TEST DRIVE<>
112004<><>

Zvučnici 2.1 (1)

Pet dva jedan

Činjenica da je surround zvuk (5.1) postao svakodnevna pojava ipak nije umnogome promenila status dobrog starog stereo zapisa. I dalje su muzički sadržaji (a pogotovo kod nas) zasnovani na stereo izdanjima i sigurno je da će ovaj standard zvučnog zapisa još dugo stajati rame uz rame s pomenutim surroundom. Baš to je bio razlog da u ovom broju započnemo uporedni test 2.1 sistema. Za ovaj broj na raspolaganju su nam bili sledeći modeli zvučnika: Kinyo SW-839, Kinyo SA–909, Genius SW J2.1 330, Genius SW-Flat2.1 1250 i Ozaki NUKE 2.

Kinyo SW-839
Kinyo SW-839 
U pakovanju modela Kinyo SW-839 nalaze se dva satelita, subwoofer i uputstvo za povezivanje i upotrebu. Na desnom satelitu se nalazi kontrola za Treble, Bass, Power/Volume i zelena led dioda koja svetli kada je sistem aktivan. Na njemu takođe postoje dva izlaza (činčevi), od kojih jedan vodi do levog satelita, a drugi do subwoofera, što povezivanje čini izuzetno jednostavnim. Za povezivanje sa zvučnom karticom postoji standardni mali zeleni „phones” priključak. U satelite su smešteni zvučnici deklarisani na 5 W, dok subwoofer „tera” zvučnik jačine 18 W. Važno je napomenuti da su svi zvučnici u ovom kompletu izrađeni od drveta, što je izgleda presudno za dobar kvalitet zvuka. Dakle, zvuk ovog sistema može se pohvaliti vrlo dobro definisanim visokim i srednje visokim zvučnim spektrom, kompaktnim basom i osrednje definisanim niskim srednjim frekvencijama. Imajući u vidu da su ovo zvučnici namenjeni prosečno zahtevnim korisnicima i da su dopadljivog konvencionalnog izgleda sa prilično dobrim karakteristikama zvuka, ocenjujemo ih kao veoma dobro rešenje za vaš kućni ili kancelarijski računar. Jedini nedostatak ovog sistema jeste činjenica da su kablovi koji vode od satelita do subwoofera prilično kratki i da bi to mogao biti problem u slučaju da želimo da subwoofer bude na zemlji, a sateliti na polici iznad monitora.

Kinyo SA-909
Kinyo SA-909
Sledeći model istog proizvođača, SA-909, nešto je ozbiljniji, mada u deklaraciji stoji da je subwoofer realne snage 10 W, a sateliti ukupno 6 W. Na subwooferu se nalaze dva činč priključka na koje se povezuju sateliti, kao i priključak za AC adapter. Na sredini kabla koji vodi od priključka na muzičku kartu ili drugi izvor zvuka do subwoofera nalazi se ergonomski dizajniran regulator na kojem se nalazi kontrola za volume i bass, kao i jedna led dioda zelene boje koja svetli kada je sistem aktivan. Ove kontrole su u obliku kružnih potenciometara. Svi zvučnici su napravljeni od crnog drveta i deluju nešto kvalitetnije od prethodno opisanog modela. Imaju pravi izgled zvučnika na koji smo navikli. Što se samog zvuka tiče, visokotonci su izuzetno jasni, možda čak i malo preoštri. Srednji visoki tonovi su takođe kvalitetno dočarani, basovi su izuzetno jaki i utegnuti, dok se oseća mali nedostatak u niskim srednjim tonovima. Ovo je ipak minimalno i ne izaziva nikakvu značajniju promenu u zvuku. Uopšte, zvuk je prilično „topao” i mek i zbog toga je ovaj 2.1 sistem vrlo interesantan, posebno ako, uz beskonačno igranje Dooma 3 i sličnih brutalnosti, računar koristite i za uživanje u muzici ili gledanje filmova.

Genius SW J2.1 330
Genius SW J2.1 330 
Model Genius SW J2.1 330 je namenjen kućnoj upotrebi, a deklaracija kaže da razvija snagu u piku od 330 W (PMPO). Sateliti su lepo dizajnirani, ali su plastični, što nam nije ulilo preterano poverenje prilikom prvog susreta s ovim 2.1. sistemom. Visok kvalitet izrade i kontrast hromiranih i crnih delova na ovim zvučnicima siguran su adut proizvođača kojim je želeo da ispoštuje svoje potencijalne korisnike. Centar ovog sistema je subwoofer. Na njemu se nalaze dva činč priključka za satelite sa zadnje strane i Bass, Volume i Power dugme, kao i priključak za slušalice (mali phones džek) sa prednje strane. Kvalitet kablova za povezivanje je dosta bolji nego kod ostalih modela. Subwoofer je izrađen od drveta i u njega je smešten adapter za 220 V, tako da se u struju uključuje samo običan kabl koji vodi do woofera.

Najinteresantniji je njihov zvuk. Došli smo do zaključka da sateliti ovog sistema imaju najbolje određene visoke i srednje visoke tonove od svih zvučnika na testu, iako su od plastike. „Plastični” nedostatak se ispoljava tek na području srednjih niskih frekvencija jer su one osetno slabije nego što se očekivalo. Basovi su jako kompaktni i jasni, s brzim atakom i vrlo dobro odmerenom jačinom. Ovaj sistem zvuči kvalitetno i „skuplje” od ostalih, uz pomenuti nedostatak u nižim frekvencijama.

Genius SW-Flat2.1 1250
Genius SW-Flat2.1 1250 
Drugi sistem istog proizvođača, SW-Flat2.1 1250, izuzetno je kvalitetno napravljen i dizajniran komplet zvučnika. Njihova realna snaga, kako je naveo proizvođač, iznosi ukupno 37 W (subwoofer od 25 W, a sateliti ukupno 12 W). Na njima se takođe primećuje kontrast hromiranih i crnih površina, s tim što se dizajn ovih zvučnika ne završava na tome. Sateliti su potpuno pljosnati i stoje pod malim nagibom u odnosu na podlogu. Izuzetno lepo izgledaju, ali, nažalost, nedostatak bilo kakve zvučne kutije donosi prilično mršav zvuk koji je direktno proporcionalan njihovom mršavom izgledu. Način povezivanja je isti kao i kod prethodnog modela, s tim što su komande za kontrolu ovog sistema smeštene na daljinski upravljač koji se priključuje na zadnju stranu subwoofera. Na njemu se nalaze kontrola za bass, volume, dugme za uključivanje i isključivanje celog sistema, kao i priključak za slušalice. Za povezivanje ovog sistema sa zvučnom kartom koristi se kabl koji na oba kraja ima mali phones priključak. Subwoofer je izuzetno snažan i ima kvalitetniji zvuk od prethodno opisanog modela, ali njegov kvalitet teško može da nadomesti opisane nedostatke satelita. Ako spadate u grupu korisnika kojima kvalitet zvuka nije jedini kriterijum za kupovinu zvučnika, već obraćate pažnju na njihov dizajn kao i na brend, onda je Genius SW-Flat2.1 1250 pravi izbor za vas.

Ozaki NUKE 2
Ozaki NUKE 2
Ozaki NUKE 2 je sistem zvučnika koji je u potpunosti pomerio granice izgleda zvučnika. Dizajn ovog sistema nema premca među modelima predstavljenim u ovom tekstu. Naime, sateliti su cilindričnog oblika, visine oko 25 cm, a prečnika oko 5 cm. U potpunosti su izrađeni od sivog metala, sa crnim postoljem i sa crnim otvorima na sredini ovih cilindara u koje su smešteni zvučnici. Izuzetno su lepi i kvalitetne su izrade. Povezivanje na subwoofer je prilično jednostavno zato što je sve rešeno činčevima na poleđini woofera, u koji se takođe uključuje izlaz iz muzičke karte. Po deklaraciji, subwoofer proizvodi 20 W realne snage, a sateliti ukupno 12 W. Ima i daljinski upravljač koji se povezuje kablom na subwoofer i na kojem se nalaze standardne komande za regulaciju jačine, količine basa i aktiviranje sistema. Subwoofer je od crnog plastificiranog drveta kompaktnog izgleda i malih dimenzija. Njemu u potpunosti uspeva da stvori dovoljnu količinu basa u prostoriji u kojoj se nalazi prosečan korisnik računara, dok je situacija sa satelitima nešto drugačija. Zbog fenomenalnog dizajna ovih zvučnika proizvođač se odrekao nekih važnih komponenti zvuka. S obzirom na to da su zvučnici smešteni u metalno kućište i da sviraju na svih 360 stepeni, ne postoji nikakva podloga koja bi im pomogla da dobiju na dubini zvuka. Ovaj model je najviše od svih na testu pokazao nedostatak srednjih niskih frekvencija, kojih skoro uopšte nema, kao da su uklonjene specifičnim filterom. S druge strane, sami visokotonci su zbog metalnog okruženja izuzetno oštri i praskavi. Kada duže vreme slušate ove zvučnike, skoro da nećete primetiti ove nedostatke, ali kada ih uporedite s bilo kojim drugim sistemom zvučnika, osetićete razliku u kvalitetu zvuka. Zvučnici iz ovog sistema su izuzetno ekstravagantni i dopadljivi i prava je šteta što im zvuk nije nešto bolji jer je njihov dizajn dovoljan razlog da svako ko ih ugleda poželi da ih bar na kratko ima na radnom stolu pored svog računara.

Ovo je samo prvo poluvreme jer ćemo se i u narednom broju baviti istom vrstom zvučnika, ali modelima drugih proizvođača. Za sada smo probali sisteme široj publici manje poznatih proizvođača (osim Geniusa), ali ćemo se u sledećem broju usredsrediti na „poznatija” imena među kompjuterašima.

Bojan DRAGOJEVIĆ, Dušan ALAGIĆ

 
AMD Sempron 3100+
Abit AA8 DuraMAX, Gigabyte 8ANXP-D i Foxconn 925A01 vs. Abit AG8 DuraMAX i Gigabyte 8I915P-D Pro
Froggy Mouse
Gigabyte 3D Rocket SE PCU22-SE
Cooler Master Dual Storm DDF-S81
Zvučnici 2.1 (1)
Šta mislite o ovom tekstu?
Mustek PowerMust 1400 i 2000 USB
Hewlett-Packard Compaq Presario R3000Z
Clicker Pocki MP3, Apacer Audio Steno BP300, Apacer Video Steno SV600
Eurocase Sys Guardian IV
Pentax Optio S4
Transcend StoreJet 40GB
Canon Pixma iP1500, iP2000 i iP4000
Microstar VOX 2.0 TV Box
Cooler Master Cavalier CAV-T02-UWB
Gigabyte G0-M1600B
Pioneer DVR-108, NEC ND-3500A i MSI DR16-B
Epox Barton Bluetooth Wireless Desktop Kit

Vrsta:
zvučnici
Proizvođač:
Kinyo
Kontakt:
MB Soft
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera