TEST DRIVE<>
072003<><>

Toshiba SD-R1312, LG GCC-4480B

Dobitna kombinacija

Na granici prelaska sa CD na DVD standard, granici koju prelazimo duže vreme, od proizvođača se očekivalo da ponude kombinovane drajvove. To su drajvovi sa podrškom za obe tehnologije – kombinacija DVD čitača i CD rezača u jednom drajvu, za koju se smatra da je trenutno dobitna na tržištu. Za naše prilike, ovi combo drajvovi za sada dolaze sa višim klasama računara. Na našem testu imali smo dva ovakva drajva. Prvi dolazi iz japanske „Toshibe” sa oznakom SD-R1312 i predstavnik je tehnološki nešto starije generacije combo drajva. Drugi stiže iz LG-ja sa oznakom GCC-4480B, a po tehničkim karakteristikama spada u današnju top klasu. Oba modela stižu u OEM pakovanju, sa manje-više istom spoljašnjošću kao prethodni i tu se sličnosti završavaju.

Toshiba SD-R1312
Toshiba SD-R1312 
Odmah pri pogledu na tehničke karakteristike modela koji stiže iz „Toshibe” uočava se tehnološka starost. U CD modu postiže brzine 32x/10x/40x, a kao DVD čitač 12x, ima ugrađen bafer od 2 MB i srednje vreme pristupa od 120 ms (DVD). Zato i ne čudi da je pri radu bio „miran, tih i povučen”, bez skoro ikakvog grejanja. Ne čita ’+’ DVD standarde niti noviji MountRainier. Izgleda da je proizvođač obratio najviše pažnju na CD mod, što se ogleda u potpunom opravdanju deklarisanih brzina. Odličan CD mod sa klasičnim medijima pokazao je dve mane: u radu sa audio-medijima i medijima većeg kapaciteta od 700 MB. U DVD modu nije bilo većih problema ni sa jednoslojnim ni dvoslojnim DVD medijima.

LG GCC-4480B
LG GCC-4480B
Očigledan kvalitet izrade i sigurnost u radu „Toshibinog” modela nije toliko odlika LG-jevog combo drajva. Sitni detalji promenjeni su na prednjoj masci (kružno dugme), a sam drajv ima zavidne karakteristike. U CD modu brzina je 48x/24x/48x, u DVD modu 16x, i kao kod SD-R1312, bafer je od 2 MB, a srednje vreme pristupa 120 ms (DVD). Na stolu, ovaj model se pokazao kao potpuna suprotnost „Toshibinom” modelu, počevši od velike buke, mnogo grejanja i vibracija. Pokriva sve očekivane (i MountRainier) standarde, osim retkog CD+G. Dobro baratanje sa audio medijumima (i mnogo bolji DAE) gotovo je jedina prednost u CD modu, jer je prilikom narezivanja CD-R i CD-RW medija (neočekivano, s obzirom na razliku u brzinama) bio za nijansu sporiji od „japanca”. Adut GCC-4480B leži u DVD modu koji se pokazao kvalitetnijim od „Toshibinog” modela.

S obzirom na pokazano, ne čudi što ove dve „suprotnosti” imaju identičnu cenu. Trenutno stanje na našem tržištu i nedavni pad cena približio je kategoriju combo drajvova prosečnom kupcu, što je znak da je (pomenuti) definitivni prelazak na DVD sve bliži. Stoga, ova dva potrošačka modela treba uzeti „u razmatranje” prilikom kupovine, ali ako je suditi samo po kvalitetima koji se pokazuju u radu, naš glas ipak odlazi „Samsungovom” modelu opisanom pre nekoliko brojeva (CDRW/DVD SM348, SK 3/2003).

Dušan STOJIČEVIĆ

 
Kartice sa nVidia GeForce FX čipovima
iWill ZPC, Microstar MEGA PC
Daisy Multimedia PhotoClip DM3400
Toshiba SD-R1312, LG GCC-4480B
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus CRW-5224A-U
Wiretek IrDA adapter
Provideo PV-326C
iRiver iMP-50, iFP-195TC

Proizvođači:
Toshiba
Kontakt:
Sampro
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera