INTERNET<>
072019<><>

.rs

Upit u kulturu

Pretraživač kulturnog nasleđa – MUP smanjuje gužve na šalterima – Play store konačno legalan u Srbiji

Ministarstvo kulture i informisanja je predstavilo svoj projekat pod nazivom Pretraživač kulturnog nasleđa. Ovaj nacionalni projekat nastao je sa ciljem da se najširoj javnosti predstave digitalizovani fondovi i obezbede informacije o kulturnom nasleđu koje se čuva u bibliotekama, arhivima, muzejima, galerijama i zavodima za zaštitu spomenika.

Na adresi www.kultura.rs nalazi se prvi objedinjeni portal za pretragu kulturnog nasleđa Srbije i mapiranje spomenka i ustanova kulture. Pretraživač garantuje verodostojnost obrađenih podataka i očekuje se da bude pokretač mnogih pozitivnih procesa kako u međuinstitucionalnoj saradnji, tako i u razumevanju i jačanju kulturnog identiteta, privlačenju nove publike i popularizaciji kulture i umetnosti u samom društvu. Zanimljivo je da je na portalu obrađena i građa iz pet muzeja iz Republike Srpske.

Ovaj projekat Ministarstvo je uradilo uz stratešku pomoć kompanije Microsoft Srbija.

Takse za izdavanje ličnih dokumenata građani će ubuduće moći da plate na šalterima MUP-a platnim karticama. Ovo je već moguće na pet najopterećenijih terminala na šalterima u Ljermontovoj ulici u Beogradu, vrlo brzo će ovaj sistem biti instaliran i u svim policijskim stanicama u Srbiji.

Takođe, uvodi se podnošenje zahteva o neosuđivanosti iz kaznene evidencije elektronskim putem, bez potrebe odlaska na šalter. Od jula će građani prilikom podnošenja zahteva za izdavanje ili zamenu vozačke dozvole moći da zatraže da im se ona dostavi na kućnu adresu. Dakle, MUP planira značajno rasterećenje svojih šaltera, a još jedan korak će biti uvezivanje sa bazom katastra. Ovo uvezivanje je inicirano promenom naziva ulica u dokumentima u okviru projekta pravljenja adresnog registra jer se dešava da MUP ne bude obavešten o promeni naziva ulica i duže od godinu dana, pa onda građani moraju da plaćaju izvod iz katastra...

 
Ujedno, MUP pušta kamere sa trinaest graničnih prelaza na svom sajtu, a uskoro će pokriti sve granične prelaze sa po dve kamere.

Poreska uprava je perjanica eUprave ne samo zato što je prva počela sa elektronskim servisima, već što prva zahteva da se neki postupci sprovode isključivo elektronski. Danas su sve poreske prijave elektronske, a samo mali broj građana može da ih preda na papiru. Zanimljivo je da je Poreska uprava od 2014. godine primila preko 25 miliona poreskih prijava u elektronskom obliku.

 
Google Play Store je konačno dostupan za domaće developere te mogu legalno da prodaju svoje aplikacije preko ovog sistema. Naime, posle obraćanja pravnog zastupnika Googlea Narodnoj Banci Srbije i sprovedene analize poslovnog modela, pronađeno je rešenje koje je u skladu sa propisima Republike Srbije. Na osnovu ovoga rešenja Google će omogućiti podršku domaćim developerima.

United Grupa kupila je Tele2 u Hrvatskoj. Ovaj mobilni operater prodat je za 220 miliona evra, a ovo je bila prva transakcija od kada je investicioni fond BC Partners preuzeo United Grupu od fonda KKR.

Krajem maja SpaceX je lansirao prvih šezdeset satelita u nisku orbitu čiji je zadatak da omoguće globalni internet pristup. Ime buduće mreže satelita je Starlink i do kraja naredne godine se očekuje lansiranje više stotina satelita.

Da nije svejedno šta objavljujete na društvenim mrežama, nekima je odavno jasno. Ipak, sada će to postati jasnije još širem krugu ljudi. Naime, SAD od sada traže detalje sa društvenih mreža uz svaki zahtev za vizu. Podnosilac zahteva za vizu će morati da dostavi svoja korisnička imena koja koristi na društvenim mrežama, svoje ranije mejl adrese i telefonske brojeve. I to u prethodnih pet godina.

Prošlog meseca je sajt dnevnog lista Politike bio pod DDOS napadom. Tako bar tvrde iz dnevnog lista i traže zaštitu od države. No, pojavilo se saopštenje centra NIBS (Nacionalna Informaciona Bezbednost Srbije) koji tvrdi da je u pitanju hardversko-softverski zastoj. To ujedno ukazuje da je korporativna svest o IT zaštiti vrlo niska u Srbiji. Pri tome, centar koji u nazivu sadrži „Nacionalni” nema ni svoj sajt. U svakom slučaju, sajt je relativno kratko bio u problemu.

I dok se kod nas problemi sa sajber napadima ogledaju u nedostupnosti nekih sajtova (bar dok se mala matura ne digitalizuje, što je najavljeno za narednu godinu), u svetu su sajber napadi znatno ozbiljniji. Znamo da države poput SAD imaju vojne sajber jedinice. Sudeći po pisanju američkih medija, one su napale elektroenergetsku mrežu Rusije. Nekoliko dana pre toga milioni ljudi u Južnoj Americi su ostali bez električne energije, pa je nakon napada na Rusiju taj događaj odmah pripisan sajber jedinicama vojske SAD. Sledeći napad se desio na kompjuterske sisteme armije Irana i to nakon što je povučeno naređenje predsednika SAD da se Iran napadne konvencionalnim oružjem. Dakle, sajber napadi u svetu postaju veoma ozbiljni i sada smo srećni što zaostajemo za svetom.

Dušan DINGARAC

 
.rs
Šta mislite o ovom tekstu?
Opasni internet zakoni evropskih zemalja
Budućnost internet kupovine
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera