LAKI PINGVINI<>
082007<><>

k9copy 1.1.1

Rezervna kopija DVD-a za tili čas

Zamislite da imate originalni DVD koji ste skupo platili, ali vidite da je počeo da „puca” od središnjeg prstena ka spolja. Poželite da ga iskopirate, ali shvatite da je reč o DVD9 disku, a kako su DVD9 mediji još uvek isuviše skupi, maštate o tome da na svom Linuxu spakujete film na DVD5 medij. Uz to, pri ruci nemate neku Windows mašinu da časkom „šrinkujete” materijal. Problem?

Ne brinite, ima dovoljno GUI alata za pravljenje rezervne kopije DVD9 na DVD5 medije i za GNU/Linux, a mi ovoga puta izdvajamo k9copy. Za njegovo potpuno funkcionisanje potrebni su DVDAuthor, libdvdread i nekoliko drugih alatki, koji dolaze kao međuzavisnosti pri instalaciji preko menadžera paketa distribucije.

Program je pregledan, nije pretrpan nepotrebnim opcijama i veoma dobro odrađuje posao za koji je namenjen. Na levoj strani prozora su dve opcije za izbor ulaznog materijala (DVD uređaj, direktorijum na lokalnom disku ili već postojeća ISO slika) i izlaznog uređaja (pravljenje ISO slike ili narezivanje na DVD u izabranom uređaju). Ispod je stablo strukture ulaznog materijala organizovano po naslovima unutar kojih se nalaze poglavlja, titlovi i audio trake. Pored svakog naslova ispisana je njegova veličina u MB. Ispod stabla strukture nalazi se indikator kvaliteta izlaznog materijala (što više na zelenoj strani, to je kvalitet bolji) i dugme Shrink Faktor, koje daje mogućnost ručnog izbora stepena kompresije.

Sa desne strane je set tri vertikalna taba u Konqueror stilu: DVD playback options (u slučaju da originalni meni neće biti kopiran treba odrediti podrazumevani zvučni zapis i titl koji će se podrazumevano koristiti pri reprodukciji), Selection (jezik audio zapisa i titla koji će se kopirati iz svih naslova) i Preview u kojem se može videti izabrani naslov da bi se videlo šta se kopira.

Podešavanja programa su takođe koncizna i dobro objašnjena u Handbooku. Mogu se definisati ulazni uređaji, direktorijum u koji će biti pakovane privremene datoteke, veličina ciljnog DVD naslova, mogućnost narezivanja materijala korišćenjem K3B-a umesto ugrađenog burnera, upotreba alata dvdAuthor za reautorizaciju u slučaju kopiranja bez originalnih menija. Zanimljiva stavka je i mogućnost pravljenja rezervne kopije u MPEG4 formatu unutar samog programa.

Kad je sve namešteno po želji korisnika, dovoljno je kliknuti na dugme Copy i sačekati da se materijal pripremi i eventualno nareže na prazan medij.

Program je besplatan, Open Source, a što je najvažnije, na zvaničnoj stranici programa velikim crvenim slovima piše „DO NOT MAKE ILLEGAL COPIES”, što i mi ovom prilikom ponavljamo.

Aleksandar UROŠEVIĆ

 
GNU GPL 3
KIO AudioCD
Hugin 0.7 beta 4
k9copy 1.1.1
Šta mislite o ovom tekstu?
Banshee 0.12.1
gFTP 2.0.18
Brasero 0.6.0

Platforma:
GNU/Linux
Veličina:
765 KB RPM, 1,4 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
k9copy .sf .net
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera