SERVIS<>
062009<><>

Vaš desktop na bilo kom PC-u (3)

Portabilni XP

Našu sagu o portabilnosti završavamo najkomplikovanijim delom – kreiranjem istinski portabilne verzije najpopularnijeg Windows izdanja

Kao što smo već obećali u prošlom nastavku sage portabilnosti, ovoga puta prilično komplikujemo stvari. U prvom delu priče govorili smo o portabilnim GNU/Linux operativnim sistemima, u drugom o gotovim Windows programskim rešenjima, a sada ćemo se pozabaviti kreiranjem istinski portabilne verzije najpopularnijeg Windows izdanja. Ovde ne govorimo o Bart PE, Mini PE i drugim kvaziizdanjima, već o pravoj instalaciji koju ste verovatno mnogo puta imali priliku da odradite, samo ovoga puta direktno u USB režiji.

Da se razumemo, ovaj tekst nije namenjen manje iskusnim čitaocima koji zovu onog „brata hakera” da im podesi Winamp ili nešto možda komplikovanije, na primer program za puštanje filmova. Realno, ukoliko u životu niste instalirali Windows XP na prosečan hard disk, ovaj članak možete pročitati čisto razonode radi, ali vam ne savetujemo da se zanosite „praktičnim radom”. Da biste bili u mogućnosti da ispratite ovaj poslednji deo portabilne slagalice, podrazumeva se da s lakoćom umete da postavite USB kao prvi boot uređaj, proverite ga i adekvatno ga formatirate isti sa boot „zastavama”, a naravno i da imate bar nekoliko instalacija sistema iza sebe.

Da bismo kreirali portabilni Windows XP koristili smo nekoliko uputstava koje smo pronašli on-line, a najviše smo se zadržali na ngine.de/article/id/8. Sa manjim modifikacijama, postupak je sledeći: kreirali smo ISO sliku koristeći standardni Windows XP CD, izvukli određene fajlove iz nje, adekvatno ih izmenili kako bismo prevarili sistem da je USB memorija u stvari hard disk, hardverski isključili same diskove, instalirali XP i ponovo uključili SATA kontrolere...

Nešto preciznije

Krenimo od nabavke „repromaterijala”. Pored glavnog aduta za malverzacije sa INF fajlovima, koje ćemo kasnije pomenuti, neophodno je opskrbiti se i jednom Microsoftovom alatkom za pakovanje i raspakivanje CAB arhiva (download.microsoft.com/download/platformsdk/cab/2.0/w98nt42kmexp/en-us/Cabsdk.exe) i proizvoljnim softverom za rezanje optičkih medija. Strukturno, prvi korak u procesu „portabilizacije” XP-a čini kreiranje slike samog instalacionog diska. Za ovu namenu koristili smo WinISO (www.winiso.com), uslužni program čija je jedina namena manipulacija BIN i ISO fajlovima. Iako je zastareo, a ujedno i nije besplatan za korišćenje, WinISO smo preuzeli kako bismo što manje odstupali od pomenutog uputstva.

Potrebno je ubaciti instalacioni disk Windowsa XP i odabrati „Make ISO from CDROM” iz menija Actions. Autori tutorijala ističu da je preporučljivo koristiti XP SP1, ali smo mi bez problema uzeli disk sa drugim servisnim paketom. Gotovu sliku potom otvorite u istom programu i zaputite se u folder I386. Na dotičnoj lokaciji pronađite i, držeći taster ’Ctrl’, selektujte sledeće fajlove: DOSNET.INF, TXTSETUP. SIF, USB.IN_, USBPORT.IN_ i USBSTOR.IN_ . Extract, ponovo iz Actions menija, služi upravo za izvlačenje konkretnog skupa, te je potrebno samo izabrati folder u kojem će se dalje promene vršiti. Na snagu stupa drugi pomenuti alat – Cab SDK. Pokrenite instalaciju ovog mališana i odaberite proizvoljan folder za skladištenje njegovih fajlova. U okviru instalacionog stabla programa pronađite folder BIN i izvršni fajl CABARC.EXE. Kopirajte dotični na lokaciju gde se nalaze izvučeni fajlovi sa XP CD-a i pokrenite Command prompt. Preko komandne linije zaputite se opet na datu lokaciju i otpakujte INF fajlove.

cabarc x USBPORT.IN_

je komanda kojom oslobađate pun potencijal ovog informacionog fajla, te na isti način postupite i sa svim ostalim zapakovanim IN_ fajlovima. Obrišite sada nepotrebne *.IN_ fajlove i trenutno stanje stvari bi trebalo da čini sledeći skup fajlova: DOSNET.INF, TXTSETUP.SIF, usb.inf, usbport.inf i usbstor.inf. Sledi opet nešto komplikovaniji deo...

Preko Notepada ili već nekog drugog omiljenog tekst editora otvorite DOSNET.INF”. Pronađite drugu [Files] sekciju i tik ispod, pre stavke „d1,_default.pif”, umetnite „d1,usbboot.inf”. Snimite fajl i zatvorite ga. Otvorite USBSTOR.INF i u okviru [USBSTOR.AddService] postavite „StartType = 0” i „Tag = 3”, kao i „LoadOrderGroup = Boot Bus Extender”. Promene opet sačuvajte, ratosiljajte se fajla i otvorite USBPORT.INF. Ovog puta treba da „StartType = 3” zamenite sa „StartType = 0” i „LoadOrderGroup = Base” sa „LoadOrderGroup = Boot Bus Extender” na čak četiri lokacije: [EHCI.AddService], [OHCI. AddService], [UHCI.AddService] i [ROOTHUB.AddService]. Identična situacija je i sa fajlom USB.INF gde je ove parametre potrebno izmeniti u okviru sekcija [StandardHub.AddService] i [CommonClassParent.AddService]. Pretposlednji fajl koji iziskuje izmene je TXTSETUP.SIF i kod njega je nešto teža situacija, jer je na dva mesta potrebno izvršiti izmene. Stavke „usbehci = usbehci.sys”, „usbohci = usbohci.sys”, „usbuhci = usbuhci.sys”, „usbhub = usbhub.sys” i „usbstor = usbstor. sys” potrebno je prebaciti sa lokacije [InputDevicesSupport.Load] na [BootBusExtenders.Load]. Po istom principu „usbehci = Erweiterter Hostcontroller,files.usbehci,usbehci”, „usbohci = Open Hostcontroller,files.usbohci,usbohci”, „usbuhci = Universeller Hostcontroller,files.usbuhci,usbuhci”, „usbhub = Standard-USB-Hubtreiber,files.usbhub,usbhub” i „usbstor = USB-Speicherklassentreiber,files.usbstor,usbstor” potrebno je odstraniti sa „[InputDevicesSupport]” i prevući na „[BootBusExtenders]”. Najzad, poslednji fajl sa kojim se radi je „USBBOOT.INF” koji morate da kreirate od nule. On treba da se sastoji od [usbservices] i pet sekcija Registry unosa. Iako se njegov sadržaj može videti na priloženoj slici, da ne biste prekucavali trideset redova direktno iz časopisa ovaj fajl možete preuzeti sa www.sk.rs/files/USBBOOT.INF. Ukoliko želite da nastavite sa celom operacijom, a ne osećate preterano avanturistički duh za ručnom izmenom ostalih pomenutih fajlova, možete ih takođe preuzeti sa srodne lokacije www.sk.rs/files/xpport.zip.

Fajlovi su najzad spremni i sada je neophodno ponoviti CAB operacije, samo u suprotnom smeru. Sva tri INF fajla treba zapakovati u maniru

cabarc n USB.IN_ usb.inf

Po završetku, u radnom folderu bi trebalo da se nalaze samo DOSNET.INF, TXTSETUP.SIF, USB.IN_, USBBOOT.INF, USBPORT.IN_ i USBSTOR.IN_. Pokrenite WinISO i ponovo otidite u I386 folder. Sve prethodno navedene fajlove (osim novokreiranog USBBOOT.INF) obrišite iz originalnog ISO-a, sačuvajte sliku i izađite iz programa. Veoma je bitno to da napustite WinISO i da ga ponovo pokrenete, kako bi promene bile adekvatno primenjene. Sada u istom programu ponovo otvorite modifikovanu sliku bez datih fajlova, opet zađite u I386 folder i desnim klikom odaberite „Add Files...”. Svih šest malopre pomenutih fajlova obeležite, sačuvajte sliku i uz pomoć omiljenog programa narežite modifikovanu instalaciju na prazan CD. Restartujte računar i uživajte u predstavi.

Imamo puls...

Sama instalacija je manje-više nepromenjena, te se prvo morate pozabaviti kreiranjem particije, u ovom slučaju direktno na USB-u. Iako dodatno nepovoljno utiče na životni vek USB memorije, mi smo se ovde opredelili za NTFS. Standardna procedura kopiranja fajlova, podešavanja mreže i uređaja nastupa redom po istim pravilima, samo što je ovde brzina instalacije znatno smanjena. Ne preuveličavano stvari, ali po završetku ovog procesa imaćete novi osećaj kada neko kaže „k’o gladna godina”! Ukoliko to zanemarimo, instalacija je manje-više rutinska. Od anomalija se jedino javlja potreba za sporadičnim odobravanjem nesuglasica nastalih na polju hardvera. Prema našoj statistici, potrebno je kliknuti čak 21 put na „Yes”, što je direktna posledica izmena koje smo ranije vršili, jer se sada USB uređaji drugačije tretiraju. Nekih „13 minuta” pred kraj instalacije nakratko se pojavljuje i komandni prompt, a ovoga puta nije potrebna vaša interakcija. Navedeno vreme stavili smo pod znake navoda pošto je to cifra koja je stajala u levom delu ekrana, ali kod nas je to u stvari bilo nekih pola sata, ako ne i više, pre stvarnog kraja.

Po završetku

Najzad, kada se instalacija završi, kada se odradi treći krug restartovanja i adekvatno odgovori na pitanja budućih korisnika sistema, automatskog osvežavanja OS-a i statusa Firewalla, poželjno je isključiti računar i ponovo povezati hard diskove. Ne treba da vas brine prijavljena greška u Paging fajlu, jer njega i nema. Ova swap instanca Windowsa je ovakvim postupkom instalacije onemogućena, ali današnji računari i inače dolaze sa manje-više zadovoljavajućom količinom memorije, čime se ova opcija čini izlišnom. Ukoliko imate nešto slabiji računar, ionako ne biste imali preterano koristi od celokupne operacije (osim dobre doze stečenog znanja i koje sede vlasi na namučenoj glavi)... Sledeće podizanje sa USB-a doprineće regularnom prijavljivanju diskova kao što se i može očekivati, te možete najnormalnije nastaviti sa radom uz sve svoje dokumente i programe na ovim medijima.

Što se tiče tehničkih ograničenja „projekta”, uglavnom su svi upoznati sa životnim vekom prosečnog USB uređaja. Ukoliko se vrši višestruko pisanje i čitanje sa njega, znatno se skraćuju godine koje će USB memorija provesti u sreći i zdravlju. Ipak, portabilna verzija Windowsa XP u džepu je nešto za šta vredi žrtvovati malo USB plastike, te za kraj možemo samo da vam poručimo da sistem radi krajnje zadovoljavajuće i da je po završetku instalacije podrazumevano spreman za normalno korišćenje i dodavanje svog pratećeg softvera.

Miloš KNEŽEVIĆ

 
 AKTUELNOSTI
Zelene tehnologije
Reciklaža (elektronskog) otpada

 NA LICU MESTA
RAF Challenge 2009, finale
Mondrianisator, Noć muzeja
Pakom Networking Roadshow 09, Stanišići, BiH
SoftNET VoIP seminar
OpenOffice.org u Kragujevcu
Ostali događaji, ukratko

 KOMPJUTERI I FILM
„Terminator Salvation”
„Transformers 2”

 SITNA CREVCA
Grafički procesori (2)

 SERVIS
Vaš desktop na bilo kom PC-u (3)
Šta mislite o ovom tekstu?
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera