TEST DRIVE<>
042009<><>

Alti Altos P2200, Alti Altos Ranger II, Alti Altos Suprimo Eclipse

Made in Chachak

Nakon mesec dana pauze nastavljamo sa našom praksom testiranja domaćih brend konfiguracija. Svoje mesto u četvrtom po redu sučeljavanju srpskih IT kompanija osigurao je Alti, firma koja nije toliko poznata široj kompjuterskoj publici kao što su to ComTrade ili Pakom iz prošlih brojeva. Ova mlada kompanija nastala je 1999. godine u Čačku, sa svega troje zaposlenih. Danas, posle skoro 10 godina postojanja, ova firma ima 150 zaposlenih, a svoju delatnost je, pored Srbije, proširila i na Crnu Goru i Republiku Srpsku. Alti stoji i iza lanca maloprodajnih objekata pod nazivom Win Win, koji su prisutni u svim većim gradovima Srbije, a to je mesto gde se mogu i kupiti računari koje ova kompanija proizvodi. Altijevi računari pripadaju seriji Altos i svi su bazirani na AMD-ovoj platformi. To bi manje obaveštenom posmatraču bilo čudno, ali je ipak vrlo logično, jer je Alti AMD-ov „platinum partner”, tj. jedan od ovlašćenih distributera u Srbiji. Iz ponude se ističu modeli sa oznakom Suprimo u nazivu i, kako ljudi u ovoj kompaniji kažu, ovi računari su namenjeni istinskim zaljubljenicima u nove računarske tehnologije.

Mi smo se odlučili za tri konfiguracije. Dve su slične i predstavljaju dobar odnos cena-performanse, dok je treća namenjena okorelim igračima sa prilično dubokim džepom. Ne verujemo u to da će kod nas biti puno onih koji će sebi moći da priušte ovu ekstravaganciju, ali maštanje je još besplatno i dostupno svima.

Alti Altos P2200
Alti Altos P2200
Kao i uvek, započinjemo sa najjeftinijom konfiguracijom, ali ovog puta to ne treba da vas zavara, jer Altos P2200 ima i te kako šta da ponudi za uloženi novac. Ovo nije klasična jeftina kancelarijska mašina sa integrisanom grafikom, već računar koji za pristojnu svotu novca nudi od svega pomalo. Poslužiće za sve ofis/Internet/ DivX/MP3 zadatke, a uz to ćete moći i da odigrate po neku igru. Okosnicu sistema čini najslabiji AMD Athlon X2 procesor oznake 5200+, čija radna frekvencija iznosi 2,7 GHz. Njemu društvo prave čipset nVidia nForce430 i 2 GB DDR2 memorije, prava mera za komforan rad u Visti i standardnim aplikacijama. Za grafiku je opet zadužena nVidia sa svojom grafičkom kartom 9500GT koja predstavlja dobro rešenje u nižem segmentu. Sa njom nećete, naravno, igrati sve najnovije igre u visokim rezolucijama i sa puno detalja, ali će poneki izlet u gaming svet biti moguć. Excelstorov hard disk kapaciteta 250 GB i dual layer DVD rezač čine ostatak konfiguracije, a sve to je spakovano u dopadljivo kućište koje je potpisao FoxConn. Isti proizvođač je stavio svoj pečat i na napajanje od 450 W pa će kupci sigurno imati malo više poverenja u ovaj računar, imajući u vidu to da kućište i napajanje nisu delo neke nepoznate kineske firme, već proverenog FoxConna. Pohvaljujemo ovaj potez Altija, jer su u čačanskoj kompaniji uvideli da je domaće tržište osetljivo na nepoznatu robu kineskog porekla i da će poznatim brendom postići poene kod kupaca.

Alti Altos Ranger II
Alti Altos Ranger II 
Druga mašina oznake Altos Ranger II neznatno se razlikuje od prve, kako po specifikacijama tako i po ceni. I ovde nalazimo čipset nVidia nForce 430, ali je on sada uparen sa četvorojezgarnim procesorom AMD Phenom X4 9500 koji radi na 2200 MHz. I sistemski RAM je kod ove konfiguracije doživeo „upgrade”, pa je korisniku na raspolaganju 3 GB DDR2 memorije. To je optimalna količina za 32-bitne operativne sisteme, koji ne mogu da „vide” više RAM-a. Kako je cena ključni faktor i ove konfiguracije, jasno je to da je kod izbora grafičke karte moralo doći do kompromisa. Za razliku od računara Altos P2200, ovog puta izbor je pao na ATI, i to na Radeon 4650 sa 512 MB DDR2 memorije. Ova grafička karta je u istom cenovnom rangu kao i nVidia 9500GT, a i performanse su im slične. Negde je ATI odneo pobedu, negde je pak nVidia, i generalno između njih nema bitnijih razlika.

Najveća prednost ove konfiguracije u odnosu na pomenuti Altos P2200 jeste veći kapacitet hard diska i njegove nešto bolje performanse. Ovde je reč o Hitachijevom hard disku sa 16 MB keš memorije i ukupno 320 GB raspoloživog prostora, što nije mala razlika u odnosu na jeftiniju Altos P2200 konfiguraciju. Spoljašnost je ista – još jednom FoxConn MidiTower kućište sa 450 W napajanja istog proizvođača. Treba napomenuti to da vas, pored monitora i potrebnog softvera, očekuje i trošak u vidu tastature i miša, jer oni ne ulaze ni u jednu od tri testirane konfiguracije. Ipak, cene ovih perifernih uređaja su niske, pa je možda i bolje što su korisnicima ostavljene odrešene ruke po ovom pitanju, jer mnogi često imaju primedbe na izbor periferija koje dolaze uz domaće brend konfiguracije. Obe konfiguracije dolaze sa dve godine garancije, što je još jedan pokazatelj da su domaći proizvođači ozbiljno shvatili posao kreiranja brand računara, jer niko više ne nudi garantni rok od samo jedne godine.

Alti Altos Suprimo Eclipse
Alti Altos Suprimo Eclipse 
Za kraj imamo jedan računar koji je po mnogo čemu nesvakidašnji za naše uslove. Naravno, prvi pokazatelj ekstravagancije je cena, koja iznosi preko 100.000 dinara, pa će ova mašina odmah odbiti mnoge. Ipak, to nije razlog da mi ne testiramo ovu izuzetnu konfiguraciju koja zaslužuje sve preporuke – naravno ako ne gledate koliko košta. Alti Altos Suprimo Eclipse ceo je baziran na AMD-ovim komponentama, od procesora i matične ploče do grafičke kartice. Pošto se na ovoj mašini nije štedelo, za procesor je izabran Phenom II X4 940 Black Edition sa radnom frekvencijom 3 GHz, 2 MB L2 i 6 MB L3 keš memorije, koji je izrađen je u 45-nanometarskom procesu. Matičnu ploču proizveo je DFI i bazirana je na čipsetu 790GX, dok će 4 GB DDR2 memorije biti dovoljno za sve najzahtevnije igre današnjice.

Srce svake gaming konfiguracije je, naravno, grafička karta. Imajući u vidu to da je cena ovog računara veća od 1000 evra, očekivali smo zver, ali smo morali da se zadovoljimo „samo” Radeonom 4870 sa 512 MB GDDR5 memorije. Kažemo samo, jer će ova grafička kartica, doduše, ispuniti sve vaše zahteve u najnovijim igrama, ali smo ipak mišljenja da ovako skupa konfiguracija mora da ima i nešto bržu grafičku kartu, te da je ušteda trebalo negde drugde da se napravi, a ne na uskom grlu za igranje. Hard disk kapaciteta 640 GB biće dovoljan čak i za najokorelije filmofile koji prave kolekcije HD filmova, a doživljaj gledanja upotpunjen je LG-jevim optičkim uređajem koji podržava čitanje Blu-Ray i HD DVD medija, naravno uz rezanje svih vrsta DVD diskova. Kućište je delo američke kompanije NZXT, a nosi naziv Lexa Red Line Midi Tower. Ovaj model pobrao je mnoge nagrade za dizajn i funkcionalnost na raznim internet sajtovima, a mi se u potpunosti slažemo sa tim. Reč je o dopadljivoj kombinaciji crne i crvene boje, s potpunim odsustvom šrafova i sa već spremljenim rupama za vodeno hlađenje. Na prednjoj strani iznad vratanaca nalazi se mali displej koji prikazuje temperaturu procesora, matične ploče i grafičke kartice, a unutrašnjost kućišta hlade ali i krase dva 120 mm hladnjaka sa crvenim LE diodama. Vizuelni utisak je stvarno impresivan, a kako je kućište čelične konstrukcije i teško 11,5 kg bez napajanja, i izrada je na vrlo visokom nivou. Za stabilnost sistema brine se napajanje OCZ ModXStream PRO snage 700 W, što je, po našem mišljenju, pomalo preterano, jer je sistem mogao sasvim normalno da radi i sa slabijim i jeftinijim napajanjem.

Sve tri konfiguracije izdržale su naša višednevna testiranja i „mučenja”, i na njihov rad nismo imali nikakvih zamerki. Prve dve konfiguracije, Altos P2200 i Altos Ranger II, predstavljaju dobar izbor za jeftiniji kućni računar, a glavno pitanje vezano za odluku između ove dve mašine jeste da li su vam potrebni veći hard disk i više sistemske memorije. Što se tiče treće konfiguracije, Altos Suprimo Eclipse je vrhunski gaming računar koji će zadovoljiti sve potrebe najzahtevnijih igrača, ali, naravno, ima i paprenu cenu. Alti zaslužuje sve naše pohvale za izbor komponenti i celokupan utisak prilikom korišćenja ove tri konfiguracije, te ostaje samo primedba da bismo voleli da vidimo i neku mašinu baziranu na Intelu. Do tada se ipak moramo zadovoljiti AMD-om i sa osam računara u ponudi ove mlade domaće IT kompanije.

Petar MARINKOVIĆ

Model:Alti Altos P2200Altos Suprimo EclipseAltos Ranger II
Procesor:AMD Athlon64 X2 5200+AMD Phenom II X4 940 Black EditionAMD Phenom X4 9500
Čipset:nVidia nForce 430AMD 790GXnVidia nForce 430
Memorija:2 GB DDR2-6400 OCZ4 GB DDR2-6400 OCZ3 GB DDR2-6400 Kingston
HDD:ExcelStor 250 GB 7200rpm, SATAII, 8MB cacheWestern Digital 640 GB 7200 rpm , SATAII, 16 MB cacheHitachi 320 GB 7200 rpm , SATAII, 16 MB cache
Grafika:nVidia GeForce 9500GT 512 MB GDDR3ATI Radeon 4870 512 MB GDDR5ATI Radeon 4650 512 MB DDR2
Optika:DVD±R/RW 20xLG GGC-H20L (čitanje BR i HDDVD, DVD±R/RW 20x)DVD±R/RW 20x
Zvuk:Realtek High Definition AudioRealtek High Definition AudioRealtek High Definition Audio
Modem:nenene
Ethernet:nVidia (10/100/1000 Mbps)Marvell Yukon (10/100/1000 Mbps)nVidia (10/100/1000 Mbps)
Kućište/Napajanje:FoxConn Midi Tower / FoxConn 450wNZXT Lexa Red Line Midi Tower / 700W OCZ ModXStream PROFoxConn Midi Tower / FoxConn 450w
Miš/Tastaturanenene
Softver:Drajveri za Microsoft Windows operativne sistemeDrajveri za Microsoft Windows operativne sistemeDrajveri za Microsoft Windows operativne sisteme
Dodatno:2 godine garancije3 godine garancije2 godine garancije
Proizvođač:Alti (www.alti.rs)Alti (www.alti.rs)Alti (www.alti.rs)
Preporučena MPC:~ 27.700,00 RSD~ 101.100,00 RSD~ 30.900,00 RSD
 
AMD Phenom II X4 810 & Phenom II X4 925
Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P
XFX GeForce GTX 285 i GeForce GTX 295
Acer Aspire 8730G-644G50Mn
Alti Altos P2200, Alti Altos Ranger II, Alti Altos Suprimo Eclipse
Šta mislite o ovom tekstu?
Epson Perfection V350 i Perfection 4490 Photo
Verbatim Pocket Card Reader
Nikon Coolpix L100 i P90
Apacer AH522
Lexmark E360d i Lexmark E460dn
Kathrein UFS 910
ZEROtherm BTF90 i BTF95

Rezultati testova
3DMark Vantage
Company of Heroes Ultra High
Crysis DX10 High
PCMark Vantage
Quake 4
SiSoft Sandra Professional 2009
World in Conflict High
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera