LAKI PINGVINI<>
062015<><>

SiRAWa snaga

Digitalni negativi na Linuksu

Nekad se fotografija razvijala korišćenjem filmskog negativa, nekoliko posudica, mnogo vode i rastvora. Danas ovakav postupak mračne komore interesuje samo retke entuzijaste koji su posvećeni „analognoj školi”. Potpuno smo se digitalizovali pa tako i na Linuksu govorimo o kombinaciji „digitalnog negativa”, tj. RAW formata i programa za njegovu obradu.

Najzastupjeniji format na fotoaparatima je JPEG, koji je kompaktan i ima mogućnosti izbora stepena kompresije, odnosno gubitka kvaliteta. RAW format, sa druge strane, sadrži sirove podatke. O „konačnoj” verziji fotografije odlučuje korisnik, obradom RAW fajla na računaru, a ne softver unutar kamere. Kako je i kod poluprofesionalnih i amaterskih modela sve češća mogućnost snimanja RAW zapisa, tako je i njihova obrada na računaru nešto što nas interesuje u svetu Linuksa. Ovde ćemo spomenuti samo neke programe, bez namere da se detaljno upuštamo u njihov kvalitet.

Digikam (SK 2/2007, SK 8/2013) je jedan od poznatijih program za upravljanje foto-datotekama na KDE okruženju. Od menadžera fotografija opšte namene ne treba očekivati previše kada je u pitanju obrada RAW formata te je datoteke moguće izmeniti relativno skromnim alatkama. Složeniji programi su već namenjeni profesionalnoj upotrebi pa tako pored mogućnosti da učitaju RAW, omogućavaju i detaljno podešavanje nivoa osvetljenosti, balansa bele boje, korekciju ekspozicije i mnoge druge intervencije koje bi se gubile konvertovanjem u JPEG. Tu je i opcija označavanja i sortiranja RAW datoteka, baš kao što se nekada radilo sa negativima.

Darktable (SK 2/2012), LightZone (SK 3/2009) i RAWTherapee su napredniji programi, po složenosti slični Adobe Lightroomu. Darktable obrađuje fotografije po principu „pajpova”, gde se svakom „pajpu” dodeljuje određeni efekat ili promena vrednosti, koji se potom isključuju ili kombinuju. Kod Darktablea nam se svidela mogućnost postavljanja maski. Fotografi, kod ovog programa, najviše zamerki imaju po pitanju interfejsa: modularnost opcija otežava snalaženje, a intuitivnost je često ugrožena pojednostavljivanjem. Srećom, tu je intuitivniji LightZone. U ovom programu najvažnije opcije su istaknute jasno i pregledno, a njihova primena je jednostavna. LightZone koristi zone za obradu određenog dela fotografije, slično maskama koje se ponašaju kao poligoni. Entuzijasti koji žele vrlo precizna i napredna podešavanja mogu da koriste izvrstan RAWTherapee. Ovaj program koriguje određeni deo fotografije, ali nije ograničen na jednu sliku, nego u jednom prelazu može da obradi mnogo datoteka.

Svi ovi programi ne menjaju originalnu datoteku fotografije, tako da se na izvorno stanje „negativa”, pre bilo kakvih izmena, vraća jednim klikom. Tu je i opcija poređenja različitih stanja jedne fotografije tokom obrade. Mogućnosti su brojne, pa RAW format koristite prilikom fotkanja, a fotografije profesionalno razvijate na Linuksu.

Romeo MLINAR

Digikam 4.0.0Darktable 1.6.6LightZone 4.0.0RawTherapee 4.2.0
PlatformaGNU/Linux
LicencaGPLGPLv3BSDGPLv3
Veličina16,1 MB12,1 MB17,6 MB19,6 MB
Cenabesplatno
Adresawww.digikam.orgwww.darktable.orglightzoneproject.orgrawtherapee.com
 
Administrator Linux sistema
Kubuntu 15.04
SiRAWa snaga
Šta mislite o ovom tekstu?
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera