TEST DRIVE<>
012005<><>

Asus MyPal A730

Lep korak unazad

Asus MyPal A730
Asus MyPal A730
Procesor: Intel XScale 520 MHz
Ostalo: 3,7-inčni ekran, ROM 64 MB, SDRAM 64 MB, CF i SD/MMC port, Wi-Fi 802.11b, Bluetooth, IrDA, fotoaparat od 1,3 megapiksela, veličina 73 x 113 x 16.8 i težina oko 190 g
Tržište PDA uređaja je možda minorno kada se uporedi s tržištem stonih i prenosnih računara, ali ima svoju publiku koja je često spremna da odvoji poprilične sume novca za te stvarčice. S druge strane, primarna funkcija ovih uređaja se nije promenila već skoro deset godina – adresar i planer su programi oko kojih se sve vrti. Ipak, mogućnosti su vremenom rasle, i u hardverskom i u funkcionalnom smislu, i dovele su do toga da ovi uređaji pružaju više nego što bi se od njih očekivalo, i to prvenstveno zbog tržišne utakmice. Budimo realni, poslednja stvar koja vam treba od jednog PDA uređaja jesu gledanje DivX filmova, MSN messanger i slične stvari, donedavno rezervisane za nešto ozbiljnije računare.

Najnoviji trend PDA računara su svakako ugrađene kamere – već smo ih videli kod Sony i Palm modela, a sada nam je u ruke dospeo i model zasnovan na konkurentskom Windows Mobile operativnom sistemu. U ovom konkretnom slučaju, u pitanju je Windows Mobile 2003 SE, gde skraćenica SE donosi jednu bitnu novinu – podršku za rotiranje ekrana koje funkcioniše u većini programa savršeno, a poziva se klikom na ikonicu u uglu ekrana.

Proizvod na testu nam dolazi iz Asusa i treći je u seriji uređaja pod imenom MyPal, ovog puta s oznakom A730. Ako ga uporedimo s modelom A716, koji smo već prikazivali na našim stranicama, primetićemo nekoliko bitnih razlika – noviji model ima nešto brži procesor i malo više memorije, izgubio je WiFi adapter, ali dobio fotoaparat. Ipak, to nisu jedine razlike, a teško možemo odlučiti koji je model zaista bolji.

Za razliku od većine PDA uređaja, ovaj se otvara kako bi se u njega ubacila baterija. Nećete imati problema sa zamenom baterije kada tome dođe vreme, ali zato leđa uređaja ne ležu savršeno, nisu potpuno fiksirana i u ruci stvaraju vrlo neugodan osećaj klimanja. Još jedna primedba na račun baterije vezana je za njeno trajanje: sa 19 sati, koliko je trajala kod modela 716, autonomija je smanjena na 9 sati. Izgled je manje-više standardan, i jedina neobičnost se ogleda u položaju stajlusa – izvlači se s donje strane što nam ne deluje kao najbolje rešenje. Ekran VGA rezolucije (640 x 480) sa šesnaestobitnom paletom je zadovoljavajućeg kvaliteta, ali ni po čemu ne briljira. Tasteri su elegantniji nego kod starijeg modela, što je uz nedostatak antene omogućilo nešto manju dužinu uređaja. Osim bežične mreže, ovaj uređaj je uskraćen i za brzi IC port – umesto 4 Mb/s, na raspolaganju je uobičajenih 115 kb/s, dok je Bluetooth i dalje tu.

Asus MyPal A730
Asus MyPal A730
Sa zadnje strane je uočljiv objektiv fotoaparata, kao i mali blic, koji je u suštini bela LE dioda vrlo ograničenog dometa i upotrebljivosti. Postavljeni su tako da ne smetaju pri korišćenju, a dodat je i poseban taster koji služi za okidanje, ali fabrički pokreće diktafon, a ne program za fotografisanje. Srećom, funkcija se može promeniti. Same fotografije, kao i snimci su iznenađujuće lošeg kvaliteta i najpre se mogu porediti s kvalitetom Web kamera i kamera ugrađenih u mobilne telefone. Rezultati su posebno loši pri slabijem svetlu, ali ni jako ne obezbeđuje zadovoljavajuć kvalitet snimaka. Maksimalna rezolucija od 1280 x 970 ne treba nikako da vas zavara da su fotografije upotrebljive ili da se mogu izraditi na papiru.

Intelov procesor XScale koji radi na 520 Mhz je možda nazivno brz, ali nismo imali utisak da je dorastao svim zadacima. Odziv je spor, i to će vam jako smetati ako iznenada imate želju da nešto fotografišete. Znatno bolja je situacija s memorijom – 45 MB korisnog SDRAM-a će zadovoljiti većinu potreba, a za više na raspolaganju su vam CF i SD/MMC slotovi. U preostalih 19 MB SDRAM i 64 MB ROM memorije je smešten sav softver i operativni sistem.

Aplikacije koje dolaze uz ovaj uređaj nisu doživele nikakvu doradu koja bi obezbedila iskorišćenje njegovih mogućnosti – fotoaparat ima svoj program iz kog se mogu snimati fotografije i video-snimci, ali je spor i ne sarađuje s ostatkom uređaja kako bismo želeli. Novost je MSN messanger, za koji mislimo da bi retko ko poželeo da koristi sa PDA uređaja. Daleko korisnije parče softvera je program za bekapovanje svih podataka iz uređaja na memorijsku karticu – može se detaljno podestiti, a može se pokretati i automatski. Ovo može biti od velike koristi jer stabilnost uređaja na testu nije bila na zavidnom nivou i više puta smo potezali za reset tasterom.

Sve u svemu, MyPal je po mnogim karakteristikama korak nazad u odnosu na svog prethodnika – jedina pozitivna novost je zaista lepa spoljašnost, a bez toga se ipak može.

Rodoljub ILIĆ

 
Sparkle SP-AG43GDH vs. MSI NX6800LE
Cooler Master CoolViva i Blue Ice
Kingston DataTraveler Elite
Kyocera Mita FS-1020D
Transcend PhotoBank TS20GPB
IEEE 802.11g Wireless Access Points (WAP)
Epson PhotoPC-L400, Kodak EasyShare DX4530 i Premier DC5382
Leadtek PVR 2000
Hewlett-Packard PhotoSmart M307, Canon Digital Ixus IIs
Transcend JetFlash MP3
Gigabyte G-Max N601
Packard Bell EasyNote E3
2.1 zvučnici (3)
Canon CanoScan 3200F
Genius Wizard Pen 5,5” x 4”
Philips 170S5FS, Philips 170B5CG, ViewSonic VG712B, Sony SDM-HS74B
Orbbit Icon 170
TechniSat SkyFunk 3
Asus MyPal A730
Šta mislite o ovom tekstu?
Xwave 9200

Vrsta:
PDA uređaj
Proizvođač:
Asus
Kontakt:
PC Centar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera