TEST DRIVE<>
022007<><>

Xwave R100-HX HDD/DVD Recorder

Prvi i izuzetan

Xwave R100-HX HDD/DVD Recorder
Xwave R100-HX HDD/DVD Recorder
DVD rikorderi više nisu retkost na našem tržištu, a više nisu ni mnogo skupi. Međutim, iako predstavljaju značajan napredak u odnosu na video-rikordere, DVD rikorderi imaju i izvesne nedostatke, pre svega zato što rewritable mediji zbog načina rada ne pružaju veliku slobodu pri snimanju. Na primer, snimci se ne mogu sortirati, kad se nešto obriše, ostaju „rupe” na disku pa se to mora popravljati pomoću računara i slično. Ali šta ako nemate računar ili jednostavno ne želite da se time bavite? U tom slučaju rešenje je HDD rikorder kod kojeg tih ograničenja nema. Šta je to HDD rikorder? Ukratko, to je klasičan DVD rikorder koji u sebi ima ugrađen i hard disk na koji se privremeno vrši snimanje, snimci se zatim obrađuju pa se tek onda snimaju na DVD.

S obzirom na to da je ovo prvi ovakav uređaj na našem testu, najviše nas je zanimalo kako radi snimanje na hard disk pa smo tome posvetili i najviše pažnje. Model koji smo probali bio je opremljen hard diskom od 300 GB, a postoje i verzije sa drugim kapacitetima. Spolja gledano, Xwave R100-HX ima nenapadan i elegantan izgled. Sa prednje strane se nalazi crna providna plastika ispod koje se kriju vratanca, displej i skriveni poklopac sa konektorima kojih zaista ima dosta. Između ostalog, tu su i dva SCART-a, dva A/V činč ulaza (napred i pozadi), kao i DV i USB priključci, a ovaj uređaj je jedan od retkih koji imaju i novi HDMI (High Definition Multimedia Interface) digitalni priključak pa je već sada spreman za budućnost koja dolazi jer era digitalnih televizora polako postaje stvarnost. Jedino je šteta što nema činč izlaze za 5.1 zvučnike, no pretpostavljamo da ako već imate ovakav uređaj, onda sigurno imate i adekvatne zvučnike sa dekoderom, tako da to nije veliki nedostatak. Uz uređaj se dobija i odlično uputstvo na srpskom jeziku koje je opširno i detaljno objašnjava kako se rukuje uređajem, što je za svaku pohvalu.

Xwave R100-HX HDD/DVD Recorder
Xwave R100-HX HDD/DVD Recorder
Rikorder ima dva režima rada (mod živog snimanja i mod kopiranja fajlova) pa je tako i prostor na HDD-u podeljen na dva dela, od čega je oko 250 GB rezervisano za snimanje i 30 GB za fajlove i to se ne može menjati. U prvom režimu moguće je snimati na hard disk (ili DVD) TV program ili sliku sa nekog od ulaza, dok drugi režim služi za kopiranje fajlova sa medija na medij. U praksi je moguće vršiti kopiranje sa svega na sve, a tu spadaju CD/DVD diskovi, USB diskovi i HDD. Na primer, možete snimiti emisiju na hard disk, zatim izabrati šta vam se sviđa pa to onda snimiti na DVD ili USB stick ili, pak, sa CD-a ili USB diska (fotoaparata, telefona...) snimiti sadržaj na HDD pa ga kasnije odatle reprodukovati. Mogućnosti su razne.

Kod snimanja video-slike, na raspolaganju je šest nivoa kvaliteta, i to HQ (13 min/GB), SP (25 min/GB), SP+ (31 min/GB), LP (38 min/GB), EP (50 min/GB) i SLP (76 min/GB). Samo prva dva imaju odličan kvalitet, a ostali su dosta loši i mogu da služe samo za kratkotrajnu upotrebu, nikako za arhivu. Loša slika (kvadratići od MPEG kompresije) naročito se primećuje ako se gleda na računaru, dok na TV-u i nije toliko strašno. Na jedan DVD staje oko sat vremena materijala u najboljem kvalitetu i oko šest sati u najlošijem, a na hard disk staje oko 55 sati u najboljem i čak oko 315 sati u najlošijem kvalitetu tako da će vam prostora na disku ponestati tek posle dve nedelje neprekidnog snimanja!

Xwave R100-HX HDD/DVD Recorder
Xwave R100-HX HDD/DVD Recorder
Posebnu poslasticu predstavlja činjenica da se može snimati nezavisno od reprodukcije. To znači da dok snimate TV program na HDD, u isto vreme možete gledati DVD film i obratno. Još jedna veoma lepa osobina je i PIP (Picture in Picture) pomoću kojeg možete, dok gledate film na DVD-u, da u prozorčiću u ćošku pratite da li je počela neka emisija na televiziji. Kao što smo napomenuli, kada odlučite da arhivirate snimke sa HDD-a na DVD, na raspolaganju su vam opcije za editovanje, isecanje delova (reklama) i slično, a ako je snimak i dalje prevelik, postoji opcija da se ponovo kompresuje tako da stane na DVD. Treba napomenuti i to da nije moguće kopiranje DVD sadržaja, osim onih koje ste sami snimali. Tako, ako ste pomislili da DVD film snimite na HDD i da ga onda kopirate na DVD-R, znajte da to nećete moći jer je snimak zaštićen. Snimanje na DVD-ove funkcioniše kao i kod drugih sličnih uređaja koje smo već opisivali pa tu nema šta posebno da se doda, uz napomenu da su podržani i plus i minus diskovi, kako „obični” tako i rewritable.

Pošto rikorder nije više ograničen snimanjem na DVD medij, sada je mogućan i pravi timeshift (odloženi prikaz) koji radi fenomenalno. Evo jednog primera toga kako to funkcioniše. Dok gledate svoju omiljenu emisiju, zvoni vam telefon. Vi onda jednostavno pritisnete pauzu na daljinskom, pri čemu program istog momenta nastavlja da se snima, pa kad završite razgovor, otpustite pauzu i nastavljate gledanje tamo gde ste prekinuli. Naravno, dok vi gledate snimak, tekući program se i dalje snima, pa kad naiđu reklame na snimku, možete ih preskočiti, dok ne dođete do trenutka na vremenskoj skali kada opet gledate program uživo. Sve ovo radi trenutno i tako lako da se često dešava da i ne primetite da je timeshift uključen, a on može da čuva 60, 180 ili 360 minuta na disku. Tako vam nikad neće promaći neki detalj, a možete neku scenu pogledati i više puta bez bojazni da ćete nešto propustiti.

Što se tiče DivX filmova, prikazuje ih korektno. Titlovi se učitavaju posebno, imaju crnu traku ispod i lako se čitaju, ali, nažalost, ne prikazuju ispravno domaća slova. Pošto se radilo o uzorku, sigurni smo da će ovo biti ispravljeno u nekoj od narednih verzija firmvera. Reprodukcija muzičkih fajlova se vrši iz uprošćenog fajl-sistema. Ekran je podeljen na tri dela: levo su direktorijumi, u sredini izabrani fajlovi, a desno su informacije o pesmama. Pesma se može pustiti ili iz levog prozora (ceo direktorijum) ili iz srednjeg u kojem su sortirane pesme što je lepo, ali je malo prostora ostalo za imena pesama. Čini nam se da je to moglo biti bolje rešeno. Meni Setup nema puno opcija za podešavanje slike i zvuka, već samo generičke opcije za podešavanje snimanja, traženje kanala i slično. Još jedna zamerka odnosi se na komande koje su bespotrebno zakomplikovane. Na primer, da bi se iskopirao fajl sa diska na DVD, potrebno je pritisnuti čak pet različitih tastera (edit, enter, add, strelicu pa rec), umesto da se to sve obavlja strelicama i tasterom enter. Takođe, i tasteri na daljinskom su nezgodno raspoređeni pa je teško snaći se.

Minus kod ovog rikordera svakako su slabe opcije za podešavanje, kao i otežano čitanje jeftinijih i izgrebanih diskova, ali je sve ostalo zaista vredno pažnje. Kako je ovo prvi uređaj ove vrste koji smo testirali, nemamo sa čime da ga uporedimo, ali u poređenju sa korišćenjem TV kartica na računaru, što se tiče snimanja, on je daleko jednostavniji za upotrebu i sve radi besprekorno. Uopšte ne morate da razmišljate o tome da li ste nešto instalirali ili ne, jednostavno pritisnete dugme i to odmah radi veoma dobro, a to je kod jednog uređaja i najvažnije.

Dejan STEPANOVIĆ

 
AMD Athlon 64 X2 5000+
Western Digital Caviar SE16 WD4000KS i WD3500KS
Asus EN7100GS256/TD/64M/A, Microstar NX7300LE-TD256E, Microstar NX6200TC-TD128ELF, Microstar RX300HM-TD128E, Asus EAX550HM512/TD/128M/A
Dell Latitude D620, Toshiba Tecra A8, Microstar CrystalM677
Creative Inspire T6100
Canon Powershot S3 IS
Logitech EasyCall Desktop
Labtec Laser Mouse, Wireless Laser Mouse, Wireless Laser Mouse for Notebooks
Creative Sound Blaster Xtreme Gamer i Sound Blaster Connect
Epson Perfection V10
Xwave S50 Pro, MP Man MP-CS155
Samsung CLP-300
Logitech AudioStation
Xwave R100-HX HDD/DVD Recorder
Šta mislite o ovom tekstu?
Trust Wireless Tablet TB-3100 i TB-4200
PQI Card Drive U-510
Altec Lansing AHS-423, AHP-223, AHP-122, AHS-322
OvisLink AirLive WL-1000R

Podržani formati:
DVD, CD, VCD, SVCD, DivX, XviD i MP3
Ostalo:
kompozitni, komponentni (Pr, Pb Y), S-Video, optički, koaksijalni, SCART in, SCART out, USB, DV, 2 x kompozitni ulaz
Proizvođač:
Xwave
Kontakt:
NT Company
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera