TEST DRIVE<>
022007<><>

Creative Sound Blaster Xtreme Gamer i Sound Blaster Connect

Blasteri se vraćaju

Prošlo je tačno godinu dana od kada smo predstavili Creative Sound Blaster Xtreme Music. Ovo je bila prva u nizu kartica sa čipom X-fi Crystalizer. U ovom broju smo na testu imali „mlađeg brata” ove kartice kog je Creative krstio Sound Blaster Xtreme Gamer. Drugi uređaj na testu je eksterna zvučna karta.

Creative Sound Blaster Xtreme Gamer
Creative Sound Blaster Xtreme Gamer 
Xtreme Gamer je nešto slabija kartica od prethodno opisane verzije jer je namenjena prvenstveno igračima pa joj nedostaje Game Port/MIDI konektor, a priključci za zvučnike nisu pozlaćeni, već su standardni, plastični. Ovo je ukratko sve po čemu se ova zvučna karta razlikuje od Xtreme Musica. Postoje tri priključka (3,5 mm) za stereo/5.1/7.1 sistem, kao i četvrti priključak kojem je moguće softverski dodeliti funkciju (linijski ulaz, mikrofonski ulaz ili digitalni izlaz). Uz ovu zvučnu karticu se dobija uputstvo i CD sa drajverima. Instalacija je veoma jednostavna, a u softverskom paketu se nalazi i par korisnih programčića koji mogu da posluže za neke jednostavnije poslove montaže ili snimanja signala.

Ova kartica se isporučuje sa gotovo identičnim softverom kao i Xtreme Music tako da o njemu nećemo mnogo govoriti u ovom tekstu. Kartica ima svoj softverski mixer, kao i Xfi Crystalizer koji, kada se aktivira, poboljšava reprodukciju zvuka. Namena ovog čipa je da pokuša da umanji nedostatke u zvuku koji su nastali prilikom kompresije u MP3, kao i da ga malo dinamički i frekventno obogati. Na ovoj kartici Xfi funkcioniše isto kao i na Xtreme Musicu. S obzirom na to da je namenjen gejmerima, ovaj Sound Blaster je obogaćen CMSS-3D, kao i EAX 5.0 HD standardima. Prvi je sistem koji omogućava da osećaj prostora bude realniji kod običnih stereo-slušalica, a drugi je sistem koji poboljšava dinamički i frekventni opseg zvučnih efekata u video-igrama, stvarajući pri tom realističnije i dominantnije zvučne efekte. Što se tiče zvuka ove kartice, on je ostao na nivou serije Xfi i ima visok kvalitet za prosečnog kućnog korisnika.

Creative Sound Blaster Connect
Creative Sound Blaster Connect 
Drugi zvučni sistem na testu je Sound Blaster Connect, zvučna karta istog proizvođača, sa potpuno drugačijom namenom. U pitanju je eksterni zvučni sistem koji se na računar povezuje preko USB 2.0 priključka. Ceo sistem je spakovan u belo plastično kućište (7 x 13 x 2 cm), a od kontrola i priključaka krasi ga sledeće: Volume kontrola, Phones, Mic In (3,5 mm), USB konektor, prekidač Digital Only/Digital-Analog, Line In, Line Out (pozlaćeni činčevi), Optical In, Optical Out. U pakovanju se dobija stereo-kabl sa činčevima na oba kraja, USB kabl, kabl na kojem je sa jedne strane mala ženska banana od 3,5 mm, a sa druge strane su dva činča, uputstvo, CD sa drajverima, kao i optički kabl.

Creative Sound Blaster Connect
Creative Sound Blaster Connect
Ovo je zvučni sistem koji je prvenstveno namenjen za povezivanje računara s kućnim muzičkim stubom ili nekim sličnim audio-uređajem. Može biti komforno rešenje za presnimavanje starih ploča na CD ili za slušanje kompjuterskog zvuka na Hi-Fi sistemu. Digitalni (optički) ulaz i izlaz mogu biti korisni ako poželite da ovaj zvučni sistem povežete na Mini Disk ili neki sličan digitalni uređaj koji ima ovakve priključke, a biranjem na prekidaču Digital Only režima omogućavate da čitav 5.1/7.1 surround zvuk „izađe” iz vašeg Sound Blastera i da u digitalnom obliku ode do dekodera u surround sistemu zvučnika.

Za ovaj zvučni sistem proizvođač ne isporučuje ASIO drajvere tako da ga sa fabričkim drajverima nije moguće adekvatno koristiti za snimanje i komponovanje muzike na računaru (mada uvek možete skinuti alternativne sa adrese http://asio4all.com). Smatramo da je ovaj uređaj pravi izbor za nekoga kome je potreban pristojan zvučni sistem koji se lako prenosi, a koji je ujedno kompatibilan sa činč-standardom koji je rasprostranjen na kućnim audio-uređajima. Bilo da imate notebook računar ili „običan” PC, za nešto malo manje od 60 evra Sound Blaster Connect može biti pravo rešenje za vas.

Bojan DRAGOJEVIĆ

 
AMD Athlon 64 X2 5000+
Western Digital Caviar SE16 WD4000KS i WD3500KS
Asus EN7100GS256/TD/64M/A, Microstar NX7300LE-TD256E, Microstar NX6200TC-TD128ELF, Microstar RX300HM-TD128E, Asus EAX550HM512/TD/128M/A
Dell Latitude D620, Toshiba Tecra A8, Microstar CrystalM677
Creative Inspire T6100
Canon Powershot S3 IS
Logitech EasyCall Desktop
Labtec Laser Mouse, Wireless Laser Mouse, Wireless Laser Mouse for Notebooks
Creative Sound Blaster Xtreme Gamer i Sound Blaster Connect
Šta mislite o ovom tekstu?
Epson Perfection V10
Xwave S50 Pro, MP Man MP-CS155
Samsung CLP-300
Logitech AudioStation
Xwave R100-HX HDD/DVD Recorder
Trust Wireless Tablet TB-3100 i TB-4200
PQI Card Drive U-510
Altec Lansing AHS-423, AHP-223, AHP-122, AHS-322
OvisLink AirLive WL-1000R

Sound Blaster Xtreme Gamer
DAC:
24 bit/192 kHz
Ostalo:
četiri 3,5 mm konektora, ASIO 2.0 podrška, Xfi Crystalizer
Proizvođač:
Creative
Kontakt:
ComputerLand

Sound Blaster Connect
DAC:
16 bit/48 kHz
Ostalo:
kontrola jačine zvuka, Phones i Mic In (3,5 mm), Line In i Line Out (činčevi), USB konektor, optički ulaz i izlaz
Proizvođač:
Creative
Kontakt:
ComputerLand
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera