TEST DRIVE<>
012010<><>

T’nB Wipix

Video bez žice

T’nB Wipix
T’nB Wipix
Razmišljate o zgodnom poklonu za predstojeće praznike, a već ste pokupovali svu moguću USB „gedžetariju”? A šta kažete za bežičnu web kamericu?

Francuski T’nb, kompanija koja je sve prisutnija u sferi multimedijalne elektronike „široke potrošnje”, premijerno na našem tržištu predstavlja Wipix, USB 2.0 CMOS kameru VGA rezolucije, koja s računarom komunicira „telepatski”, tačnije bez žica i sa udaljenosti do pet metara. U pitanju je kompaktna „loptasta” kamera nalik Logitechovim Quickcam modelima, na multi-fix postolju koje omogućuje lako „kačenje” na okvir TFT monitora (sa CRT ekranima će biti malo muke). Telo kamere leži na tankom „vratu” i može se rotirati oko horizontalne i vertikalne ose pod uglom od 15 i 90 stepeni respektivno. Na prednjoj strani nalaze se signalni LED i mali otvor mikrofona, na vrhu je snapshot taster za fotografisanje, a sa zadnje strane su taster za uključivanje i standardni mini-USB kabl za povezivanje s računarom (radi punjenja baterije). Iza sočiva promenljive žižne daljine nalazi se CMOS senzor od 300 kilopiksela, koji očigledno nema nikakve veze sa upadljivim natpisom „high definition” na prednjoj strani. Unutar kućišta nema motora za fokusiranje, tako da se izoštravanje slike obavlja ručno, preko rotirajućeg srebrnog prstena koji oivičava otvor sočiva.

U paketu s kamerom isporučuju se USB dongl za wireless povezivanje kamere i računara, odgovarajući USB kabl i CD sa drajverima. Instalacije je brza i jednostavna (uređaj je plug&play tipa), a program za upravljanje kamerom nudi samo najosnovnije opcije za fotografisanje i snimanje videa, sa ili bez zvučnog zapisa (aplikacija AMCAP, uobičajena za kamere iz nižeg cenovnog ranga).

Prema specifikacijama proizvođača, Wipix ima domet oko pet metara, a to smo potvrdili u praksi. Štaviše, kvalitet veze (kamera sa donglom komunicira preko „prostog” 2,4 GHz linka kao bežični telefon) takav je da se solidan frame rate održava i na većim udaljenostima, a tek sa prelaskom u drugu prostoriju brzina prenosa pada na vrednosti manje od 10 fps. Pri tom postojeća Wi-Fi mreža i blisko postavljena baza DECT telefona nisu predstavljale nikakvu smetnju. To znači da je ovu kameru moguće koristiti za video nadzor u manjim stanovima – recimo za nadgledanje dečjeg kreveca ili lonca sa špagetama dok šaljete poziv za večeru prijateljima na Facebooku. Kao web kamera, što joj je i osnovna namera, Wipix funkcioniše besprekorno i „miriše” se sa svim programima za video chat koje smo probali (jedino je najnovija verzija Skypea iz nekog razloga odbijala saradnju). Zadovoljni smo i osetljivošću mikrofona koji s lakoćom „hvata” glas i sa udaljenosti od nekoliko metara.

Kvalitet slike je osrednji, ispod nivoa koji postižu ozbiljnije web kamere koje, međutim, imaju i ozbiljniju cenu, kao i „uzicu” koja im ograničava kretanje. Kada se sve sabere i oduzme, T’nB Wipix je proizvod bez ozbiljnijih nedostataka koji bi ga diskvalifikovali sa liste primamljivih božićnih poklona.

Gradimir JOKSIMOVIĆ

 
ASUS P7P55D Deluxe, Biostar TPower I55, Gigabyte GA-P55-UD6, MSI P55-GD65
Leadtek WinFast GT220 1024MB DDR3, Palit GT240 i Palit GT240 Sonic
Fujitsu M2010, Viewsonic VNB100, HP Mini 110–1199em
Asus MS246H
USB 3.0 SuperSpeed standard
Canon Powershot A480
Logitech G9x
SilverStone Raven RV01
Roccat Apuri
Omega Copy Cruzer
Asus O!Play HDP-R1
T’nB Wipix
Šta mislite o ovom tekstu?
Epson Perfection V30 i Perfection V300
Lexmark Interact S605 i Prospect Pro205
Omega OK-327 Cassiopeia i OK-203 Sagitta

Senzor:
CMOS, 300 kilopiksela (640 x 480)
Ostalo:
USB 2.0, autonomija 4 sata, manuelni fokus, 15 fps, JPG
Proizvođač:
T’nB
Kontakt:
Dudi Co.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera