TEST DRIVE<>
082019<><>

DJI Osmo Action

Džeki Čen

Najpoznatiji Kinez iz akcionih filmova dobio je svog pandana u tehnološkom svetu. Kompanija DJI odlučila je da upotrebi znanje stečeno iz višegodišnje dominacije u sferi dronova, kako bi se proširila i na druge segmente tržišta. Sada po prvi put imamo ozbiljnog igrača koji ciljano želi da parira i nadmaši etalonirani GoPro u svetu akcionih kamera. DJI Osmo Action stupa na scenu, ali da li ćemo gledati komediju ili ozbiljan film?

I pre nego što kažete „A Sony?”, morate uzeti u obzir činjenicu da je DJI Osmo Action kompatibilan sa svim GoPro dodacima, izuzev baterije i kućišta, jer koristi isti sistem kačenja. Veoma je sličnog izgleda, interfejsa i načina funkcionisanja kao Hero kamere, a kako su ljudi robovi navika, ovo je razlog više da se pređe u suprotni tabor. Dakle, Osmo Action ima sve šanse da uspe, ako odigra svoju ulogu dovoljno dobro.

Celokupnu poleđinu kamere čini ekran osetljiv na dodir, dijagonale 2,25 inča, odnosa strana 16:9, koji ujedno uslovljava i ostale dimenzije kamere, pa je ona nešto šira i niža od glavnog konkurenta. Rezolucija tog ekrana je 640 × 360 piksela, sa gustinom piksela od 325 ppi, pa je prikaz jasan i oštar, a osvetljaj od 750 cd/m2 ga čini jasno vidljivim i po jakom Suncu. Na kućištu postoje tri fizička tastera – ’Display (Power)’ i ’Record’, na gornjem delu, a ’Quick Switch’ je pozicioniran na levom boku. Uloga prva dva tastera je jasna, dok treći služi za brzo prebacivanje između različitih načina snimanja materijala. Ispod ’QS’ tastera nalaze se vratanca ispod kojih je slot za mikro SD kartice i USB-C konektor. Otvori za mikrofone nalaze se na desnoj i u gornjoj ivici, a eksterni mikrofon će biti moguće povezati preko USB-C adaptera (još uvek nedostupan). Na dnu kućišta vidimo veliki otvor za bateriju. Karakteristično za ovu akcionu kameru jeste da poklopac čini jednu celinu sa samom baterijom od 1300 mAh. Drugačiji pristup od strane DJI-a rezultuje i jednim problemom – više puta nam se desilo da samo poslednji zubac nije nalegao, a bravice za zaključavanje su kliknule, pa u tom slučaju zaptivenost kamere postaje narušena. Stoga je potrebno obratiti pažnju pri stavljanju baterije.

DJI Osmo Action se od konkurencije izdvaja postojanjem malog LED selfi ekrana, dijagonale 1,4 inča, na licu kamere, odmah pored objektiva. Ovaj ekran omogućava lagodnije i preciznije kadriranje „svojka” dok je na rastojanju „ruke” ili ukoliko imate dovoljno dobar vid da spazite šta se na njemu dešava kada koristite selfi štap. Objektiv otvora blende f2.8 i vidnog polja od 145 stepeni, nalazi se iza kružnog zaštitnog stakla koje je moguće odvrnuti i zameniti u slučaju oštećenja. Metalni ram zaštite objektiva ima još jednu svrhu – odvodi toplotu, pa telo kamere nikada ne postaje vruće, a i odlično je rešenje za hlađenje dok je kamera „u pokretu”.

Unutar tela nalazi se CMOS senzor veličine 1/2,3 inča rezolucije 4000 × 3000 piksela, dakle 12 megapiksela. Raspon osetljivosti senzora kreće se od ISO 100 do 3200, a maksimalna rezolucija snimanja video-materijala je 4K pri 60 FPS, sa uključenom RockSteady (elektronskom) stabilizacijom.

Način upotrebe kamere je takođe prepoznatljiv: svajpovanje preko ekrana, korišćenje tri fizička tastera, a tu su i glasovne komande, ali one su malo problematične. Ne postoji ključna reč nakon koje se kamera aktivira, već samo „take photo” naredba. To samo po sebi ne bilo problem da Osmo Action ne registruje glas izuzetno dobro, čak i sa veće distance, pa vam neko u šali može prekinuti snimanje.

Odziv ostalih komandi je odličan. Kamera se brzo pali iz mirovanja, trenutno reaguje na svaki dodir ekrana, sistem menija je intuitivan i do nekih komandi se može izuzetno brzo doći (kao što je spot metering, na primer). ’Quick Switch’ taster je moguće programirati, pa umesto da prolazite kroz sve opcije za snimanje koje kamera omogućava (Video, HDR Video, Slow Motion (4 ili 8x), Time Lapse, Photo, Burst Photo, AEB (automatski breketing) i Timed), možete odabrati samo one koje najčešće koristite. DJI je dobro uradio domaći. Druga funkcija koju ’QS’ taster radi jeste prebacivanje prikaza sa zadnjeg na prednji ekran i obrnuto, a to je takođe moguće uraditi i tapkanjem sa dva prsta po ekranu na poleđini. To nas ujedno dovodi i do toga da prednji ekran isključivo služi za preview slike. U slučaju da želite da promenite parametre snimanja, moraćete da se prvo prebacite na veći ekran.

Video je moguće snimati u maksimalnoj rezoluciji od 4K (3840 × 2160 piksela), pri 60 FPS i uključenom RockSteady stabilizacijom. Ako vam je potreban snimak proporcija 4:3, gubite stabilizaciju. Druge rezolucije snimanja su 2,7K (do 60 FPS), 1080p (do 240 FPS) i 720p (do 240 FPS), ali RockSteady radi samo do 60 FPS. Ispravljanje „fisheye” efekta moguće je uraditi direktno u kameri, a cena koju plaćamo je blago kropovanje (sužavanje vidnog polja) snimljenog kadra. Mali krop se dešava i kada uključimo elektronsku stabilizaciju slike.

Standardni kolorni profil nudi neutralan i realan prikaz, nije previše kontrastan sa prezasićenim bojama, a tu je i D-Cinelike (flat) profil za one koji bi želeli da rade kolor korekciju i kako bi izvukli veću dinamiku iz scene. Ukoliko ne želite dodatno time da se bavite, a želite da više detalja bude sačuvano u sceni, postoji HDR Video režim snimanja. Sa njim se snima maksimalno u 4K i 30 FPS, samo u standardnom kolornom profilu, ali bez mogućnosti stabilizacije slike. U određenim scenama smo primetili da su svetle partije dosta bolje sačuvane, nego bez HDR opcije. Merenje balansa bele se pokazalo pouzdanim, s tim da kamera, u sceni, uvek daje prednost prirodnom prikazu boje kože (lica). Postoji i opcija da sami odaberete vrednost bele od 2000 do 10000 Kelvina.

Slowmotion je moguće snimati na dva načina – instant i za kasniju postprodukciju. To je odlično za one koji ne žele time da se bave, pa rezultat mogu odmah da dobiju, a opcije su 4x (120 FPS) i 8x (240 FPS) u rezolucijama 1080p/720p.

Kada se Osmo Action koristi za fotografisanje, ne postoji automatsko kreiranje HDR fotografije. U ovom slučaju se koristi AEB (Automatic Exposure Bracketing), u kome odredite koliko različitih fotografija (tri ili pet) u kolikom rasponu ekspozicije (1/3, 2/3, 1EV) želite kamera da napravi. Nakon toga se te fotografije čuvaju u JPG ili JPG+RAW formatu kako biste ih kasnije, na kompjuteru, spojili u jednu fotografiju velikog dinamičkog opsega. Za sve mogućnosti fotografisanja imate mogućnost izbora manuelne ekspozicije u rasponu od 1/8000s do 120s (za izuzetno dugačke ekspozicije), ISO 100-3200, kao i manuelno podešavanja balansa bele.

Koristeći DJI Osmo Action kameru, došli smo da zaključka da RockSteady stabilizacija daje neverovatno dobre rezultate, skoro da smemo da kažemo da izgleda kao da koristimo gimbal, ali... Tu leži i najveća zamerka koju upućujemo ovom proizvodu, jer opcije (stabilizacije i ispravljanja kadra) opterećuju procesor u tolikoj meri da prikaz slike kasni. Lag je primetan i dok kamera ne snima, ali je znatno izraženiji tokom snimanja kada prikaz kasni oko pola sekunde za dešavanjima. To je izuzetno nepovoljna situacija ako kamera nije fiksno postavljena, već je nosite i aktivno pratite šta se dešava u kadru. Takođe, kako količina svetla opada, tako opada i kvalitet snimka jer je potrebno podignuti ISO vrednosti, a aktuelni smartfoni daju bolje rezultate, pa je to nešto na čemu bi trebalo da se poradi. Takođe DJI Mimo aplikacija je uspela samo prvi put da se poveže sa kamerom, posle nismo uspeli, ma koliko pokušavali (najnovija verzija firmvera bi trebalo da ispravi ovaj nedostatak). Životni vek baterije nas je veoma pozitivno iznenadio, kao i režim njenog čuvanja. Ukoliko ne koristimo uređaj, baterija se ne troši, a bez problema smo uspevali da snimimo više od 60 minuta sadržaja u 4K rezoluciji, sa korišćenjem stabilizacije, odnosno da nam jedna baterija traje tokom celodnevnog snimanja. Impresivno. Nedostatak HDMI izlaza ne možemo okarakterisati kao prevelik nedostatak, ali zbog toga vaš Osmo Action nećete moći da povežete direktno na televizor. Takođe, vidno polje najjačeg konkurenta je 170 stepeni, dok je DJI ograničen na 145 stepeni, što POV (point-of-view) video čini manje impresivnim. Nedostatak GPS modula vas onemogućava da lako povežete snimak sa kamere sa vožnjom na stazi (ima nas kojima je ta opcija zaista potrebna), ali...

Osmo Action je prvenac kompanije DJI u sferi akcionih kamera i vrlo je primetno da iza nje stoji mnogo iskustva u kreiranju sličnih proizvoda. Utisak koji smo stekli je da se radi o veoma zaokruženom proizvodu, koji uz neke nedostatke može da stane „na crtu” sa drugim najboljim proizvodima na tržištu. Cena je kompetitivno postavljena, a izbor pada na vas kojem ćete se taboru prikloniti.

Vojislav VUJANIĆ

 
AMD Ryzen 7 3700X i MSI MEG X570 Godlike
Sharkoon TG5 RGB
Kigston KC 2000 1TB M.2 NVMe SSD
LC-Power Airazor LC-CF-140-PRO-RGB
Xwave B Different i B Online
Dell Inspiron 15 (3584)
LC-Power LC-25U3-15MM i LC-M2-C-NVME
HP Pavilion 15 Gaming (2019)
Iiyama G-Master GB2888UHSU Golden Phoenix
Canyon CND-HBTK7 Wireless Rechargeable Dual-Mode Keyboard
HP OfficeJet Pro 9020
LG 50UM7500PLA
DJI Osmo Action
Šta mislite o ovom tekstu?
Tenda AC5 (i AC6)
D-Link DSP-W245
Seat eXS KickScooter
Xplorer Mini i Capriolo City’z
Mademoto City CoCo VII i Super Soco TC

Osnovno:
rezolucija 12 Mpx (4000 × 3000 px), objektiv f2.8, vidno polje 145°
Ostalo:
video 4K 60 FPS, 1080p 240 FPS, Wi-Fi, USB-C
Proizvođač:
DJI
Kontakt:
ComputerLand
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera