TEST DRIVE<>
122009<><>

ATI Radeon HD 5970

Just Can’t Get Enough

ATI Radeon HD 5970
ATI Radeon HD 5970
Tri serije grafičkih akceleratora za samo tri meseca. Prvo je u septembru lansiran Radeon serije HD 5800 kao ispunjenje obećanja datog prošlog leta na COMPUTEX-u da će ATI biti prvi sa DirectX 11 akceleratorom, i to pre zvaničnog izlaska samog DirectX 11 API-ja. Mesec dana kasnije, uz promociju Windowsa 7, promovisani su i Radeoni serije HD 5700. Prošlo je još mesec dana, sada je novembar i opisujemo novu godzilu Radeon HD 5970.

Uz mnogo sirove snage i bez pardona ova kartica je odmah po izlasku na svetlost dana zasela na tron kada su u pitanju 3D akceleratori i teško da će je odatle neko uskoro skinuti. Naravno, po AMD-ovom starom, dobrom receptu u pitanju je „dvoglava” grafička kartica, ali je umesto naziva Radeon HD 5870 X2 u AMD-u odlučeno da joj se dâ potpuno novo ime/serija.

Od X2 nomeklature odustalo se iz prostog razloga što se od dual-GPU samo teoretski moglo dobiti duplo više snage, i to samo onda kada X2 radi na istom taktu kao verzija X1. S obzirom na to da kod Radeona HD 5970 ni dva Cyressa ni ukupno 2 GB memorije ne rade na istoj frekvenciji kao na Radeonu HD 5870, ni taj teoretski deo nije mogao biti ispunjen. Svi taktovi umanjeni su za nekih 100 MHz, pa je AMD pametno odlučio da odustane od oznake X2 i da svog novog monstruma nazove jednostavnije – Radeon HD 5970.

Ono što prvo pada u oči jeste to da novi kralj ima kraljevske dimenzije! Od doba AT/XT računara ne pamtimo kartice takvih dimenzija, posebno ne sa tolikom hladnjacima. Osetno je duža i od ionako dugačkog Radeona HD 5870, pa ne staje u standardna MidiTower kućišta ma koliko dobro bila organizovana, te su potrebna dugačka MidiTower ili Full Tower kućišta. Što se tiče napajanja, situacija nije promenjena – i 5970 zahteva jedan šetopinski i jedan osmopinski konektor. Ukupna potrošnja pod najvećim opterećenjem je 295 W, dok je u stanju mirovanja potrošnja svega 45 W. Masivnost kartice ima jasnu svrhu: dizajnirana je tako da uz adekvatno napajanje podnosi i 400 W potrošnje, tj. disipacije! Ovo je postignuto prvenstveno zahvaljujući masivnom „vapor-chamber” hladnjaku koji prekriva dva Cypress GPU-a. Takođe, upotrebljene pasivne komponente na samoj kartici su vrhunskog kvliteta – japanski keramički kondenzatori od 47 µF, digitalni naponski regulatori, dodatni senzori za monitoring temperature i rada ventilatora...

Od kada je Radeonom HD 3870 X2 jasno definisao strategiju u HighEnd segmentu, ATI je fanatično prionuo na posao usavršavanja CrossFire tehnologije i Catalyst drajvera. Iako je reč o kontinuiranom procesu, moramo da izrazimo zadovoljstvo trenutnim stanjem. Crossfire i posebno „dvoglavi” stvarno rade bez problema. Postoje oscilacije u dobitku koji donosi drugi GPU, ali je generalno tehnologija lepo uposlena i daje dobre rezultate.

Kada se sumiraju utisci, dolazimo do zaključka da je za ovaj tip kartica najlakše pisati zaključke, jer ne traže birane reči preporuke. Radeon HD 5970 One nameće se svojim mogućnostim, performansama i dizajnom. Nema konkurenciju, te tako kupac nema šta da bira, izbor se sam nameće. Priča o ceni i odnosu cena/performanse nije preterano primerena, jer i ovaj Radeon, kao i svaki vrhunski komad hardvera, nikada neće biti isplativa kupovina. Oni kojima je potrebna ovakva sirova snaga, podrška za DirectX11, a znači im podrška za Eyefinity i ostale napredne tehnologije koje AMD nudi neće posavljati previše pitanja. Oni koji u Radeonu vide samo cenu koja se poredi sa cenom odličnog telefona, dobrog računara ili osrednjeg notebooka treba da preskoče kupovinu ove kartice, jer nije za njih.

Od ovoga bolje i brže ne postoji, a mi ćemo da konstatujemo da je AMD ovim dodatno utvrdio svoju dominaciju u svetu PC grafičkih akceleratora.

Saša UZELAC

 
AMD Phenom II X4 965 Black Edition
ATI Radeon HD 5970
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus M60J-JX01BV
Acer Aspire One 750h-52Bk
Viewsonic VX2268wm
Samsung SyncMaster P2370HD
Navon N650, Mio Moov Spirit S555 Europe Plus, Becker Traffic Assist Z098, Z099, Z102 i 7928, Garmin Nuvi 765T i 1490t
LG HT33S
Cooler Master Hyper TX3 i Hyper 212 Plus
Apple Time Capsule
Omega Eagle, Harrier, Caracara, Condor, Falcon i Hawk
QNAP NMP-1000

Rezultati testova
3DMark Vantage (Extreme GPU score)
Crysis Warhead (Enthusiasts DX10)
FarCry 2 (UltraHigh. DX10)
BattleForge (Very DX10.1)
Unreal Tournament 3 (Very High)
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

ATI Radeon HD 5970
Osnovno:
2x Cypress, 2 x 1024 MB GDDR5, 725 MHz / 4 GHz
Ostalo:
2 x (1600 SP, 16 ROP, 80 TMU), Eyefinity, 2 x DVI, 1 x mini DisplayPort, Avivo HD
Proizvođač:
AMD
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera