TEST DRIVE<>
032015<><>

Asus EeeBook X205TA

Redefinisani pojam mrežne sveščice

Asusov EeeBook X205TA je novi izdanak EeeBook serije u kojoj Asus nastavlja tradiciju minimizacije gabarita, ali i podiže upotrebljivost ovih liliputanaca. Kao platformu za novi EeeBook, Asus je odabrao četvorojezgarnu varijantu Atoma Z3735 na 1,33 GHz. Ovaj procesor rađen u 22-nanometarskoj tehnologiji spada u grupu najštedljivijih, jer mu je TDP po specifikaciji tek 2,2 W. Sa tako niskim vrednostima, Z3735 je pogodan za dizajn sa pasivnim hlađenjem, što je Asus vešto iskoristio u ovom modelu. Iz istog razloga ćete ovaj CPU često viđati i u tabletima sa kojima EeeBook kao koncept ima štošta zajedničko.

Pre svega, ukoliko očekujete „zujalicu” kad su performanse u pitanju, X205TA nije model za vas. Asus se, pre svega zbog pasivnog hlađenja, odlučio da ostavi osnovnu frekvenciju na 1,33 GHz, dok su izostale turbo frekvencije za Z3735 (po specifikacijama, četvorojezgarna varijanta ide na 1,58 GHz, a dvojezgarna čak do 1,83 GHz). Dakle, performanse će biti tek u rangu onih koje možete da očekujete od boljih tableta. To međutim nije za potcenjivanje, jer se danas sa tim performansama može uraditi mnogo toga. Imajte u vidu da su do pre samo sedam-osam godina to bile prosečne desktop performanse.

Sa druge strane, grafičke performanse ovog netbooka su verovatno najozbiljnije usko grlo. To znači da bilo kakvo suvislo 3D igranje praktično ne dolazi u obzir. Čak ni stariji naslovi neće popraviti utisak. Povremena lagana zabava u Bejeweled ili Zuma stilu može da prođe, ali ćete i na njima povremeno osetiti nedostatak sirove snage. Sa druge strane, gledanje filmova će teći glatko. Nema potrebe da idete preko 720p rezolucije (ako možete da birate) jer je rezolucija ekrana 1366 x 768 piksela. I na YouTubeu će video u toj rezoluciji izgledati odlično, pa sa novim EeeBookom nema potrebe da zazirete od ovog vida zabave/medija. SonicMaster daje sasvim pristojan zvuk u reprodukciji. Interesantno je da je zvuk usmeren ka korisniku ispred tastature, pa je značajno jači i bolje definisan na toj poziciji nego u prostoru iza monitora. Za intimniji i impresivniji zvučni doživljaj ćete ipak koristiti neke kvalitetnije slušalice.

Kad smo kod ekrana, pomenuta rezolucija od 1366 x 768 piksela je više nego dovoljna za ekran od 11,6 inča. Slika na ekranu je oštra i ekran je relativno ravnomerno osvetljen, ali ekran ipak nije vrhunski. To se uglavnom ogleda u padu oštrine i zasićenja boja pri nešto oštrijim uglovima posmatranja. Ovo ne bi trebalo ni na koji način da umanji upotrebljivost X205TA, jer je u pitanju lični računar i pretpostavlja se da veća grupa ljudi neće sedeti ispred 11,6-inčnog netbooka duže vreme. Sa druge strane, ukoliko ovaj EeeBook upotrebljavate u restoranu ili avionu, pad kvaliteta slike u ekstremnim uglovima postaje poželjna osobina, jer vam daje dodatni nivo privatnosti koji sa većim i kvalitetnijim ekranima ne biste imali.

Skladištenje podataka u ovom modelu povereno je 32-gigabajtnom eMMC uređaju. Pošto instalirate samo OS i neophodan softver, možete računati na 12-15 gigabajta slobodnog prostora, što svakako nije mnogo. Skladišni prostor možete sami jednostavno proširiti koristeći memorijske SD kartice većeg kapaciteta ili eksterni USB disk. Asus je u ceni ovog računara obezbedio i 500 GB (odnosno 1 TB) online prostora na godinu dana (odnosno dve godine), ali konkretni uslovi zavise od zemlje do zemlje i modela do modela, pa savetujemo da se u vezi ovih uslova raspitate kod vašeg prodavca. Isto važi i za pretplatu na Microsoft Office 365. eMMC uređaji se ne odlikuju vrhunskom brzinom, ali će generalno pružiti bolje performanse od jeftinih mehaničkih 2,5-inčnih diskova. Osim toga, značajno su jeftiniji od „pravih” SSD diskova, što je za uređaj EeeBook klase vrlo značajan parametar.

Iako će se ovaj model prodavati sa 2 GB DDR3 memorije, demo primerak koji smo dobili na test je imao samo 1 GB, što je suzilo krug testova koje smo mogli da „provučemo” kroz ovog mališu. Začudo, i uprkos maloj količini memorije, Windows 8.1 Pro koji je instaliran na demo primerku ponašao se gotovo besprekorno. Aplikacije koje smo koristili su se startovale brzo, a kombinacija DDR3 memorije i eMMC virtuelne memorije je odrađivala posao tečno. Prirodno, korisnički apetiti za ovakvu mašinu moraju biti skromni, što znači da Photoshop, video montažu ili ozbiljne CAD aplikacije ipak ostavite za svoj desktop, ali će aplikacije poput Libre Office paketa, VLC-a, browsera i naprednih editora raditi bez ikakvih problema.

Dizajn ovog uređaja pretenduje da svoju publiku osvoji elegancijom i malim dimenzijama, mada će mu značajan adut biti i cena koja neće premašivati cenu kvalitetnijih tablet računara. Osnova sa tastaturom je u matiranoj plastici, dok je spoljna ivica monitora lakirana i na sredini nosi stilizovan Asusov logo. Pomenuta tastatura je udobna za duži rad, sa pristojno razmaknutim tasterima, a sami tasteri su standardne veličine. Kompromis je naravno to da za numeričku tastaturu nije bilo mesta, ali to za uređaj ove klase nije veliki nedostatak. Sve je, međutim, izrađeno samo od plastike i, mada je ona kvalitetna, raskoš i luksuz su ostali rezervisani za neke druge Asusove modele.

X205TA je potpuno tih i uglavnom hladan uređaj. Mlake regije na kućištu će se pojaviti samo pri dužem punom opterećenju procesora odnosno grafike.

Baterija koja stiže uz ovaj uređaj ima standardni kapacitet od 38 Wh, ali će to biti dovoljno za puno radno vreme. Ukoliko intenzivnije koristite Wi-Fi i procesor imaćete preko sedam sati autonomije, dok ćete prosečnom ili lakšom upotrebom obezbediti i celih 12 sati koliko iznosi i vreme autonomije po Asusovoj specifikaciji. Uz minimalne dimenzije ovog računara dobro je što je Asus mislio i na dimenzije punjača koje nisu veće od dimenzija punjača vašeg mobilnog telefona. To znači da ćete svoj ranac opteretiti sa oko kilogramom dodatne težine, a imaćete i netbook i punjač pri sebi, što će mnogim korisnicima biti značajnije od performansi, pa možda i cene.

Jedinu manu, kada je EeeBook koncept u pitanju, vidimo u nedostatku podrške za Legacy BIOS. Uz to, postojeći firmver je 32-bitni, iako je Atom Z3735 64-bitni procesor. To je uslovilo da je i instalirani Windows 32-bitni, ali to samo po sebi nije problem pošto se ove mašine neće prodavati sa više od 2 GB RAM. Međutim, glavno pitanje je kome je EeeBook kao koncept namenjen. Laganim kancelarijskim korisnicima za čitanje kancelarijskih dokumenata ili onima kojima je potreban media plejer, kojima će tablet odgovarati više nego netbook, ako ni zbog čega drugog onda zbog veće mobilnosti. Isto je i sa onima koji žele da se igraju pošto je Android riznica prepuna kvalitetnih igara koje će raditi sjajno na tabletu slične cene, nasuprot Windows igrama koje zahtevaju znatno bolje performanse od onoga što nudi X205TA. Ukoliko umesto touch korisničke školjke nudite klasičnu tastaturu i monitor, a uz to i dobru konektivnost (USB, Bluetooth, Wi-Fi) nekako se čini da je takav uređaj okrenut najpre studentima i geek populaciji. Ako uz to dodate dobru cenu koja bi verovatno mogla biti i bolja bez M$ poreza, baš kao što bi i sama upotrebljivost ovog uređaja bila bolja na nekom Linuxu, ostaje nejasno zbog čega je izostavljena Legacy BIOS podrška. Instalacija Linuxa je i dalje moguća, ali uz mnogo više muke nego da su podržani Legacy BIOS i/ili 64-bitni firmware. Uz to, izbor distribucija sa kvalitetnom UEFI podrškom nije loš, ali se izbor značajno sužava zbog 32-bitnog ograničenja. Ako se ima u vidu to da postoje modeli drugih proizvođača sličnih cena i performansi koji nemaju UEFI rampe, lako može da se dogodi da X205TA ne postigne optimalni plasman na tržištu. Prosto kancelarijskim korisnicima Legacy BIOS podrška ne bi smetala, a proširio bi se broj korisnika koji vide sebe ispred novog EeeBooka.

Stevan JOSIMOVIĆ

Cinebench 11.5 32-bit
Open GL [fps]4.40
CPU [pts]1.08
CPU (jedno jezgro) [pts]0.31
MP Ratio [x]3.45
Fritz Chess Benchmark
Relative speed5.55
Knodes/s2662
Crystal Disk Mark
Sequential read / Write [MB/s]94.35 / 55.70
4K read / write [MB/s]16.69 / 10.51
 
Pentium G3258 Anniversary Edition i Gigabyte B85M-HD3
Antec P380
Njoy A20560N, A20560M i A21500D
Asus EeeBook X205TA
Šta mislite o ovom tekstu?
Dell Inspiron 15 7537
Canon Pixma MG5650
Sandberg USB Master Charger i Magnetic Charging Station 4in1
Epson L810
Canon PowerShot SX520 HS
BenQ GP30 Ultra Lite LED Projector
Vivax DVB-T2 106/170, Xwave Digital One
TP-Link 300Mbps AV500 WiFi Powerline Extender Starter Kit (TL-WPA4220KIT)

Procesor:
Intel Bay Trail-T Quad Core Z3735 1,33 GHz
RAM:
DDR3L 1333 MHz SDRAM, 2 GB
Ekran:
11,6 inča, 1366 x 768 px, reflektujući
Grafika:
integrisana Intel HD Graphics
Skladište:
32GB eMMC
Mreža:
Broadcom 802.11a/b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0
Priključci:
micro HDMI, 2 x USB 2.0, microphone-in/headphone-out, micro SD card
Zvuk:
SonicMaster
Kamera:
VGA Web kamera
Baterija:
38 Wh, polimerska
Dimenzije i masa:
286 x 193,3 x 17,5 mm, 0,98 kg
Operativni sistem:
Windows 8.1 Pro
Proizvođač:
Asus
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera