TEST RUN<>
102014<><>

Programi za kontrolu internet saobraćaja

Bolje sprečiti nego lečiti

Sa dolaskom neograničenog, širokopojasnog interneta umnogome je prestala potreba za merenjem potrošenog saobraćaja. Iako i danas mogu da se nađu u cenovnicima internet provajdera, limitirane tarife su mnogo manje popularne od onih bezlimitnih. Klasični dial-up pristup preko obične telefonske linije gotovo da je prestao da postoji. Međutim, u međuvremenu se pojavila posebna grupa korisnika (kojih nije malo) i koji internetu pristupaju preko mreža mobilne telefonije. Pošto penali za prekoračenje tarifnog plana znaju da se dobro osete na novčaniku, svi koji internetu pristupaju na ovaj način znaće da cene programe koji nadgledaju potrošnju internet saobraćaja. Za vas smo izabrali nekoliko najboljih programa iz ove kategorije...

DU Meter 6.20

Prilikom instaliranja, program (hageltech.com/dumeter, 3,3 MB) nudi „čarobnjak” za konfigurisanje sistema. U prvom koraku biramo tip saobraćaja koji nameravamo da merimo. Izvorna vrednost je postavljena na ulazni i izlazni saobraćaj preko interneta, što je zasigurno najčešće korišćena opcija. Sledeći korak je čisto informativnog karaktera i objašnjava načine reprezentacije dobijenih podataka. U trećem koraku određujemo limit za transfer podataka ukoliko nam je to potrebno. Pred nama se pojavljuje prozor sa dijagramom za ulazni i izlazni saobraćaj, kao i brzine izražene u kilobitima po sekundi. Istovremeno ćete u liniji alata u donjem desnom uglu dobiti istu tu informaciju. Korisnici Windowsa 7 imaju na raspolaganju još jedan dodatni semafor u vidu ekranskog gedžeta. Ukoliko smatrate da vam glavni dijagram previše smeta u radu, možete ga minimizirati i on će tada prikazivati samo brzine prenosa bez grafika. Alternativno, možete aktivirati opciju Click-through mode, koja šalje dijagram u pozadinu i postavlja ga ispod ikonica na desktopu.

Program ima mnoštvo parametara za podešavanje koji se nalaze u dve stavke menija: User options i Administrator options. U prvoj su nam na raspolaganju neke od osnovnih opcija za vizuelno prilagođavanje programa, dok je administratorska opcija mnogo bogatija i sadrži zaista veliki broj podešavanja. Registrovani korisnici imaju mogućnost da koriste veb servis dumeter.net, koji služi kao svojevrsni agregator informacija o korišćenju većeg broja računara. U određenim slučajevima, vrlo zanimljivom se može pokazati opcija za kalkulaciju troškova koja obračunava kako standardne tarife, tako i one u periodima jeftinijeg saobraćaja. Isto tako, možete odrediti kvote i, kada one budu ispunjene, program obavlja neku od predviđenih funkcija koje se kreću od prikazivanja obaveštenja na ekranu, preko slanja e-maila i isključivanja dial-up konekcije, pa sve do isključivanja računara. Statistički podaci se nalaze pod opcijom Totals and reports i moguće ih je eksportovati u dokument formata HTML.

NetMeter EVO 2.0.0

Reč je o novoj (i besplatnoj) inkarnaciji programa (metal-machine.de/readerror, 1,1 MB) koji se ranije zvao (zamislite) NetMeter. Ovde se radi o portabilnoj verziji koja ne zahteva instaliranje. Nakon pokretanja, dočekaće nas za oko prijatan grafik sa linijama u zelenoj, žutoj i crvenoj boji. Sa leve strane je prikazana maksimalna postignuta brzina sesije, dok je na vrhu ispisan naziv mrežnog uređaja koji posmatramo. Na dnu prozora nalazi se informacija o trenutnoj brzini slanja i prijema podataka. Kontekstualni meni sadrži neočekivano mali broj opcija. Osim skrivanja grafika, tu je još jedino opcija za izbor mrežnih interfejsa koji su vam na raspolaganju. Podešavanja se nalaze pod stavkom Options i sadrže priličan izbor instrumenata za prilagođavanje izgleda programa. Tu možemo zadati nivo transparentnosti prozora, njegovo smeštanje u pozadini i isključivanje transparentnosti prilikom prelaska miša preko prozora. U prethodnoj verziji programa (onoj koja nije EVO) je postojala opcija Totals + Reports za zbrajanje obavljenog saobraćaja, ali je ovde nažalost više nema. Nije nam jasno zašto je autor programa izbacio jednu tako korisnu opciju, ali šta je – tu je. Vlasnici gejmerskih tastatura Logitech G15 i G19 imaju dodatnu mogućnost prikazivanja grafika na LCD-u svoje tastature.

BitMeter 3.6.0.1

Iako na prvi pogled može da se zaključi da ovaj besplatni program (codebox.org.uk/pages/bitmeter2, 36 MB) ima skromne mogućnosti, to u praksi i nije baš tako. Nakon instaliranja, na ekranu se pojavljuje mali prozor u kojem se u vidu histograma pojavljuju podaci o mrežnom saobraćaju. Ispod grafika se u realnom vremenu prikazuje informacija o ulaznom i izlaznom saobraćaju. Sve to mnogo podseća na DU Meter. Za ostatak opcija ćete morati da se obratite kontekstualnom meniju, desnim klikom na prozor sa grafikom ili na ikonicu programa u sistemskom treju. Unutar opcije Settings se nalazi mnoštvo opcija za podešavanje izgleda, kao i za podešavanje količine informacija koje će biti prikazane u okviru prozora. Tu vam je na raspolaganju i mogućnost aktiviranja lokalnog veb servera koji podatke o mrežnom saobraćaju prikazuje unutar prozora pregledača interneta. Oni korisnici kojima su podaci o mrežnom saobraćaju vrlo važni, mogu da ih bekapuju ručno ili automatski. Tu su i opcije signaliziranja koje korisnika obaveštavaju o tome da je izvršen prenos određene količine podataka.

Informacije o količini prenesenih podataka je moguće proveriti preko opcije Statistic. Na raspolaganju su nam intervali od nekoliko poslednjih časova, nekoliko poslednjih dana i nekoliko poslednjih meseci. Osim onoga što vidimo vizuelno na grafiku, detaljnije informacije dobijamo klikom na dugme sa minijaturnim kalendarom ili izborom opcije Statistics Grid iz kontekstnog menija. Od ostalih opcija, tu je i jednostavni kalkulator za proračun vremena potrebnog za skidanje fajla određene veličine i digitalna štoperica koja meri prenesene podatke u nekom intervalu vremena.

Iskreno govoreći, nije teško primetiti da je BitMeter vrlo sličan programu DU Meter. U nečemu lošiji, u nečemu i bolji, ali sa nenadmašnom cenom.

BitMeter OS 0.8.0

Program istog progamera i vrlo sličnog imena (codebox.org.uk/pages/bitmeteros, 1,74 MB) kao i prethodni. Za BitMeter smo rekli da poseduje veb server koji prikazuje podatke u okviru pregledača interneta. BitMeter OS je nadogradnja tog koncepta koja istovremeno znači i odricanje od prikazivanja podataka u okviru malog prozora na radnoj površini ekrana. Pri tome su sačuvane sve glavne opcije koje ima „obični” BitMeter, dok je prikaz podataka unutar web browsera znatno detaljniji u verziji sa oznakom OS. Mnogo toga što smo rekli za prethodni program važi i ovde, a koji od njih izabrati, čisto zavisi od ukusa. BitMeter OS je, takođe, besplatan.

BWMeter 6.7.3

Glavni operativni element programa BWMeter (desksoft.com/BWMeter.htm, 800 KB) nosi naziv Filter. U ovom slučaju, filter predstavlja segment saobraćaja nad kojim se izvode podržane operacije. Nakon instalacije programa, na raspolaganju su nam dva predefinisana filtera: filter za internet saobraćaj i filter za LAN. Osim ta dva univerzalna filtera, možemo kreirati proizvoljan broj drugih sa specijalnom namenom. Tako, recimo, možemo da vršimo merenje svakog pojedinačnog programa (ili više njih zajedno) i, ukoliko je to potrebno, limitirati im brzinu za upload i download.

Kao što to i priliči jednom programu sa funkcijama firewalla, omogućena nam je kontrola nad velikim brojem parametara. Uz nezaobilazne ulazne i izlazne IP/MAC adrese, preko kontrole portova i protokola za prenos podataka, pa sve do vremena kada je naš filter (ne)aktivan. Svi ovi parametri nam daju mogućnost da definišemo skupove koji će biti uključeni u filter, kao i one koji neće biti obrađivani. Sve to na kraju daje vrlo moćno oruđe za kreiranje filtera koji do sitnica odgovaraju našim potrebama. Svaki od filtera može da radi u jednom od tri moguća režima. Prvi je Normal i on u stvari predstavlja glavni modus u kojem se vrši merenje saobraćaja. Drugi modus je režim automatske aktivacije firewalla koji blokira sav saobraćaj, dok se treća opcija odnosi na režim interaktivnog firewalla koji nam daje mogućnost da sami odlučimo o daljem ponašanju filtera. Ovde treba istaći da BWMeter automatski detektuje aktivnost programa u pozadini i izbacuje prozor preko kojega možemo odrediti kako će program ubuduće reagovati na njega.

Nakon definisanja filtera, ostaje nam lakši deo posla koji se odnosi na (neobavezno) prikazivanje grafika sa mrežnim saobraćajem u realnom vremenu. Potrebno je samo u okviru taba Graphs i istoimene opcije pri dnu prozora, izabrati naziv filtera koji se kontroliše, aktivirati check-box Visible i pri pokretanju će se pojaviti vizuelni prikaz saobraćaja kroz filter. Smatramo vrlo pohvalnim postojanje opcije za aktivaciju prikaza grafika samo ukoliko saobraćaj kroz njega prelazi preko nekog ukazanog opsega i sakrivanja istog ukoliko je saobraćaj manji od ukazane vrednosti. Statistiku saobraćaja možemo da pratimo u vremenskim intervalima od 1 časa, dana, sedmice, meseca i godine za svaki od postojećih filtera. Te podatke po želji možemo sačuvati u vidu CSV fajla. Sve aktivnosti koje program može da zabeleži u realnom vremenu se po želji zapisuju u log fajl koji sadrži sve parametre koje smo odredili u okviru filtera. Ukoliko posumnjate na nedozvoljeno „curenje” podataka, moraćete malo da „pročešljate” ovaj fajl. Program ima i zanimljivu opciju pod nazivom Stopwatch, koja radi kao svojevrsni statistički analitičar brzine konekcije vašeg filtera u određenom vremenskom intervalu.

Networx 5.3.2

U pitanju je veoma poznat besplatan program (www.softperfect.com/products/networx, 4,1 MB) sa dugom tradicijom, čija je osnovna namena praćenje obima mrežnog saobraćaja. Prilikom instalacije je preporučljivo da prihvatite ponuđene opcije. Zbog jednostavnosti, za početak takođe izaberite kontrolu sveukupnog saobraćaja (ali vam niko ne brani da izaberete neku od mnoštva ponuđenih opcija). Kada ste sve uspešno obavili, pred vama se pojavljuje prozor sačinjen od linije alata u gornjem delu i tab kontrolom sa devet listova ispod nje. Tab General sadrži sumarne informacije o saobraćaju, kako za tekući dan, tako i za čitav period korišćenja (ukoliko nije vršen reset brojača). Slede tabovi sa statistikom saobraćaja za čas, dan, nedelju i mesec i svaki od njih je propraćen grafičkim prikazom. Lepo je od autora što su nam omogućili da dobijemo statističke podatke i za interval vremena koji sami određujemo. Na tabu Applications se nalaze podaci o poslatim i primljenim podacima za sve aplikacije na sistemu. Tu možete da proverite koji program troši najviše saobraćaja i koliko to iznosi u MB/GB i u procentima. Ukoliko ste korisnik dial-up konekcije, sve podatke o provedenim sesijama možete pronaći u okviru taba Dial Up Session. Program može da vam prikaže statistiku za sve korisnike sistema ukupno ili za svakog pojedinačnog korisnika ponaosob. Vrlo lepo od programera je da su ostavili veliku fleksibilnost pri izvozu podataka, pa tamo možemo da biramo između, običnog teksta, Excela, Worda, CSV ili HTML tipa dokumenta.

Osim nabrojanih, program ima još dosta korisnih opcija. Jedna od njih je i postavljanje simpatičnog semafora (sa minijaturnim grafikom) koji prikazuje brzine slanja i primanja podataka u okviru sistemskog područja u taskbaru. Isto tako, tu je i vrlo korisna opcija za određivanje dozvoljenih kvota za prenos podataka. Ukoliko želite da budete preventivno upozoreni na skoro ispunjenje kvote, možete da aktivirate opciju koja izdaje poruku na ekranu i eventualno šalje poruku preko e-maila. Da ne zaboravimo i „sitnice” u vidu modula Traceroute, Ping i NetStat komandi koje nije zgoreg uvek imati pri ruci.

NetTraffic 1.27.4

Za kraj ovog prikaza, ostavili smo jedan programčić (goo.gl/TX4Wra) koji je „težak” tek 440 KB, ali sa sasvim pristojnim mogućnostima. Nakon instalacije se pojavljuje prozor koji nam nudi da postavimo neka od osnovnih podešavanja i posle toga se pojavljuje ikonica u sistemskom treju. Klik na ikonicu prikazuje prozor sličan onima u prethodno opisanim programima. Skala sa grafičkim prikazom i očitavanje brzine prijema i slanja podataka u liniji naziva prozora. Dvostruki klik na mali prozor izaziva njegovo prikazivanje preko celog ekrana. Nije nam jasna praktična vrednost ovakvog dijagrama, ali ne možemo reći da ne pleni svojom veličinom.

Ukoliko nismo na početku podesili opcije u skladu sa našim ukusom, to možemo da obavimo naknadno, preko opcije Settings u kontekstualnom meniju. Kao što se moglo i očekivati, osim opcija vezanih za vizuelni prikaz podataka, tu su još i opcije za izbor mrežnih adaptera koje želimo da nadgledamo. Najjači adut programa se nalazi pod opcijom Statistics, koja daje sve osnovne statističke podatke kako u vidu brojčanih podataka tako i u obliku prikladnih grafikona. Osim tekućeg stanja za čas, dan, nedelju, mesec i godinu, program proračunava srednje vrednosti mrežnog saobraćaja za navedene vremenske periode, kao i prognozu zasnovanu na postojećim podacima i tendencijama korišćenja. Omogućeno vam je i generisanje grafika u zavisnosti od količine saobraćaja, predviđenog vremena transporta i proizvoljnog vremenskog intervala. Podatke je moguće snimati i uvoziti u XML formatu.

• • •

Kao što to obično i praktikujemo, iz pregleda smo izbacili nekoliko programa koji su pravili probleme tokom testiranja. To se posebno odnosi na starije naslove koji imaju poteškoća sa Windowsom 8.1. Od preostalih, NetMeter EVO nema mogućnost vođenja evidencije o potrošenom saobraćaju, ali je dobar izbor za praćenje brzine vaše internet konekcije. BitMeter i BitMeter OS su dve arome jednog programa koji solidno obavlja svoj posao. NetTraffic nudi sasvim pristojnu statistiku uz minimalnu potrošnju resursa. DU Meter je dobro rešenje za koje treba platiti. Networx je odličan (uz to i besplatan) program sa dosta naprednih opcija. I na kraju, tu je komercijalni BWMeter koji je nešto složeniji za upotrebu, ali ima vrlo veliku fleksibilnost.

Igor S. RUŽIĆ

 
Programi za kontrolu internet saobraćaja
Šta mislite o ovom tekstu?
Cameyo 2.6
Acronis True Image 2015 Premium
Argente Utilities 1.0.6.1
PDFtoMusic 1.4.2c
FocusWriter 1.5.2
DAYU Disk Master Professional 2.2.7
FileOptimizer 7.0 Beta
Ultimate Settings Panel 1.2
VMware Player 6.0.3
Song Buddy 1.10
MediaGet 2.0.1
Icecream Media Converter 1.03
Autumn Time Screensaver 5
GeoGebra 4.4
animatedTabs 0.2
AthTek Voice Changer 1.5
Lovely Folders 4.3
Privacy Badger 0.1.4
All Seeing Eye 0.0.5
Folders Popup 3.1.3
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera