INTERNET<>
082012<><>

Kippt

Riznica linkova

Poboljšano iskustvo omiljene internet prakse – deljenja linkova

Prošle godine dizajneri iz Finske Džori Lalo i Kari Sarinen lansirali su Kippt, jednostavan alat za bookmarkovanje zanimljivih stranica. Nekoliko meseci kasnije, projekat je evoluirao u pokušaj da se poboljša omiljena praksa internet korisnika – deljenje linkova.

Sledeći korak evolucije društvenih mreža daje smisao sadržaju poštujući njegovu vrednost. Možda zvuči kao nešto nepotrebno, ali teško je spoznati koliko su rešenja kao što je Kippt korisna dok ih ne probate.

Kippt ima funkcionalnost društvene mreže, ali je akcenat stavljen na sadržaj koji je vama zanimljiv, koji ste vi otkrili i koji želite da sačuvate za kasnije čitanje, a možda i deljenje. Umesto da vaše šerovane linkove proguta feed ili da oni ostanu zaboravljeni na vašem timelineu, ovde ih možete sortirati po kategorijama koje sami pravite kako biste ih sačuvali i uvek ih pronalazili sa lakoćom. Tako ih možete skupljati u tematskom kontekstu, a oni koji se interesuju za slične sadržaje mogu da odaberu da prate vaše liste.

Čak i ako Kippt, koji podržava jedan od najvećih startap akceleratora Ycombinator, ne uspe u svojoj misiji, značajan je jer predstavlja sledeći korak evolucije društvenih mreža, pošto daje smisao sadržaju poštujući njegovu vrednost. Možda izgleda kao nešto nepotrebno, ali teško je spoznati koliko su rešenja kao što je Kippt korisna dok ih sami ne probate.

Čuvanje i šerovanje

Kippt je dostupan u web varijanti (kippt.com), ali i na Androidu i iOS-u putem aplikacije za bookmarkovanje Clippt. Da biste koristili Kippt potrebno je da instalirate odgovarajući plug-in za browser ili da postavite bookmarklet u svoj Bookmarks bar (kippt.com/tools). U prvom slučaju vaš browser će postati bogatiji za dugme Kippt, dok će u drugom bookmark imati funkciju snimanja linkova.

Kada kliknete na dugme Kippt, otvoriće se prozor s nekoliko opcija. Klikom na Save snimićete sadržaj, dok dugme Read it later stavlja link u istoimeni Kipptov folder. Koristeći ovaj prozor možete odmah da šerujete sadržaj na Twitteru, Facebooku ili Thumblru, a možete i da dodate svoj komentar za sačuvani link. Iz malog padajućeg menija možete da birate i listu (kategoriju) u koju želite da smestite link, a odavde možete i da napravite novu.

Ako koristite bookmarklet, onda će se sve ovo otvoriti u novom malom prozoru browsera, tako da preporučujemo plug-in jer on radi bolje i brže. U svakom slučaju, dugme Kippt nudi taman onoliko opcija koliko je potrebno da bude jednostavan za korišćenje, a da pokrije sve što treba: dodavanje beleške, biranje foldera i social sharing.

„Čist” način

Kippt je dizajniran minimalistički i veoma je jednostavan za korišćenje. Po defaultu, dugme Kippt čuva linkove u folderu Inbox, tj. u listi. Lista foldera smeštena je desno, poput kategorija na nekom sajtu. Tu je prisutan i folder Read Later, kao i kategorije Starred (vaši omiljeni linkovi obeleženi „zvezdicom”) i All Clips, koja prikazuje sve sadržaje, bez obzira na to gde su sačuvani.

Ispod ovih podrazumevanih kategorija nalaze se liste koje ste sami napravili. Na taj način možete da imate praktično neograničen broj tematski podeljenih listi radi lakšeg snalaženja i deljenja. Kada kreirate novu listu, možete da odaberete da li želite da ona bude privatna ili javna. Postojećim listama takođe možete da menjate ove atribute. Za sve liste možete da dodate i opis (description) kako biste vi, kao i drugi korisnici znali o čemu se tu tačno radi.

Što se samog sadržaja tiče, on je izlistan kao klasičan feed, ali bez thumbnaila i izdvojenog teksta (description). U svakom slučaju, u feedu za svaki snimljeni link vidite naslov, URL naslovne stranice izvora sa ikonicom sajta, komentare, kao i svoj komentar umesto descriptiona.

Kippt, naime, ne parsira description, jer se umesto klasičnog izdvojenog teksta prikazuje vaš komentar (Note) ako ste ga napisali kada ste kliknuli na dugme Kippt ili kasnije prilikom pregledanja sadržaja u Kippt čitaču. Na taj način drugi korisnici, u slučaju da je vaša lista javna, vide vaše reči i preporuke za sadržaj smeštene pod navodnike, što zaista doprinosi atraktivnom izgledu Kippta.

Kada kliknete na link, on će se otvoriti na izvornom sajtu. Međutim, mnogo je bolje da sadržaje gledate u integrisanom Kippt čitaču. Na taj način sadržaj će se brže učitati, a vi ćete videti samo potreban sadržaj, bez drugih elemenata neke stranice, uključujući tu banere i sve drugo.

Čitač se otvara kao elegantni pop-up uz bleđenje sadržaja „ispod”. Fontovi i način na koji se tekst prikazuje čine iskustvo čitanja veoma prijatnim, a sam čitač sastoji se od dve kartice. Prva prikazuje sam sadržaj, uz mogućnost „starovanja”, obeležavanja za kasnije čitanje (Read Later) i šerovanja na društvenim mrežama Facebook, Twitter i Tumblr. Tu su i opcije za slanje aplikacija za mobilno čitanje Instapaper, Readability i Pocket. Drugi jezičak je Notes i on omogućava da „hvatate beleške”, tj. da ostavljate komentare vezane za otvoreni sadržaj.

Bitno je napomenuti to da možete da pozivate prijatelje da prate vaše privatne liste. Tako je Kippt, ujedno, odličan i za kontrolu deljenja sadržaja, ali ovaj servis ne komplikuje stvari u smislu krugova, grupa i slično. Pozivanje je jednostavno i okrenuto ka grupisanju ljudi po sadržaju koji ih može zanimati.

Alat za bookmarkovanje

Kippt možete da koristite kako želite – sami, s grupom odabranih prijatelja ili javno. Vaše iskustvo tako može da varira od privatnog korišćenja Kippta kao odličnog alata za bookmarkovanje sadržaja, za istraživanje neke teme i slično, pa do njegove upotrebe kao društvene mreže – gde vi možete da budete neko koga prate zbog zanimljivog sadržaja i komentara ili gde vi pratite ljude upućene u određenu tematiku.

Ova nova društvena mreža poseduje feed koji prikazuje sadržaj generisan od strane korisnika koje ste odabrali da pratite. Kao i u slučaju vaših listi, i ovaj globalni feed prikazuje sadržaj sa izvornim linkom, imenom liste kojoj pripada, naslovom i komentarom „šerovatelja”. Linkove drugih korisnika možete da zabeležite u svojim listama na isti način kao što to radite na eksternim sajtovima – klikom na Save u gornjem desnom uglu posta.

Zanimljivo je to što sve liste imaju URL sa jasnom strukturom (kippt.com/imekorisnika/imeliste), te ih možete bookmarkovati u browseru. Dodatno, svaka lista ima i svoj RSS, što proširuje mogućnosti za konzumiranje Kipptovog sadržaja.

Kippt nastoji da se razlikuje od drugih svojim minimalističkim izgledom, stimlajnovanim iskustvom korišćenja, ali i zanimljivim dizajnerskim rešenjima poput okruglih slika za profile korisnike.

Prikaz korisničkog profila je, kao i ostatak sajta, čist i minimalistički. Sadržaj profila podeljen je na tri kartice: liste, spisak korisnika koje pratite i prikaz korisnika koji vas prate. Moguća je i integracija sa Twitterom i Facebookom ako želite da povežete svoje naloge.

Kako je ovo nova društvena mreža pa su male šanse da imate mnogo prijatelja sa drugih društvenih mreža, najbolje je da krenete u otkrivanje sadržaja. Opcija Discover prikazuje featured liste, one najpopularnije, kao i one najnovije. Ovde možete naći dosta usko specijalizovanih Tech tema, što i nije čudno budući da se tzv. early adopteri, koji se lako lepe za nove proizvode, interesuju za web tehnologije i slične stvari, ali ako se malo potrudite, možete da nađete i najrazličitiju tematiku. Potencijal Kippta je veliki, a ako bude zaživeo, on može da postane i odličan user-driven izvor informacija vezanih za najrazličitije stvari.

Opcija Find Friends omogućava da pogledate da li neko od vaših prijatelja sa Facebooka ili Twittera koristi Kippt. Zanimljivo je to što u vreme nastanka ovog teksta nije postojala opcija Invite za Kippt. Takođe, prema podrazumevanim podešavanjima, sadržaji koje šerujete u javnim listama na Kipptu neće biti prikazani na vašim integrisanim društvenim mrežama. Ovaj Opt-in sistem za svaku je pohvalu i mnogo je više fer za korisnike, ali drastično smanjuje mogućnost promocije Kippta na društvenim mrežama, pošto se sami morate odlučiti da šerujete. Međutim, to je i način da Kippt izgradi integritet kao respektabilna web destinacija namenjena ljudima kojima je sadržaj bitan koliko i kontrola.

Anticipator novog web iskustva

Prirodno je da svaki proizvod evoluira i postaje bolji. Društvene mreže pate od porođajnih muka – previše beznačajnih prijatelja, previše šljam sadržaja, preteško pronalaženje ranije deljenih linkova, fokus na ljudima a ne na sadržaju...

Kippt stavlja akcenat na internet kuraciju i na sadržaj. Umesto da bude people-centric, to je topic-centric mreža, orijentisana ka interesovanjima, ali ne zaboravlja ljude, tj. korisnike, što je greška nekih drugih web rešenja. Ovaj proizvod uspeva da pronađe pravi balans i da sjedini čuvanje linkova sa deljenjem i društvenim umrežavanjem.

Pored toga, integracija sa servisima za mobilno čitanje kao što je Pocket pokazuje da ovakvi novi startapi počinju da grade čistiji, novi internet ekosistem, izgrađen na još boljim principima u odnosu na pionire ovog posla.

Ivan VESIĆ

 
Njuz.net na engleskom
Otvorene web tehnologije
Kippt
Šta mislite o ovom tekstu?
Farmeron
Internet i igre
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera