TEST DRIVE<>
052013<><>

AMD Radeon HD 7990 6GB GDDR5

Sveti gral

Ko je bolji, AMD ili nVidia? Crveni ili zeleni? Na neki čudan način, među ovim kompanijama taj odgovor uvek se tražio među najprestižnijim modelima. Ove kompanije su, u želji da naprave najbržu grafičku kartu na svetu, povlačile krajnje neracionalne poteze. Često su performanse dolazile po ceni nesnosne buke, jedva kontrolisanih temperatura i stresa po naponsku jedinicu, koji je rezultovao belim dimom nakon dužeg igranja. Na svu sreću, ta vremena su prošla u manjoj ili većoj meri. Danas je ta trka za brzinskom krunom daleko „kulturnija”. AMD i nVidia dali su sve od sebe da svoje najbrže grafičke karte učine dovoljno sofisticiranim kako bi zaista bile upotrebljive van domena testova. Nakon što su neki nagoveštavali da se neće ni pojaviti, AMD je ipak predstavio svoj uniformni odgovor na GeForce GTX 690 i GTX Titan. Reč je o Radeonu HD 7990 u referentnom izdanju.

Interesantno je to što su već postojali proizvodi sa praktično istom specifikacijom, kao što su PowerColor Devil13 i Asus Ares II. Ipak, ti proizvodi su prisutni samo „na papiru”, u smislu da ih većina nikada neće videti, čak ni u cenovniku. Stoga smo sa opravdanjem svi očekivali referentni model koji je stigao, doduše sa primetnim zakašnjenjem. Bolje ikad nego nikad, pa hajde da vidimo šta nam donosi grafička karta za koju proizvođač kaže da je najbrža na svetu.

HD 7990 je svakim svojim centimetrom klasična Radeon karta. Celom dužinom od 340 mm dominira kuler sa tri ventilatora. Njihov prečnik iznosi 90 milimetara i ovo je velika promena u pristupu iako možda tako ne izgleda. Naime, AMD na najbržem modelu u ponudi do sada nikada nije imao više od jednog ventilatora, bilo klasičnog ili turbine. Smatramo da je ovo vrlo promišljen potez. Prosto, neadekvatan referentni kuler primorava partnere da sami prionu na dizajniranje, što povećava troškove i komplikuje stvari. Kada su u pitanju karte sa jednim grafičkim čipom, to nije toliki problem, ali za ovakve proizvode jeste. Takođe, tri ventilatora ulivaju poverenje u akustične i termalne performanse. Ispod njih se nalaze dva odvojena rashladna bloka, sa po četiri bakarna heatpipea. Dakle, kada se sve sagleda iz malo šire perspektive, može se reći da je reč efektivno o dva rashladna sistema, koja su čak i fizički razdvojena. Vrlo praktično, ako nas pitate.

Štampana ploča je ogromna, ali takva i mora da bude. Dva grafička procesora Tahiti praktično su preuzeta sa Radeona HD 7970 i u pogledu specifikacija su nepromenjena. Imaju po 2048 Stream procesora, kao i 128 teksturnih, odnosno 32 ROP jedinice. Ukratko, najmoderniji i najbolji GPU-ovi koje AMD trenutno može da ponudi. Oba pri opterećenju rade na 1000 MHz, što znači da AMD nije pravio apsolutno nikakav kompromis. Dva procesora zahtevaju i dva kompleta memorijskih čipova. Stoga, nije čudan monstruozno veliki video bafer od 6 GB GDDR5. Memorija radi na efektivnih 6 GHz, što obezbeđuje ogroman protok podataka koji je neophodan da dva Tahitija „dišu punim plućima”.

Da bi dva moderna i zahtevna grafička procesora mogli da funkcionišu na jednoj štampanoj ploči, AMD je morao da izvadi svakog keca iz rukava koji je imao. Jedan Radeon HD 7970 deklarisan je na potrošnju od oko 250 W, što znači da kada duplirate hardver možete očekivati TDP od oko 500 W. Zbog toga su ugrađena dva osmopinska „molex” konektora i znajte da vam je potrebno snažno napajanje za stabilan rad. Takođe, kako vam račun za struju ne bi postao osetno veći nakon što sebe usrećite jednom ovakvom kartom, implementirana je tehnologija ZeroCore - čim automatski mehanizam shvati da drugi GPU nije neophodan, on ga gasi i štedi energiju, ali i smanjuje temperature u periodu mirovanja.

Takođe, kada imate dve grafičke karte, PCI-Express slotovi su rasterećni, jer se koriste dva. S druge strane, HD 7990 koristi samo jedan. Kako je to moguće? AMD je iskoristio moderni PLX čip, koji obezbeđuje 48 PCI-Express linija, čime je osigurana brza razmena podataka između GPU-ova. Na kraju, tu su i pet video izlaza. Blok od četiri mini DisplayPort konektora dopunjen je jednim DVI-jem, a treba naglasiti to da možete praviti Eyefinity SLS (Single Large Surface) sa svim video izlazima u isto vreme. Uostalom, jedan monitor je zaista mali zalogaj za Radeon HD 7990.

Tokom rada smo primetili da je karta izuzetno tiha. Definitivno ne u kategoriji nekog Radeona HD 7790 ili GTX 650 Ti, ali u kvalitetnom kućištu sve su šanse da je ni ne primetite. Tokom duge sesije igranja na otvorenoj test-platformi, maksimalna temperatura čipova bila je „svega” 75 stepeni Celzijusove skale. Možda se ne čini malo, ali imajte u vidu to da je suštinski reč o dva Radeona HD 7970 spojenih u jednu grafičku kartu. Kada, poput nas, pratite svaku generaciju dual-GPU modela, Radeon HD 7990 vas definitivno iznenadi zbog drastično veće rafinisanosti od onoga što smo ranije imali prilike da testiramo.

Priča o performansama gotovo da je izlišna. Bukvalno će svaka poznata igra, čak i na monitorima rezolucije 2560 x 1440 piksela, raditi besprekorno, sa najvišim nivoom detalja. Slično važi i za Eyefinity sa tri monitora 1080p rezolucije. Verujemo da čak i sa pet monitora možete da igrate naslove bez većih problema, uz optimizaciju kvaliteta prikaza.

Na kraju, nema nikakve poente reći da li ima našu preporuku. Jednostavno, Radeon HD 7990 je statusni simbol za najbogatije igrače, dok će za neke predstavljati Sveti gral, do kojeg nikada neće stići. Umesto preporuke, samo ćemo reći - ukoliko je budete imali, – mi ćemo vam zavideti.

Nebojša TODOROVIĆ

 
AMD Radeon HD 7990 6GB GDDR5
Šta mislite o ovom tekstu?
Intel Next Unit of Computing
Toshiba Satellite U840W-108
Asus U38N
Lenovo ThinkPad Tablet 2
HP ScanJet 300
HP Pavilion 23 All-in-One
Canon imageFormula DR-M160
Sony Alpha NEX-3NL
Canon Ixus 135
Viewsonic VX2370Smh-LED i VX2770Smh-LED
Samsung UE55F8000
Prestigio RoadRunner 710X
JBL Micro Wireless, Flip i Charge
Samsung BD-F8900
Foscam FI9818W i FI8910W
D-Link DIR-845L i DIR-626L

Osnovno:
GPU 1000 MHz, memorija 6000 MHz, 2 x 2048 Stream procesora, potrošnja oko 500 W
Ostalo:
2 x 128 teksturnih jedinica, 2 x 32 ROP-a, DirectX 11.1, SM 5.0, OpenGL 4.2, OpenCL 1.2, DVI-I, 4 x mini DisplayPort
Proizvođač:
AMD
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera