TEST RUN<>
092014<><>

Orpalis PDF Reducer 1.1.12

Maksimalno minimizovani PDF-ovi

PDF je univerzalni multiplatformski format za deljenje fajlova. Mogu da ga otvore i pogledaju korisnici bilo kog tipa računara, tableta ili telefona. Takvi fajlovi su često pretraživi, dozvoljavaju interakciju sa korisnicima (putem formulara) i nude druge napredne mogućnosti. Sve to rezultuje povećanjem njihove veličine, a još ako je PDF pripremljen za štampu, lako može da premaši nekoliko desetina pa čak i stotina megabajta. To nije problem kada se fajl pregleda u lokalu, ali je nezgodno ako ga je potrebno poslati mailom (gde je ograničenje veličine poruke najčešće do 10 MB), ili ako ga je neophodno pregledati online putem telefona ili tableta. Mnogi paketi kod mobilnih provajdera još uvek nemaju flat rate Internet, a slobodan Wi-Fi nije baš uvek i svuda dostupan. Rešenje je u optimizaciji, koja, kako se pokazalo, može znatno da smanji veličinu postojećih PDF-ova.

Orpalis PDF Reducer je jedan od alata koji taj posao obavlja na dovoljno dobar način. Za kućnu upotrebu je besplatan, dok je za komercijalne svrhe neophodno da se instalira Pro verzija. Razlike među njima gotovo i da nema, bar kada se radi o kvalitetu i upotrebljivosti opcija. Glavne karakteristike programa su da je u stanju da izvrši segmentaciju sadržaja unutar PDF-a i da za svaku vrstu objekta primeni optimalan način kompresije. Najveće uštede u veličini fajla ostvaruju se na dva načina – kompresijom slika i uklanjanjem suvišnih objekata.

Prilikom kompresije fotografija program dozvoljava definisanje dva parametra – kvaliteta izlazne fotografije od koga će zavisiti stepen kompresije i podešavanje izlazne rezolucije fotografije. U dokumentima pripremljenim za štampu rezolucija slika je najčešće setovana na 300 DPI. Ako znate da će se taj dokument gledati na samo na webu ili u elektronskom obliku, ona može bez problema da se smanji na 150 DPI ili čak na 72 DPI (kolika je ekranska rezolucija na računaru).

Još jedna od opcija koja znatno utiče na veličinu fajla odnosi se na mogućnost uklanjanja polja za formulare, napomena snimljenih uz dokument, bukmarkova, kao i priključenih fajlova. Ovde treba biti posebno obazriv, jer neke od pomenutih opcija mogu da utiču na funkcionalnost samog dokumenta. Na primer, ako je u pitanju izmenjivi obrazac u PDF-u, uklanjanje polja za unos podataka učiniće ga neupotrebljivim, a uklanjanje bukmarka može drastično da oteža pretraživanje velikih dokumenata...

Program vodi računa i o kvalitetu izlaznog teksta u PDF-u. Ovo se odnosi na činjenicu da se okviru PDF-ova često nalaze i skenirani dokumenti. U tim slučajevima je potrebno uključiti i opciju „popravke” karaktera nakon kompresije, kako smanjenje veličine fajla ne bi (bitno) uticalo na kvalitet teksta.

Testovi koje smo sproveli pokazuju da je prosečno smanjenje PDF dokumenta, sa osnovnom postavkom parametara, bilo oko 45 procenata u odnosu na original. Pri tome smo koristili različite vrste PDF dokumenata. Neki od njih su bili pripremljeni za štampu, neki za ekransku rezoluciju, sastojali su se iz različitih elemenata i sa različitim količinama grafičkih objekata. Prilikom kompresije bile su isključene sve opcije koje na bilo koji način mogu da utiču na promenu funkcionalnosti kompresovanog dokumenta u odnosu na original. U pojedinim dokumentima, gde je bilo mnogo grafičkih elemenata, taj procenat je skakao i na čitavih 90 (na primer, sa 25 MB na 2,5 MB), uz jedva primetno smanjenje kvaliteta dokumenta pri punoj veličini prikaza na ekranu. Čak i kad smo odštampali taj originalni i optimizovan dokument na štampaču razlika je bila uočljiva tek nakon pažljivijeg zagledanja detalja, što je sasvim prihvatljivo za kućnu upotrebu. Naravno, dokumente koji se šalju na profesionalnu štampu ne treba smanjivati na ovaj način, jer će svaka ušteda na veličini dokumenta uticati na finalni kvalitet štampe.

Brzina optimizacije zavisi od više parametara – od brzine računara, veličine dokumenta (u stranicama) i od kompleksnosti same stranice. U zavisnosti od dokumenta, vreme obrade se u našem slučaju kretalo od jedne pa do petnaestak sekundi po stranici PDF dokumenta.

Jedino realno ograničenje u besplatnoj verziji na koje smo naišli je da se u toku rada u batch modu, prilikom kompresije svakog petog dokumenta, pojavljuje Nag screen koji nudi mogućnost kupovine Pro verzije i koji zahteva interakciju korisnika za nastavak procesa optimizacije.

Branislav BUBANJA

 
UNetbootin 608, YUMI 2.0.0.7, WinToFlash 0.8.0009b, ISO to USB, Free ISO to USB, Rufus 1.4.9, Zotac WinUSB Maker 1.1, RMPrepUSB 2.1.722, WinToUSB 1.5b
Plagiarism Finder Pro 3.1.1
Online servisi za proveru plagijata
Autorun Organizer 1.22
ArchiCAD 18
SpeedCrunch 0.11
Movie to Gif 1.1.1.0
AdwCleaner 3.303
Screenhero
Windows Tweaker 5.1
ImBatch 2.7.0
Orpalis PDF Reducer 1.1.12
Šta mislite o ovom tekstu?
Firefox OS Simulator 2.1
Drawpile 0.9.4
Screen To Gif 1.1
Malwarebytes Anti-Malware 2
Readability 3.0.15
Kaze to Desktop 1
Baby Gender Fun
Grammarly 3.0.34
SearchPreview 7.1
DeskScapes 8.20
FrameDummy
Copy Plain Text 2 1.3.1

Potrebno:
Windows
Veličina:
15,16 MB, 36,25 MB na HD-u
Cena:
Besplatno
Adresa:
www .orpalis .com /products /pdfreducer
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera