NA LICU MESTA<>
102018<><>

Lenovo „Tech Life 2018”, Berlin

Brojne inovacije

Godišnji događaj „Tech Life” kompanije Lenovo održava se na IFA sajmu u Berlinu. Kao što je uobičajeno, događaj se održava jedan dan pre zvaničnog otvaranja sajma, a betonska hala bivše poštanske železničke stanice, sada pretvorena u moderno mesto za događaje, bila je prepuna novinara iz svih delova sveta koji su bili željni da čuju kako to Lenovo zamišlja tehnološki život.

Lenovo vizija pametne kuće

Opamećivanje kuće je budućnost, pa nije čudo da se i Lenovo uključio u tu trku. Zaista, na tržištu nema šta nema od uređaja koji vašu kuću mogu da približe budućnosti, ali problemi nastaju kada želite da sve njih uvežete u jedan paket. Zato je uvek najsigurnije da se držite jednog proizvođača opreme. Tako i ono što je Lenovo predstavio na „Tech Life 2018” događaju možda ne može da se nazove revolucionarnim uređajima, ali njihova prednost je što su objedinjeni u okviru porodice Smart Home Essentials koja objedinjuje hardver i softver.

Smart Display je kućni hab koji se sastoji od ekrana (osam ili deset inča), mikrofona i zvučnika, i kojem inteligenciju obezbeđuje Google Assistant. Izgled je možda najsličniji retro radio-časovniku. Svu interakciju sa njim obavljate glasovnim komandama, a on može da kontroliše ne samo proizvode iz Lenovo porodice uređaja, već i nekoliko nezavisnih proizvođača.

Smart Plug je utičnica za struju koja odgovara na komande za uključivanje i isključivanje, pa vam na taj način omogućava daljinsku kontrolu onoga što je utaknuto u nju. Izdržava potrošače od 15 A i 1800 W.

Smart Bulb je sijalica od devet vati (ekvivalent običnoj od 60 vati) koja vam omogućava da kroz softver, udaljeno, podesite režime paljenja i gašenja, različitu jačinu i toplotu svetla, sve u skladu sa vašim raspoloženjem.

Smart Camera je širokougaona IP kamera koja ima pan and tilt funkcionalnost, tj. može da rotira i menja nagib pomoću motora. Vidi i u mrklom mraku pomoću IC lampi, a uz ugrađeni mikrofon i zvučnike nudi dvosmernu komunikaciju.

Sve pomenuto možete da kontrolišete u okviru Lenovo Link aplikacije, bilo u kući ili van nje, čime se opravdava ulaganje u jedinstven ekosistem kućnih uređaja. Ovi proizvodi će u Americi biti dostupni krajem godine, a u ostalim delovima sveta predviđamo da će to biti početkom sledeće godine.

Laptop i laptopoliki uređaji

Thinkpad X1 Extreme je najnoviji izdanak Thinkpad porodice. U 15-inčno kućište od ugljeničnih vlakana upakovano je mnogo toga: Intel Core procesori osme generacije (uključujući i Core-i9 koji će uskoro biti u ponudi), samostalna Nvidia GeForce grafička kartica (kao što je GeForce 1050Ti), do 64 GB memorije, 4K ekran... Težina od samo 1,7 kg vas svakako neće držati prikovana na jednom mestu. Naravno, sve ovo ima i svoju cenu, koja kreće od 1.700 evra.

Yoga C930 donosi najviše inovacija, ne samo u Lenovo portfoliju, već i u kompletnoj industriji. Model C930 se još bolje sklapa u tablet režimu, tako da više ne deluje kao polomljeni laptop. U šarke su uspeli da upakuju Dolby Atmos visokotonce i tako su od šarki napravili soundbar, dok se vufer nalazi sa donje strane kućišta. Olovka je sada upakovana u ležište u kućištu gde se puni kada se ne koristi, i lako je dostupna u svakom trenutku. C930 omogućava prepoznavanje glasovnih komandi putem Alexa i Cortana asistenata do daljine od četiri metra, čak i u standby režimu. Najavljena cena za C930 je od 1500 evra.

Yoga Book C930 nosi slično ime kao prethodnik, ali ga od njega razlikuje nedostatak tastature koja je zamenjena e-ink ekranom. Na taj način imate laptop, tablet i e-book čitač u jednom uređaju. E-ink ekran u režimu tableta može da iscrtava tastaturu na jednom od 30 podržanih jezika, tastatura uči vaš način kucanja, a taktilni odziv obezbeđuju vibracije. Međutim, e-ink ekran može da radi i kao tabla za crtanje. Na kraju, tu je neverovatna knock-to-open funkcija koja automatski otvara poklopac laptopa kada kucnete dvaput po gornjoj strani kućišta, jer je teško razdvojiti dve tanke polovine, naročito ako imate dugačke nokte. Početna cena – 1000 evra.

Treći model, Yoga C630 WOS, namenjen je onima koji ne vole da pune baterije. Naime, WOS u imenu skraćenica je od Windows on Snapdragon, što omogućava više od 25 sati aktivnog rada na ovom always-connected uređaju. Ovo je prvi uređaj na Qualcomm Snapdragon 850 platformi, a tu su i sve ostale prednosti Yoga porodice: transformacija u tablet, olovka, 1,3 kg težine, a sve to po ceni koja kreće od 1000 evra.

Motorola i 5G

 
Iz sveta mobilnih telefona treba izdvojiti Motorola One i Motorola One Power modele. Ime već nagoveštava da se radi o uređajima iz Android One serije, tj. modelima koji poštuju standard Googlea i koriste nemodifikovanu verziju Android OS-a, uz garantovanih tri godine updatea.

Motorola One ima 5,9-inčni ekran, 13 Mpx zadnju i 9 Mpx prednju kameru i Qualcomm Snapdragon 625 osmojezgarni procesor na 2,0 gigaherca. Memorijski prostor je deklarisan na 64 GB, proširivo microSD karticom. Ugrađena baterija je od 3.000 mAh, a podržava TurboPower punjenje. Najavljena cena je 300 evra.

Motorola One Power, očekivano, daje više: ekran od 6,2 inča, 64 GB memorijskog prostora, proširivog microSD karticom i osmojezgarni Qualcomm Snapdragon 636 na 1,8 gigaherca. U ovom modelu je ogromna baterija od 5.000 mAh uz TurboPower punjenje.

Najnovija generacija mobilne mreže je u žiži u poslednjih nekoliko meseci, uz najave šta sve velike brzine mogu da donesu u naše živote. Brojni proizvođači su najavili svoje uređaje sposobne da iskoriste novi standard za 2019. godinu. Međutim, ispod stakla na Motorolinom štandu na sajmu IFA u Berlinu, prilično nezapaženo je prošao jedan komad hardvera koji već podržava 5G. U pitanju je moto mod, tj. dodatak za Motorolinu Z porodicu uređaja. Partnerstvo između Motorole i američkog telekomunikacionog provajdera Verizon najavljeno je pre mesec dana, a Motorola Z3 će biti prvi mobilni telefon koji će iskoristiti 5G blagodeti, naravno uz pomenuti 5G moto mod. Modul koji smo videli na štandu jedan je od deset komada na celom svetu, a do trenutka testiranja moraćemo malo da se strpimo.

Ivan ČABRILO

 
 NOVE TEHNOLOGIJE
Boston Dynamics, SpotMini i kućni roboti

 NA LICU MESTA
IFA 2018, Berlin, Nemačka
Samsung pres konferencija, „IFA 2018”, Berlin
Lenovo „Tech Life 2018”, Berlin
Šta mislite o ovom tekstu?

 KOMPJUTERI I FILM
Venom
First Man
Filmovi, ukratko

 DOMAĆA SCENA
Retro računarska scena danas

 SITNA CREVCA
Mikroprocesorska arhitektura ARM (3): Cortex-M i Cortex-R

 VREMENSKA MAŠINA
Black Hawk Down, Blackbird i Wikileaks

 PRST NA ČELO
Hepi brzdej tu ju
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera