TEST DRIVE<>
012007<><>

Xwave 9300 i 9400

Podmlađivanje

Xwave 9300
Xwave 9300
Domaći brend Xwave bavi se uređajima za reprodukciju multimedijalnih sadržaja. Osnovna odlika proizvoda ove firme jeste niska cena za koju se dobija osnovna funkcionalnost i kompatibilnost sa većinom medija i formata.

Kada su u pitanju DVD plejeri, poslednji uređaj ovog proizvođača koji smo opisali bio je model 9200 (SK 1/2005). Ovog meseca smo isprobali dva najnovija modela: 9300 i 9400. Po svojim karakteristikama, ova dva uređaja su praktično identična. Imaju iste video i audio izlaze, podržavaju iste formate medija i imaju isti interfejs. Razlikuju se jedino po izgledu i po samom čitaču medija.

Xwave 9400
Xwave 9400
Oba modela spadaju u kategoriju slim uređaja, a dizajn kućišta bi se mogao nazvati generičkom metalik sivom kutijom koja se estetski može uklopiti sa većinom drugih komponenti kućnog A/V sistema. Kod oba modela komande za osnovnu kontrolu reprodukcije i prekidač smešteni su na prednju stranu kućišta. Naprednije komande su, naravno, dostupne samo putem daljinskog (isti za oba modela). Jedine vidljive razlike u dizajnu ova dva uređaja su to što model 9300 ima tanke i diskretne tastere, kao i izuzetno tanku tacnu optičkog uređaja koja ne uliva poverenje kada je dugotrajnost u pitanju. Nasuprot tome, model 9400 ima masivne tastere koji na pritisak odgovaraju prilično bučno, odajući utisak da se radi o nekom kudikamo ozbiljnom parčetu opreme, dok je i sama tacna optičkog uređaja malko uverljivija.

Instalacija oba modela je, očekivano, izuzetno jednostavna. Plejer se odgovarajućim kablovima poveže sa televizorom i zvučnicima i nakon provere da li „daljinac” ima baterije, uređaj se može uključiti. Vreme za koje oba plejera postaju dostupni korisniku razumno je kratko, što se ne može reći i za vreme koje je uređaju potrebno da prepozna pojedine medije.

Xwave 9400
Xwave 9400
Kada je reprodukcija multimedijalnih sadržaja u pitanju, oba modela su se pokazala sasvim solidno. Optički uređaji koje koriste ova dva modela prilično su robusni kada je kvalitet medija u pitanju, tako da su izašli na kraj i sa nekoliko loših medija koje inače koristimo za testove DVD rezača. Oba modela pored DVD-Video medija reprodukuju i filmove kompresovane MPEG-4 algoritmima DivX 3, 4 i 5, XviD, kao i audio-zapise u formatima MP3 i WMA.

Kada su filmovi u pitanju, ono što treba pomenuti jeste da oba uređaja izuzetno dobro barataju titlovima za DivX filmove. Podržani su najčešće korišćeni formati titlova (SUB i SRT), a automatsko prepoznavanje titlova radi uz nekoliko mera predostrožnosti. Naime, iako u uputstvu piše da titlovi ne moraju imati isto ime kao i fajl koji sadrži film, ime fajla sa titlovima mora počinjati imenom filma, ali može u nastavku imati druge reči. Na primer, ukoliko imamo film OpakifilmsaStaloneom.avi, moguće je imati i više titlova koji bi se zvali OpakifilmsaStaloneom srpski.sub i OpakifilmsaStaloneom engleski.srt. U ovom slučaju, plejeri će prepoznati oba ova titla i omogućiće izbor.

Ovim smo pokrili sve bitne dobre osobine ova dva plejera. Vreme je da pređemo na mane. Pre svega, najveća mana kod oba plejera je daljinski upravljač. Sa suviše tvrdim tasterima i subjektivno malim vidnim poljem senzora, daljinci za oba ova plejera su prilično nezgodni za korišćenje, pogotovo kada je u pitanju korišćenje naprednih opcija za reprodukciju kao što je zumiranje i paniranje slike, obeležavanje sekcije za repetitivnu reprodukciju ili programiranje plejlisti.

Druga mana je interfejs uređaja. Dok je puštanje pojedinačnih fajlova jednostavno jer meni nudi razgledanje sadržaja diskova uz prikaz imena fajlova, programiranje plejlisti je mukotrpan i krajnje dosadan posao zato što su podaci o fajlovima ograničeni samo na njihov redni broj. Jeza nas je podilazila na samu pomisao da treba da programiramo plejlistu sa nekog DVD-a filovanog MP3 muzikom.

Izuzev ovoga, ostale mane se svode na minorne bagove u firmveru koji su uglavnom poznati proizvođaču i koji će ubrzo biti ispravljeni. Konačan utisak je da ova dva plejera i nisu toliko loša, pogotovo kada se uzme u obzir njihova cena.

Bojan ŽIVKOVIĆ

 
Intel Core 2 Extreme QX6700
Intel Celeron D 347
LaCie Safe 120 GB i LaCie Rugged 80 GB
Asus A9RP, Asus F2HF, Asus A6KT, Acer Aspire 5101 AWLMI
Acer AL1916W, BenQ FP202W
Samsung SyncMaster 971P
Olympus µ740 i µ750
Genius Laser Navigator 535 i Traveller 505
Asus WL-500G Premium
Lexmark Z845
Media-Tech Ferrara, M-Glo, Manitoba, Milan
Creative Zen V plus, Creative Zen Aurvana In-Ear Earphones
Logitech QuickCam Ultra Vision
Xwave 9300 i 9400
Šta mislite o ovom tekstu?
USB 5.1 Channel Audio Adapter, USB Headphone Set
LaCie USB Key 8GB, Maxell M-Drive
Value Line Interactive Network UPS 400AP

Formati:
DivX 5.0, XviD, DVD-Video, HDCD, VCD, SVCD, CD-DA, MP3, WMA.
Ostalo:
kompozitni, S-Video, SCART i komponentni video izlazi, 5.1, SPDIF optički i koaksijalni audio izlazi, dobra podrška za titlove
Proizvođač:
Xwave
Kontakt:
NT Company
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera