TEST DRIVE<>
032015<><>

Epson L810

Povoljne fotografije

Epsonova L serija ink-džet štampača je na tržištu prisutna već duže vreme. Međutim, fabrički integrisani CISS sistem za neprekidno napajanje mastilom je i dalje ekskluziva ovog japanskog proizvođača. Potreba za povoljnijom štampom, kao i ređom zamenom potrošnog materijala je obično češća u poslovnom okruženju nego kod kućnih korisnika, a dosadašnji Epsonovi modeli ove serije su se upravo na njih i oslanjali. Susreli smo se sa nekoliko monohromatskih modela namenjenih isključivo štampi teksta, kao i par osnovnih kolor varijanti, ali ovom prilikom prvi put pod L oznakom je štampač koji je namenjen štampi fotografija, po kojoj je upravo Epson i najpoznatiji.

Prva stvar koja se da primetiti na L810 modelu je gabarit koji je osetno veći od prosečnog A4 ink-džet štampača, pogotovo uzevši u obzir da ovo nije multifunkcijski uređaj, tj. nema skener na gornjem delu mašine. To je, naravno, posledica komplikovanije mehanike i prostora potrebnog za provlačenje creva od spremnika za mastilo koji se, kao i na ranijim modelima L serije, nalaze kao posebna jedinica zakačena na štampač. Ispod njenog poklopca se nalazi čak šest tankova, što garantuje daleko veći izbor nijansi kojima štampač može da se posluži, ali traži i nešto veću investiciju pri kupovini novih boja. Za oko nam je zapalo da više nema bravice koja prekida dotok mastila do glava pri transportu štampača, a kako je u redakciju došao već napunjen, pretpostavljamo da je Epson našao druge metode da rizik od slučajnog curenja mastila eliminiše, a samim tim za potencijalne korisnike je to jedna briga manje.

Kako je za kvalitet štampe daleko bitnija glava štampača od samog mastila, sa zadovoljstvom smo primetili da se Epson odlučio za korišćenje već dobro nam poznate piezo-električne varijante sa 90 mlaznica po boji i ukupne rezolucije 5760 x 1440 tpi, a u čije dobre rezultate smo više puta imali prilike da se uverimo. Rezultati štampe su potvrdili očekivanja, boje su jarke i zasićene, uz veliku oštrinu i kontrast, stoga slobodno možemo reći da Epson i dalje pruža najbolji otisak koji možete dobiti od jednog foto-štampača u kućnim uslovima. Nažalost postoji cena koja se mora platiti za kvalitet, a to je izrazito spora štampa: za dobijanje fotografije veličine 10 x 15 cm, u najvišem kvalitetu, na sjajnom papiru, potrebno je gotovo dva minuta. Mat papir i niži kvalitet daju osetno bolje brzinske rezultate, ali bismo rekli i da je uprkos sporim rezultatima, najviši kvalitet ipak vredan čekanja.

Štampa teksta je nešto brža, ali ni tu ne treba očekivati puno: u standardnom kvalitetu štampe L810 postiže jedva osam stranica u minutu, što nije rezultat koji bi se očekivao od ovakve sprave. Od dodatnih opcija treba naglasiti dodatak za štampu na diskovima, mada je diskutabilno koji broj ljudi u današnjoj eri brzog interneta i velikih prenosnih memorija uopšte reže nešto na CD/DVD, a još manje ima potrebu da na njemu štampa.

Povezivanje sa računarom je moguće isključivo putem USB veze, a pri tom savetujemo da obratite pažnju na uputstvo, jer se USB priključak ne nalazi sa strane ili na leđima mašine, već maltene u sred uređaja, ispod poklopca koji krije mehaniku štampača. Iako ima ekran solidne veličine, on može poslužiti isključivo za štampu fotografija sa kamere ili memorijske kartice, jer pomenuti nedostatak mrežnog pristupa eleminiše bilo kakav pomen cloud štampe, direktne štampe sa mobilnih uređaja i slične mogućnosti na koje su nas proizvođači u poslednje vreme navikli.

Što se tiče cene eksploatacije, L810 spada među najpovoljnije uređaje koji su trenutno dostupni. Boca mastila od 70 ml pruža impresivnih 1800 otisaka, a uzevši u obzir to da jedna od šest boca košta 1600 dinara, za jednu fotografiju formata 10 x 15 cm je potrebno izdvojiti oko 5,5 dinara za mastilo, što je, reklo bi se, veoma povoljno rešenje uzevši u obzir kvalitet koji štampač pruža. Na ovo treba dodati i cenu foto-papira, ali čak i kada njega uračunate izrada košta gotovo duplo povoljnije nego u fotografskoj radnji.

Epson L810 se u našim radnjama trenutno može nabaviti po nimalo privlačnoj ceni od 480 evra, što je dovoljno novca da kod fotografa izradite četiri do pet hiljada fotografija. Jasno da ovaj uređaj ima smisla kupovati isključivo ako izrazito puno štampate, ili planirate da u okviru svog posla ponudite i štampu fotografija, a nemate novca za nabavku profesionalne mašine za tu namenu, kojima L810 svojim kvalitetom njima svakako može da parira, ali malu brzinu i visoku nabavnu cenu svakako treba imati na umu ako razmišljate u ovom pravcu.

Mario PAVIĆEVIĆ

 
Pentium G3258 Anniversary Edition i Gigabyte B85M-HD3
Antec P380
Njoy A20560N, A20560M i A21500D
Asus EeeBook X205TA
Dell Inspiron 15 7537
Canon Pixma MG5650
Sandberg USB Master Charger i Magnetic Charging Station 4in1
Epson L810
Šta mislite o ovom tekstu?
Canon PowerShot SX520 HS
BenQ GP30 Ultra Lite LED Projector
Vivax DVB-T2 106/170, Xwave Digital One
TP-Link 300Mbps AV500 WiFi Powerline Extender Starter Kit (TL-WPA4220KIT)

Rezolucija štampe:
5760 x 1440 tpi
Ostalo:
CISS sistem, 6 odvojenih boca sa mastilom, štampa na CD-u, čitač memorijskih kartica, PictBridge
Proizvođač:
Epson
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera