TEST DRIVE<>
012005<><>

2.1 zvučnici (3)

Dva napred, jedan nazad

S obzirom na to da je interesovanje za 2.1 sisteme veliko, a da proizvođača ima mnogo i da cene nisu uvek u najboljoj proporciji s kvalitetom, odlučili smo da u ovom broju dovršimo priču o ovim zvučnim sistemima. Za kraj smo ostavili dva sistema pod „brendom” Neo: SW-G31BK i SW-G26BK.

Neo SW-G31BK
Neo SW-G31BK 
U pakovanju prvog 2.1 sistema dolaze subwoofer, dva satelita, pojačalo sa predpojačalom na sebi, kabl sa po dva činča na oba kraja i još jedan sa 3,5 mm stereo (mali phones) na oba kraja. Subwoofer je izrađen od crnog plastificiranog drveta i njegove dimenzije su nešto manje nego što smo očekivali (205 x 190 x 195 mm), ali se ubrzo ispostavilo da to neće predstavljati problem zvuku ovog sistema. Na njemu je zastupljena sivo-crna kombinacija boja. Sateliti su lepo dizajnirani i imaju prilično veliku kutiju od plastike. Oni su polucilindričnog oblika i visoki su oko 30 cm, nalaze se na kružnom postolju i preko zvučnika imaju dosta čvrstu zaštitnu mrežicu od plastike. Ovu mrežicu je moguće skinuti tako da, ako želite potpuno neometan zvuk ovih satelita, predlažemo da to i uradite jer se oseća malo poboljšanje u kvalitetu. Sistem povezivanja je nešto drugačiji nego kod drugih zvučnika i zahteva malo objašnjenje. Pojačalo se isporučuje odvojeno i na njemu se na prednjoj strani nalazi dugme za aktiviranje celog sistema, potenciometar za ukupnu glasnoću sistema, potenciometar kojim se reguliše odnos visokih i niskih frekvencija, regulator jačine subwoofera, kao i žućkasta signalna lampica koja sija kada je sistem aktivan. Sa njegove zadnje strane su dva audio-ulaza (3,5 mm stereo i dva činč ulaza) i na njih je moguće povezati izlaz s muzičke karte, kao i druge izvore zvuka. Ispod ovih ulaza nalaze se priključci na koje se povezuju sateliti i woofer. Oni su izvedeni u vidu RCA (činč) ženskih konektora, dok se ispod njih nalazi osigurač celog sistema. AC adapter je integrisan u kućište pojačala, tako da se u njega samo uključuje kabl koji vodi do utičnice u zidu.

Nakon uspešnog povezivanja, zvuk ovog sistema nas je zaista iznenadio. Woofer u potpunosti uspeva da odgovori zahtevima prosečnog korisnika, dajući kompaktan bas. Sateliti vrlo verno sviraju u visokom i srednje visokom registru, dok se oseća blaži nedostatak niskih srednjih tonova, što je prilično zanemarljivo jer gotovo da nema 2.1 sistema kojem se ova zamerka ne može uputiti. Ovaj sistem može da istrpi razumne glasnoće slušanja, dok se prilikom preteranog pojačavanja javlja distorzija i puckanje. Posebnu pažnju treba obratiti pri podešavanju treble kontrole – veoma je osetljiva i treba je pomerati u jako malim podeocima jer ona može izuzetno da poboljša zvuk sistema, ali i da ga naruži u istoj meri, u slučaju da je pogrešno postavljena.

Neo SW-G26BK
Neo SW-G26BK 
Drugi 2.1 sistem, Neo SW-G26BK, dosta je ozbiljniji od prethodnog i ima iznenađujuć kvalitet izrade, kao i zvuka koji stvara. Subwoofer je takođe od crnog plastificiranog drveta i po dizajnu podseća na prethodni model, s tim što je bar dva puta veći od njega. Na prednjoj strani ima krug od sive plastike u čijoj je unutrašnjosti smešten zvučnik, kao i sivu metalnu mrežu koja ga štiti od oštećenja. Na prednjoj strani takođe postoji plava led dioda koja sija kada je woofer aktivan. U njegovom kućištu je smešten adapter za struju, tako da se u njega uključuje samo običan kabl koji vodi do utičnice. S njegove zadnje strane su priključci za satelite (koji se često sreću na muzičkim stubovima i njihovim zvučnicima), ulazni priključci za levi kanal, desni kanal i za subwoofer u vidu tri činča, prekidač za uključivanje woofera, hladnjak pojačala i osigurač. Svi činčevi na ovom sistemu su pozlaćeni, a u izradi je na sve obraćena pažnja. Sateliti su od plastike. Za njih se dobijaju odgovarajući stalci koji se na njih pričvršćuju šrafovima, a moguće ih je okačiti i na zid jer imaju predviđeno mesto za ekser ili šraf. Njihovo povezivanje na subwoofer se vrši običnim „licnastim” kablovima koji se dobijaju u pakovanju ovog sistema. Naravno, ovo se izvodi kada je sve isključeno i to tako da nijedna žica ne viri ili ne pravi kratak spoj s kablom suprotne boje jer to može dovesti do trajnog oštećenja izlaza na pojačalu koje rezultira konstantnim krčanjem zvučnika. I kod ovog sistema postoji eksterno pretpojačalo sa istim kontrolama kao i kod prethodnog modela, s tim što je kvalitet izrade ovog pretpojačala bolji. Ono se takođe uključuje u struju direktno jer ima adapter u sebi, a na njemu se sa zadnje strane nalaze pozlaćeni konektori (činčevi) za satelite i subwoofer kanal. Oni se vezuju odgovarajućim kablom koji sa svake strane ima po tri muška činča (beli, crveni i crni). Takođe, na predpojačalu se nalaze dva tipa ulaza – 3,5 mm stereo i RCA (činčevi L/R) – na koje je moguće povezati različite zvučne izvore, kao i osigurač.

Što se tiče zvuka ovog 2.1 sistema, možemo da kažemo da ovi zvučnici veoma dobro sviraju. Bas im je veoma jak i izražajan, zahvaljujući ozbiljnom wooferu, srednjih niskih tonova ima dovoljno, dok su srednji visoki i visoki veoma prisutni, tako da celokupan sistem zvuči prilično kvalitetno. Trpi veće jačine zvuka pri slušanju bez ikakvih izobličenja i zadovoljiće i nešto ambicioznije korisnike. Ipak, treba imati na umu da su ovo ipak samo zvučnici namenjeni korisnicima računara.

Što se tiče odnosa cene i kvaliteta, smatramo da se ova dva kompleta zvučnika mogu izdvojiti od ostalih svojim kvalitetom i (relativno) pristupačnom cenom, koja je mnogima od nas presudan faktor u izboru računarske opreme.

Ovim završavamo maratonski test 2.1 sistema i krajnji rezultati izgledaju ovako: modeli Altec Lansing FX 6021 i Logitech Z–2300 spadaju u klasu koja prevazilazi pojam „kompjuterski zvučnici”. Iza njih slede Logitech Z3 i sada opisani Neo SW-G26BK, koji imaju takav odnos kvaliteta i cene da prednjače. Svi ostali sistemi koje smo testirali po našem mišljenju su ispod pomenutih modela, prvenstveno po kvalitetu, ali svaki od njih krasi po neki detalj koji može uticati na kupovinu.

Bojan DRAGOJEVIĆ, Dušan ALAGIĆ

 
Sparkle SP-AG43GDH vs. MSI NX6800LE
Cooler Master CoolViva i Blue Ice
Kingston DataTraveler Elite
Kyocera Mita FS-1020D
Transcend PhotoBank TS20GPB
IEEE 802.11g Wireless Access Points (WAP)
Epson PhotoPC-L400, Kodak EasyShare DX4530 i Premier DC5382
Leadtek PVR 2000
Hewlett-Packard PhotoSmart M307, Canon Digital Ixus IIs
Transcend JetFlash MP3
Gigabyte G-Max N601
Packard Bell EasyNote E3
2.1 zvučnici (3)
Šta mislite o ovom tekstu?
Canon CanoScan 3200F
Genius Wizard Pen 5,5” x 4”
Philips 170S5FS, Philips 170B5CG, ViewSonic VG712B, Sony SDM-HS74B
Orbbit Icon 170
TechniSat SkyFunk 3
Asus MyPal A730
Xwave 9200

Vrsta:
2.1 zvučnici
Proizvođač:
PiN Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera