TEST DRIVE<>
082015<><>

HP Envy 15BO

Zavist iz HP-a

U sveopštom raslojavanju tržišta, „laptop opšte namene” zvuči gotovo jeretički, kao nešto što je trebalo da ostane tamo negde u XX veku. Međutim, da li je baš tako? Da li su se navike korisnika baš toliko promenile da je za svaku pojedinačnu aktivnost u digitalnom svetu neophodno da imamo zaseban uređaj? Koncept je svakako trpeo promene, granice su odavno zamućene, ali je potreba za ličnim računarom i dalje tu – naročito kod onih korisnika koji dobar deo svog privatnog i profesionalnog života provode za ekranom. Unifikacija ključnih servisa i njihova selidba u „oblake” je možda promenila frekvenciju i tip neophodnog bekapa, možda je smanjila zavisnost korisnika od nekog pojedinačnog uređaja, ali je za uzvrat donela brojne dileme na polju sigurnosti ličnih i poslovnih podataka. Poplava raznih tipova mobilnih i igračkih uređaja imala je još jedan značajan efekat na korisnike računara, a to je odlazak povremenih korisnika multimedijalnog sadržaja sa klasičnih desktop (pa i laptop) računara na druge „udobnije”, „popularnije” i jednostavnije uređaje. PC je vraćen onima kojima je i bio namenjen. Njima je namenjen i ovaj Envy.

Pre svega, ima sasvim dovoljno snage da zameni desktop računar, jer model koji smo dobili na test stiže sa Core i7-5500U procesorom. Bez dodatne grafike, ovaj model nije za korisnike koji pretenduju na ozbiljnu zabavu ili profesionalne dizajnerske zadatke. Intel HD5500 je, da ne bude zabune, dosta moćno integrisano grafičko rešenje koje će sasvim korektno odrađivati sve klasične zadatke, pa i malo više od toga. Ipak, ako vam laptop treba za igranje ili 3D, Envy neće biti optimalan izbor. U tu procenu se uklapa i ekran od 15,6 inča koji ima kvalitetnu sliku i relativno ravnomerno osvetljenje, ali rezoluciju od „svega” 1366 x 768 tačaka. Za klasične desktop zadatke ova rezolucija je dovoljna, ali će vam za ozbiljnu zabavu ili profesionalni dizajnerski rad ipak trebati više od toga. Ram u koji je postavljen monitor lep je i egzotičan dizajnerski detalj jer će prilikom otvaranja laptopa podići zadnji deo tastature što će je nagnuti prema korisniku u ergonomski položaj za kucanje. Sa zadnje strane rama koji je napravljen od kvalitetne aluminijumske legure je HP logo u ogledalu, ali, nažalost, bez pozadinskog svetla koji imaju neki drugi modeli. Osim sjajnog izgleda, ovo svetlo je odličan pokazatelj da li je laptop otišao u sleep režim kada spustite poklopac ili posle dužeg perioda neaktivnosti i lako je uočljivo sa drugog kraja prostorije što sa klasičnim mini-led diodama na stranicama laptopa (klasično rešenje) nije moguće.

Kvalitetan brušeni aluminijum sa leđa ekrana širi se i na deo laptopa koji nosi tastaturu. Kućište laptopa je zbog toga vrlo čvrsto, mada će se pri jačem pritisku ipak čuti tiho krckanje. Tastatura je prostrana kako to obično biva na laptopima ove veličina i sa veličinom tastera nisu pravljeni kompromisi. Otpor tastera pri kucanju je mogao biti i nešto veći, ali je kucanje ukupno gledajući vrlo prijatno iskustvo. Plitak hod tastera i početni otpor pružaju odličan taktilni odziv, pa ćete retko biti u dilemi da li je taster pritisnut ili ne. Numerička tastatura takođe nije smanjivana, a raspored tastera sa ’Home’, ’End’, ’Pg up’ i ’Pg dn’ tasterima na vrhu numeričkog dela je vrlo intuitivan i ne zahteva navikavanje. Envy ima i pozadinsko osvetljenje za tastaturu koje se kontroliše alternativnom funkcijom ’F5’ tastera, a reč je o klasičnom sedefnom osvetljenju. Kontrola pozadinskog osvetljenja je svedena samo na dva stanja: uključeno i isključeno, dok je automatsko isključenje posle perioda neaktivnosti izostalo kao opcija, što nekim korisnicima može nedostajati.

Tačped je jedan od najvećih u laptop svetu, ali je tako dobro pozicioniran da ga u toku testiranja ni jednom nismo slučajno aktivirali pri kucanju. Osetljivost ovog tačpeda je na potrebnom nivou, ali sa skoro neosetnim kašnjenjem što je u izvesnim situacijama korisno, ali u dužem korišćenju zna da bude pomalo zamorno. Pretpostavka je da ćete na duže staze ipak koristiti klasičan miš. Pomenimo i to da na tastaturi ni jedna od alternativnih funkcija na ’F’ tasterima ne isključuje tačped, što je vrlo korisna opcija i trebalo bi da bude standardna.

Model na testu je stigao sa klasičnim hard-diskom od 500 GB koji se vrti na 5400 obrtaja u minutu, ali je na CrystalDiskMarku postigao zavidne rezultate i u svakodnevnom radu nismo imali osećaj da predstavlja usko grlo. Neki proizvođači izbegavaju iz marketinških razloga ove diskove pošto se oni često ugrađuju u jeftinije modele laptopa, baš kao i optički diskovi koji su i sami sve ređe u upotrebi. HP je odlučio da u ovaj model stavi odličan Core i7-5500U procesor i oba ova diska, šaljući tako pomalo konfuzne signale potencijalnim korisnicima. Kako do zaključenja broja nismo saznali i konačnu maloprodajnu cenu ovog modela, teško je predvideti koliko će biti popularan u srpskim uslovima.

Više godina unazad, HP u svoje laptope ugrađuje skener otiska prsta i ovaj uređaj je softverski pristojno podržan tako da skeniranje različitih prstiju možete koristiti kao prečicu za pokretanje određenih aplikacija/akcija, a ne samo kao šifru za logovanje na svoj računar. Međutim, vremena se neumitno menjaju i narušavanje korisničke privatnosti, previše ležerno deljenje i masovno skladištenje ličnih podataka stvari su od kojih korisnici s pravom sve češće zaziru. Oni koji nelegalno generišu/održavaju baze sa našim ličnim podacima posebno vrednuju korisničke biometrijske podatke. Velike kompanije, ali i mnoge obaveštajne službe svoje prljave poslove odrađuju upravo na predominantnom korisničkom stavu „nemam šta da krijem”, koji uz to zdušno podržavaju i promovišu. Uostalom, da parafraziramo Snoudena: „Ukoliko ne marite za sopstvenu privatnost jer nemate šta da krijete, to je isto kao da ne marite za slobodu govora jer nemate šta da kažete.” Stoga, oprez sa rizičnim operativnim sistemima (u koji svakako spada i Windows) i uređajima poput skenera otisaka prstiju.

Na kraju, deluje kao puko škrtarenje što Envy dolazi samo uz četiri gigabajta radne memorije. Mišljenja smo da Envy ima mnogo više potencijala i da opravdanja za takav potez može biti samo ukoliko cena ovog modela bude primerena. Nismo sigurni da li će Envy izazvati zavist kod vaših kolega i prijatelja, ali smo sigurni da će uz odličnu autonomiju i moćan, a štedljiv procesor ovaj laptop biti odličan saputnik.

Stevan JOSIMOVIĆ

3DMark
Ice Storm29956
Cloud Gate4362
Fire Strike566
PCMark 8
Home3270
Creative-
Work4587
Cinebench r15
OpenGL [fps]23.3
CPU [pts]298
CPU (samo jedno jezgro) [pts]121
MP Ratio [x]2.46
Fritz Chess Benchmark
Relativna brzina12.19
Knodes/s5848
CrystalDiskMark
Sequential read / write [MB/s]96.14 / 94.68
Trajanje baterije
Maksim. osvetljenje, prosečno opterećenje5:02:00
 
Asus Strix R7 370, R9 380, R9 390, R9 390X i Sapphire Nitro R9 390
Toshiba Kira
HP Envy 15BO
Šta mislite o ovom tekstu?
Lenovo IdeaPad Z51-70
HP Pavilion 23 AiO Bang & Olufsen
Mikrotik Routerboard hAP Lite (RB941-2nD)
TP-Link Cloud Camera NC200
Epson WorkForce Pro WF-5190 i Epson L550
Garmin Vivoactive
Dell UltraSharp U2515H
Nikon Coolpix AW130
Samsung UE65JS9580 SUHD
Logitech K230 Wireless Keyboard

Procesor:
Intel Core i7-5500U 2,4 GHz dvojezgardni (4 niti)
Memorija:
4 GB LPDDR3-1600 SDRAM
Grafika:
integrisana Intel HD Graphics 5500
Zvuk:
Realtek HD sa Bang & Olufsen zvučnicima
Ekran:
15,6 inča, 1366 x 768 px, Samsung panel
Hard disk:
HGST 500 GB, 5400 obrt/min
Optika:
SuperMulti DVD Burner
Mreža:
Realtek Ethernet, Broadcom 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0
Priključci:
3,5-mm combo audio, 4 x USB 3.0, čitač kartica, HDMI, RJ-45
Baterija:
litijum-jonska, 3-ćelijska, 55,5 Wh
Dimenzije i masa:
384 x 255 x 22,8 mm, 2,5 kg
Operativni sistem:
Windows 8.1 64-bit
Proizvođač:
HP
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera