TEST PLAY<>
072001<><>

Diablo II: Lord of Destruction

Po prvi put, nakon šest godina tradicionalnog pomeranja datuma i kašnjenja, „Blizzard” je uspeo da na vreme objavi igru. Pre godinu dana igrači su ostajali bez daha gledajući poslednju filmsku sekvencu u Diablu II koja otkriva da i pored uništenja Diabla njegov mlađi brat Baal, Gospodar uništenja, još uvek živi i pokušava da pretvori svet u predvorje pakla. Diablo II: Lord of Destruction pruža vam priliku da zaustavite Baala i oslobodite svet Sanctuary od poslednjeg iskonskog zla.

Iako ovaj expansion pack donosi mnoštvo dodataka i nekoliko kozmetičkih i tehničkih modifikacija u odnosu na originalnu igru, u osnovi se ništa nije promenilo. Opet se sve svodi na tamanjenje protivnika, unapređivnje lika i sakupljanje novih i moćnijih predmeta. Bez obzira na jednostavan koncept, igra je još uvek zarazna kao pre godinu dana.

Glavna novost Lord of Destructiona su masivni peti čin igre i dva nova lika: druid i ubica (assasin). Oba noviteta čine igru izazovnijom jer su rezultat „Blizzardovog” istraživanja među stotinama hiljada igrača na Battle.net-u. Takođe je primećeno da većina igrača igra ili samostalno ili u parovima. Da bi motivisali formiranje većih družina, sva tri nivoa su sada mnogo teži. Tako ćete pred kraj Normala primetiti da stvari ne idu tako glatko kao pre, da bi završili igru na Nightmareu trebaće vam mnogo sreće, a za igranje na Hellu potrebna je veća doza mazohizma.

Pored velike snage protivnika, peti čin odlikuje njegova fizička veličina. Retke kritike ljubitelja Diabla II bile su vezane za četvrti čin – prekratak, sa samo tri questa, predstavljao je antiklimaks nakon beskrajnih prašuma Kurasta u trećem činu. S petim činom ova greška je više nego ispravljena. Smrznuta prostranstva oko planine Areat izgledaju svežije i detaljnije od prethodnih činova, a nastanjuju ih potpuno nove klase čudovišta. Ovde treba skrenuti pažnju na Impove, koji će vam postati novi krvni neprijatelji. Oni su stvorenja brža od Flayera iz trećeg čina, imaju sposobnost teleportacije i bacanja magija... Još kada se uzme u obzir da je u expansion packu smanjena brzina trčanja svih likova, dobijate novu noćnu moru.

Oba nova lika kojima možete da upravljate odlično se uklapaju u postojećih pet klasa. Druidi su potomci lutajućih ratničkih pesnika koji su se kroz vekove zbližili sa prirodom. Njihove magije se oslanjaju na vatru, zemlju i vetar, a u stanju su da pozovu životinje da se bore uz njih, ili čak da se sami pretvore u divlje zveri. Na drugoj strani je kult ubica, žena koje još od vezirskih ratova progone zle magove. Zato koriste zamke, a godine meditacije i treninga borilačkih veština im omogućavaju i posebne napade.

Svetla tačka expansion packa su plaćenici koje u originalnoj igri gotovo niko nije primećivao, jer bi po izlasku na bojno polje jurnuli bezglavo među neprijatelja i završili karijeru. Sada su plaćenici mnogo otporniji, pa će često imati bolje karakteristike od vašeg lika i, što je još bitnije, njihova veštačka inteligencija je prilično unapređena. Igra je mnogo interesantnija kada vas od početka prati još jedan lik i napreduje paralelno sa vašim herojem. Ako se desi da vaš plaćenik pogine, možete ga vaskrsnuti za razumnu sumu zlatnika. Novost je i pojednostavljeni inventar vašeg pomoćnika, pa možete da mu date oklop, šlem, oružje, štit i time povećate njegovu efikasnost. Nažalost, plaćenici još uvek imaju jednu manu. Ako poželite da zamenite svog starog saborca za neku drugu klasu kao što je mag ili varvarin, dobićete krhkog guštera, a ne pratioca čiji vam nivo odgovara.

Iako je priča i dalje interesantna, a animirane sekvence podjednako impresivne, Diablo II igra se zbog razvoja likova i sakupljanja što boljih predmeta. Lord of Destruction efektno je utrostručio količinu predmeta koji se pojavljuju u igri. Pored mnoštva novih svojstava postojećih predmeta, Lord of Destruction donosi još dve klase: prozračne i elitne predmete. Prozračni ne mogu da se popravljaju, pa im je ograničeno vreme upotrebe. Elitne predmete koji se pojavljuju samo na nivou Hell zbog visokih uslova za opremanje mogu da koriste samo likovi najviših nivoa.

Tradicionalni kritičari „Blizzardovih” igara uvek ističu zastarelu rezoluciju od 640x480 piksela. Iako niko ne igra Diablo II zbog rezolucije nego zbog neverovatno zaraznog koncepta, Lord of Destruction je izašao gnjavatorima u susret podigavši rezoluciju na 800x600, ali i to ima svoju cenu. Jedan od razloga zašto mnogo ljudi kupuje „Blizzardove” igre je što rade na low end konfiguracijama. Lord of Destruction menja tu tradiciju, ali su njegovi hardverski zahtevi i dalje mnogo manji nego kod većine današnjih igara.

Izlazak Lord of Destructiona za nas znači još jednu stvar – vreme je da „Blizzard North” počne da radi na novoj igri! Već tri godine ova kompanija na londonskom ECTS-u koristi priliku da najavi svoje nove projekte, pa nam ostaje samo da pričekamo do oktobra i vidimo da li će ove godine to biti Diablo III.

Dragan KOSOVAC

 
Arcanum: Of Steamworks & Magick Obscura
Baldur's Gate II: Throne of Bhaal
Independence War 2: Edge of Chaos
Diablo II: Lord of Destruction
Šta mislite o ovom tekstu?
Anachronox
Original War
Gilbert Goodmate: and the Mushroom of Phungoria
Operation Flashpoint: Cold War
Z Steel Soldiers
Startopia
Emperor: Battle for Dune
The Sting!
Star Trek: Deep Space Nine - Dominion Wars
Sudden Strike Forever
Techno Mage
Star Trek: Star Fleet Command - Orion Pirates
Zeus Expansion: Poseidon
911 Fire Rescue
Alone in the Dark: The New Nightmare
Road to India
Legends of Might and Magic

MINIMUM:
Pentium II/266 MHz, 64 MB RAM-a, 8 MB VRAM-a
OPTIMUM:
Pentium III/500 MHz, 256 MB RAM-a, 32 MB VRAM-a

80

Softver ustupio „Extreme Plato”
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera