PD KUTAK<>
112008<><>

XBMC Media Center Atlantis Beta 1

Multimedijski univerzalac

Pisanije o XBMC-u počećemo edukativnom storijom o specijalnoj vrsti multimedijalnih plejera – medija centrima. U pitanju su naročiti programi koji se ponašaju kao svojevrsna školjka – komandno jezgro iz koga se pristupa datotekama uskladištenim na hard disku kako bi se izvršila njihova reprodukcija. Ideja je jednostavna i podrazumeva omogućavanje korisnicima da sa jednog mesta izvrše „puštanje” svakolikog multimedijalnog sadržaja. Hoćete da zavrtite film – kliknite tamo, pade vam na pamet slika sa venčanja – pozovite je overavanjem odgovarajuće opcije, baš sad vam se sluša muzika – eno podrške za reprodukciju MP3 i ostalih važnih formata zapisa, ukazala se potreba da pustite istovremeno i muziku i slike – nije problem...

Koncept medija centara nije nov, ali u poslednje vreme sve više dobija na značaju (o tome malo kasnije), dok se korespodentni programi kote kao pacovi u bunjištu. Njihov ubrzan razvoj nije doprineo samo kristalisanju ponude, već uključivanju čitavog niza novih mogućnosti. Sada je moguće pronaći primerke koji pod istim krovom donose podršku za kontrolu TV i satelitskih kartica, surforvanje Internetom, otvaranje RSS feedova... Čini nam se da se stvar u potpunosti otima kontroli i da neumitno idemo ka totalnoj multimedijalizaciji. Da li je to dobro ili ne, odlučite sami.

Zašto koncept multimedijalnih centara sve više dobija na značaju? Jednostavno, to je jedan od najlakših i najjeftinijih načina da organizujete svoj kućni reprodukcioni centar. PC već imate, gomila multimedijalnih datoteka stoji na izvol’te, te vam je samo potreban alat koji će sve to objediniti u funkcionalnu celinu. Zašto ne iskoristiti linijski DVD/DivX plejer ili neku next-gen konzolu? U prvom slučaju odgovor se nalazi u ograničenom manevarskom prostoru (mali broj podržanih formata, nemogućnost proširenja, mušičava podrška za titlove, nedostatak high definition elementa...), ali i skučenom skladišnom kapacitetu. Slučaj konzola posebna je priča. Ma kako se one činile primamljivim, naletaćete na gomilu neočekivanih problema, za čije rešavanje ponekad morate biti mnogo više od običnog korisnika. Upravo iz tih razloga, simbioza PC-ja i multimedijalnog centra dobitna je kombinacija. Ako pri tom nabavite još i daljinski upravljač i kvalitetan LCD ekran gigantskih dimenzija, uživaćete u multimedijalnom sadržaju kao nikad do sada. Naravno, mora vam biti jasno da je ovo poslednje imperativ korišćenja programa iz klase, pošto dok sedite za stolom ne postoji realna potreba za njihovom upotrebom (uvek možete posegnuti za pojedinačnim programskim rešenjima).

 
XBMC je medija centar koji nam je privukao pažnju iz više razloga, a najvažnije je to što ga je moguće pokrenuti na gotovo svim relevantnim platformama (vidi infoboks), pa čak i prvom Xboxu. Na njegovom razvoju radi preko 50 programera, do sada je preuzet u nekoliko miliona primeraka, i to od korisnika iz preko 170 zemalja u svetu (usput, preveden je na brojne jezike), a nudi ne mali broj korisnih mogućnosti. Program pleni jednostavnim i vizuelno upečatljivim upravljačkim interfejsom, čiji se izgled može modifikovati putem pojedinačnih slika ili skinova. Glavni meni nudi svega šest mogućnosti i otkriva da se jednim klikom može pozvati sekcija za puštanje video fajlova, muzike ili slika. Tu je ugrađena i sekcija za prikaz vremenskih prilika („napaja” se putem servisa Weather. com i, logično, zahteva aktivnu internet konekciju), ali i Scripts, odeljak koji služi za proširivanje osnovnih mogućnosti. Naime, XBMC podržava Python skripte (www.python.org), čijim se implementiranjem upotrebna vrednost ovog medija centra podiže do neslućenih granica. Ako pažljivo prelistate sadržaj na adresi www.xbmcscripts.com, videćete da postoje dodaci koji će omogućiti, na primer, prijem EPG podataka, IRC komunikaciju, preuzimanje YouTube klipića, slušanje internet radio-stanica... Konačno, iz sekcije Settings funkcionisanje programa može se podesiti tako da odgovara vašim potrebama. Štelovanje se obavlja za svaku komponentu pojedinačno, što znači da se iz Video sekcije možete igrati sa načinom prikaza titlova, setovanjem radne rezolucije, a podešavanjem upscale parametara iz Audio sekcije omogućeno je „prčkanje” po opcijama za vizuelizaciju, Pictures sekcija donosi podešavanje parametara slideshow prezentacije... Zanimljivo je to da se ovde nalazi i minijaturni dvopanelni fajl menadžer pomoću kog se takođe može pristupati multimedijalnom sadržaju.

Da biste izvršili reprodukciju željenih datoteka, one se prvo moraju dodati u tzv. Source listu, kako bi program znao da postoje. Ovo je manje-više uobičajen postupak kod ostvarenja slične vrste, a programeri mu pribegavaju ne bi li se smanjilo vreme potrebno za pronalaženje materijala klasičnom Browse metodom. Ako sedite za računarom, prebiranje po folderima nije naročit problem, ali ako to isto radite pomoću daljinskog upravljača zavaljeni u fotelju, frustracije koje mogu da nastanu nisu zanemarljive. Eto glavnog razloga zašto se pribegava ovakvom načinu „sortiranja” sadržaja. Uzgred, setovanje Source pointa ništa vas neće boleti, jer se cela akcija obavlja gotovo momentalno, bez potrebe za indeksiranjem i ostalim sličnim radnjama koje „jedu” vreme. Za vreme trajanja reprodukcije korisnik može da pristupa brojnim opcijama, a sve je praćeno bogatim OSD informacijama. U ovom segmentu autorima se zaista malo šta može zameriti.

Šta je sa podržanim formatima zapisa, rezolucijama i skladišnim medijumima? Well, razmišljamo da li uopšte da počnemo sa nabrajanjem, pošto je toliko toga podržano da je to strašno (pozitivno, naravno)! Možda ćete vi uspeti da nađete neki format koji XBMC nije u stanju da reprodukuje, ali mi smo uspeli da ga nateramo da pojede sve što smo mu servirali na tanjiru. Program je svaštojed, uspeva da reprodukuje čak i datoteke zapakovane u RAR/ZIP arhivama. Neverovatno! Dalje, vredi napomenuti i to da prilikom audio reprodukcije postoji mogućnost povlačenja informacija iz CDDB-a, a u slučaju filmova isto se radi sa IMDb-a. Da, podržani su i MKV fajlovi, sve znane i neznane rezolucije, reprodukcija sa eksternih hard diskova, USB stickova... Jednostavno, otidite na oficijelni sajt i pogledajte onaj impresivan Features spisak – za njega ovde svakako nema mesta, čak ni taksativno.

XBMC je jedan od najboljih medija centara koji postoje na tržištu. U osnovnom paketu donosi sve što prosečnom korisniku može da zatreba prilikom svakodnevnog uživanja u multimedijalnom sadržaju, ima konfigurabilan i vizuelno upečatljiv komandni intrefejs i besplatan je. Program se trenutno nalazi u beta fazi i posle gotovo dve godine mirovanja podignut je iz dormenta. To znači da ćete tokom korišćenja sigurno iskusiti određene probleme, izletanja u desktop, zamrzavanje... Dečje bolesti moraju se preboleti, a sudeći po tome kako autori predano rade na finaliziranju koda, očekujemo da se to desi vrlo brzo.

Vladimir PISODOROV

 
XBMC Media Center Atlantis Beta 1
Šta mislite o ovom tekstu?
CCLeaner 2.08.588
MySQL Workbench 5.0 OSS
Junko 1.3
NexusFile V 5.0.2
Screamer Radio 0.4.1
Digsby
MediaCoder 0.6.1
Artweaver 0.5.3
AviSub 2.2
PixClip 0.04a

Potrebno:
Windows XP/Vista, Linux, Mac OS X, Xbox
Veličina:
43,2 MB, 79,3 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
xbmc .org
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera