TEST DRIVE<>
052013<><>

Intel Next Unit of Computing

Sledeća stvar

Ako ćemo zvati PC-jem bilo koji uređaj kojeg pokreće centralni procesor, koristi RAM i radi pod nekakvim grafičkim radnim okruženjem, onda bismo mogli da kažemo da se PC „razmnožio” u razne oblike i veličine. Ipak, deluje preterano nazivati „evolucijom” minijaturizaciju ili postojanje operativnog sistema na telefonu ili televizoru. Stvari postaju jednostavnije raslojavanjem korisničke baze. Većinu korisnika računara danas čine tzv. „obični” korisnici, koji računar pre svega kupuju kao multimedijski centar, žele da ga nose sa sobom (u vidu pametnog telefona/tableta) i imaju manje prohteve od hard-core gejmera ili profesionalca koji mogu da iskoriste sve potencijale PC platforme.

PC računar je glomazna sprava, zahteva uklapanje komponenata i kakvo-takvo znanje koje široj publici nije ni potrebno ni zanimljivo, pa zato zaokružena i kompaktna rešenja deluju idealno. Minijaturizacija takođe ide na ruku i pomenutom „opamećivanju” kućnih uređaja, reklamnih panoa, aparata za kockanje, automobila i manje-više svega u čemu se može naći prostor za smeštaj minijaturne kompjuterske jedinice, koja je dovoljno mala da ne naruši osnovnu namenu uređaja. Ovakva rešenja postoje već neko vreme, međutim nisu se pokazala preterano uspešnim kao kućni multimedijski centri ili zamene za desktop PC, pre svega zbog nedovoljne „snage” procesora i grafike.

Procesorski broj jedan Intel, koji je već isprobao tržište sa svojom familijom Atom, predstavio je novu viziju minijaturnog računara koju naziva Next Unit of Computing (NUC), a koji predstavlja bare bone matičnu ploču unifikovanih dimenzija, na koju je zalemljen mobini Core i3 procesor treće generacije sa grafikom HD 4000 i čipsetom QS77. Sve to u kompaktnoj formi ima dovoljno snage da bez problema može da zameni kućni kompjuter većine korisnika. Korisniku ili prodavcu koji će sastavljati kompjuter koristeći osnovu Next Unit of Computing ostavljeno je da izabere ostale komponente, a od slotova za proširenje na raspolaganju su dva SODIMM memorijska slota, u koje možete smestiti DDR3 memoriju maksimalnog kapaciteta 16 GB, dva mPCI slota, od kojih je jedan pune dužine, u koji možete ugraditi mSATA SSD, dok je drugi idealan za, recimo, WiFi adapter. NUC takođe omogućava podizanje sistema sa eksternog hard diska.

Što se tiče povezivanja sa „spoljnim svetom”, Intel trenutno nudi dve verzije NUC-a. Model koji smo mi imali na testu nosi oznaku DC3217IYE i ima tri USB 2.0, dva HDMI 1.4a i Ethernet port. Alternativna varijanta oznake DC3217BY ima samo jedan HDMI konektor i nema mrežni, ali je opremljen omnipotentnom tehnologijom Thunderbolt i odgovarajućim portom za prenos svih vrsta podataka velikim brzinama.

Intel je već najavio varijante NUC-a čiju će osnovu činiti mobilni Core i5 i Core i7 procesori, čime će ova platforma postati hardverski ravnopravna najjačim Apple Mac Mini računarima, baziranim upravo na ovim procesorima. Next Unit of Computing se može kupiti kao ploča ili u kompletu sa kućištem, uz koje idu naponski ispravljač i metalni nosač koji omogućava montažu na poleđinu monitora ili televizora koji podržavaju VESA standard kačenja. Kućište ima ugrađenu antenu koja samo treba da se poveže sa WiFi adapterom posle instalacije.

Prodavci će Next unit of Computing nuditi popunjenog, ali bi mogao biti zanimljiv i entuzijastima, jer im je omogućeno da sami konfigurišu hardver (barem memoriju i SSD). Na testu nam se našao NUC u koji su prodavci ugradili 8 GB DDR3-10700 RAM-a, Intelov mSATA SSD kapaciteta 120 GB, kao i Intel WiFi adapter Centrino Wireless N-2230. Računar smo testirali sa operativnim sistemom Windows 8 Pro 64. Kako ploča poseduje samo HDMI konektore, biće vam potreban monitor ili televizor koji podržava taj standard, ali i koji ima ugrađene zvučnike (ili audio izlaze), pošto HDMI prenosi i sliku i zvuk.

Jake komponente u ovako malom pakovanju garantuju određenu dozu zagrevanja. Tokom testiranja plastika je znala solidno (ne preterano) da se ugreje, ali pretpostavljamo da je proizvođač dobro testirao limite. Ako tražite bolje rešenje, na (svetskom) tržištu već postoje alternativna kućišta za NUC ploče.

Performanse su očekivane, s obzirom na to da su komponente namenjene prenosnim računarima, s tim što SSD ugrađen u testirani model uveliko podiže performanse u odnosu na klasičan hard disk. Prikaz sadržaja u punoj HD rezoluciji ne predstavlja nikakav problem za NUC, što mu je i osnovna namena. Ako ne razmišljate o tome da sadržaj na vašem ekranu pokreće samo ova kutijica, nećete primetiti da ne sedite za „normalnim” računarom. Sa eventualnim padom cena, velikom broju korisnika NUC bi mogao da zameni i osnovni računar, koji pritom možete poneti sa sobom i priključiti ga na bilo koji HDMI kompatibilan TV. Next Unit of Computing nije „još jedan ekser u sanduku” PC-ja i neće ga zameniti, već uz slične koncepte i mobilne uređaje vraća PC na njegove početke kada su ga koristili samo entuzijasti. Nedostatak USB 3.0 konektora zasmetaće mnogim korisnicima, međutim to deluje kao nameran potez radi promocije varijante uređaja sa Thunderbolt standardom.

Intelov mali džin ne predstavlja revoluciju, ali jeste perspektivna platforma za dalji razvoj, i imamo utisak da trenutni modeli NUC predstavljaju samo vesnike onoga što bi ova platforma mogla da postane. Borba za „pametnu dnevnu sobu” se već razbuktala, i Intel je rešio da se uključi sopstvenom platformom, koristeći komfor dominantnog proizvođača procesora.

Danilo LUKINOVIĆ

 
AMD Radeon HD 7990 6GB GDDR5
Intel Next Unit of Computing
Šta mislite o ovom tekstu?
Toshiba Satellite U840W-108
Asus U38N
Lenovo ThinkPad Tablet 2
HP ScanJet 300
HP Pavilion 23 All-in-One
Canon imageFormula DR-M160
Sony Alpha NEX-3NL
Canon Ixus 135
Viewsonic VX2370Smh-LED i VX2770Smh-LED
Samsung UE55F8000
Prestigio RoadRunner 710X
JBL Micro Wireless, Flip i Charge
Samsung BD-F8900
Foscam FI9818W i FI8910W
D-Link DIR-845L i DIR-626L

Ukratko
• Dva SODIMM podnožja za DDR3 memoriju na 1600, 1333 ili 1066 MHz. Maksimalni kapacitet je 16 GB.
• Dva mPCI (mini-PCI) slota, jedan za kartice pune dužine (podržava mSATA) i ispod njega jedan za kraće kartice.
• Dva HDMI 1.4a i jedan Gigabit Ethernet port.
• Naponski konektor za 19 V, 3,42 A, eksterno napajanje je 65 W, a opcija je dvopinski konektor za interno napajanje.
• Intel Core i3 3217U Dual Core procesor radne frekvencije 1,8 GHz (nema Turbo) i Intel QS77 čipset zalemljeni su na poleđinu ploče, sa aktivnim hlađenjem.

Model:
Intel DC3217IYE
Čipset:
Intel QS77
Procesor:
Intel Core i3 3217U 1,8 GHz
Memorija:
2 x DDR3 1066/1333/1600, SODIMM
Napajanje:
19 V, 65 W, eksterno
Slotovi za proširenje:
2 x mPCI
Zvuk/Ethernet:
Intel HD Audio, Intel Gigabit LAN
Konektori:
2 x HDMI 1.4a, 3 x USB 2.0
Ostalo:
Kensington lock
Dimenzije kućišta:
116 x 122 x 39 mm
Proizvođač:
Intel
Kontakt:
Alti
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera