LAKI PINGVINI<>
072016<><>

Porteus 3.2 rc3

Jednu distribuciju, za poneti...

Ranije, Slax je bio veoma popularna portable distribucija bazirana na Slackwareu koja je iznedrila veliki broj forkova. Jedan od njih, započet pod imenom Slax Remix, kasnije menja svoju bazu direktno na Slackware i menja ime u Porteus. Nije loše pri ruci imati neku Linux distribuciju na flešu ili drugom prenosnom mediju, nikada ne znate kada može zatrebati, a još bolje ako je prilagođena vašim potrebama i navikama. Porteus vam omogućava upravo to pa se ovom prilikom upoznajemo sa ovom zanimljivom distribucijom.

Zvanični sajt projekta nas dočekuje velikom količinom korisnih informacija, dovoljnih da se snađete čak i ako prvi put dolazite u kontakt sa Linuxom. Mi smo se odmah uputili na deo za preuzimanje, a više reči o samoj prezentaciji nešto kasnije. Prvo na red dolazi biranje podešavanja i dodatnih modula (kompajlirani paketi koje je moguće po želji paliti i gasiti) na osnovu čega će biti kreirana vaša verzija distribucije. Među podešavanjima se nalaze: biranje arhitekture (32/64-bit), default ili EFI sistem, konzolno ili grafičko okruženje (KDE4, MATE, LXqt, XFCE), vremenska zona, raspored tastature, podešavanje jačine zvuka, odabir internet pregledača, tekst editora i VolP klijenta, kao i drajveri za grafiku i štampače. Tu su i detaljna podešavanja gde možete dodatno podesiti i korisničke naloge. Kao što vidite, skoro sve je prilagodljivo potrebama i željama, čak i pre nego što ste instalirali samu distribuciju. Na sajtu imate detaljna uputstva kako da preuzete datoteke prebacite na CD ili USB fleš. Verujemo da ćete se odlučiti za drugu opciju, te vam dajemo savet – koristite neki od fajl sistema koji podržavaju journaling, mi smo odabrali ext4, što će vam omogućiti lakše i brže čuvanje aktivnih sesija na flešu.

Restart računara, odabir fleša kao primarnog skladišta za boot i dobijamo GRUB meni sa izborom da pokrenemo okruženje za koje smo se odlučili, kopiramo distribuciju u RAM ili je pokrenemo sa fabričkim podešavanjima, kao i još par koje nas ovom prilikom ne zanimaju. Sistem sa grafičkim okruženjem (u našem slučaju MATE) se podiže veoma brzo i dobijamo standardnu GNOME2 postavku sa dva panela. Ono što smo prvo primetili je lep odabir tema, od GTK, preko okvira prozora do teme ikonica. Naravno, ni promena pozadine koja se uklapa sa njima nije izostala. Za početak, listamo po menijima, pokrećemo programe i primećujemo veoma dobar odziv s obzirom na to da se pokreće sa USB 2.0 fleš memorije. Pored standardnih MATE aplikacija, tu su: Firefox, GIMP, Youtube Downloader, polyglot (program za prevođenje teksta) i par sitnih aplikacija. Kada smo zašli u sistemski meni dočekalo nas je prijatno iznenađenje – velik broj alatki vezanih za samu distribuciju. Pored MATE kontrolnog centra, postoji i Porteus kontrolni centar (Porteus settings centre) gde su na jednom mestu objedinjene sve alatke, dok je neke od njih moguće pronaći i kao posebne stavke u meniju. Tu je Mount manager sa kojim je moguće klikom miša odrediti tačke za montiranje particija na vašem hard-disku, kao i resurse koji se nalaze na lokalnoj mreži. Porteus installer služi za instalaciju na USB fleš ili hard-disk, a unutar njega se nalaze prečice za menjanje i montiranje particija. Save session je aplikacija koju ćete često koristiti, a samo ime dovoljno govori o nameni. Ukoliko je vaša memorija formatirana kao FAT32, moraćete da izaberete opciju da sačuvate sesiju kao modul ili datoteku (što će malo potrajati), ali ukoliko ste nas poslušali pri izboru fajl sistema sa podrškom za journaling, možete je sačuvati sa dva klika i veoma brzo na željenu lokaciju. Osobe koje imaju posebnu zvučnu karticu će ceniti mogućnost lakog odabira između više njih kroz Soundcard selector. Pre prolaska kroz mogućnosti koje nudi Porteus kontrolni centar, skrenućemo vam pažnju na USM (Unified Slackware package Manager) koji je podrazumevani paket menadžer ove distribucije. Za početak je potrebno osvežiti repozitorijume, a zatim pretragom i klikom na Download možete skinuti željeni program. Za svaki paket i njegovu zavisnost imate izbor da birate koju verziju i iz kog repozitorijuma želite da instalirate. Ovo će pomalo zbuniti početnike, ali će iskusniji korisnici znati da cene mogućnost izbora. Što se paketa tiče, mi smo imali problem sa Firefoxom. Iako nam je stajalo da su instalirane tri različite esr verzije, nama se uvek palila verzija 31 i nismo uspeli da pokrenemo neku od novijih.

Konačno prelazimo na srce ove distribucije, a to je njen kontrolni centar. U početnom tabu imate prečice do instalera, programa za update kao i do dodatne literature na sajtu. U sledećem tabu je moguće menjati neke od opcija koje ste birali tokom „izgradnje” vašeg Porteusa. Dalje pronalazimo mnogobrojne opcije vezane za sigurnost mreže i računara, kao i zanimljivu opciju sa „šiframa” (cheat codes). Ukoliko vas zanima, ovde možete pronaći stvari sa kojima ćete do najsitnijih detalja uspeti da podesite pokretanje distribucije. Ostale opcije smo već prešli ranije ili su dostupne kao posebne stavke u meniju.

Kao što smo i obećali ranije, posvetićemo malo pažnje i njihovom sajtu. Literatura koja se tamo nalazi je obimna i možete pronaći bukvalno sve što vas zanima, i to ne samo u tekstualnom obliku, nego su tu čak i video materijali i velika galerija snimaka ekrana prilikom rada u raznim grafičkim okruženjima. Lutanjem po njihovom serveru smo naišli i na test verziju sa Cinnamon okruženjem, tako da se već radujemo njegovom dodavanju među module.

Nakon korišćenja distribucije na nekoliko različitih kompjutera uvideli smo da je ovo sistem koji treba držati na nekom flešu i koja će vam kad tad zatrebati. Iako ima dostojnu konkurenciju među prenosivim distribucijama kao što su Knoppix i Puppy Linux, Porteus ipak nudi nešto novo i drugačije. Najveća prednost nad pomenutim distribucijama je visok nivo prilagođenosti početnicima koji sa par klikova miša mogu da imaju distribuciju po svom ukusu. Problem koji smo imali sa Firefoxom nismo uspeli da rešimo, ali tu je veoma aktivan forum i verujemo da će nam neko izaći u susret i pomoći. Što se nas tiče, dileme nema, nađite fleš viška i pravac na porteus.org.

Bojan STOJANOVIĆ

 
Porteus 3.2 rc3
Šta mislite o ovom tekstu?
USB Raptor 0.0.5.55
Anoise 0.0.25
DDRrescue-GUI 1.5
Edukujmo edukatore

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU GPL
Veličina:
od 64 do 540 MB
Cena:
operativni sistem je besplatan
Adresa:
www .porteus .org
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera