TEST DRIVE<>
042013<><>

Microlab FC10, FC20 i FC50

Taština beline

Izabrali smo nekoliko novih modela zvučnika iz ponude Microlaba. Iako svi ovi modeli postoje i u crnoj boji, odlučili smo da ovog puta, za promenu, predstavimo belu kolekciju. Možda će se baš takvi nekome bolje uklopiti u enterijer.

 
Model FC-10 je 2.0 sistem, tj. par zvučnika veoma interesantnog, trouglasto-ćoškastog dizajna. Napajanje je izvedeno eksterno, i to sa priličnom rezervom snage (18 V, 2 A), a obe te stvari pozitivno utiču na kvalitet zvuka. Na „glavnom” levom zvučniku je ulaz (3,5 mm) za izvor zvuka, izlaz ka drugom zvučniku, a na bočnoj strani su vrlo neupadljivi tasteri za kontrolu glasnoće (+/–) i uključivanje/isključivanje. Indikacija da su zvučnici uključeni je diskretna lampica ispod mrežice levog zvučnika. Zahvaljujući tome što su dvosistemski i prilično snažni (30 W), FC-10 su među najboljim 2.0 zvučnicima koje smo čuli. Naročito iznenađuje prisustvo niskih tonova, tako da se slušaoci koji prolaze pitaju gde vam je sabvufer. Dopalo nam se to što su kod belog modela i kablovi u beloj boji, pa čak i sam ispravljač, iako će on završiti podalje, u utičnici na zidu ili podu.

Beli FC-20 takođe je napravljen sa smislom za uklapanje boje jer su kablovi sivi, u skladu sa mrežicama na zvučnicima. Ovo je 2.1 sistem, dakle sa sabvuferom, ali je napajanje takođe izvedeno eksterno. Konstrukcija sabvufera je drvena, što se smatra preduslovom za dobar kvalitet zvuka. Pored ulaznog priključka i dva izlaza za satelite, na zadnjoj strani sabvufera su još samo bas-refleks otvor, prekidač napajanja i potenciometar za glasnoću. Pošto na satelitima nema nikakvih tastera i potenciometara, zapitali biste se da li je moguće da se ovim sistemom upravlja posezanjem ka zadnjoj strani zvučnika zaduženog za niske tonove.

 
Objašnjenje, i iznenađenje, jeste baterijski napajan daljinski kontroler kojim upravljate jačinom zvuka. Koristi se radio-veza, tako da kontroler funkcioniše svuda oko zvučnika, u krugu poluprečnika oko tri metra. Gornja polovina („poklopac”) kontrolera je zapravo potenciometar za kontrolu jačine, a pritiskom na poklopac zvučnik se uključuje i isključuje (Mute). Pritisak na poklopac u trajanju od tri sekunde prebacuje kontroler u režim gde se potenciometrom podešava jačina basova i pritom lampica na kontroleru iz plave privremeno prelazi u narandžastu boju. Vrlo zanimljivo i elegantno rešenje kontrole zvučnika.

Muzička snaga sistema FC-20 je solidnih 40 W, što je sasvim dovoljno da se zvukom popuni i prepuni jedna oveća soba. Kvalitet zvuka je odličan, odnosno takav da frekventni opseg koji je deklarisao proizvođač zvuči realno, a nismo primetili neka veća izobličenja zvuka pri velikoj glasnoći. Oblik ovog sistema je arhetip 2.1 sistema zvučnika, a providna postolja satelita i tekstura mrežica na njima su jedino čime su se dizajneri Microlaba malo poigrali.

 
Nešto više maštovitosti ispoljili su kod modela FC-50. Ovalni sateliti sa providnim postoljima izgledaju kao nemoguće postavljena „Kolumbova jaja”, bočne i horizontalne stranice sabvufera su obložene belom eko-kožom, a zanimljiv detalj je i bas refleks otvor na prednjoj strani u vidu duguljastog proreza kao na poštanskom sandučetu. Eksterno napajanje, drveni sabvufer, priključci na njegovoj zadnjoj strani i, najvažnije, bežični kontroler isti su kao kod modela FC-20. Međutim, što se tiče kvaliteta zvuka, FC-50 ne samo da je još uverljiviji po pitanju niskih tonova, već je bolji i u ostatku spektra, s obzirom na dvosistemske satelite. Snage mu tek ne nedostaje, jer je 54 W dovoljno i za prostoriju veličine teniskog terena i najluđu žurku u njoj.

Microlab kaže da u sva tri modela koriste DSP (Digital Signal Processor), što nam nije jasno šta konkretno znači (u ovom slučaju), ali je odlično što nisu „ukrasili” ulazni signal kojekakvim „proširenjem stereo slike”, „ovo-ono Surround 3D efektom”, najobičnijim blagim ehom i sličnim „unapređenjima” koja ne možete da isključite. Na prvi pogled možda pomalo skupi, ovi Microlab zvučnici su dovoljno kvalitetni da vam pokažu sve mane MP3 i drugih komprimovanih formata.

Tihomir STANČEVIĆ

 
AMD A4-5300, A6-5400K, A8-5500, A8-5600K, A10-5700 i A10-5800K
Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X 1GB
Eizo ColorEdge CG223W i Foris FS2333
Blueberry NetCat M-15 TVCat
Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Samsung Series 7 Chronos (770Z5E)
Acer Aspire V5-551 i HP Envy Sleekbook 6
Lenovo IdeaCentre C240 All-in-One
Toshiba LX830-108
Canon EOS M
Logitech Rechargeable Trackpad T651 for Mac
Kingston HyperX Predator USB 3.0 512 GB
Integral Crypto Drive FIPS 140-2
Logitech K810 Bluetooth Illuminated Keyboard
Vivanco Travel Headphones i Aircoustic SR 580 HD
Microlab FC10, FC20 i FC50
Šta mislite o ovom tekstu?
Verbatim Bluetooth Mobile Speaker

Microlab FC-10
Osnovno:
2.0 sistem, snaga 30 W (2 x 15), frekventni opseg 80–20.000 Hz
Ostalo:
eksterno napajanje
Proizvođač:
Microlab
Kontakt:
Asbis Srbija

Microlab FC-20
Osnovno:
2.1 sistem, snaga 40 W (20 + 2 x 10), frekv. opseg 50–18.000 Hz
Ostalo:
bas refleks sabvufer, daljinski upravljač (RF), eksterno napajanje

Microlab FC-50
Osnovno:
2.1 sistem, snaga 54 W (30 + 2 x 12), frekventni opseg 40–20.000 Hz
Ostalo:
bas refleks sabvufer, daljinski upravljač (RF), eksterno napajanje
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera