TEST DRIVE<>
042010<><>

Samsung P2370, Samsung F2380, LG W2220P-BF

Sudar generacija

Samsung SyncMaster P2370
Samsung SyncMaster P2370
Da li vam je najbitnija stvar prilikom izbora monitora dizajn? Da li vam je važno vreme odziva? Ako ste na jedno ili na oba ova pitanja odgovorili potvrdno, iz najbolje namere, da uštedimo vaše vreme, reći ćemo vam – preskočite ovaj tekst.

U centru naše pažnje je novi pulen firme Samsung koji pripada „office” seriji monitora i ima oznaku F2380. Gledajući standardne karakteristike kao što su cena, izgled, vreme odziva i osvetljaj, rekli bismo da je Samsung plasirao model iz prošle dekade. Mada, kontrast (dinamički), uglovi gledanja, rezolucija i broj konektora ukazuju na monitor više klase. Tajna se krije u novom C-PVA panelu koji Samsung koristi u ovim modelima i koji je, prema njihovom objašnjenju, spoj cene TN sa kvalitetom reprodukcije PVA panela. Razliku između C-PVA i S-PVA matrica znaju samo inženjeri Samsunga, pošto su informacije o novoj vrsti panela oskudne. Do dolaska preciznih informacija mi ćemo se pozabaviti uočenim razlikama između TN, C-PVA i IPS panela.

TN panele predstavlja Samsung P2370 (prikaz P2370HD bio je u broju 12/2009, a razlika se odnosi na to što HD ima integrisan TV prijemnik), dijagonale 23 inča, modernog dizajna, samo sa osnovnim ergonomskim mogućnostima i cenom najprihvatljivijom od tri monitora u ovom prikazu. Boja je, pogađate, piano black, uz primese crvene (ToC – Touch of Colour), koju možete primetiti uz ivice ekrana i postolja, kao i na pozadinskom osvetljenju sedam tastera osetljivih na dodir. Same ivice ekrana su providne, što pojačava utisak dubine, a kompletnom pozitivnom utisku doprinosi i providan spoj postolja i ekrana, te monitor izgleda kao da lebdi. Tanak profil i mala težina dobijeni su izmeštanjem napojne jedinice van okvira ekrana, te se na pozadini mogu naći samo DVI (DVI-VGA adapter dolazi uz monitor) i strujni konektor za ispravljač.

Samsung SyncMaster F2380
Samsung SyncMaster F2380 
IPS panele zastupa LG W2220P-BF koji, pored toga što ima najširi izbor konektora i najveće gabarite, ima i najvišu cenu. Izgled mu je strogo poslovan, kao i kod F2380, što znači da je ceo obojen u mat crnu boju, debelih okvira i ravnih ivica. LG je izrađen tako da bude veoma čvrst i završna obrada je na visokom nivou. Monitor je moguće podešavati u svim pravcima (po visini, nagibu, uglu gledanja, a možete ga postaviti i u portrait režim) isto kao i F2380. Najveća razlika u odnosu na F2380 je u broju konektora – na LG je moguće zakačiti uređaje koji imaju DVI, RGB i HDMI izlaz.

Zaključili smo da Samsung F2380 i LG W2220P-BF dele nekoliko zajedničkih osobina, ali je potrebno naglasiti to da je završna obrada kod LG-ja na višem nivou. Samsung ima dva DVI i jedan analogni konektor. Gabaritno je manji od LG-a, pa je samim tim potrebno odvojiti manje mesta za njega na stolu, a čak su i ivice oko ekrana tanje. Tasteri za navigaciju kroz meni postavljeni su centralno uz donju ivicu ekrana (pritiskaju se na gore), srebrne su boje, ima ih ukupno šest i osvetljeni su belom svetlošću (nekoliko centralnih, pošto do ostalih svetlo ne dopire). Još jedna mana u odnosu na LG jeste nedostatak „vezice” za kablove, pa oni izgledaju neuredno i vise. Prednosti se ogledaju u većoj dijagonali i višoj rezoluciji koju prikazuje, ali, s negativne strane, samsung ima veće vreme odziva. Kod LG-ja ono iznosi 5 ms, a kod F2380 8 ms. Da li je potrebno napomenuti to da odziv kod P2370 iznosi neverovatne dve milisekunde?

Meniji kod samsunga su lepi i lako upotrebljivi. Podeljeni su u pet glavnih celina. Sve potrebne opcije za podešavanje slike možete naći u njegovim menijima (brightness, contrast, sharpness, magic bright, dynamic contrast, magic color, temperature, image size...), ali smo očekivali opciju ili dve više kod F2380 za podešavanje slike u „sitnija crevca”. To nismo dobili, ali za razliku od P2370, imamo opciju PC/AV mode koja u AV modu omogućava da izaberemo odnos strana 4:3 ili 16:9, kao i formate 480p, 576p, 720p ili 1080p.

LG W2220P-BF
LG W2220P-BF
Kod LG-ja situacija je nešto drugačija. Meni je lepo dizajniran, ali ostavlja utisak jednostavnosti, jer ne parira samsungu po pitanju količine podešavanja. U prvoj grupi moguće je podešavati Brightness, Contrast i Gammu, druga je za podešavanje temperature boja, treća za oštrinu (sharpness) i pozicioniranje slike kada je monitor povezan preko analogne veze. Poslednja je za podešavanje menija, a tu ujedno možete uključiti/isključiti RTC tehnologiju za ubrzavanje odziva. Putem specijalnog tastera pozivamo f-Engine meni odakle biramo fabrička pretpodešavanja slike, a postoji i treći meni pod nazivom Fun (Ez zooming, 4:3 in wide, Photo effect).

Kod testiranja ovih monitora krenuli smo obrnutim redosledom i prvo smo uporedili vreme odziva. LG je testiran sa uključenim RTC-om, a kod samsunga podešavanje za brzinu odziva bilo je postavljeno na najbrže. Interesantno je primetiti da softversko ubrzanje pomalo kvari sliku objekta koji se pomera (npr. strelicu miša), ali ne u toj meri da smeta. Primećuje se da je LG za nijansu brži od F2380, taman koliko je i P2370 brži od njega. Razlika među modelima istog proizvođača vidljivija je u prelazima između tamnih i svetlih scena, kao i u FPS-ovima. U igrama i filmovima, gde je tempo sporiji, ona je manje izražena. Koliko je bodova izgubio na testu brzine odziva, F2380 „sa kamatom” vraća na testu uglova gledanja. Poznato je to da se slika kod TN panela kvari kada izađete iz centralne zone. To je posebno uočljivo kada se IPS, C-PVA i TN paneli stave jedan do drugog. Sa C-PVA i IPS-om moguće je gledati sliku iz svih uglova bez gubitaka u kvalitetu prikaza. Šetajući se tako ukrug oko monitora primetili smo da C-PVA prikazuje više detalja ako ne sedite ispred njega pod pravim uglom nego ga gledate blago nakošeni odozgo ili odozdo. To nije slučaj sa IPS panelom kod LG-ja koji prikazuje identičnu sliku iz svake pozicije. P2370 dalje gubi bodove u poređenju sa F2380 i W2220P-BF po pitanju reprodukcije boja, ali to se moglo i očekivati. Koliko god se trudili da podesimo P2370, njegova reprodukcija boja nije bila za poređenje sa druga dva modela. Detalji u tamnim tonovima bili su vidljivi, nije bilo „seckanja” u prelazu između boja, ali je bilo pretapanja u najsvetlijim tonovima. Reprodukcija boja kod LG-ja i F2380 bila je slična. Prelazi između tonova izgledali su „nežnije” kod LG-ja i boje su bile toplije, mada nam je hladniji prikaz kod samsunga izgledao realnije. Takođe, više nam se svidela reprodukcija bele kod samsunga. Reprodukcija crvene na oba modela je fantastična. Kontrast prilikom prikazivanja crno-belih slika je, naravno, na strani skupljih modela, a među njima bismo dali prednost LG-ju, ali samo za dlaku. W2220P-BF ima problem (s obzirom na cenu i segment u koji je svrstan monitor) sa pozadinskim osvetljenjem koje se manifestuje u okviru dve žute linije debljine 2–3 mm uz gornju i donju ivicu. U normalnom radu nije primetno, ali čim pustite film koji ne popunjava ceo ekran ili razvučete neku sliku od ivice do ivice postaje očigledno. P2370 nema savršeno osvetljen ceo ekran, ali zbog cenovnog ranga takvi zahtevi se i ne stavljaju pred njega (sve dok taj efekat nije toliko izražen da zamara pri radu, što nije slučaj). F2380 kao da ne boluje ni od jednog od ovih problema jer je probijanje pozadinskog osvetljenja toliko beznačajno da ne utiče na kvalitet slike, a ceo ekran je uniformno osvetljen, bez tamnijih ili svetlijih partija.

LG je možda, pored pomenutih mana, imao najkvalitetniji prikaz na ovom testu, ali ga cena, veličina i rezolucija svrgavaju sa trona. Samsung je novom serijom F dokazao da se po reprodukciji slike približio najkvalitetnijim panelima a da je pri tom uspeo da očuva nisku cenu. Zato, ako vam primarna upotreba kompjutera nisu igre, nije vam bitan fancy dizajn i možete da odvojite 30-tak konvertibilnih jedinica više nego za P2370, nikako nećete pogrešiti ako se odlučite za Samsung F2380.

Vojislav VUJANIĆ

 
Intel Core i7-980X Extreme Edition
Intel Pentium G6950
nVidia GeForce GTX 480
Sapphire Radeon HD 5830
MSI Wind U135-066US
Asus eeePC 1201N Seashell
Asus G51J 3D
Samsung P2370, Samsung F2380, LG W2220P-BF
Šta mislite o ovom tekstu?
Chieftec Dragon CH-07
SATA to IDE adapter
Canon imageFormula P-150
LG HXF2 Portable Theater
Razer DeathAdder 3.5G i Roccat Kova
Vivotek Video Server VS8102
Elecom Prumie M-P3DUR
Poken Spark i Pulse
Omega i Winstars USB habovi
Genius EasyPen i405 i MousePen i608
Logitech G110

Samsung SyncMaster P2370
Osnovno:
23”, TN, 1920 x 1080
Ostalo:
DVI-D-Sub, DVI, osvetljaj 250 cd/m2, dinamički kontrast 50.000:1, 2 ms (GtG), uglovi gledanja (H/V) 170°/160°
Proizvođač:
Samsung
Kontakt:
ERC Commerce

Samsung SyncMaster F2380
Osnovno:
23”, C-PVA, 1920 x 1080
Ostalo:
D-Sub, 2x DVI, osvetljaj 250 cd/m2, dinamički kontrast 150.000:1, 8 ms (GtG), uglovi gledanja (H/V) 178°/178°
Proizvođač:
Samsung
Kontakt:
ERC Commerce

LG W2220P-BF
Osnovno:
22”, IPS, 1680 x 1050
Ostalo:
D-Sub, DVI, HDMI, osvetljaj 300 cd/m2, kontrast 1000:1, 5 ms, uglovi gledanja (H/V) 178°/178°
Proizvođač:
LG
Kontakt:
PiN Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera