TEST DRIVE<>
112005<><>

NEC ND-4550A, Pioneer DVR-110D, Asus DRW-1608P, LG GSA-4265, Sony DW-Q28A

Brzinski ispit

NEC ND-4550A
NEC ND-4550A
Kada je reč o internim DVD uređajima, može se reći da je nastupilo zatišje što se novih tehnologija tiče. Maksimalne brzine rezanja i čitanja medija se ne menjaju, a možemo slobodno reći da se često i ne dostižu. U žurbi da na tržište izbace nove modele, proizvođači često prave propuste u testiranju ispravnosti firmvera, što znatno utiče na performanse uređaja, a pošto i kvalitet elektronskih i mehaničkih komponenti ne podleže uvek strogoj kontroli, na tržištu se pojavljuju serije uređaja koje se mogu „pohvaliti” prilično velikim procentom reklamacija. Nažalost, ovakva situacija je potpuno primerena DVD rezačima koji su u proseku tek desetak evra udaljeni od statusa potrošne robe. Ono što nas najviše interesuje jeste da li su proizvođači ovu tehnološku bonacu iskoristili da poboljšaju kvalitet svojih uređaja odnosno usluga koje novi modeli treba da pruže svojim vlasnicima.

Kako bismo dobili odgovor na ovo pitanje, pod lupu smo stavili najnovije modele DVD rezača najpopularnijih firmi na našem tržištu. U centru pažnje su nam, naravno, poslednji modeli NEC-a i Pioneera, ND-4550A i DVR-110D, ali smo, radi formiranja bolje slike o odnosu cene i kvaliteta, u test uključili i nekoliko najnovijih modela proizvođača nižeg ranga: LG GSA-4165, Asus DRW-1608P i Sony DW-Q28A.

Pioneer DVR-110D
Pioneer DVR-110D
Što se tehničkih karakteristika tiče, zajedničko za sve medije je bafer od 2 MB. NEC ND-4550 i Pioneer DVR-110D su zasnovani na NEC-ovom čipu oznake D63645GM, unapređenoj verziji čipa D63641GM koji se nalazi u ranijim modelima (NEC ND-3540A i Pioneer DVR-109D), dok LG-jev model GSA-4165B poseduje Renesasov čip oznake R8J32007FPV. Asusov DRW-1608P je u stvari Pioneer DVR-109D, što ne predstavlja novost kada je Asus u pitanju. Sonyjev model DW-Q28A predstavlja malu misteriju – na proizvođačevom sajtu nema podataka o ovom uređaju niti se na Internetu mogu naći neke značajne informacije o njemu. Međutim, iz ranijih iskustava sa Sonyjevim CD/DVD rezačima možemo da pretpostavimo da se zapravo radi o nekom Liteonovom modelu zasnovanom na Mediatek čipu, što bi bilo u skladu sa rezultatima koje smo dobili.

Kada su deklarisane mogućnosti uređaja u pitanju, izuzev Sonyjevog modela koji ima niže brzine rezanja dvoslojnih DVD medija, uređaji su ujednačeni. Svi mogu da narezuju DVD–R medije brzinama do 16x, dok DVD±RW i dvoslojne medije režu brzinama od 8x za „plus” odnosno 6x za minus. Izuzeci su Pioneer koji dvoslojne DVD–R medije reže brzinama od 8x i Sony kod kojeg je rezanje dvoslojnih medija ograničeno na 4x za oba standarda. NEC i LG pored uobičajenih standarda za medije nude i mogućnost pisanja po DVD-RAM medijima brzinama do 5x, a Pioneerov model ove medije može samo da čita, mada postoje i varijante modela DVR-110D kod kojih je omogućeno i pisanje. Podrška za CD medije je ograničena na brzine od 40 do 48x u zavisnosti od modela za CD-R odnosno 24x za CD-RW, uz izuzetak NEC-ovog rezača koji omogućava rezanje brzinom 32x. Svi uređaji podržavaju uobičajene formate zapisa, a podrška za Mt. Rainier je po običaju izostavljena.

Asus DRW-1608P
Asus DRW-1608P
Kada je čitanje medija u pitanju, uređaje smo poredili na osnovu postignutih brzina pri čitanju ispravnih medija i uspeha u čitanju oštećenih presovanih medija, kao i namerno oštećenih medija. Kada je čitanje oštećenih medija u pitanju, gledali smo koliko uređaj usporava da bi pročitao oštećene delove, na kom mestu počinje da obeležava sektore diskova kao nečitljive i koliko brzo odustaje od čitanja suviše oštećenih medija. Svi uređaji su bez problema postizali najviše brzine pri čitanju ispravnih medija, ali, kada su oštećeni mediji u pitanju, rezultati su kudikamo drugačiji.

Kao najbolji čitači pokazali su se NEC i Pioneer. Bez problema su izašli na kraj s većinom oštećenih medija i pri tom su uspeli da pročitaju i nekoliko presovanih DVD medija koji su stekli status nečitljivih, dok su pri čitanju namerno oštećenih medija prijavljivali greške tek na kraju diska. LG-jev GSA-4165B se u pogledu čitanja pokazao osrednje jer pojedine medije koje su NEC i Pioneer pročitali bez većih problema nije hteo ni da prepozna. Namerno oštećeni mediji su za ovaj rezač predstavljali problem jer nije uspevao da izađe na kraj s greškama. Asusov DRW-1608P dao je prilično kontroverzne rezultate. Iako je pri čitanju namerno oštećenog DVD medija dao rezultate slične LG-ju, imao je problema da pročita i nekoliko medija koji su narezani na njemu, felerične presovane medije koje koristimo za test nije hteo da prepozna, dok je prijavljivao loše sektore pri čitanju medija koje je rezao. Najlošije rezultate je, međutim, pokazao Sony. Nije uspeo da pročita nijedan od presovanih medija, iako nijedan sektor nije obeležavao kao nečitljiv. Pri čitanju namerno oštećenih diskova poteškoće su usledile prilično rano i uređaj je upadao u beskonačnu petlju uzaludnog pokušavanja.

LG GSA-4265
LG GSA-4265
Prednost u ovom testu dali smo NEC-ovom modelu jer je oštećene medije čitao brže od Pioneera, što ukazuje na bolji sistem navođenja lasera, kao i na bolju sposobnost korekcije grešaka. Takođe, ND-4550A se pokazao i malo „inteligentnijim” kada je u pitanju prepoznavanje medija jer, za razliku od ostalih uređaja koji su bili na testu, zna kad treba da odustane tako da ne upada u situaciju da uzaludno pokušava da prepozna medij.

Kao i kod većine DVD rezača s kojima smo se susreli ove godine, podrška za rad sa CD medijima je i kod ovih modela stavljena u zapećak. Pri čitanju oštećenih CD medija svi testirani uređaji su dali prilično loše rezultate. Iako su uspeli da pročitaju sve medije koje smo im servirali, pojedine primerke CD-R medija koji inače ne predstavljaju problem za bilo koji CD rezač testirani DVD rezači su čitali s poteškoćama. Situacija je bila znatno bolja kada su CD-RW mediji u pitanju, gde nisu zabeleženi praktično nikakvi problemi.

Sony DW-Q28A
Sony DW-Q28A
Kada je narezivanje medija u pitanju, merili smo vreme potrebno da uređaji narežu oko 4,2 GB podataka na jednoslojne DVD medije deklarisane na brzinu 16x odnosno oko 7,7 GB na dvoslojne medije deklarisane na 4x. Pored brzine rezanja, obratili smo pažnju i na prepoznavanje kvaliteta medija odnosno određivanje maksimalne brzine kojom uređaj pristaje da nareže medij. Kao najbrži pri rezanju jednoslojnih medija pokazali su se Asus DRW-1608P sa pet i po minuta, a potom i LG GSA-4165B i Sony DW-Q28A sa nešto manje od šest minuta potrebnih za narezivanje medija, dok je za isti posao NEC-ovom i Pioneerovom rezaču trebalo nešto više od šest minuta. Pri narezivanju dvoslojnih medija brzinom od 4x NEC i Pioneer su zablistali: bilo im je potrebno nešto više od 25 minuta. LG, Asus i Sony su narezivanje obavljali za oko 27 minuta. Treba napomenuti da je za narezivanje dvoslojnih DVD–R medija na Asusovom rezaču neophodno staviti novu verziju firmvera. Nov firmver postoji i za Pioneer DVR-110D i sa sobom donosi kompatibilnost s većim brojem medija, veće brzine rezanja medija pojedinih proizvođača, međutim, tokom testa nismo primetili probleme ove vrste.

LG, Asus, Sony i NEC uredno prepoznaju brzine na koje su mediji deklarisani, a, za razliku od njih, Pioneer tradicionalno nastoji da izvuče maksimum iz medija koje narezuje tako da predlaže i 4x veće brzine. Ovo, nažalost, ne mora nužno odgovarati realnom stanju, pogotovo kada su dvoslojni mediji u pitanju, što smo i primetili kada smo proveravali ispravnost narezanih medija na kojima su pojedini sektori označeni kao oštećeni. Pored Pioneera, slične probleme je imao i Asus, ali je u njegovom slučaju situacija malo ozbiljnija jer je prijavljivao oštećene sektore na jednoslojnim medijima koji su rezani brzinom na koju su deklarisani.

Kao posebno interesantan deo testa izdvajamo rad sa DVD-RAM medijima. Da se podsetimo, DVD-RAM standard je predložen 1996. godine, a dopunjen je u toku 1999. godine. Za razliku od ostalih DVD formata kod kojih se podaci zapisuju na prekanalisanoj spirali, DVD-RAM koristi koncentrične krugove i sektore poput hard diskova. Kapacitet ovih medija je identičan kapacitetu ostalih formata, a maksimalne brzine pisanja i čitanja su jednake. Osnovna prednost ovog formata jeste to što mu se može pristupati kao običnom izmenljivom magnetnom mediju bez upotrebe posebnih drajvera. Pod Windowsom je, doduše, potrebno koristiti InCD kako bi se ostvarila puna funkcionalnost, ali je pod Windowsom XP ove diskove moguće formatirati kao FAT32 fajl sisteme i koristiti ih na isti način kao i diskete. Pored toga, ovi mediji su izdržljiviji od ostalih DVD formata, predviđen broj operacija upisa i brisanja je 100.000, a životni vek 30 godina. Mane su, naravno, visoka cena medija, kao i skroman broj uređaja koji podržavaju ovaj format, a pogotovo onih koji podržavaju velike brzine čitanja i pisanja ovih medija.

Od uređaja koje smo imali na testu, DVD- –RAM u potpunosti podržavaju NEC ND- -4550A i LG GSA-4165B. Maksimalna brzina pisanja i brisanja DVD-RAM medija na oba uređaja je pristojnih 5x. Na raspolaganju smo, nažalost imali medije maksimalne brzine 3x, što je pokvarilo užitak jer formatiranje traje oko 35 minuta. S druge strane, ideja DVD-RW medija koji se koristi kao obična disketa više je nego primamljiva tako da smatramo da je šteta što nije zaživela van krugova visoko profesionalnih uređaja.

Jedna od osobina DVD rezača na koju mnogi korisnici obraćaju pažnju, a koja ne utiče na kvalitet uređaja jeste i buka koju stvaraju pri radu. LG GSA-4165B i Sony DW-Q28A su se pokazali kao najbučniji pri brzinama od 16x, dok je Sonyjev model ispuštao prilično nezdrave zvuke u pokušajima čitanja oštećenih medija. Odmah ispod njih se našao Pioneer koji je inače prilično tih, ali ponekad, kada pokušava da čita loše medije, ume da postane bučan. Za razliku od njih, Asus i NEC su se pokazali kao veoma tihi, čak i pri čitanju oštećenih medija koje uzrokuje čestu promenu brzine rada motora.

Šta reći na kraju? Nijedan od ovih uređaja ne predstavlja značajnu pojavu u svetu DVD rezača. Odgovor na pitanje s početka teksta bi bio da značajnih pomaka u kvalitetu uređaja nema i da se DVD rezači uslovno mogu smatrati potrošnom robom, to jest robom koja se brzo i lako može zameniti ukoliko ne ispunjava zahteve korisnika. Kvalitet uređaja je uglavnom proporcionalan ceni tako da su najbolji od ovih pet uređaja NEC ND-4550A i Pioneer DVR-110D. Iako su kao rezači nešto sporiji od Asusovog DRW-1608P i LG-jevog GSA-4165B, sposobnost da izađu na kraj s lošim medijima ih stavlja u višu klasu. S druge strane, Asusov i LG-jev model se slobodno mogu nazvati budžetskim rezačima. Uz nešto nižu cenu, svojim korisnicima mogu obezbediti odlične brzine rezanja, kao i solidnu pouzdanost ukoliko se koriste kvalitetni mediji. Sonyjev DW-Q28A je u poređenju s ostalima na ovom testu ispao najlošiji, ali performanse koje nudi su sasvim u skladu s njegovom cenom tako da i za njega postoji mesto na tržištu. Konačnu odluku o nabavci nekog od ovih modela treba zasnovati pre svega na zahtevima koje će uređaj morati da ispuni.

Bojan ŽIVKOVIĆ

 
ATi Radeon X1800XT, X1800XL, X1600XT, X1300Pro
Gigabyte K8U i K8VT800
NEC ND-4550A, Pioneer DVR-110D, Asus DRW-1608P, LG GSA-4265, Sony DW-Q28A
Šta mislite o ovom tekstu?
Fujitsu Siemens Amilo Pro V2030
palmOne LifeDrive
Antec Super Lanboy i PLUSView1000 AMG
LG Flatron L1750SQ
Nikon Coolpix 4800
Atcom AT-320, AU-100, AU-600, AG-168V, AG-268
InnoVision InnoAX iMX-128, InnoAX iMX-150, InnoAX iMX-250 i InnoAX iMX-400
Asus GigaX 1105, Allied Telesyn AT-2916T
Altec Lansing AHS502i, AHP512i, AHS302i, AHP212i i YO-302BLU
Speed-Link Razer Copperhead 2000

NEC ND-4550A
Osnovno:
DVD±R 16x, DVD+RW 8x, DVD–RW 6x, DVD+R DL 8x, DVD–R DL 6X, DVD-RAM 5x, CD-ROM 48x, CD-RW 32x
Ostalo:
bafer 2 MB
Proizvođač:
NEC
Kontakt:
Pakom

Pioneer DVR-110D
Osnovno:
DVD±R 16x, DVD+RW 8x, DVD–RW 6x, DVD±R DL 8x, CD-R 40x, CD-RW 32x
Ostalo:
bafer 2 MB
Proizvođač:
Pioneer
Kontakt:
Sampro

Asus DRW-1608P
Osnovno:
DVD±R 16x, DVD+RW 8x, DVD-RW 6x, DVD±R DL 6x, DVD–R DL 6X, CD-R 40x, CD-RW 24x
Ostalo:
bafer 2 MB
Proizvođač:
Asus
Kontakt:
PC Centar

LG GSA-4265
Osnovno:
DVD±R 16x, DVD+RW 8x, DVD–RW 6x, DVD+R DL 8x, DVD–R DL 6X, DVD-RAM 5x, CD-R 40x, CD-RW 32x
Ostalo:
bafer 2 MB
Proizvođač:
LG
Kontakt:
Pakom

Sony DW-Q28A
Osnovno:
DVD±R 16x, DVD+RW 8x, DVD–RW 6x, DVD±R DL 4x, DVD–R DL 6X, CD-R 48x, CD-RW 24x
Ostalo:
bafer 2 MB
Proizvođač:
Sony
Kontakt:
Pakom
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera