TEST DRIVE<>
102007<><>

Logitech Harmony Advanced Universal Remote 1000

Dodirni budućnost

Logitech Harmony Advanced Universal Remote 1000
Logitech Harmony Advanced Universal Remote 1000
Već smo se dobro upoznali sa Logitechovom serijom daljinskih upravljača Harmony. Ipak, najnoviji model donosi revolucionarni obrt što se tiče same kontrole, ali i izgleda. Takođe, tu je iznenađenje i u pogledu cene. Da li ste spremni da za daljinac izdvojite više od 400 evra? Pre nego što opsujete i odgovorite negativno, pročitajte tekst do kraja.

Harmony 1000 je Logitechova vizija daljinca budućnosti. Ljudi vole da drže kontrolu u svojim rukama, a ovaj model sve to nudi na jedinstven i interesantan način. Pre svega, odustalo se od standardnog oblika. Harmony 1000 više liči na mali Tablet PC ili PDA. Sledeće, nema više šume tastera čije funkcije nikada niste ni pokušali da koristite. Ovde se na samom uređaju nalazi svega devet dugmića, za regulaciju nivoa zvuka, menjanje kanala, kao i pad za navigaciju kroz meni. Kako onda kontrolisati tolike uređaje bez 60 „neophodnih” tastera? Tu Harmony 1000 ide dalje i nudi korisnicima ekran osetljiv na dodir. Logitech nije prvi koji je ovo ponudio, ali su zato konkurenti poput Philipsa toliko „odvrnuli” cene da njihovi uređaji nisu ni vredni pomena. Touch screen je dijagonale 3,5 inča, što je sasvim dovoljno za smeštanje svih potrebnih ikonica i pregledan rad. Rezolucija je solidnih 320 x 240 piksela, tako da je i sama slika lepa i oštra. Osvetljenje se može podešavati da bi se štedela baterija, a pošto se daljinac koristiti uglavnom u zatvorenim prostorijama, nivo svetla može se spustiti na minimum. Još jedna napredna stvar kod ovog modela jeste senzor koji registruje kada uređaj uzmete u ruku ili ga skinete sa postolja za punjenje. To znači da nema potrebe za stalnim uključivanjem i čekanjem da se softver podigne, već će Harmony 1000 biti u stand by modu kada se ne koristi i biće spreman da reaguje u sekundi kada je potreban.

Samo korišćenje daljinca gotovo je identično kao kod prethodno opisanih modela kao što je Harmony 785 (SK 6/2007), tako da ćemo se samo ukratko podsetiti procesa podešavanja. Ako se odlučite da izdvojite pomenutu novčanu sumu, imajte na umu da je za rad sa bilo kojim Logitechovim daljincem potrebna brza i stalna internet veza. Na početku je potrebno uneti tačne modele svih uređaja kojima želite da Harmony 1000 upravlja. Putem Logitechovog softvera, sve informacije se sa Interneta prebacuju u daljinac. Sigurniji, ali i naporniji način podešavanja jeste učenje Harmonyja da prepoznaje komande tako što u njega usmeravate daljinske upravljače svih uređaja i pritiskate određene tastere na njima. Za kompletno i detaljno podešavanje pet uređaja potrebno je bar sat vremena. Ipak, kada je ceo posao završen, sve će raditi uglavnom besprekorno. Tada slede podešavanja aktivnosti, odnosno operacija koje su slične makroima, a pomoću kojih jednim klikom možete upaliti TV, film na DVD plejeru i muzički stub.

Novina kod Harmonyja 1000 jeste drugačija postavka u meniju. Budući da se sve funkcije obavljaju „bockanjem” ekrana, ikonice su smeštene u maksimalno četiri sloja kako se ne bi napravila kompletna zbrka. Potrebno je dosta vremena da se naviknete na ovaj sistem, jer kada želite da uradite nešto više od pojačavanja zvuka ili promene kanala – morate pažljivo da gledate ekran daljinca. Softver je odličan, kao i u prethodnim verzijama, a svaka operacija poput gledanja televizije ili slušanja muzike i radija ima sopstveni upravljački interfejs. Naravno, sve funkcije moguće je samostalno podesiti i kreirati baš onako kako vama odgovara.

Harmony 1000 komunicira sa drugim uređajima putem IR porta, ali i radio-vezom. Jedini problem je to što se RF prijemnik prodaje zasebno, za nekih stotinak evra. Ako su vam uređaji kojima želite da upravljate putem ovog multifunkcijskog daljinca „sakriveni” u policama, morate dokupiti RF adapter. Ovo je ozbiljan nedostatak ako se uzme u obzir cena samog uređaja.

Baterija koja pokreće Harmony 1000 omogućava solidan broj sati aktivnog rada. U kutiji se nalazi i već pominjani stalak koji služi za odlaganje upravljača ali i njegovo punjenje. Jedno upozorenje: pred spavanje je neophodno Harmony staviti na postolje, jer ako ostane da leži na stolu preko noći, vrlo verovatno će se ujutru pojaviti indikator prazne baterije.

Sam koncept koji nudi Logitech kroz svoje Harmony daljince je sjajan, ali u praksi ne funkcioniše baš sve tako idealno. „Hiljadarka” je definitivno top model, ali uz sve svoje mane i visoku cenu sigurno se neće preterano proslaviti na srpskom tržištu.

Konstantin MILUTINOVIĆ

 
Intel Core 2 Quad Q6600
Samsung SyncMaster 941MP / 932MW / 225MW, LG Flatron M1921A / M228WA
Zotac GeForce 8400GS 128M TC HDCP V/D/VO, XFX PV-T86S-WAHG, MSI NX8400GS-TD256E
Toshiba Portege R400
Toshiba H802A
Kodak Easyshare C613
Targus USB Notebook Mouse Internet Phone
Lexmark Z1420
Xwave S-52
Sonic Gear EVO 3, EVO 5 i EVO 7
Xwave 9500
A4Tech NB-90D
Logitech Harmony Advanced Universal Remote 1000
Šta mislite o ovom tekstu?
Prestigio USB Hub and Mouse Pad
Logitech QuickCam Pro for Notebooks
OCZ VBoost i Rally2 USB2.0 Flash Drive

Način kontrole:
IR senzor, RF (opciono)
Ostalo:
LCD ekran osetljiv na dodir, podrška za 15 uređaja istovremeno, punjiva baterija
Proizvođač:
Logitech
Kontakt:
Logo
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera