TEST DRIVE<>
112005<><>

Antec Super Lanboy i PLUSView1000 AMG

Aluminijum i gvožđe

Ovoga puta prikazujemo dva kućišta firme Antec, iz serije namenjene uglavnom igračima. Zajedničke odlike su im laka demontaža bočne stranice, „patent” za pričvršćivanje hard diskova i priloženi ventilatori za dodatno hlađenje.

Antec Super Lanboy
Antec Super Lanboy 
Model Super Lanboy napravljen je skoro ceo od aluminijumskog lima (uključujući i nosače diskova) i ima zanimljivu „metalik” boju. Cilj je, očigledno, bio da kućište bude što lakše kako bi se lakše prenosilo – namenjeno je za LAN-žurke na kojima gosti donose svoje kompjutere i povezuju ih u mrežu. Neka kućišta imaju ugrađenu ručku za nošenje (u šali ih zovu „usisivači”, pogodite zašto), ali to se pokazalo nepraktičnim jer se gubi gornja ravna površina na koju su svi navikli. Lanboy ima drugačiji sistem: preko kućišta se prebace i pritegnu dve jake trake između kojih je ručka i cela stvar se veoma lako prenosi poput pijačnog zembilja. A kako je na LAN-žurkama hvalisanje sadržajem kompjutera obavezna zabava, jedna bočna stranica je providna. Zavrtnji koji drže stranicu imaju veliku glavu i odvrću se rukom (tzv. thumb screws).

Kao što je kod ovakvih kućišta uobičajeno, spreda postoje vratanca koja pokrivaju optičke uređaje i eventualnu disketnu jedinicu. Vratanca su nažalost od plastike i prilično su nežna, pa se plašimo da će se kod mnogih brzo odvaliti. Zanimljivo je što je pored mesta za flopi smeštena i kutijica na izvlačenje za olovke i druge sitne drangulije. Tasteri za uključivanje i reset, dva USB i po jedan priključak za slušalice i mikrofon su sa lampicama smešteni na prednjoj ploči ispod „poklopljenog” dela, što se nekom možda neće svideti. Ispod svega toga je providna plastična rešetkasta maska za veliki ventilator koji se dobija u kompletu (prečnika 12 cm). Ventilator na sebi ima plavu svetleću diodu koja služi kao dodatni indikator da je računar uključen i daje mu „cool” izgled. Isti takav ventilator, samo bez svetiljke, nalazi se sa zadnje strane kućišta.

Super Lanboy ima mesta za tri 5,25-inčna uređaja (CD, DVD...) i dva 3,5-inčna uređaja (disketna jedinica, ZIP drajv) dostupna spolja i četiri hard diska. Kako se u kompjuterima ovakve namene stalno nešto čačka, menja i dograđuje, hard diskovi su okrenuti postrance, tako da im je deo sa džamperima i priključcima lako dostupan. Diskovi se ne montiraju direktno u nosač, već se svaki prvo stavi u svojevrsnu fioku. Disk se za fioku šrafi posebnim zavrtnjima (zanimljivo, ne za bočne stranice nego odozdo) kroz gumene distancere koji amortizuju vibracije. To koliko-toliko čuva diskove prilikom prenošenja kompjutera i smanjuje buku. Ostatak unutrašnjosti kućišta je standardan: prorezi za sedam kartica pokriveni maskirnim limčićima, mesto za standardno ATX napajanje i fiksna podloga za matičnu ploču.

Pohvalno je što Super Lanboy stiže sa detaljnim uputstvom koje je ponekad zaista potrebno, naročito kada se nađete u čudu kako da montirate hard diskove, iako počinje sa: „otvorite kartonsku kutiju, izvucite kućište, skinite stiropore i svucite plastičnu kesu”.

Antec PLUSView 1000 AMG
Antec PLUSView 1000 AMG 
Drugo kućište zove se PLUSView1000 AMG. Iskusnijim korisnicima neće promaći da ovo kućište izuzetno liči na neke Chieftecove modele. Nismo sigurni ko je „prva ruka”, ali je činjenica da je limarija identična. Razlika je u svemu ostalom, prednjoj masci, bočnim stranicama i opremi. Po veličini je negde na pola puta između midi i big tower standarda pa se može koristiti i za manje servere, iako providna bočna stranica jasno pokazuje njegovu primarnu namenu. Izrađeno je od klasičnog materijala – gvozdenog lima – i elegantne je sive boje. Kućište stoji na kvalitetnim „nogama” koje se mogu raširiti u stranu radi poboljšanja stabilnosti. I ovde su prednje strane optičkih uređaja i flopija pokrivene vratancima (jednako slabačkim kao kod prethodnog modela), samo se ovde ona mogu i zaključati, a svetlost svetlećih dioda prenosi se kroz vratanca providnim plastičnim „svetlovodima”. Ispod toga je poklopčić koji skriva prednju ploču sa dva USB i jednim FireWire priključkom (nema priključaka za audio). Ispod svega je rebrasti izbušeni deo za usisavanje vazduha sa filterom koji može da se izvadi i opere. Iza njega su dva prazna mesta za ventilatore od 8 cm, dok su dva mesta na pozadini kućišta, iznad procesora, popunjena.

Fiksni nosač za 5,25-inčne uređaje prima četiri takva uređaja koji se pričvršćuju klasično. Što se tiče 3,5-inčnih uređaja, postoje dva nosača za po tri uređaja, s tim što su u gornjem nosaču prva dva uređaja sa pristupom kroz prednju masku (flopi, ZIP). Diskovi se u ove nosače montiraju uzdužno, kao što je uobičajeno, ali se zato oba nosača mogu lako osloboditi okretanjem reze i izvući napolje. Diskovi se i kod ovog kućišta montiraju nestandardno – uz pomoć metalnih šina koje se zašrafe na bokove disk drajvova i sve zajedno se ugura u nosač dok elastična pera ne „kliknu”. Ovo rešenje je nešto nepraktičnije od plastičnih „sanki” kakve nude drugi proizvođači (a one se i ne šrafe), ali smatramo da je sigurnije. Ostatak unutrašnjosti je sasvim uobičajen.

Leva, providna bočna stranica ne fiksira se zavrtnjima, već ima bravu sa ključem. Na donjem delu stranice predviđeno je i mesto za montažu još jednog ventilatora prečnika 8 centimetara.

Kućište Super Lanboy će očigledno najviše ceniti „gejmeri”. I oni koji često šetaju kompjuter tamo-amo znaće da cene lakoću aluminujuma i trake za nošenje. S druge strane, PLUSView je veći, jači i u njega staje više diskova pa se može koristiti i za neki manji server. Nemoguće je ne uporediti ga sa sličnim Chieftecima (DX-01BDU na primer). Ova Antecova varijanta je skuplja, ali i bolje opremljena filterom za prašinu, providnom stranicom i dva ventilatora, što kod Chiefteca spada u dodatnu opremu.

Oba Antecova kućišta predstavljaju dobar izbor za korisnike koji žele nešto kvalitetnije od proseka. Izrađena su veoma kvalitetno i precizno, imaju dobre sisteme za montažu hard diskova i tihe (niskoobrtne) ventilatore. Jedino što bismo zamerili jeste krhkost plastičnih vratanaca na prednjoj masci.

Vojislav MIHAILOVIĆ

 
ATi Radeon X1800XT, X1800XL, X1600XT, X1300Pro
Gigabyte K8U i K8VT800
NEC ND-4550A, Pioneer DVR-110D, Asus DRW-1608P, LG GSA-4265, Sony DW-Q28A
Fujitsu Siemens Amilo Pro V2030
palmOne LifeDrive
Antec Super Lanboy i PLUSView1000 AMG
Šta mislite o ovom tekstu?
LG Flatron L1750SQ
Nikon Coolpix 4800
Atcom AT-320, AU-100, AU-600, AG-168V, AG-268
InnoVision InnoAX iMX-128, InnoAX iMX-150, InnoAX iMX-250 i InnoAX iMX-400
Asus GigaX 1105, Allied Telesyn AT-2916T
Altec Lansing AHS502i, AHP512i, AHS302i, AHP212i i YO-302BLU
Speed-Link Razer Copperhead 2000

Antec Super Lanboy
Osnovno:
ATX Midi Tower
Ostalo:
3 x 5,25”, 2+4 3,5”, providna stranica, aluminijum, 2 x 12 cm ventilator
Proizvođač:
Antec
Kontakt:
KimTec

Antec PLUSView1000 AMG
Osnovno:
ATX Midi Tower
Ostalo:
4 x 5,25”, 2+4 3,5”, providna stranica, 2 x 8 cm ventilator
Proizvođač:
Antec
Kontakt:
KimTec
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera