TEST RUN<>
072012<><>

Maxthon 3.3.5

Favorit iz senke

Maxhton ume da iskoristi velike dijagonale modernih monitora
Sigurno da nije lako napraviti dobar browser, ali pored dominacije velike petorke (IE, Safari, Firefox, Opera, Chrome), još je teže probiti se do korisnika i kada imate kvalitetan proizvod. Najveću šansu za uspeh imao bi browser koji bi doneo drugačije iskustvo korišćenja u odnosu na tradicionalno.

Maxhton nije takav browser. On ne donosi ništa revolucionarno novo, ali i dalje predstavlja odličan proizvod koji, u tehničkom smislu, nimalo ne zaostaje za liderima na tržištu. Maxhton 3 se čak pokazao kao najbolji browser ako ga testirate na HTML5Test.com, što je veliki uspeh.

Maxhton, iako uglavnom nepoznat na zapadu, ima veliki broj korisnika u Aziji. Originalna verzija nastala je na osnovama modifikacije Internet Explorera MyIE. Maxhton je 2006. godine dobio investicioni kapital iz Amerike, a godinu dana kasnije TechCrunch je objavio da je i Google investirao u ovaj browser, što do danas nije potvrđeno.

Maxthon je karakteričan jer dolazi sa dva enginea za rendering stranica: Trident, koji koristi IE, i WebKit iz browsera Safari i Chrome. Tehnologiju za rendering stranica korisnici biraju klikom na odgovarajuću ikonicu smeštenu desno, uz adresno polje.

Kada instalirate i počnete da koristite Maxhton, brzo ćete shvatiti da ovaj browser radi podjednako dobro kao i Firefox ili Chrome, te da predstavlja zaokružen, kompletan i stabilan proizvod sa predispozicijama za uspeh. Međutim, zašto se onda ovaj browser nije probio na zapadnom tržištu? Sem prisustva ogromne konkurencije, Maxhtonu nedostaje zapadna logika – marketing, odnos sa korisnicima i atraktivnost, mada mu kvalitet i pouzdanost ne nedostaju.

Prisutne su i neke zaista napredne funkcije, a među njima i mogućnost sinhronizacije vaše sesije. Naime, Maxhton je prisutan i u varijanti za Andorid. Kada napravite nalog i prijavite se bilo na desktopu ili Androidu, možete jednim klikom da sinhronizujete svoju trenutnu sesiju. To znači da posle sinhronizacije možete da pređete na Maxhton na nekom drugom uređaju i on će vam otvoriti iste tabove kako biste nesmetano nastavili rad.

Ovaj browser, takođe, čuva vaše omiljene sajtove „u oblaku”, tako da vas vaši favoriti uvek prate.

Maxthon poseduje tabove koji najviše podsećaju na one iz Firefoxa, adresni bar koji se ujedno može koristiti i za pretragu, kao i search polje koje vam omogućava da koristite svoj omiljeni search engine (Google je podrazumevano rešenje).

Kada otvorite novi tab, dobićete launch screen koji liči na onaj iz Opere, samo što u Maxhtonu to funkcioniše još bolje. Zanimljivo je to što grid sa omiljenim sajtovima možete da listate, tako da jedna stranica sadrži maksimalno 12 podešenih sajtova. Tako možete da mapirate svoje omiljene destinacije i da ih listate na vizuelno atraktivan i istovremeno pregledan način.

Maxhton je karakterističan i zbog trake sa dodacima, koja se nalazi na desnoj strani ekrana. Nakon instalacije, tu ćete pronaći svoje omiljene web destinacije, dobar feed reader, pomenutu mogućnost sinhronizacije tabova, te SkyNote – „beležnicu u oblaku”. SkyNote čuva vaše beleške kako bi bile dostupne na svim uređajima. Možete da selektujete bilo koji tekst i iz konteksnog menija odaberete Send to SkyNote i automatski ćete dobiti novi zapis za kasnije pristupanje.

Ovakva funkcionalnost je, naravno, dostupna i u drugim browserima, ali tek uz instalaciju odgovarajućih dodataka. Maxhton, za razliku od drugih browsera, već dolazi sa paketom nakorisnijih dodataka. Među njima je i Snap, plug-in za pravljenje screenshotova i dodatak za prevođenje koji selektovani tekst automatski šalje servisu Google Translate.

Maxhton ima i svoju vrstu app prodavnice (Extension Center). Tu nema mnogo dodataka, ali su prisutni oni najvažniji – za Facebook, Google Plus, Gmail, YouTube, Twitter, Grooveshark... Posle instalacije, ovi dodaci će se pojaviti u pomenutoj desnoj traci. Svi omogućavaju da odgovarajući sadržaj pregledate u malom, ali dovoljno velikom prozoru. Sadržaj će se prikazati na sličan način kao na Androidu. Na primer, dodatak za Facebook u Maxhtonu najviše liči na zvaničnu Android aplikaciju.

Sem dodataka, prisutni su i skinovi koji menjaju izgled celokupnog programa, uključujući tu i ikonice. Takođe, sem standardnih ikonica koje obično možemo naći uz adresnu traku (Home, Back, Refresh...), ovde se nalaze i opcije za otvaranje poslednjeg ugašenog taba i brzo pristupanje nedavno posećenim stranicama.

Maxhton nudi dosta podešavanja i solidnu mogućnost personalizacije. Sem postojećih prečica na tastaturi, možete i sami da ih definišete. Takođe, program podržava i mouse gestures, posebne poteze koji uključuju kliktanje i pomeranje miša radi aktiviranja određenih akcija. Tako lako možete da otvarate nove tabove, listate ih i radite dosta toga drugog, i to samo pokretima miša. Takođe, možete da instalirate i dodatak koji će vam omogućiti da sami definišete svoje gestove mišem.

Ovaj browser poseduje i opciju Magic Fill – on pamti sve vaše podatke za pristup različitim stranicama. Kasnije možete da odaberete opciju AutoFill i Maxhton će sam popuniti željenu sign in formu odgovarajućim podacima.

Developeri su počeli da razvijaju i reward sistem – za pozivanje prijatelja, kompletiranje korisničkog profila i za druge akcije dobijaćete poene. Ideja je da se oni kasnije troše za „kupovinu” dodataka i drugih stvari u Maxhtonovom korisničkom ekosistemu.

Iako je ideja dobra, nedostaju atraktivnost i dizajn koji bi privukli korisnike. Maxhton novoregistrovane korisnike pozdravlja mailom koji počinje sa „Dear 119841...” (jer se korisničko ime unosi kasnije), a Extension Centar izgleda kao nešto dosadno što bi smislio Microsoft. Dok se to ne promeni, ovaj odličan browser, nažalost, neće moći agresivnije da uđe na zapadno tržište.

Ivan VESIĆ

 
Instant mesidžing aplikacije
Synergy 1.4.8. Beta
Desk & Archive 1.0 beta 2
Native Instruments Kontakt 5 i Steinberg HALion 4.5
YUMI 0.0.5.8
Maxthon 3.3.5
Šta mislite o ovom tekstu?
Intermorphic Noatikl 2
dajukebox 2012
My Lockbox 2.8.5
Ticno Multibar 1.1.1.1 Beta
Free HDD LED 1.20
Instagram Filters
London 2012 – Olympic Games News
InfoAtoms
DesktopOK 3.21
Opera Internal Pages 1.2-4

Potrebno:
Windows XP/Vista/7
Veličina:
23 MB, 72,1 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
www .maxthon .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera