TEST RUN<>
122011<><>

Photoshop CS6

Da li ste sujeverni ili mislite da su brojevi ipak samo brojevi?

Novi izgled Photoshopa pogoduje obradi fotografija
Adobe nas u poslednje vreme u više navrata prijatno iznenađuje. Prvo je predstavljen novi Photoshop Touch prilagođen tabletima, koji je prilično podelio mišljenja u redakciji o tome koliko je cela zamisao zaista praktična i korisna. Međutim, ono što nas je zaista oduševilo bilo je predstavljanje rane faze algoritma za izoštravanje zamućenih fotografija na manifestaciji Adobe MAX 2011.

Najnovije iznanađenje ove godine je pre-release verzija Photoshopa CS6, koji bi, prema nezvaničnim informacijama, trebalo da se pojavi tek na proleće sledeće godine. Trenutni Adobeov plan je da se svake parne godine izdaje nova verzija paketa Creative Suite, a svake neparne godine njegov manji update.

3D okruženje rado bismo videli kao zasebnu aplikaciju
Kompletan izgled Photoshopa je tamniji, ali je ostavljena mogućnost da se vrati stari, svetliji izgled.

Paleta Layers dobila je organizacioni dodatak u vidu filtera Œ za prikaz po sadržini. Ako ste od onih koji u projektu generišu bezbroj lejera a organizacija po folderima i bojama jednostavno vam nije dovoljno pregledna, nove opcije predstavljaju pravi spas. Jednostavnim klikom na određenu ikonicu u paleti Layers prikazaće se samo slojevi sa tekstom, pametnim objektima ili kombinacija po želji.

Filtere za Blur Adobeovi programeri su najviše unapredili
Paleta Characters dopunjena je novim opci-jama  za formatiranje i uređenje teksta, tako da je olakšan rad sa formulama i specifičnim karakterima u tekstu.

Alatka za opsecanje (Crop) u novoj verziji iscrtava pomoćne linije na više načina. Od standardne podele na trećine, preko dijagonalnih pomoćnih linija, pa sve do Fibonačijeve krive. Sve ovo umnogome olakšava korigovanje fotografije ako je slikana pod neželjenim uglom ili ako je loše kadrirana. Prilikom ispravljanja, fotografija se rotira kao u aplikaciji Adobe Lightroom, što dodatno olakšava rad ako ste se već navikli na takav način obrade slika. Unapred definisana podešavanja za aspect ratio olakšaće i ubrzati prilagođavanje slike nekom projektu za video obradu ili za neku drugu specifičnu namenu. Pored standardne alatke Crop, dodata je i alatka Perspective Crop Ž za ispravljanje različitih distorzija. Napredniji korisnici će se prisetiti da je ova opcija i ranije postojala kod standardne alatke za Crop ako se drži taster ’Ctrl’.

Posebno je zanimljiva nova alatka Healing Remix Brush , koja zasad predstavlja čudnu kombinaciju Content Aware popunjavanja određene selekcije kada se ona izmesti na drugi deo slike. To je svakako opcija kojom ćemo se više pozabaviti u budućnosti.

Na donjem delu radne površine smeštene su palete  Mini Bridge, Measurement Log i Animation (Timeline). Prozor Animation sada sadrži i opciju za keyframing u animacijama.

Filterima za blurovanje Adobeovi programeri posvetili su najviše pažnje, tako da ih sada ima ukupno 14. Nama su bili najzanimljiviji Field Blur, Iris Blur i Tilt-Shift Blur. Filteri za blur sada mogu da se podešavaju ‘ na više različitih načina, mnogo efikasnije nego što je to ranije bio slučaj. Tilt-Shift Blur ’ nam je oduzeo najviše vremena prilikom testiranja. Taj način zamućivanja slike daje utisak kakav pruža makro fotografija sa plitkom dubinskom oštrinom. Slike nekih velikih objekata posle obrade ovim filterom odjednom postaju veoma male.

Opcije za 3D dobile su okruženje „ kakvo viđamo u ozbiljnim 3D aplikacijama – pogled iz perspektive. Paleta Animation ” u radu sa 3D objektima je pregledna i laka za korišćenje. Na našu veliku žalost, tekstualni objekti se prilikom konvertovanja u 3D i dalje rasterizuju, što komplikuje eventualne korekcije u radu kada se za tim ukaže potreba. Prosto ne možemo da se ne zapitamo zašto se 3D i dalje na silu „gura” u aplikaciju koja se prvenstveno bavi obradom fotografija. Logično bi bilo da se u sledećem Creative Suite paketu iz Photoshopa izdvoji posebna 3D aplikacija, kao što se u prošlosti osamostalio, recimo, Adobe Bridge.

Ono što nas je veoma obradovalo jeste nova mogućnost „spasavanja” dokumenata prilikom čije je obrade došlo do pucanja aplikacije. U opcijama je moguće definisati vremenske razmake u kojima se dokument ažurira i snima, za slučaj da Photoshop prestane stabilno da radi. Uvedena je i opcija snimanja dokumenta u pozadini, čime se izbegava čekanje i nastavlja rad u kontinuitetu.

Nažalost, sudeći prema verziji koju smo testirali, opcija za Deblurring neće ući u sledeću verziju Photoshopa. Ostaje nam da se nadamo i da s nestrpljenjem čekamo proleće.

Zoran OLUIĆ

 
Hot CPU Tester Pro 4.4.1, StressMyPC 1.05, Prime95 26.6, PassMark BurnInTest 7.0 Professional, HeavyLoad 3.0, OCCT Perestroika 4.0.0, S&M Stress Test 1.9.1, AIDA64 Extreme Edition 2.00
Photoshop CS6
Šta mislite o ovom tekstu?
FRAPS 3.4.6, D3DGear 4.10, Quobi 2.0.1.4, ZD Soft Screen Recorder 4.1.2.0, ACA Capture Pro 6.04, WM Capture 5, Bandicam 1.7.4.157
Synfig Studio 0.63.02
Facial Studio 3
Evernote 4.5
MuseScore 1.1
Caesium 1.4.1
DisplaceD 1.1.2
New Tab King 5.1.0
Gismeteo 2.0.4
Water Drops
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright Š 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera