TEST RUN<>
072010<><>

Acronis True Image Home 2010, Symantec Norton Ghost 15, Paragon Backup & Recovery 10 Suite, NovaBACKUP Professional 11.1, Genie Backup Manager Home 8.0

Bekapovanje podataka

Hajde priznajte, ali iskreno, koliko ste se puta do sada zapitali o čemu to pobogu ovi geekovi iz „Sveta kompjutera” pričaju? Malo, malo pa hoće da nam prodaju priču o tome kako je važno redovno vršiti bekapovanje podataka. Kukaju kao kakve babe čim im neko nagovesti mogućnost da ostanu bez 100 MB slika i random tekstova. Pominju se tu odmah kojekakvi programi koji breme kopiranja preuzimaju na svoja pleća, onda ostvarenja koja služe za kloniranje čitavih particija, pa lukave alatke koji sinhronizaciju podataka obavljaju bez ikakve najave i učešća korisnika... Šta će nam sve to u klasičnom, kućnom okruženju? Aman!

Ako se složimo oko toga da je veoma važno brinuti o bezbednosti osetljivih datoteka (pa makar to bili i savegame fajlovi), onda se možemo naći na sredini puta i reći da i sami programeri ponekad preteruju kada je ova oblast u pitanju. Običnom korisniku, koji nije navikao da „proizvodi” gomiletinu životno važnih datoteka, većina alata iz klase jednostavno nije potrebna. On bez problema može da iz omiljenog fajl menadžera izvrši kopiranje krucijalnih fajlova i kasnije ih eventualno nareže na optički medij. Kada mu podaci ponovo budu zatrebali, posegnuće za skladišnom lokacijom / optičkim medijem i izvršiti njihov povraćaj. Cela priča oko bekapovanja podataka u ovakvim slučajevima ovde se završava, ali postavlja se pitanje šta raditi kada imate gomilu podataka razbacanih na sve strane? Šta se dešava kada nemate vremena za ručno prebiranje po direktorijumima? Šta uraditi kada se podaci često menjaju, a važno je imati sačuvane najnovije verzije datoteka?

E, pa, u tom slučaju morate posegnuti za nekim od specijalizovanih rešenja. Ali, za kojim? Nažalost, ni ovaj tekst vam neće dati konkretan odgovor na to pitanje, jer ovde nije u pitanju takmičenje već čisto konstatovanje trenutnog stanja na tržištu, odnosno upoznavanje sa onim što se trenutno dešava u toj oblasti. Neobično je važno da znate da su se programi za bekapovanje podataka toliko umnožili u poslednje vreme da su čak počeli da se izrađuju u evoluiranim i modifikovanim verzijama. Šta to znači? Zahtevi tržišta su takvi da se više ne traže samo alati koji će automatizovati proces kopiranja u smeru napred-nazad već su važne i mnoge druge stvari. Evo, na primer, mnogima treba mogućnost pristupa putem mreže ili bekapovanje čitavih sistema. Upravo zbog toga, moderne programe za bekapovanje možemo podeliti u nekoliko grupa, među kojima se nalazi i ona koja u vatru baca online rešenja (i to je danas moguće). No, da mi pođemo polako da bistrimo sadržaj koji je pred nama...

Acronis True Image Home 2010

 
Jedan od razloga zbog kog zaziremo od komercijalnih ostvarenja u klasi jeste njihova glomaznost! Programeri na malom prostoru uspeju da natrpaju toliko komponenti da je to strašno. Ne velimo da je ovo nužno loša stvar, pogotovo ako vam je potrebna širina u radu, ali prosečne korisnike i te kako zna da umori.

Acronis True Image na jednom mestu donosi apsolutno sve što će vam ikad zatrebati kada je bekapovanje podataka u pitanju. Dovoljno je na početnoj formi videti ono „A šta biste hteli da radite?”, pa da shvatite da će vam prilikom korišćenja biti potreban iskusni vodič. Važno je reći to da program podržava kako bekapovanje pojedinačnih fajlova i foldera tako i čitavih particija – sve u kompletu sa operativnim sistemom i MBR-om (master boot record). Da bi se lakše manipulisalo ovim „slikama”, u samom programu postoji opcija pravljenja butabilnog diska koji će se iskoristiti za podizanje True Image environmenta bez pomoći Windowsa. Ovo je vrlo bitno u slučajevima kada želite da sadržaj sistemske image datoteke „prepišete” na novi hard disk i na taj način ga učinite operativnim.

Kada je reč o klasičnom bekapovanju, figuriše činjenica da je podržano i inkrementalno i diferencijalno upisivanje podataka (baš kao i full bekap). Zatim, među opcijama se ne nalazi samo podrška za ručni izbor fajlova i foldera već i za čuvanje postavki instaliranih aplikacija (onih koje su podržane), izvlačenje poruka i liste kontakata iz email klijenata, pa čak i skladištenje poslednjeg načinjenog System Statea. Od opcija koje se nalaze na raspolaganju prilikom pokretanja nekog od pomenutih procesa lako može da vam se zavrti u glavi. Podaci se mogu kompresovati, štititi šiframa, deliti na parčiće, povući ili snimiti na mrežnim lokacijama putem FTP servera itd.

Acronis True Image ima i nekoliko sasvim neuobičajenih mogućnosti. Na primer, autorima nije bio dovoljan klasičan scheduling kako bi rešili problem „zakazivanja” procesa bekapovanja, pa su osmislili tzv. Nonstop Backup. U pitanju je sistem koji će postupak ponavljati svakih pet minuta. Sledeće, važne podatke možete da snimite i online, ali je problem u tome što se takva usluga dodatno plaća. Tu je onda opcija za konvertovanje bekap datoteka načinjenih sistemskim Windows rešenjem (može i obrnuto), pa opcija za nepovratno brisanje fajlova, mogućnost birsanja historyja korišćenja računara, mountovanje i listanje načinjenih imagea, tzv. One-Click Backup procedura za instant skladištenje podataka, onda Try&Decide podrška koja se ponaša kao svojevrsni System Restore itd. Kao što se može videti, autorski tim se uopšte nije šalio.

Symantec Norton Ghost 15

 
Kada pričamo o bekapovanju podataka, a naročito o izradi „slika” čitavih particija/diskova, ne možemo da ne pomenemo Norton Ghost. Ima li na ovim prostorima jednog korisnika računara koji nije čuo za Ghost? Sumnjamo! Upravo je ovaj program sinonim za jednostavno transferovanje podataka s jednog diska na drugi, baš kao i za safekeeping u obliku image datoteka. Kada se celoj priči doda podatak da je iz grafičke Recovery konzole, potpuno nezavisno od Windowsa, moguće manipulisati slikama, izrađivati i skladištiti ih, kopirati na diskove i slično, stvari postaju više nego jasne.

Ipak, Ghost nije samo zgodna alatka za pretabavanje podataka s jednog hard diska na drugi. U pitanju je program koji se sasvim lagano nosi sa bekapovanjem pojedinačnih fajlova i foldera, bilo da se oni nalaze na lokalnim diskovima ili u mreži. Za razliku od prethodnika, Ghost ne podržava FTP i dolazi sa upravljačkim interfejsom koji, iako nije natrpan opcijama i mogućnostima, zahteva određeno vreme za privikavanje. Tako se željene sekcije malko teže pronalaze, što neće obradovati komformiste navikle da im sve mogućnosti stoje na udaljenosti od klik ili dva.

Paragon Backup & Recovery 10 Suite

 
Svoje viđenje stvari dao je još jedan veliki igrač na softverskoj sceni – kompanija Paragon, koja nam je poznata po odličnom programu za particionisanje hard diskova – Partition Manager. Baš kao i većina programa u klasi, Paragon Backup & Recovery 10 Suite je allaround igrač. Na spisku funkcija su bekapi sastavljeni od ručno izabranih fajlova i foldera, ali i „slike” kompletnih particija i sistema (logično, figuriše podrška za izradu butabilnog diska pomoću kog se image fajlovi lako mogu vratiti nazad na hard disk). Ovde se otišlo i korak dalje, pa program nudi neuobičajenu mogućnost „usaglašavanja” operativnog sistema koji se nalazi na hard disku s neke druge mašine za rad na vašoj mašini. Sve što treba da uradite je priključivanje „gostujućeg” diska i pokretanje opcije P2P Adjust OS. Ako je to neuobičajeno, šta tek onda reći za sekciju Virtualization Manager? Odavde se sadržaj particija i diskova (računajući tu i operativni sistem) može prebacivati na virtuelni hardver. Tako je omogućeno pretakanje image fajlova na virtuelni disk, kopiranje podataka direktno u virtuelnu mašinu i slično.

Inače, program ima dva radna moda – Express i Full. Dok je u Express modu uglavnom potrebno pratiti upustva sa ekrana i pritiskati taster Next, Full mod donosi pravu gužvu na ekranu i „otključava” pun potencijal programa. Moramo da priznamo – koliko smo se u Express modu osećali skučeno, toliko nam je Full komplement izgledao nezgrapno i prepunjeno.

Za kraj prikaza ovog programa pomenućemo još i to da bekap podrazumeva i automatizovano „vađenje” tipskih podataka kao što su dokumenti, elektronske poruke, odnosno multimedijalni fajlovi, da postoji podrška za mrežne lokacija, kao i za rad sa FTP-om.

NovaBACKUP Professional 11.1

Iz dosadašnjeg pisanija mogli ste da zaključite da programerima očigledno nikakav problem ne predstavlja implementacija svakojakih mogućnosti. Gotovo svaki program u klasi poseduje one najvažnije, i tu je onda jako teško odlučiti se za onaj pravi. Ipak, kao po nekom pravilu, u procesu kreiranja programa zaboravlja se na jednu stvar – jednostavnost upotrebe. To je karta na koju su igrali autori alata NovaBACKUP Professional.

Glavna forma jasno upućuje na oblast delovanja – nudi se definisanje pojedinačnih bekapa, opcija vraćanja podataka (Restore), pristup online skladišnom prostoru (zahteva zasnivanje pretplatničkog odnosa sa third party provajderom usluga), kreiranje sigurnosnih kopija operativnog sistema i odgovarajućeg boot diska, odnosno osvežavanje postojećih bekapa. Biranjem jedne od oblasti program pokreće jednostavan čarobnjak, koji kroz svega nekoliko koraka korisnika dovodi do cilja. Kako bi što više rasteretili proces kreiranja bekap kopija, autori su većinu naprednih opcija pohranili u okviru sekcije Settings, kojoj se pristupa odvojeno. Dodatno, upravljački interfejs može se prebacivati između Simple i Advance varijante, ali je to učinjeno mnogo kvalitetnije nego kod Paragon Backup & Recovery 10 Suitea. U drugom slučaju dobija se pristup znatno većem broju opcija, ali je sve tako izvedeno da ne guši korisnika.

NovaBACKUP Professional radi sa pojedinačnim fajlovima, ali i sa „slikama” sistema. Ima mogućnost preduzimanja inkrementalnog i diferencijalnog bekapa, mogućnost rada u lokalnoj mreži, zakazivanja bekapa, ali i zaštite izrađenih datoteka od virusa (pre možemo reći da se ovde radi o prostoj proveri i konstataciji da li postoji zaraza ili ne). Nezaobilazno je i postojanje podrške za bekap određenih tipova fajlova (email poruka, recimo), te kompresije izrađenih datoteka.

Genie Backup Manager Home 8.0

 
Ovaj program nas je takođe kupio jednostavnim upravljačkim interfejsom i brdom kvalitetnih funkcija. U pitanju nisu šljokice i šminka već simplicity of use at work! Sve je lepo podeljeno po oblastima, a program vas putem neprimetnog čarobnjaka (ne otvara poseban prozor ili formu već ostaje u domenu glavnog radnog ekrana) vodi kroz odabrani proces umešnosti indijanskog vodiča. Jedna stvar je znati da program može da uradi nešto, a sasvim drugo je to isto umeti da pretočite u delo. Genie Backup Manager Home je upravo tu jak k’o zemlja – nedvosmisleno predočava šta to možete uraditi sa svojim bekapima i nikada vas ne ostavlja na cedilu.

Bekape možete skladištiti gde god zamislite. Lokalnim diskovima pridružuju se oni mrežni, potom prenosni uređaji kao što su USB stikovi, pa onda FTP lokacije, da bi se spektar zatvorio mogućnošću internog narezivanja na CD/DVD ploče, odnosno skladištenja na online lokaciju koju dobijate pretplatom na odgovarajući servis proizvođača (u startu je osigurano 1 GB prostora). S druge strane, bekapovati takođe možete skoro sve! Pođimo od ručno odabranih fajlova i foldera koji se ne moraju nalaziti na lokalnom računaru, nastavimo sa podešavanjima programa i sistemskim datotekama, registar bazom, e-porukama, a završimo sa plug-in podrškom koja Genie Backup Manageru omogućava da bekapuje postavke i ključne fajlove praktično za bilo koji vitalan program instaliran na računaru (odgovarajući plug-inovi preuzimaju se sa oficijelne stranice). Nezaobilazan je i bekap kompletnog operativnog sistema koji je ovde nazvan Distater Recovery, odnosno mogućnost izrade naročitog butabilnog diska pomoću kog ćete podići sistem i „prepisati” ga sigurnosnom kopijom.

Od naprednih stvari podržani su arhiviranje, zaštita izrađenih datoteka šifrom, zakazivanje bekap procesa putem funkcije schedule, provera validnosti izrađenih fajlova... Zanimljivo je to što su autori, iako je program krajnje jednostavan za korišćenje, ubacili i Easy mod koji proces bekapovanje/vraćanje podataka svodi na prolaženje svega dva-tri osnovna koraka.

• • •

Kada se sve sabere i oduzme, naš glas ide za Acronis True Image Home 2010. Program je ogroman, širok i glomazan, ali se zahvaljujući odličnom upravljačkom interfejsu u njemu osećate kao riba u vodi. Iz True Imagea sve ćete uspeti da obavite bez previše pametovanja, lutanja i čitanja Helpa. Upravo zbog toga on je naš favorit, a to što dolazi sa gomilom unikatnih pomagala samo je dodatan plus. Šansu bez problema možete da date i Genie Backup Manager Homeu 8.0, odnosno NovaBACKUP Professionalu 11.1. Iako u svojim imenima ne sadrže potpise zvučnih kompanija, u pitanju su simpatična ostvarenja kojima su jednostavnost upotrebe i 300 konja ispod haube na prvom mestu. Symantecov Norton Ghost će, izgleda, ostati parametar za poslove sa „slikama” operativnih sistema, dok nas je Paragon Backup & Recovery 10 Suite pomalo ugušio nezgrapnim sistemom komandovanja. Ne zaboravite to da su programi u probnom periodu potpuno funkcionalni, te da sve mogućnosti možete da isprobate i sami.

Vladimir PISODOROV

Naj­va­žni­je mo­gu­ćno­sti
Co­bi­an Back­up 10

Dri­ve-Ima­ge XML 2.14

GFI Back­up 2009 - Ho­me Edi­ti­on 3.0

To­u­can 3.0.1

F­Back­up 4.4

Mo­zy-Ho­me 2.0

Car­bo­ni­te 3.7.7

IDri­ve Ba­sic 3.3.3

Acro­nis True Ima­ge Ho­me 2010

Sy­man­tec Nor­ton Gho­st 15

Pa­ra­gon Back­up & Re­co­ve­ry 10 Su­i­te

No­va-Back­up Pro­fes­si­o­nal 11.1

Ge­nie Back­up Ma­na­ger Ho­me 8.0
Rad u mre­ži (* = sa­mo sni­ma­nje)*---
FTP---
Ar­hi­vi­ra­nje
En­krip­ci­ja
Po­dr­ška za imidž faj­lo­ve
Di­fe­ren­ci­jal­ni bekap
In­kre­men­tal­ni bekap

ProgramVeličina / na HDCenaAdresa
Cobian Backup 1014,6 / 26,9 MB program je besplatanwww.cobiansoft.com/ cobianbackup.htm
DriveImage XML 2.141,7 / 3 MBprogram je besplatanwww.runtime.org/ driveimage-xml.htm
GFI Backup 2009 - Home Edition 3.011,2 / 22,5 MBprogram je besplatanwww.gfi.com/ backup-hm
Toucan 3.0.12,8 / 5 MBprogram je besplatanportableapps.com/ apps/ utilities/ toucan
FBackup 4.412,3 / 17,2 MBprogram je besplatanwww.fbackup.com
MozyHome 2.011,2 / 19,1 MBservis je besplatanmozy.com
Carbonite 3.7.73,2 / 6,2 MB55 $ godišnje, proba 15 danawww.carbonite.com
IDrive Basic 3.3.39,1 / 26,8 MBservis je besplatanwww.idrive.com
Acronis True Image Home 2010115 / 157 MB40 dolara, proba 30 danawww.acronis.com/ homecomputing/ products/ trueimage
Symantec Norton Ghost 15120 / 200 MB70 dolara, proba 30 danawww.symantec.com
Paragon Backup & Recovery 10 Suite135,7 / 176 MB50 dolara, proba 30 danawww.paragon-software.com/ home/ brs
NovaBACKUP Professional 11.1134,5 / 155 MB50 dolara, proba 15 danawww.novastor.com/ allproducts/ windowsbackup.php
Genie Backup Manager Home 8.0150,2 / 190 MB50 dolara, proba 30 danawww.genie-soft.com/ Home/ Genie_Backup_Manager_Home
 
Adobe CS5: InDesign
Zbshareware USB Disk Security
SEO4Com Directory Inclusion 1.0
WinZip 14.5 Pro
Acronis True Image Home 2010, Symantec Norton Ghost 15, Paragon Backup & Recovery 10 Suite, NovaBACKUP Professional 11.1, Genie Backup Manager Home 8.0
Šta mislite o ovom tekstu?
Cobian Backup 10, DriveImage XML 2.14, GFI Backup 2009 – Home Edition 3.0, Toucan 3.0.1, FBackup 4.4
MozyHome 2.0, Carbonite 3.7.7, IDrive Basic 3.3.3
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera