TEST DRIVE<>
082015<><>

Toshiba Kira

Prepoznatljive linije

Iako laptop tržište stagnira, novi modeli postaju inovativniji kako proizvođači pokušavaju da pronađu nove tržišne niše i to se zbog nečeg (čitaj: Appleovog uspeha) češće događa u gornjem cenovnom segmentu. Ovoga meseca, Toshiba nam je poslala nešto zaista interesantno i impresivno – svoj novi model Kira ultrabooka.

Iako nije nakrcan priključcima, iako nema ekran sa najvišom rezolucijom, iako nije najbrži ultrabook koji smo videli, Kira odiše luksuzom na svakom koraku. Pre svega, dizajn ovog računara je neizbežno otišao u pravcu MacBook Aira, ali je i pored toga zadržao neke prepoznatljive Toshiba linije. Neki uglovi su postali nešto oštriji, neki su za nijansu zaobljeniji, ali je to i dalje Toshiba oblik koji se prepoznaje. Kuriozitet ovog modela svakako je prelepo kućište napravljeno od specijalne legure aluminijuma AZ91 koja garantuje trajnost i izdržljivost. Ova legura je i do dvaput jača od legure A6063 od koje Apple izrađuje MacBook Air kućišta i čini se kao odličan izbor. Obrada na kućištu je savršena, materijal je vrlo prijatan na dodir, a u kombinaciji sa čvrstinom legure AZ91 i ukupnom masom od samo 1,3 kilograma omogućava komotno držanje u jednoj ruci ili nošenje ispod miške.

Kira je serija od više različitih modela, a model koji je do nas stigao ima novi Intelov Core i7-5500U procesor. Grafički čip Intel HD 5500 je sposoban za svakodnevne desktop aktivnosti pa i za skromnije igranje, ali Kira nije zamišljena kao igračka mašina i u tom pravcu svakako ne treba ni razmišljati. Ono što je vrlo interesantna opcija za fotografe, dizajnere i videografe je to što Kira dolazi sa prekalibrisanim ekranom po Technicolor specifikaciji koja se koristi i u filmskoj industriji. Pomoćna aplikacija Chroma Tune će vam omogućiti lagani prelaz između više profila i to je praktično jedina stvarno korisna alatka u standardnoj gomili bloatwarea koji Toshiba religiozno instalira na svaki novi model.

Rezolucija ekrana od 2560 x 1440 piksela je dosta visoka za „samo” 13,3 inča ali Kira, čini se, nema problema sa nedostatkom snage za ovu rezoluciju. To i dalje znači da će neke aplikacije biti neprilagođene visokoj gustini tačaka i notorno teške za kontrolu prstima – Kira dolazi sa ekranom osetljivim na dodir. Reflektujući ekran ima odlično i dosta ravnomerno osvetljenje. Kad smo kod monitora, pomenimo da Kira dolazi i sa redizajniranom šarkom koja monitor drži čvrsto pričvršćenim za kućište. Osim toga, nova šarka ima minimalni povratni efekat ukoliko ekran pritisnete prstom što ga čini pogodnim za tač-interfejs. Mišljenja oko toga da li su Prozori prilagođeni za kontrolu prstom ostaju podeljena, ali nema spora oko toga da se prstima može recimo slikati efikasnije nego mišem. U jurnjavi za tabletima Microsoft je, čini se, zaboravio da su tač-interfejsi na Androidu i iOS-u znatno uprošćeni i asketizovani u poređenju sa tradicionalno prebogatim Windows aplikacijama, naročito onim koje su namenjene vizuelnim umetnicima. Stoga se unifikacija desktop i tablet interfejsa čini potpuno izlišnom, čak iako je nekad možda zgodno „mazati” prstima po ekranu.

Na Kira veb-stranici stoji da se ovaj računar isporučuje uz Photoshop Elements 12 i Elements 12, ali ćete morati da se raspitate kod vašeg prodavca da li se Toshiba odlučila za ovaj korak na svim tržištima, pošto na našem test modelu ove aplikacije nisu bile preinstalirane.

Bila bi prava šteta da Kira pored odlične hardverske specifikacije, za skladištenje podataka nema propisni SSD uređaj. Na sreću, Toshibini inženjeri su prepoznali kapacitet ostatka hardvera i za skladištenje podataka odabrali Toshibin SSD od 226 GB (deklarativno 256 GB).

Kira dolazi sa baterijom od 52 Wh i pod opterećenjem, na našem testu, ova baterija nije pokazala stelarni uspeh (ispod tri časa). Međutim, u ležernijem korišćenju računara, Kira će bez većih problema ostvariti autonomiju od osam časova, što je stvarno hvale vredno. Ovaj podatak najbolje pokazuje kolike su uštede u balansiranom režimu prilikom obaranja frekvencije procesora, ali i kolika je rezerva snage smeštena u računar ovako malih dimenzija. Jedna od sjajnih funkcija nove Kire je i to što je jedan od tri USB 3.0 porta ostavljen pod naponom čak i kada je Kira uspavana ili isključena, a što vam omogućava da punite druge uređaje. „Krasti” od Kira baterije za punjenje mobilnog nije baš efikasno korišćenje energije (sem ukoliko Kira nije na punjaču), ali je izvanredno korisna opcija ukoliko vam je telefon potpuno prazan, a na putu vam bude potrebniji od punog laptopa. Na taj način, Kira je praktično i sasvim pristojan battery bank.

Treba reći i to da se Kira vrlo umereno greje čak i pri intenzivnom korišćenju. Ipak, kada dođe do potrebe da se uključ ventilatori nivo buke će se znatno povećati. Srećom, ventilatori su izgleda dosta efikasni tako da se bar u našem testiranju nisu uključivali prečesto, niti im je trebalo dugo da spuste temperaturu na graničnu vrednost ispod koje se isključuju.

Tastatura na Kiri svakako je još jedna luksuzna stavka. Čvrstina „ostrvskih” tastera i osećaj pri kucanju su izvanredni. Tasteri su veoma utegnuti, pružaju odličan taktilni odziv i ne proizvode gotovo nikakav zvuk pri kucanju. Poput drugih raskošnijih ultrabookova, i Kira ima tastaturu sa pozadinskim osvetljenjem koje radi u jednom od tri režima (isključeno, tajm-aut i stalno uključeno). Dijagonala ekrana od 13,3 inča ne ostavlja mesta za numeričku tastaturu, ali je standardni alfanumerički deo implementiran bez zamerke. Funkcijski tasteri se aktiviraju uz ’Fn’ taster, a „specijalne” funkcije pokrivaju sve standardne potrebe: od pomenute kontrole pozadinskog osvetljenja tastature i multimedijalnih funkcija, do (de)aktivacije tačpeda i Wi-Fi mrežne kartice.

Tačped je zavidnih dimenzija i nalazi se unutar hromiranog okvira na idealnoj poziciji između dlanova. Iako nije napravljen od istog materijala kao i kućište, ima identičnu obradu i osećaj dok prevlačite prstom preko njega. Tačped je, inače, veoma dobrog odziva i udoban za korišćenje, izgleda odlično i doprinosi sveukupnom osećaju kvaliteta kojim odiše Kira.

Kira je bez dileme odličan ultrabook koji pored stila i mobilnosti nudi i pristojnu brzinu. Sve to, kao i neosporni kvalitet izrade ima i cenu koja će za većinu potencijalnih korisnika biti odlučujući faktor.

Stevan JOSIMOVIĆ

3DMark
Ice Storm32277
Cloud Gate4663
Fire Strike672
PCMark 8
Home3130
Creative2972
Work3802
Cinebench r15
OpenGL [fps]22.58
CPU [pts]212
CPU (samo jedno jezgro) [pts]74
MP Ratio [x]2.85
Fritz Chess Benchmark
Relativna brzina10.85
Knodes/s5206
AS SSD Benchmark
Sequential read / write [MB/s]506.57 / 152.47
Trajanje baterije
Maksim. osvetljenje, prosečno opterećenje2:55:00
 
Asus Strix R7 370, R9 380, R9 390, R9 390X i Sapphire Nitro R9 390
Toshiba Kira
Šta mislite o ovom tekstu?
HP Envy 15BO
Lenovo IdeaPad Z51-70
HP Pavilion 23 AiO Bang & Olufsen
Mikrotik Routerboard hAP Lite (RB941-2nD)
TP-Link Cloud Camera NC200
Epson WorkForce Pro WF-5190 i Epson L550
Garmin Vivoactive
Dell UltraSharp U2515H
Nikon Coolpix AW130
Samsung UE65JS9580 SUHD
Logitech K230 Wireless Keyboard

Procesor:
Intel Core i7-5500U 2,4 GHz dvojezgarni (4 niti)
Memorija:
8 GB LPDDR3-1600 SDRAM
Grafika:
integrisana Intel HD Graphics 5500
Zvuk:
DTS Studio Sound sa dva Harman/Kardon zvučnika, 2 mikrofona
Ekran:
13,3 inča, 2560 x 1440 px, osetljiv na dodir, LED pozadinsko osvetljenje
SSD:
Toshiba 256 GB SSD
Mreže:
Intel Dual-Band Wireless-AC 7265, Bluetooth 4.0
Priključci:
3,5-mm combo audio, 3 x USB 3.0, čitač kartica, HDMI (4K Ultra HD)
Baterija:
litijum-polimerska, 4-ćelijska, 52 Wh
Dimenzije i masa:
207 x 316 x 17,8 mm, 1.3 kg
Operativni sistem:
Windows 8.1 Pro 64-bit
Proizvođač:
Toshiba
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera