TEST DRIVE<>
112005<><>

Gigabyte K8U i K8VT800

Dosadno dobar nForce

Sa stanovišta nekog ko analizira tržište matičnih ploča, američka nVidia spada u red dosadnih kompanija kada se koncentrišemo na ponudu za AMD procesore. Neka nam oproste na epitetu, ali poslednje dve generacije nForce čip-setova su bukvalno dosadne koliko su dominantne. Dok je VIA još nekako uspevala da dođe do izražaja sa modelima KT333/400/600/800 pored nForcea 2, prelazak na AMD K8 procesore je potpuno u nForce znaku.

Danas se u ponudi ove kompanije može naći za svakoga ponešto, od jeftinih nForce 3 250(Gb) i nForce 4–4x za Sempron procesore, preko sredine ponude koju čine nForce 3 Ultra, obična i Ultra varijanta nForce 4, pa do najskuplje SLI verzije. Kada se na to doda da su svi ovi proizvodi veoma kvalitetni, brzi i, što je možda najvažnije, odlično „zacenjeni”, nVidiji se stvarno nema šta zameriti. Sem onoga da je dosadna...

S druge strane, VIA, SiS i ALi (koji je u međuvremenu promenio ime u ULi) preživljavaju teške trenutke. Intel ih je skoro potpuno izgurao sa tržišta Pentium i Celeron procesora, ljubomorno čuvajući svoje parče kolača. Sa Intelom s jedne i nVidijom s druge strane, malim tajvanskim igračima ne ostaje ništa. No, oni se ipak ne predaju i izbacuju kompatibilne čip-setove za sve aktuelne procesore. Pametno su se koncentrisali na niži tržišni segment, svesni da svojim mogućnostima ne mogu da pariraju američkim proizvođačima. Stoga se ALi/ULi, SiS i VIA čip-setovi mogu naći samo na najjeftinijim modelima matičnih ploča.

Na ovom testu smo hteli da ispitamo kakva je trenutna situacija i koliko su VIA i ALi/ULi konkurentni. Istovremeno, s obzirom na skoro proširenje ponude Sempron procesora i potpuno povlačenje SocketA modela ovog procesora, korisnici su u mogućnosti da saznaju koje je rešenje najbolji izbor za s754 Semprone. Nijedan od ovih čip-setova nije preterano nov niti savremen, oni nemaju podršku za PCI-Express magistralu i traže AGP karticu, međutim upravo je to ono što se još uvek najčešće prodaje.

Gigabyte GA-K8U
Gigabyte GA-K8U
Na testu su se našle tri ploče, sve tri od istog proizvođača da bi se eliminisale razlike koje ponekad postoje između sličnih ploča različitih proizvođača. Izbor je pao na Gigabyte. Matična ploča oznake GA-K8U koristi ULi 1689, GA-K8VT800 čip-set VIA K8T800, a samo radi poređenja tu je GA-K8NS koja koristi nForce3 250. Na našu žalost, ploču sa sličnim SiS čip-setom nije moguće naći na našem tržištu, ni Gigabyteovu niti bilo kog drugog proizvođača.

Počećemo s nekoliko reči o čip-setu ULi 1689 pošto se s njim još nismo sretali. Urađen je kao single chip: sve je u jednom čipu pa ga je možda i pogrešno zvati „skupom čipova”. U praksi, ovo rešenje je bolje od standardnog „southbridge-northbridge” jer je brže i jeftinije – brže jer su smanjena kašnjenja uzrokovana većim rastojanjem između dva čipa, a jeftinije jer se matične ploče lakše projektuju i proizvode. Uostalom, svi nForce čipovi treće i četvrte generacije izuzev SLI verzije za Intel procesore ovako su urađeni.

ULi 1689 poseduje sve standardne mogućnosti koje se danas traže od K8 kompatibilnog čip-seta, ali ništa više od toga. Tu su podrška za HyperTransport do maksimalnih 2000 MB/sec, AGP8X „most” i uobičajeni SATA, IDE, USB 2.0, AC’97 i Ethernet kontroleri. Ništa nije vredno detaljnijeg objašnjavanja, samo treba reći da SATA kontroler podržava dva diska koji mogu da rade u RAID 0 ili 1 modu, zvučna podrška je najviše osmokanalna, a 100 megabita je maksimum Ethernet kontrolera.

Shodno mogućnostima čip-seta, ni od GA-K8U ne treba očekivati previše. Ova matična ploča je napravljena tako da zadovolji osnovne potrebe i ne košta previše, i to je vidljivo na svakom koraku. Sve na njoj je korektno: kvalitet izrade, korišćena elektronika i njen raspored, kao i mogućnosti kojima raspolaže. Sve mogućnosti koje pruža obezbeđuje ULi 1689 i nema nikakvih dodatnih kontrolera. Realtekovi čipovi obezbeđuju „fizički nivo podrške” (ovo su PHY čipovi, ne kontroleri) za zvuk (ALC850) i žično mreženje (RTL8100C). S obzirom na to da ovaj ULi 1689 ne zahteva da se postavi odmah do procesora, podnožje s754 našlo se između AGP i DIMM slotova koji su zarotirani i pomereni ulevo u odnosu na standardnu poziciju. Ovo je uštedelo nekoliko centimetara visine štampane ploče u odnosu na ATX dimenzije. Napajanje procesora je urađeno kvalitetno, u tri faze, čak bolje nego što smo očekivali od ploče ove cenovne klase. Zadnji panel raspolaže sa po dva PS/2 i serijska priključka, jednim LPT i mrežnim, četiri USB-a i tri stereo-konektora. Pored AGP8X slota, tu je i pet PCI slotova, što znači da kupcima neće nedostajati mesta za dodatne kartice. Ispod njih je sam ULi 1689, pokriven malim aluminijumskim hladnjakom, a uz donju ivicu štampane ploče su raspoređeni ATX, IDE, FDD i SATA konektori. Uz levu ivicu su iglice koje se vezuju s tasterima i diodama na kućištu i preostala četiri USB porta koje je potrebno „produžiti” do prednjih USB konektora na kućištu ili zadnjih na nekom „breketu” da bi mogli da se koriste.

Iako spada među najjeftinije ploče na tržištu, GA-K8U ima vrlo dobar BIOS. Memoriju je moguće podesiti „u najsitnija crevca”, a ni overklok nije nemogućan. Radni napon procesora, ULi čipa i AGP magistrale moguće je podići za 10%, a memorije za 0,2 V, što je skromno, ali može da posluži. Konkretno, mi smo uspeli da magistralu podignemo na 260 MHz kada je ploča počela da otkazuje poslušnost. Za 64-bitni Sempron 2800+ koji smo ovom prilikom koristili to je 30% tj. ukupno 2080 MHz, što je realno odličan rezultat za komplet procesora i ploče koji košta manje od 150 €.

GA-K8VT800
GA-K8VT800 
GA-K8VT800 je, uz izuzetak čip-seta, sestra bliznakinja modela GA-K8U. Spisak mogućnosti kojima raspolaže VIA K8T800 poklapa se s onima kod ULi 1689, a kada se dodaju identičan raspored na zadnjem panelu, jednak broj slotova i BIOS s istim opcijama, jasno je odakle tvrdnja s početka pasusa. Naravno, i PHY čipovi su isti – Realtec ALC650 i RTL8100C. Kako je K8T800 čip-set u pravom smislu reči, raspored na štampanoj ploči je morao da bude drugačiji, sa DIMM slotovima na mestu na kojem smo navikli da ih vidimo i skoro punom ATX visinom. K8T800 northbridge je pokriven zanimljivim pasivnim hladnjakom, dok je „južnjak” VT8237R „nag” u donjem levom delu štampane ploče. U njegovoj blizini su dva SATA, IDE i USB „headera” koji obezbeđuju još četiri USB konektora kao kod modela GA-K8U. FDD i ATX konektor su pozicionirani uz donju levu ivicu što će malo zapetljati FDD i IDE kablove, ali nije u pitanju ništa strašno. Naponska sekcija ploče GA-K8VT800 je na sličnom nivou kao kod modela GA-K8U, a Nichiconovi i Rubyconovi kondenzatori ulivaju poverenje.

BIOS je, već smo rekli, jednak po mogućnostima kako za podešavanje memorije tako i za overklokovanje. I ova ploča može da poveća napon procesora i čip-seta za 10%, a memorije za 0,2 V. Ipak, GA-K8VT800 ne može da se poredi sa GA-K8U kada je konačni domet u pitanju jer je primerak s našeg testa stao na 220 MHz. U pitanju je ograničenje čip-seta koji nema mogućnost da zaključa PCI magistrale na 33 MHz, pa čim ova vrednost pređe 36 MHz, SATA kontroler otkazuje poslušnost i prestaje da prepoznaje hard diskove u računaru. U overklokovanju je ULi očigledno mnogo uspešniji s obzirom na to da ima ovu mogućnost, međutim standardnim korisnicima to nije važno jer oni najčešće svoje računare „voze” na defaultu, a upravo smo na tim vrednostima izvršili standardnu „bateriju” testova.

Pošto je ALi ranije uvek znatno kaskao za VIA-om i nVidijom, zadovoljni smo što je pod novim imenom razlika prilično smanjena. Uli definitivno najbrže radi s diskom, što je pokazao i PCMark 05, ali je najsporiji kada se radi s memorijom. Ostatak PCMark 05 testova i oba 3DMark testa ne razlikuju da li je u pitanju nVidia, VIA ili Uli, ali su igre FarCry i Doom3 ukazale da Uli ipak ima osetno slabiju komunikaciju s grafičkom karticom. VIA K8T800 je uvek tu negde, „u nekoliko procenata” sa najbržim ali po svemu iza nForcea3.

Pristojne performanse i totalno odsustvo problema u radu, za šta kompanija Gigabyte zaslužuje posebne pohvale, ukazuju na to da nijedna ploča tj. čip-set ne može biti loša odluka. Ipak, samo je jedan najbolji i pomalo nevoljno konstatujemo da je to ipak nForce3 250. ULi 1689 je „nekonzistentan”, u radu s diskom je malo brži, ali nam se ne dopada zaostatak od 5 do 10% u igrama. VIA K8T800 je praktično „egal” sa nForceom, ali nam se ne dopada loša „overklokabilnost”. U slučaju Gigabyteovih ploča razlika je nekoliko evra, što je zanemarljivo u odnosu na cenu celog računara. Zato, ako tražite s754 ploču, ipak izaberite neku sa čip-setom nForce3 poput GA-K8NS od Gigabytea.

VIA i ULi će morati više da se potrude ukoliko misle da ozbiljno konkurišu nVidiji, a mi želimo da se to desi što pre.

Saša UZELAC

 
ATi Radeon X1800XT, X1800XL, X1600XT, X1300Pro
Gigabyte K8U i K8VT800
Šta mislite o ovom tekstu?
NEC ND-4550A, Pioneer DVR-110D, Asus DRW-1608P, LG GSA-4265, Sony DW-Q28A
Fujitsu Siemens Amilo Pro V2030
palmOne LifeDrive
Antec Super Lanboy i PLUSView1000 AMG
LG Flatron L1750SQ
Nikon Coolpix 4800
Atcom AT-320, AU-100, AU-600, AG-168V, AG-268
InnoVision InnoAX iMX-128, InnoAX iMX-150, InnoAX iMX-250 i InnoAX iMX-400
Asus GigaX 1105, Allied Telesyn AT-2916T
Altec Lansing AHS502i, AHP512i, AHS302i, AHP212i i YO-302BLU
Speed-Link Razer Copperhead 2000

Rezultati testova
PCMark
SiSoft Sandra
3DMark03
3DMark05
FarCry
Doom3
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

Gigabyte K8U
Čip-set:
ULi 1689
Ostalo:
Socket 754, 2x SATA, 7.1 AC’97, 10/100 Mb Ethernet
Proizvođač:
Gigabyte
Kontakt:
CT Computers

Gigabyte K8VT800
Čip-set:
VIA K8T800
Ostalo:
Socket 754, 2x SATA, 7.1 AC’97, 10/100 Mb Ethernet
Proizvođač:
Gigabyte
Kontakt:
CT Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera