LAKI PINGVINI<>
082007<><>

Hugin 0.7 beta 4

Opušteno do panorame

Pošto se okonča period letnjih odmora, zanimljivo je obraditi neku temu o softveru za raznorazna baratanja fotografijama. Ovoga puta nećemo analizirati ni menadžere slika, niti njihove preglednike ili uređivače, već alatku za pravljenje panoramskih slika od dve ili više fotografija.

Hugin formira panoramske slike procesom poznatim kao stitching; uklapanjem slika snimljenih na istoj lokaciji koje se međusobno preklapaju, a na osnovu zajedničkih (kontrolnih) tačaka susednih slika. Za precizne panorame preporučljivo je koristiti stativ pri fotografisanju (tripod) i obezbediti optimalno 50% preklapanja susednih fotografija (moderni digitalni aparati imaju posebne režime za slikanje panorama koje olakšavaju ovaj posao). Sve ostalo je stvar softvera.

Za maksimalnu automatizaciju posla i visok kvalitet panorame potrebno je obezbediti Panorama Tools, Enblend i Autopano SIFT (dolaze kao međuzavisnosti pri instalaciji Hugina iz paket menadžera distribucije).

Interfejs programa je intuitivno organizovan po tabovima koji predstavljaju grupe srodnih akcija u izradi panorame. Za početnike i one koji nemaju dovoljno vremena za ručno uklapanje slika „tačkanjem” (postavljanjem kontrolnih tačaka poklapanja susednih fotografija), predviđena je kartica Assistant; „čarobnjak” koji omogućava dobijanje konačnog proizvoda u tri koraka: uvoz fotografija (pri izboru datoteka za uvoz ne postoji preview u dijalogu Open), njihovo automatsko uklapanje alatom Autopano SIFT (da bi Autopano-sift mogao da uklopi fotografije, one moraju biti na putanji koja ne sadrži razmake) i izradom konačne panorame nakon pretpregleda krajnjeg rezultata i izbora projekcije (Rectilinear, Panorama, Fisheye i dr.).

Ukoliko se po automatskom uklapanju pojavi poruka da se preporučuje ručno dodavanje kontrolnih tačaka, rezultat automatike neće biti zadovoljavajući (nije korišćen tripod i 50% preklapanja susednih slika), pa je potrebno ručno dodati kontrolne tačke na kartici Control Points (ovaj posao je krajnje jednostavan) i eventualnim pravljenjem višeslojne TIFF datoteke, kako bi se kasnije izvršila ručna dorada u GIMP-u.

Podešavanja vidljive površine (Field of View), kvaliteta izrade, dimenzija, enginea za stitching (ugrađeni nona ili spoljni PTStitcher), parametara enginea i formata datoteke (JPEG, PNG ili TIFF) određuju se na kartici Stitcher.

Pored pravljenja klasičnih panorama, Hugin se može koristiti i za ispravljanje perspektive, pravljenje linearnih panorama i dr. Mogu ga koristiti kako početnici, tako i poznavaoci panoramske fotografije jer nudi širok dijapazon podešavanja parametara uklapanja u „sitna crevca” na karticama Images, Camera and Lens, Crop i Optimizer.

Ako se uzme u obzir da je program besplatan, Open Source, da postoji dovoljno kvalitetnih tutorijala na netu (preporučujemo wiki.panotools.org/Tutorials), da daje kvalitetne rezultate i postoji kako za GNU/Linux, tako i za Mac OS X i Windows platformu, svakako ga vredi uzeti u razmatranje pri izboru alatke za panorame.

Aleksandar UROŠEVIĆ

 
GNU GPL 3
KIO AudioCD
Hugin 0.7 beta 4
Šta mislite o ovom tekstu?
k9copy 1.1.1
Banshee 0.12.1
gFTP 2.0.18
Brasero 0.6.0

Platforma:
GNU/Linux
Veličina:
RPM 8 MB, 29 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
hugin .sf .net
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera