TEST DRIVE<>
112001<><>

Lexmark X73 / X83

Dva-tri u jednom

Lexmark X73 / X83
Lexmark X73 / X83
Zanima li vas da u jednoj komponenti imate tri? Tajvanska kompanija „Lexmark” na tržište je izbacila takozvani all-in-one štampač koji u sebi sadrži skener, ink-jet štampač i mašinu za fotokopiranje. U redakciju su na test stigla dva modela: Lexmark X73 i X83.

Oba uređaja karakteriše solidan dizajn. Veličine su jednog prosečnog laserskog štampača, tako da ne zauzimaju puno prostora. Na računar se povezuju preko USB porta, imaju po 256 KB buffer memorije i nisu preterano bučni. Maksimalni format skeniranja/kopiranja/štampanja je A4, a imaju mogućnost štampanja i na kovertama, foliji itd. Uz njih dolazi pomalo oskudno uputstvo i dva prateća CD-a na kojima se nalaze drajveri, program za skeniranje Sprint 4.0, program za OCR (optičko prepoznavanje teksta) ABBYY Fine Reader 4.1 i program za obradu slika MGI Photo Suite 8.1.

Program za skeniranje i kopiranje Sprint 4.0 pravo je uživanje za rad. Lak je za korišćenje i poseduje veliki broj opcija, kakav, recimo, nismo sreli kod „Mustekovog” MustBindera.

Lexmark X73, slabiji model, ima mogućnost štampanja brzinom od pet kolornih ili devet crno-belih stranica u minutu, a maksimalna rezolucija je 2400 x 1200 dpi. Štampač daje solidan otisak pri kolor štampi, razlivanja boja nema. Zameramo što malo „vuče” ka svetlijim nijansama. Crno-bela štampa je odlična, ivice su vrlo jasne i razlivanja boje nema.

Skener na ovom printeru bio je pravo iznenađenje. Iako po tehničkim karakteristikama spada u ekonomsku klasu (interno radi sa 48-bitnom paletom boja, eksterno sa 24-bitnom paletom, optička rezolucija je 600 x 1200 tpi), davao je odlične rezultate, kakve daju skeneri više klase. Oštrina skeniranih slika je dobra, a boje su izuzetno jasne.

Kopiranje je možda najslabija strana ovog all-in-one printera. Naime, neophodno je da printer bude povezan s računarom, a to usporava stvar. Sve se svodi na to da se slika skenira, pošalje se računaru, pa se ponovo šalje štampaču na štampanje. Zbog relativno male propusne moći USB porta, kopiranje crno-bele strane može da potraje i minut. Brzina kopiranja, po specifikaciji proizvođača, iznosi devet crno-belih ili tri kolor stranice u minutu, ali su stvarni rezultati daleko lošiji. Kvalitet crno-belih kopija je odličan, a kolornih prosečan i primetno je da kopije „vuku” u plavo. Upravljačka ploča Lexmarka X73 jednostavna je i lako se koristi.

Lexmark X83, jači model, odlikuje maksimalna brzina štampanja od šest kolornih ili čak 12 crno-belih strana u minutu. Kvalitet štampe sličan je kao kod modela X73, vizuelne razlike i nema. Za razliku od prethodnog modela, skener na ovom printeru bio je potpuno razočaranje. Oštrina skeniranih slika mnogo je slabija nego kod Lexmarka X73, slike su primetno mutnije. Skener „vuče” ka svetlijim nijansama više nego što bi trebalo. Razočaravajuće da slabiji i jeftiniji model all-in-one printera skenira mnogo bolje nego njegov skuplji „brat”. Tehničke karakteristike skenera iste su kao kod modela X73.

Kopiranje je svetlija tačka ovog printera. Kopir-aparat radi kao nezavisan uređaj (nije potreban računar), pa je kopiranje mnogo brže od Lexmarka X73. Moguće je praviti kolorne kopije (maksimalno tri stranice u minutu) ili crno-bele (maksimum devet stranica u minutu). Opcije za kopiranje mnogo su raznovrsnije od onih na modelu X73. Moguće je smanjivati i povećavati kopiju od 25% do 400% veličine originala. Takođe, kopija se može posvetljivati ili zatamnjivati u sedam stupnjeva.

Upravljačka ploča printera Lexmark X83 odlično je napravljena. Za razliku od slabijeg modela, poseduje i displej na kom se prikazuje trenutni status printera, a deo za kopiranje bogatiji je komandama. Može se birati broj kopija, posvetljavanje/potamnjivanje i uvećanje/smanjenje. Kvalitet kopija nešto je bolji od modela X73, mada i ovde „vuku” u plavo.

Oba modela imaju prednosti i mane. Model X73 može se definitivno preporučiti za neki kancelarijski posao gde će se manje koristiti kao kopir-aparat. Model X83 je preporučljiv za jednostavnije kancelarijske poslove gde će se manje koristiti kao skener. Povoljna cena može vas navesti na kupovinu jednog od ova dva printera, naravno, ukoliko zadovoljavaju vaše potrebe. Ne zaboravimo, ovo ipak nisu robusne mašine za celodnevni rad, ali mogu brzo da odrade manji posao.

Nenad AKŠIĆ

 
Pentium 4 (Socket478): Asus P4B, Microstar 845 Pro2, QDI PlatiniX 1
Abit KG7-RAID
Creative SoundBlaster Audigy
Logitech Cordless Desktop Optical
Hercules Gamesurround Muse XL
Lexmark X73 / X83
Šta mislite o ovom tekstu?
Zoltrix Phantom 56K PCI, Smart Cobra Lite 56K PCI, Smart Spirit 56K PCI, TomCat 56K USB
ThermalTake Vulcano 6Cu / 6Cu+

PROIZVOĐAČ:
Lexmark
KONTAKT:
Direct Link
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera