TEST RUN<>
112008<><>

Adobe Photoshop CS4 Extended

Neočekivano brza i očekivano dobra poboljšanja

Još se nismo čestito ni navikli na sve opcije verzije CS3, a Adobe nas je opet prijatno iznenadio novim paketom i sa novim revolucionarnim mogućnostima. Najvidljivije i najdramatičnije promene je kao i uvek pretrpeo Photoshop, pa ćemo ovaj put posvetiti prostor samo njemu.

Postoje dve verzije Photoshopa, bez obzira na to da li stiže kao samostalan program ili kao deo nekog od Creative Suite paketâ. Razlika obične i Extended verzije uglavnom je u delu koji se tiče obrade 3D grafike, pa Adobe preporučuje „običan” Photoshop profesionalnim fotografima i ozbiljnijim amaterima, grafičkim dizajnerima, prepress studijima i web dizajnerima. Prošireni Photoshop zgodan je i potreban ljudima koji se bave filmom, videom i multimedijom, grafičkim i web dizajnom u kojem se koriste 3D modeli i pokret, arhitekturom i inženjerstvom, naučnim istraživanjima... da ne nabrajamo dalje. Razlike u mogućnostima su, naravno, praćene i razlikama u ceni. Za pun spisak razlika u verzijama preporučujemo da pogledate sledeći link: www.adobe.com/eeurope/products/photoshop/compare/.

Prva stvar koju ćete odmah primetiti jeste potpuna promena korisničkog interfejsa. Posle mnogo godina, Adobe je rešio da malo promeni neke stvari. Liči na CS3, ali se ipak razlikuje. Moramo priznati da je to neočekivano i trebalo nam je izvesno vreme da se naviknemo. Međutim, sve to ima opravdanja, jer je koncepcija prilagođena wide screen monitorima koji su široko rasprostranjeni, tako da u tom slučaju palete ipak ne uzimaju previše mesta. Na običnom 17” CRT monitoru imaćete utisak skučenosti, ali ionako niko radi ozbiljne stvari na malom monitoru.

 
Dve najzanimljive opcije koje su ugrađene u Photoshop su Fluid Canvas Rotation i Smooth Zoom. Prva opcija će vam potpuno promeniti pogled na stvari. Ranije ste mogli da rotirate kanvas (radnu površinu) samo za po 90 stepeni. Sada je omogućeno da papir na kome radite rotirate za proizvoljan ugao. Tu se odmah nameće jedan hardverski problem. Naime, Adobe je po prvi put jedan deo grafičke obrade prebacio na grafički procesor na video kartici, pa prilikom izbora kartice morate voditi računa o tome. Fluidna rotacija vrši se u realnom vremenu, pa procenite sami koliko para treba da potrošite na hardver. Iz istog razloga nemojte štedeti na memoriji a naročito ne na procesoru. Celeroni i ostali osakaćeni procesori nikako ne dolaze u obzir za neki ozbiljan rad. Ako je za utehu, hardver će vas i dalje manje koštati od samog Photoshopa. Druga opcija Smooth Zoom omogućiće vam da zumirate mnogo finije nego do sada, uz pomoć miša. Da bi ovo funkcionisalo, moraćete da imate uključenu opciju OpenGL u preferencama, ukoliko to vaša video kartica podržava.

Novina su i dva panela, Adjustment i Mask, pa su odgovarajuće opcije na dohvat ruke.

Sledeća opcija je zaista fascinantna. Adobe je ugradio u nju visok stepen inteligencije i omogućio nam da neke stvari koje smo ranije veoma teško uspevali da uradimo, sada radimo potpuno automatski i to, možemo reći, veoma zadovoljavajuće. U pitanju je Content-Aware Scaling. Ovo nam omogućava potpuno inteligentnu distorziju slike, ali ne kako ste navikli do sada. Ako imate fotografiju sa likovima i pozadinom koja je prevelika, program će sam smanjiti pozadinu a likove ostaviti netaknute i nedeformisane! Naravno, vrlo je verovatno da ćete morati da napravite makar grube selekcije oko likova koje želite da sačuvate od deformisanja i da ih snimite kao poseban kanal. Photoshop teoretski može sam da prepozna boju kože i tako odredi gde se nalazi čovek, ali to ne radi uvek savršeno pa je potrebno malo mu pomoći.

Kad smo već pomenuli 3D opcije u Extended verziji Photoshopa, da kažemo samo da je moguće crtati na 3D modelima, kao i raditi kloniranje i bojenje elemenata. Naravno, Photoshop će voditi računa o tome da se ne radi na ravnim površinama nego o 3D objektima, pa će se tako i ponašati. Često je potrebno za potrebe reklame uraditi nešto i u tri dimenzije, i većina takvih poslova se završavala u 3ds Maxu ili sličnim programima. Sad imate mnogo bolju kontrolu za potrebe štampe jer ne zavisite od programa koji možda ne poznajete. Možda će vam biti čudno da koristite klasične 3D operacije (promena osvetljenja, render, promena materijala...) u programu koji je primarno bio namenjen obradi fotografija. Ali ovo izgleda kao logičan nastavak posle ubacivanja mogućnosti rada sa vektorskim objektima u ranijim verzijama. Da biste učitali neki trodimenzionalni element, on mora da bude snimljen u nekom od formata koji Photoshop može da prepozna: U3D, 3DS, OBJ, DAE (Collada) i KMZ (Google Earth). Ako nemate bar 2 GB RAM-a zaboravite 3D, jer nećete moći da učitate ni jednostavniji objekat.

Jedna od zgodnih opcija namenjena fotografima jeste mogućnost automatske korekcije više snimljenih slika istog objekta, ali sa različitim fokusom. Opcija Auto-Blend Layers će izmiksovati sve snimke i dobićete jedan savršeno fokusiran lejer sa korektnim senkama i bojom.

Kad radite sa masom lejera, često imate potrebu da ih nekako poravnate. Ranije je bilo moguće samo postaviti lejer u centar slike, a sad su omogućene standardne opcije za poravnanje Align, Distribute i Auto Align. Opcija Auto Align pomoći će vam da napravite panoramsku sliku od uzastopnih fotografija i pri tom će uraditi potrebne distorzije radi korigovanja ugla slikanja. Možete napraviti panoramsku sliku od svih 360 stepeni.

Neke od starih opcija kao što je kolor korekcija doživele su velike izmene i poboljšanja. Dobro poznati alati Dodge, Burn i Sponge sada rade mnogo inteligentnije i „paze” na detalje i na tonove, tako da je očuvana prirodnost obrađivane fotografije.

Mnogo toga promenjeno je i prepravljeno, naravno na bolje. Help fajl je velik oko 40 MB, pa ga možete skinuti i dobro proučiti jer ima šta da se pročita. Bez toga ćete teško sami pronaći sve opcije i mogućnosti koje se nude, a mi smo ovde pomenuli samo najbitnije.

Prilikom istalacije Photoshopa, biće vam ponuđeno da instalirate i još neke dodatne programe. To su: Adobe AIR, Adobe Bridge CS4, Adobe Device Central CS4, Adobe Drive CS4, Adobe Extension Manager CS4 i Adobe Media Player. Ne morate da instalirate sve ovo, ali je Bridge veoma bitan deo i zaslužuje čitav tekst, pa njega nemojte preskakati.

Branko JEKOVIĆ

 
Adobe Photoshop CS4 Extended
Šta mislite o ovom tekstu?
TechSmith SnagIt 9.0.1
NoClone 4.1.35.0
FoxArc Collage FX Studio 1.2.4
HARDiNFO 2008 Professional 6.01
Longtion AutoRun Pro 7
Scarbee Vintage Keyboard FX 2.0
VMware ThinApp Setup Capture 4.0
Xilisoft DVD to iPod Suite 5
FireTrust MailWasher Pro 6.2.1

Potrebno:
Windows XP SP2 / Vista SP1 / Mac OS X 10.4.11, 1 GB RAM-a
Poželjno:
2 ili 4 MB RAM-a, OpenGL 2.0, rezolucija 1280 x 800 tačaka
Veličina:
1,4 GB, 1,2 GB na HD-u
Cena (u SAD):
700 dolara (Extended: 1000 dolara)
Adresa:
www .adobe .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera