TEST DRIVE<>
032005<><>

palmOne Tungsten T5

Palm za peticu

palmOne Tungsten T5
palmOne Tungsten T5
Procesor: Intel Xscale PXA270 na 416 MHz
Ostalo: 32 MB ROM, 64 MB RAM, 160 MB za skladištenje, ekran 320 x 480, baterija 1300 mAh, Palm OS 5.4
Nekada je ime „Palm” predstavljalo „alfu i omegu” svega što je bilo u vezi sa PDA uređajima. Odličan primer uticaja kompanije Palm na razvoj PDA uređaja (i tog tržišta uopšte) jeste podatak da se oni i dalje nazivaju Palmovima, bez obzira na proizvođača i operativni sistem. Međutim, usled napada konkurencije, kompanija je preživela nekoliko teških godina da bi 2003. godine bila podeljena na dva dela – palmSource koji se bavi softverskim poslovima (operativnim sistemom Palm OS i programima za njega) i palmOne, zadužen za hardver to jest za izradu samih uređaja. Tako je palmOne danas jednostavno samo još jedan od proizvođača PDA uređaja, koji kod novih korisnika ne izaziva ni približno onoliko poštovanje koliko je imao pre samo nekoliko godina kada je „žario i palio” ovim tržištem. Završićemo sa osvrtom na Palm kompanije i pogledati šta to novo palmOne danas može da ponudi. Ako na tren zaboravimo smarthphone uzdanice palmOnea (modeli Treo), možemo reći da se pred nama našao najbolji i najskuplji model ove kuće – Tungsten T5.

Tungsten T5 je u osnovi naslednik modela T3, ali se ne treba zaletati s takvim izjavama. Mnogi bi na osnovu specifikacija zaključili da T5 i nije naslednik „trojke” – i to je opravdano. Dakle, T5 se može i ne mora posmatrati kao naslednik T3, pa bi tako najbolje bilo usput porediti ova dva uređaja. Takođe, ne postoji bolji način da se otkrije kolikim koracima palmOne ide napred od navođenja toga šta je T5 doneo novo u odnosu na T3.

Prvo što se može primetiti jeste da je Tungsten T5 „u komadu”, dok su njegovi prethodnici (T, T2 i T3) bili „na izvlačenje”. T3 je prvi doneo „nastavak” ekrana i dodatnih 160 tačaka po visini. Uobičajena rezolucija novijih Palmova je 320 x 320 tačaka, dok T3 ima ekran rezolucije 320 x 480 tačaka, koji je nasledio i T5. Bilo je dovoljno samo malo korigovati OS i dodati polje s alatima i prečicama da bi se potpuno iskoristila nova rezolucija (koja je uslovila uklanjanje Graffiti 2 predela). Predeo Graffiti 2 ipak i dalje postoji u virtuelnom izvođenju, i poziva se pritiskom na ikonicu u uglu ekrana. Na mestu predela Graffiti 2 može stajati i tastatura, a za slučajeve kada je potrebna veća iskorišćenost površine ekrana, predeo Graffiti ili tastaturu moguće je potpuno ukloniti. Naravno, podrška za celu površinu ekrana ipak zavisi od onoga ko pravi određeni softver, a ne od operativnog sistema, pa tako treba imati na umu da neki programi neće moći da se koriste u punoj rezoluciji (320 x 480). Međutim, izdavači softvera su uglavnom ažurni, pa je tako svaki atraktivniji i poznatiji program za Palm dobio svoju verziju sa podrškom za rezoluciju od 320 x 480 tačaka.

palmOne Tungsten T5
palmOne Tungsten T5 
Trenutno najbrži procesor viđen na Palm platformi nalazi se upravo u ovom uređaju. U pitanju je procesor Intel Xscale PXA270 radnog takta 416 MHz. Nažalost, priroda sistema Palm OS 5 ne omogućava obaranje takta procesora radi manje potrošnje baterije tokom pasivnog ili „laganog” korišćenja uređaja (identični procesori na Pocket PC platformi imaju tu mogućnost). Dimenzije su 120 x 78 x 15 mm, a težina je relativno mala za ovaj tip uređaja – 145 grama. Od portova su na raspolaganju USB, InfraRed i Bluetooth. USB konekcija će i dalje biti nezamenjiva za sinhronizaciju s računarom, a InfraRed praktična za deljenje informacija i podataka između dva PDA uređaja. Bluetooth veza još uvek ostaje jedini način za komotno pristupanje Internetu putem mobilnog telefona (GPRS) jer je kod ovog vida konekcije dovoljno samo da se mobilni telefon nalazi u blizini PDA uređaja. Naravno, ovo su uobičajene primene ovih konekcija, dok puna lista mogućnosti zavisi isključivo od softvera i drugih uređaja. Takođe, iste radnje je moguće vršiti putem različitih konekcija, što je stvar ukusa i okolnosti. Od slotova za proširenje tu je SD(IO) slot, što znači da je moguće proširiti memoriju putem SD ili MMC kartica, ali i dodavati SDIO uređaje kao što su kamerice, WiFi adapteri i slično. T5 ima ukupno 256 MB memorije: 32 MB je rezervisano za ROM, 64 MB za radnu memoriju (da ne kažemo RAM, jer to nije uobičajeni RAM viđen na PDA uređajima) i ostalih 160 MB za skladištenje. Najzanimljivije od svega jeste to što je u ovom Palmu za sve potrebne memorije izabrana interna Flash memorija, a razlog tome što je od velike ukupne memorije odvojeno „samo” 64 MB radne jeste činjenica da Palm OS ne adresira više od 64 MB za radnu memoriju. Teoretski, Flash memorija je sporija od klasičnog RAM-a koji se stavlja u PDA uređaje, a i u realnom radu se pokazalo da T5 ima izvesna usporenja. Zahvaljujući prirodi Palm OS-a, usporenja su zaista beznačajna ili jedva osetna, dok u prilog Flash memoriji ide i činjenica da je ovo možda prvi PDA koji solidno može da se napuni multimedijom, a da nije potrebno kupovati dodatnu memorijsku karticu. Korišćenje Flash umesto RAM memorije omogućilo je i da se kompletni podaci ne izbrišu ni posle hardverskog reseta, kao ni posle totalnog pražnjenja baterije, što je još jedan „razlog za”. Baterija je kapaciteta 1300 mAh, što je unapređenje u odnosu na model T3 koji je po tom pitanju bio „tanak” (900 mAh). Kako trajanje baterije na PDA uređajima zavisi od mnogo faktora, ne može se tačno definisati autonomija rada, ali se može reći da T5 s ovom pojačanom baterijom može da izdrži dva radna dana intenzivnog (ali ne i preteranog) korišćenja. Ukoliko PDA ne ispuštate iz ruke, spremite se na punjenje baterije svako veče. Oni koji Palm koriste nešto ređe, mogu očekivati da će baterija trajati osetno duže od dva dana.

Fizički utisak koji T5 ostavlja je u svakom slučaju pozitivan. Dizajn je subjektivna kategorija, ali ono što je objektivno jeste udobno ležanje ovog PDA uređaja u šaci. Čvrstina je na vrlo dobrom nivou (bolja nego kod modela T3), a materijali su na bazi plastike. Ipak, njen kvalitet i kvalitet farbe će iziskivati podrobno zagledanje uređaja pre nego što se utvrdi da je u pitanju plastika. Kursorski taster je dobar, ali i dalje nije dovoljno ergonomski oblikovan za udobnije igranje, dok su 2+2 prateća tastera odlična (čak i za igranje). Ono na šta treba obratiti pažnju jeste to što T5 nažalost nema opciju za snimanje zvučnih poruka jer nema mikrofon. Ekran je veoma solidan, ali treba biti uzdržan sa zaključcima jer su ekrani na PDA uređajima neverovatno napredovali. Ekran na T5 je, po svim aspektima, vrlo dobar, ali ipak ima i boljih ekrana na drugim (i skupljim) PDA uređajima. T5 popravlja još jedan propust sa modela T3 – nedovoljno glasan audio-izlaz. Šuma, to jest rezonantnih tonova još uvek ima kada se zvuk utiša, ali kada je normalan ili glasniji, T5 „svira” bolje i jače od T3.

Softver kod T5 je osvežen i na polju operativnog sistema, ali i na polju programa. Ovaj PDA ima poslednji Palm operativni sistem sa oznakom 5.4. Nažalost, T5 se pojavio pre Cobalta 6.1, pa se sve svelo na sitne i kozmetičke promene koje su se na kraju ipak pokazale kao korisne. Omogućeno je jednostavno kopiranje bilo kojih fajlova na uređaj, ali i sa uređaja. Program Media je poboljšan i sada je dosta korisniji za pregled fotografija, ali i „mpeg1” i „asf” video-formata. Office je takođe unapređen, a ubačena je podrška za PowerPoint prezentacije. World Clock je sada dobio i osiromašenu mapu sveta, a VersaMail potrebnu SSL podršku, recimo za potpuno korišćenje trenutno aktuelnog Gmaila. Zahvaljujući tome što T5 može da služi i kao prenosni disk, zajedno s uređajem dobija se i solidan File Manager, što takođe nije bilo prisutno kod T3. I poslednja bitna stavka kod softverskih poboljšanja jeste implementacija malo preglednijeg „launchera”, koji će u osnovi mnogima biti dovoljan. Što se performansi tiče, bićemo kratki i jasni: Tungsten T5 je, zahvaljujući svom hardveru, ali i operativnom sistemu, brzo (čak veoma brzo) obavljao sve poslove koje smo mu zadali, a, kao vrhunac svega, odlično se pokazao prilikom reprodukcije DivX filmova (podrazumeva se da su ti filmovi adaptirani za reprodukciju na prenosnim uređajima). Šteta je što priroda Palm OS-a ne omogućava pravljenje grafički atraktivnih igara jer bi se i na tom polju T5 sigurno solidno pokazao.

Na kraju treba istaći da smo T5 s razlogom i objektivno hvalili i da je to zaista sjajan uređaj, ali ipak treba biti realan i priznati da postoji još dosta sjajnih PDA rešenja. Fizički i hardverski, Tungsten T5 malo kome može da se ne dopadne. Problem predstavlja Palm OS koji deluje kao da kaska za Windows Mobile (Pocket PC) platformom. Naše mišljenje je da tu ima istine, ali da se u osnovi preteruje sa omalovažavanjem Palm OS-a. Mislimo da Palm OS treba izbegavati jedino ukoliko planirate da na PDA uređaju igrate najsvežije igre, dok je u svim ostalim situacijama Palm OS jednako dobar, a često i bolji od Windows sistema za PDA uređaje. Modelu T5 se u osnovi malo šta može zameriti, osim izostanka WiFi adaptera i mikrofona. Ono zbog čega možemo žaliti jeste to što T5 definitivno nije pravi naslednik modela T3T5 je softverski dovoljno poboljšan da bude bolji uređaj od T3, ali nije i adekvatan naslednik. Takođe, bolja baterija, kao i glasniji audio-izlaz nisu male stvari. Gotovo smo sigurni da je palmOne u ovom trenutku postupio realno i da je bez marketinških trikova dao sve od sebe, a na vama je da odlučite da li je to dovoljno.

Branko MITIĆ

 
Microstar NX6200-TD128E
ViewSonic VP171b
Chaintech VNF4 Ultra Zenith VE
Speed Link Razer eXactMat
Standardni kuleri
Titan TTC-005
Logitech MediaPlay
Zalix BioFlash, TakTook USB
Canon PowerShot A400
USB Music Xmas Tree i USB Snow Man
Speed-Link Metal Mouse SL-6178
palmOne Tungsten T5
Šta mislite o ovom tekstu?
Altec Lansing GT–5051R
TechniSat SkyStar 1 CI
Creative MuVo V200, MuVo Micro N200 i Zen Micro
Hyundai ImageQuest L70D+ Pivot
D-Link DSL-200, DSL-502T i DSL-504T
Plextor PX-716A i Sony DRU-710A

Vrsta:
PDA uređaj
Proizvođač:
palmOne
Kontakt:
RRC
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera