TEST DRIVE<>
032005<><>

Creative MuVo V200, MuVo Micro N200 i Zen Micro

Creativna trojka

Imajući u vidu da je Creative firma na dobrom glasu što se tiče audio-komponenti za kompjuter, normalno je da se od nje očekuju i dobri MP3 plejeri. Pokušali smo to da proverimo testirajući tri poslednja modela, koji su, mora se naglasiti, samo donekle opravdali taj ugled firme Creative.

Creative MuVo V200
Creative MuVo V200
Memorija: Flash 128, 256, 512 MB i 1 GB.
Ostalo: FM radio, USB priključak, diktafon, obrtanje prikaza na LCD-u.
 
Prva dva plejera su iz serije MuVo i nose oznake V200 i Micro N200. Oba plejera deluju slično po karakteristikama, izgledu i dimenzijama i naslednici su modela Nomad MuVo opisanog u aprilu 2003. godine. Na kompjuteru se prijavljuju kao prenosni diskovi, a brzina prenosa je kod oba modela oko 3000 KB/s, i kod pisanja i kod čitanja, što je za svaku pohvalu, uzimajući u obzir da kapacitet oba ide do jednog gigabajta. Upravljanje plejerom je omogućeno preko trosmernog džojstika, dugmića za jačinu zvuka i Power/Play/Pause dugmeta, što je sasvim dovoljno, uzimajući u obzir dobro osmišljen meni. LCD ekran ima plavo pozadinsko osvetljenje, a zanimljiva je i opcija vertikalnog obrtanja sadržaja ekrana (konačno MP3 plejer za levoruke!). Strujom se napajaju preko jedne AAA baterije, koja nije neophodna za prenos fajlova s kompjutera. FM radio je uvek spreman da zameni snimljenu muziku kada vam ona dosadi, a moguće je i snimati radio-program u WAV osrednjeg kvaliteta. Kao i većina plejera, i ova dva mogu da služe kao diktafoni, ali WAV fajl je dosta lošeg kvaliteta.

Creative MuVo Micro N200
Creative MuVo Micro N200
Memorija: Flash 128, 256, 512 MB i 1 GB.
Ostalo: FM radio, Line-in snimanje u MP3, diktafon, obrtanje prikaza na LCD-u.
Otprilike ovde prestaju sličnosti između ova dva modela. Kada se malo „zaviri pod haubu”, Creative MuVo Micro N200 je definitivno bolji od ova dva plejera, barem što se tiče performansi. Za razliku od svog većeg brata, ima Line-In priključak, a zvuk sa ovog ulaza snima se u MP3 format bilo u 96, 128 ili 160 Kb/s. Naravno, Micro u imenu stoji zbog smanjenih dimenzija, ali i to je imalo svoju cenu: veliki brat ima USB priključak na sebi, a Creative MuVo Micro N200 se mora priključiti na kompjuter preko kabla.

Creative Zen Micro
Creative Zen Micro
Memorija: Microdrive 5 GB.
Ostalo: FM radio, LCD 160 x 104 piksela, diktafon, sat sa datumom, planer.
 
Dok je serija MuVo bazirana i na Flash memoriji i na MicroDrive diskovima, serija Zen obuhvata isključivo plejere na MicroDrive diskovima. U Creative Zen Micro je ugrađen jednoinčni Seagateov hard disk kapaciteta 5 GB. Naravno, kao i kod skoro svih proizvođača hard diskova, jedan „gigabajt” u stvari znači jednu milijardu bajtova, pa, kada se preračuna u prave, ispada da je 1 „GB” oko 0,93 pravih GB. To znači da ovaj plejer na sebi može sačuvati malo više od 4,6 GB muzike. Snimanje muzike se obavlja isključivo preko posebne aplikacije ili uz noviji firmware preko Windows Media Plejera 10. Ovakav propust (po nama) jeste direktna posledica ubacivanja podrške za DRM (Digital Rights Management) zaštićene WMA fajlove. Kako ne bi izgubio deo korisnika koji bi u tolikoj količini memorije videli idealan način da prenesu podatke, Creative je ugradio opciju da se određena količina (do 2 gigabajta) može rezervisati kao normalni USB disk. Nažalost, muzika snimljena na ovu „particiju” nije dostupna za slušanje. Prenos je brz i na USB disk se snima brzinom od 4 MB/sec, dok je čitanje još brže i iznosi 6 MB/s. Što se tiče dizajna, plejer podseća na Apple iPod (SK 5/2004) s tom razlikom što umesto kružnog touch-pada ima linijski sa još nekoliko dugmića. Kontrola nije baš precizna, a meniji su nam u početku bili malo zbunjujući. Kada se naviknete na menije i ovladate posebnim dodirom, kontrola će postati veoma prijatna, doduše ne na onom nivou koji nudi iPod. Još jedna stvar koja je iskopirana od „jabuke” jeste dizajn slušalica koje dolaze uz sva tri plejera, a kopiranje je uključilo i dobar kvalitet.

Iako se Creative nije pokazao najbolje kada su bili u pitanju testovi zvučnika i najnovija SB „četvorka”, ipak su ova tri plejera uspela da postignu dobar kvalitet. Oni svakako imaju svoje mane, ali sva tri MP3 plejera će zadovoljiti većinu „kreativnih” korisnika svojim dobrim performansama.

Vladimir ČABRILO

 
Microstar NX6200-TD128E
ViewSonic VP171b
Chaintech VNF4 Ultra Zenith VE
Speed Link Razer eXactMat
Standardni kuleri
Titan TTC-005
Logitech MediaPlay
Zalix BioFlash, TakTook USB
Canon PowerShot A400
USB Music Xmas Tree i USB Snow Man
Speed-Link Metal Mouse SL-6178
palmOne Tungsten T5
Altec Lansing GT–5051R
TechniSat SkyStar 1 CI
Creative MuVo V200, MuVo Micro N200 i Zen Micro
Šta mislite o ovom tekstu?
Hyundai ImageQuest L70D+ Pivot
D-Link DSL-200, DSL-502T i DSL-504T
Plextor PX-716A i Sony DRU-710A

Vrsta:
MP3 plejeri
Proizvođač:
Creative
Kontakt:
ComputerLand
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera