 932MW / 225MW, LG Flatron M1921A / M228WA
Zotac GeForce 8400GS 128M TC HDCP V/D/VO, XFX PV-T86S-WAHG, MSI NX8400GS-TD256E
Toshiba Portege R400
Toshiba H802A
Kodak Easyshare C613
Targus USB Notebook Mouse Internet Phone
Lexmark Z1420
Xwave S-52
Sonic Gear EVO 3, EVO 5 i EVO 7
Xwave 9500
A4Tech NB-90D
Logitech Harmony Advanced Universal Remote 1000
Prestigio USB Hub and Mouse Pad
Logitech QuickCam Pro for Notebooks
OCZ VBoost i Rally2 USB2.0 Flash Drive

Rezultati testova
PCMark 05
3DMark 06
Realne aplikacije
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

Intel Core 2 Duo Q6600
Osnovno:
Kentsfield quad core, 2,4 GHz
Ostalo:
2 x 4 MB, LGA774, FSB1066,
Proizvođač:
Intel
Kontakt:
Desk
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera