TEST RUN<>
062010<><>

Adobe CS 5: Photoshop i Illustrator

Iznenađenja ne prestaju

Pre nešto više od godinu dana pojavio se paket Creative Suite 4. Mislili smo da je to kraj inovacijama, bar na neko duže vreme i – užasno smo pogrešili. Izgleda da razvojni tim Adobea ima mnogo više korisnih ideja nego što smo se i usudili da pretpostavimo. Bacićemo kratak pogled pod haubu ova dva najjača predstavnika paketa.

Photoshop

 
Standardno se pojavljuje u običnoj i Extended verziji. Prošli put detaljnije smo pisali o razlikama, pa ćemo sada samo napraviti pregled bitnih noviteta u CS5 verziji. Ovog puta Adobe je na svom sajtu na adresi www.adobe.com/products/photoshop/photoshop/whatsnew/ podelio nove i unapređene opcije u dve grupe, jednu za fotografe kojima su bitne opcije iz oblasti profesionalne obrade digitalne fotografije i drugu za dizajnere, odnosno tehničare koji Photoshop koriste za potrebe pripreme za štampu. Tu možete da vidite spisak noviteta i mali video koji će vam dočarati mogućnosti novih opcija.

Prva i najviše reklamirana, a verovatno i svima nama najkorisnija opcija jeste Content-Aware Fill. Kao što možete da zaključite iz naziva, radi se o popunjavanju pozadina prilikom skidanja nekih objekata sa njih. Zbunjeni? Uzmimo, na primer, sliku nekoliko ljudi na livadi, na plaži... Želite da sa nje obrišete nekoga. Standardna procedura bila bi brisanje pomoću alata Clone, i to bi trajalo unedogled jer imate problem da odaberete najbolji uzorak za kloniranje. Sada je to posao od nekoliko sekundi. Odaberete Spot Healing Brush Tool, selektujete opciju Content Aware, premažete objekat koji treba da nestane – i to je sve. Photoshop će sam odabrati najbolji uzorak vodeći računa ne samo o teksturi pozadine nego i o nivoima osvetljenja. Samo treba da vodite računa o tome da „premazujete” objekat jednim neprekidnim potezom, i to što je moguće preciznije.

Takođe, unapređeno je pravljenje preciznih selekcija, naročito ako su u pitanju kosa ili sitni detalji. Koristeći Quick Selection Too brzo možete napraviti grubu selekciju, a onda je fino doterati opcijom Refine Edge, gde imate mnoštvo mogućnosti, recimo skidanje boje pozadine u blizini selekcije. Naravno, kao i za sve ozbiljne operacije ovog tipa, slika sa kojom radite mora da bude velika i sa mnogo detalja. Biće vam potrebno malo eksperimentisanja dok ne dobijete optimalan rezultat. Nemojte očekivati čudo sa slikama male rezolucije ili onim koje su slikane lošim fotoaparatom. Photoshop ipak nije toliko moćan da ni iz čega napravi nešto.

Još jedna nova i prilično moćna opcija je Puppet Warp. Pomoću nje možete da izvedete precizno razvlačenje i pomeranje delova slike, a da se sama slika ne deformiše. Jednostavno odaberete nekoliko tačaka sa kojima ćete raditi, a Photoshop će voditi računa o detaljima. Na Adobeovom sajtu postoji dobar primer za to – slika slona kojem se menja položaj surle, a da pri tom ostatak slike ne trpi deformacije. Opcija se i zove Puppet Warp upravo zbog načina na koji radi. Ako ste nekada pokušavali da radite sa nekim programom za animiranje položaja tela, jasno vam je da pomeranje jednog dela tela dovodi do pomeranja drugog kao kod lutke (puppet). Ovo je nešto za šta vam je dosad bio potreban neki program za 3D Rendering kao što su 3ds Max ili Maya, jer je na ravnoj slici bilo nemoguće kvalitetno uraditi ovakve deformacije. Naravno, kao i za sve ostalo, treba vam mala priprema – kvalitetna slika i dobro urađen frajštend (opsecanje).

Poslednja bitna nova opcija vezana je za retuširanje slike, odnosno dodavanje nekih specijalnih Paint efekata pomoću alatke Mixer Brush. Na raspolaganju imate razne vrste četkica kojima običnu sliku možete da pretvorite u umetničko delo. Ovo pomalo podseća na već postojeće filtere, samo što sada postoje bolja kontrola i rad na ograničenom delu slike. Takođe, imate kontrolu nad nekoliko elemenata koji određuju sam kvalitet efekata. Možete da koristite jednu od četiri predefinisane vrednosti ili njihove varijacije. Vrednosti su definisane kao određeni stepen vlažnosti četkice Dry, Moist, Wet i Wery Wet. Biće vam daleko jednostavnije da radite ako koristite tablu za crtanje, a ne miš. Doduše, to važi za sve paint opcije, ali se mišem ipak može raditi, uz sigurnu ruku i malo talenta. Kada pominjemo tablu, u ovoj verziji Photoshopa unapređene su opcije za rad sa njom, naročito kada je reč o osetljivosti na pritisak.

Kada je doterivanje fotografija u pitanju, dodata je mogućnost za automatsku korekciju anomalija sočiva – distorzije i hromatske aberacije. Fotografi znaju o čemu se radi. Ono što je važno za nas koji nismo profesionalci kada se radi o fotografiji jeste to da Photoshop koristi EXIF podatke koji su snimljeni uz sliku, kalkuliše na koji način da koriguje našu fotografiju i pri tom uzima u obzir tip aparata i objektiva koji su korišćeni prilikom fotografisanja. To je svakako izuzetno korisno jer smanjuje potrebu za ručnim podešavanjima i štedi vreme kada se radi o obradi velikog broja fotografija.

 
Osim ovih novih, i neke starije opcije su unapređene. Prva je rad sa više identičnih fotografija snimljenih sa različitim podešavanjima aparata. Podrazumeva se snimanje uz upotrebu stativa radi preciznijeg preklapanja. U meniju File/Automate postoji opcija Merge to HDR Pro, te možete preklopiti dve ili više fotografija, zavisno od toga kakav efekat želite da postignete i koja ste sve podešavanja menjali prilikom fotografisanja. Nemojte da se čudite ako ovo malo potraje – ne zahteva Adobe bez razloga nove i brze mašine.

Poboljšana je i proširena mogućnost obrade RAW fotografija koje se importuju pomoću Camera Raw 6 plugina. Isticanje detalja, redukovanje šuma, očuvanje kolorita i detalja, kao i dodavanje graina omogućavaju dodavanje topline oštrim i preciznim digitalnim fotografijama, što će svakako pozdraviti ljubitelji stare, dobre analogne fotografije.

Poboljšanja su pretrpeli i opcije za štampanje, rad sa lejerima i rad sa kolor pikerom. Moguća je brža manipulacija fajlovima pomoću novododatog Mini Bridgea, bolje je iskorišćena snaga grafičkih kartica, opciji Crop dodata je mreža radi boljeg pregleda i, na kraju, poboljšana je i proširena mogućnost konverzije kolornih fotografija u crno-bele. Naravno, sve radi mnogo brže nego ranije, naročito na 64-bitnim mašinama sa 64-bitnim operativnim sistemom. Neke manipulacije su, prema podacima Adobea, ubrzane čak deset puta, zavisno od konfiguracije, količine memorije i, kako Adobe kaže, „još nekih faktora”.

Illustrator

I ovaj program dobio je nekoliko novih mogućnosti, a poboljšane su i neke stare. Ovog puta akcenat je stavljen na treću dimenziju. Najjača nova opcija je crtanje u perspektivi, odnosno Perspective Drawing. Adobe je i ranije pokušavao da u Illustrator doda 3D opcije, ali je sada konačno u tome uspeo. Da biste mogli da radite u perspektivi potrebno je prvo da pomoću alatke Perspective Grid napravite mrežu i podesite ugao perspektive i položaj na vašem crtežu. To možete iz menija ili pomoću tastera ’Shift-P’. Zatim, možete prethodno nacrtane objekte ubaciti u perspektivu birajući ravan na kojoj ćete raditi, a možete direktno crtati na nekoj ravni. Tasterima ’1’, ’2’ i ’3’ možete prebacivati objekte iz jedne ravni u drugu. Umnožavanje objekata u jednoj ravni savršeno će pratiti perspektivu i na vama je samo da razmišljate o kompoziciji, a tehnički deo ostavite Illustratoru. Verujte da će posao obaviti perfektno i potpuno će vas osloboditi razmišljanja o tome. Shear Tool, pomoću kog ste kreirali lažnu perspektivu, više vam neće biti potreban, barem ne za ovu namenu.

Druga nova alatka koja nam je odavno bila potrebna je Width Tool. Čemu ona služi? Koliko ste samo puta imali potrebe da neki Stroke, odnosno neku liniju određene debljine pretvorite u nešto drugo? Koliko ste puta crtali razne oblike i gubili vreme? Sada konačno možete da izmenite oblik svake linije i, još bolje, možete ga snimiti i kasnije koristiti. Još jedna veoma korisna opcija koja će vam olakšati život je Shape Builder Tool. Pomoću nje lako ćete spojiti objekte u jedan, a pri tom nećete morati da koristite Pathfinder Tool, koji ponekad ume da vas zbuni svojim rezultatima.

U dnu palete sa alatkama sada postoje tri nova moda crtanja (Drawing Mode). Prvi je Normal, koji je default i isti je kao ranije, drugi je Draw Behind, koji vam omogućava da crtate iza izabranog objekta, i poslednji, najzanimljiviji – Draw Inside. Sa njim ćete konačno moći da crtate unutar nekog objekta a da pri tom ne vodite računa o njegovim gabaritima, a namernim izlaskom iz njegovih okvira možete dobiti zanimljive efekte. Mnogo zanimljivija primena ove opcije je ako je primenimo na tekstu. Tako ćemo moći da filujemo tekst, odnosno slova, nekom slikom ili teksturom, a da pri tom tekst i dalje ostaje editabilan. Tačno je da to može da se uradi i pomoću opcije Clipping Mask, ali su rezultati potpuno drugačiji.

Iako Illustrator nije namenjen crtanju sa četkicama, ta mogućnost postojala je i ranije. Sada je proširena novom opcijom Bristle Brush. Ona omogućava crtanje kao u paint programima kao što je Photohop, samo što je krajnji rezultat i dalje vektorski. Ako imate afiniteta za slikanje, ovo će biti veoma korisna opcija za vas pošto ćete postići odlične rezultate, a pri tom nećete morati da mešate rasterske slike sa vašim vektorskim crtežima. Veoma zanimljivo, uz kombinaciju sa Draw Inside modom crtanja.

Za kraj, opcija koja je bila novitet u CS4 već sada je doživela unapređenje – Multiple Artboards. Vrlo dobro nam je poznato to da do verzije CS4 Illustrator nije imao mogućnost da radi sa više strana. Mogućnost otvaranja više Artoboarda taj je nedostatak donekle ublažila. Sada je to dodatno poboljšano, jer je dodata mogućnost davanja imena svakom Artboardu i njihovo sortiranje, što je veoma bitno prilikom snimanja PDF-a. Naime, prilikom snimanja PDF formata svaki Artboard će biti snimljen kao nova strana, a njihov raspored određujemo u paleti. Paleta je slična paleti lejera u Photoshopu. Ono što je naročito zanimljivo jeste mogućnost lepljenja (paste) objekta na isto mesto u svim Artboardovima primenom opcije Paste on All Artboards. Time je njihova sličnost sa pravim stranama kao što su, na primer, u CorelDRAW-u maksimalno povećana, te slobodno možete u jednom Illustratorovom dokumentu raditi stvari koje ranije niste mogli.

Kao što vidimo, mnoštvo novih ili unapređenih opcija ponovo će doneti mnogo radosti ozbiljnim korisnicima koji će umeti da ih iskoriste, ali i mnogo olakšanja manje verziranim korisnicima koji samo žele da što pre završe neki posao. Ono što je bitno, i CS5 i Photoshop i Illustrator rade brže od prethodne verzije, a ako ih poteramo na novom Windows 7 operativnom sistemu sa jačim procesorom, dovoljno RAM-a i ozbiljnom grafičkom kartom, moći ćemo da se posvetimo poslu bez potrebe da čekamo.

Sve ovo možete detaljno pogledati na Adobeovom sajtu na adresi www.adobe.com/products/illustrator/whatsnew/

Takođe, možete uporediti cene za naše i američko tržište. Još jednom da vas upozorimo da ne možete kupiti Adobeove proizvode u Americi a koristiti ih kod nas. Photoshop je 1234 dolara, a u Americi je 699, Extended verzija košta 1763/999 dolara. Illustrator košta skromnih 1057/599 dolara. Ako ne uzimate Retail pakovanje nego samo licence, onda je cena nešto niža, ali ne dobijate instalacioni DVD i prateću literaturu. To možete dodatno kupiti po ceni od 36 dolara. Naravno, jeftinije je sve uzeti u odgovarajućem CS paketu, a još je jeftinije pri prelasku sa prethodne verzije (upgrade). Dobro se o svemu raspitajte kod domaćih distributera.

Branko JEKOVIĆ

 
Adobe CS 5: Photoshop i Illustrator
Šta mislite o ovom tekstu?
TurboFTP 6.10.795
Applian Technologies Replay Video Capture 4.2
VSO Software PhotoDVD 3.1
5DFly Photo Design 2.73
SoftOrbits Photo Stamp Remover 2.3

Potrebno:
Windows XP SP3 / Vista / 7 / Mac OS X 10.5.7, 1 GB RAM-a, 256 MB VRAM-a, rezolucija 1280 x 800+
Cena:
vidi u tekstu
Adresa:
www .adobe .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera