TEST DRIVE<>
082015<><>

Epson WorkForce Pro WF-5190 i Epson L550

Boja na dva načina

Sve veća zastupljenost ink-džet tehnologije kod štampača namenjenih poslovnoj primeni definitivno je trend, i to upravo jedan od onih koje je započela japanska kompanija Epson. Bilo da se radi o njihovim modelima sa ugrađenim CISS sistemom neprekidnog napajanja mastilom iz boca ili prosto o štampačima koji koriste kertridže velikog kapaciteta, Epson je svakako ime koje je sve prisutnije kada je reč o poslovima manjeg obima kod kojih je niska cena eksploatacije ispred brzine štampe koju nude laserske varijante. „Ne menjaj konja koji pobeđuje” je, izgleda, geslo kojeg se Epson drži i ovom prilikom, tako da nova generacija, kako L serije, tako i WorkForce modela, zapravo ne donosi puno novina, već samo nešto niže cene samih proizvoda.

Epson je pri dizajnu WF-5190, novog modela WorkForce serije, kao i kod prethodnika pokušao da imitira dizajn laserskih štampača, te da takvim ozbiljnim pristupom kupcima stavi do znanja da je ovo robusna mašina koja može da se uhvati u koštac sa laserskim pandanima. Okosnicu WF-5190 modela čini ink-džet glava koja se ne može pohvaliti mogućnostima svoje braće iz foto serija, ali sa veličinom kapljice od 2,8 pikolitara i rezolucijom od 4800 x 1200 tpi, „na papiru” je svakako daleko iznad laserskih modela u toj klasi. Na naše iznenađenje, fioke za papir nema (ona spada u opcionu opremu), dok je standardni ulaz za papir dovoljan za smeštanje do 80 listova papira. Iako ne zvuči kao puno, treba uzeti u obzir to da ovaj štampač postiže relativno skromnu brzinu od sedam stranica u minutu, tako da, iako Epson tvrdi da ovaj uređaj može da izdrži obim štampe do 45.000 stranica mesečno, sa ovom brzinom je jasno da je ta cifra samo naduvani marketinški trik. Obostrana štampa je pohvalan dodatak ali, naravno, onda treba očekivati više nego prepolovljenu brzinu štampe, tako da je jasno da ovaj uređaj nije namenjen onima kojima je svaki sekund važan.

Naravno, Epson pokušava da strpljenje opravda niskom cenom eksploatacije koju postiže korišćenjem četiri kertridža čiji je osnovni kapacitet oko 850 stranica, a najveća XXL varijanta pruža do impresivnih 4000 stranica po boji. XL kertridži koštaju oko 45 evra, a pružaju u proseku 2600 odštampanih listova, što je duplo jeftinije od laserske konkurencije, barem kada se radi o originalnim kertridžima. Kada su u pitanju reciklirane i zamenske varijante, moglo bi se reći da su jednaki: zamenski kertridž laserskog štampača te klase košta oko 30 evra, ali i daje 30 odsto manji broj otisaka u odnosu na Epsona, tako da nema neke veće razlike u ceni po otisku.

Dodatne mogućnosti koje WF-5190 nudi podrazumevaju mogućnost mrežne štampe, neophodne za poslovnu primenu, i to kako žičanom vezom tako i kroz Wi-Fi podršku. Podrška za on-line štampu, kao i štampu sa mobilnih uređaja takođe je neizostavan deo Epsonove WorkForce serije, tako da su podržane kako Google Cloud Print tako i Apple AirPrint tehnologije, te je u praksi ovaj štampač moguće koristiti sa svih aktuelnih softverskih platformi, bilo da se radi o Windowsu ili direktnoj štampi sa Android i iOS uređaja.

WorkForce Pro WF-5190 se još uvek nije pojavio u našim prodavnicama, a očekivana cena je negde oko 280 evra. To je novac za koji se može pazariti sasvim solidan kolor laserski štampač, pa je pitanje da li vredi uzimati ink-džet tehnologiju po toj ceni? Treba uzeti u obzir i skromnu brzinu, te ukoliko vam je ona bitnija od cene, savetujemo da se i dalje držite nešto skuplje laserske tehnologije. Kvalitet štampe definitivno nije stavka koja danas predstavlja krucijalnu razliku između ove dve tehnologije, jer tekst izgleda podjednako dobro koliko i na laserskim uređajima, a kvalitet otiska u boji, kao što znamo, najviše zavisi od kvaliteta papira koji se koristi. Brzina manja od lasera, kvalitet otiska jednak, ali je zato cena korišćenja niža, to bi ukratko opisalo naše poimanje novog predstavnika WorkForce serije.

Ako prethodnik spada u kategoriju štampača povoljnih za eksploataciju, L550 spada u kategoriju nenadmašnih. Kao i ostatak L serije, L550 ne radi sa kertridžima, već ima rezervoar za mastilo u koji se sipaju boje. Iako je ceo sistem manje elegantan i potencijalno „prljaviji” u odnosu na prostu zamenu kertridža, trenutno ne postoji jeftiniji način da dođete do kolor otiska od korišćenja ovog sistema. Iako se može pohvaliti većom rezolucijom u odnosu na WorkForce seriju, razliku u kvalitetu otiska teško da će iko primetiti. Naravno, i ovde je reč o uređaju namenjenom kancelarijskoj primeni, tako da ne treba očekivati preveliku verodostojnost prikaza boja, ali su rezultati i više nego prihvatljivi uzevši u obzir njegovu namenu.

U odnosu na prošlogodišnji model, L550 je po gabaritima nešto manji, ali se razlike tu i završavaju. Iako ima skener sa mehanizmom za automatsko uvlačenje papira, automatska obostrana štampa nije podržana. Ipak, tu je i dalje mrežna podrška, doduše bez bežičnih mogućnosti, kao i faks modem za koji se pitamo da li je i dalje neophodna stavka za jednu kancelariju.

Kada je brzina u pitanju, rezultati su gotovo identični, L550 jedva izvlači sedam otisaka po minutu za crno bele dokumente i četiri otiska kada je u pitanju kolor.

Tip mastila nije menjan tako da se i dalje radi o T6644 bocama kapaciteta neverovatnih 6500 otisaka koje su zajedničke za sve štampače L serije. Za razliku od laserskih modela, uz uređaj ne dolazi inicijalni set koji je napunjen do pola, već potpuno pune boce mastila, i još dve dodatne boce crne boje, što garantuje da ćete odštampati jako veliku količinu dokumenata i fotografija do sledećeg razmišljanja o mastilu. Još lepša stvar je da mastilo košta oko 1000 dinara po boci, a uzevši u obzir broj otisaka koji daje, po ceni eksploatacije se može meriti i sa mašinama koje koštaju i deset puta više od 220 evra koliko u maloprodaji košta L550.

Na prvi pogled bi se reklo da WorkForce serija i nema previše smisla pored ovakvog uređaja kada se uporedi cena korišćenja i identična brzina, ali treba uzeti u obzir to da je WorkForce serija na oko i pod rukom robusnija, ima naveden podatak za broj otisaka koji može mesečno da izdrži, a to nije parametar koji uopšte postoji u specifikaciji L550 modela. Ipak, uzevši u obzir cenu same mašine, i realan broj otisaka koji je moguće napraviti njome, uzevši u obzir brzinu štampe, čak iako je daleko manjeg radnog veka od WF-5190, L550 nam se i dalje čini kao pametniji izbor jer set kertridža za WorkForce seriju košta gotovo koliko ceo L550 štampač.

Mario PAVIĆEVIĆ

 
Asus Strix R7 370, R9 380, R9 390, R9 390X i Sapphire Nitro R9 390
Toshiba Kira
HP Envy 15BO
Lenovo IdeaPad Z51-70
HP Pavilion 23 AiO Bang & Olufsen
Mikrotik Routerboard hAP Lite (RB941-2nD)
TP-Link Cloud Camera NC200
Epson WorkForce Pro WF-5190 i Epson L550
Šta mislite o ovom tekstu?
Garmin Vivoactive
Dell UltraSharp U2515H
Nikon Coolpix AW130
Samsung UE65JS9580 SUHD
Logitech K230 Wireless Keyboard

Epson WorkForce Pro WF-5190
Rezolucija štampe:
4800 x 1200 tpi
Konekcija:
USB 2.0, LAN, Wi-Fi
Ostalo:
duplex, LCD ekran

Epson L550
Rezolucija štampe:
5760 x 1440 tpi
Rezolucija skenera:
1200 x 2400 tpi
Konekcija:
USB 2.0, LAN
Ostalo:
LCD ekran, integrisan CISS, ADF, FAX
Proizvođač:
Epson
Kontakt:
List Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera