TEST DRIVE<>
082015<><>

Samsung UE65JS9580 SUHD

Krivo je... more?

Dok ovo pišemo, jedini HD kanal (RTS HD) u „digitalizovanoj” Srbiji više se ne emituje preko zemaljskih DVB-T2 predajnika (trenutno se emituje samo u pojedinim digitalnim kablovskim sistemima). Navodno, od strane RRA se čeka dozvola za emitovanje. U međuvremenu, pušten je i drugi MUX sa novim TV kanalima koji uglavnom izgledaju (i zvuče) katastrofalno za današnje televizijske standarde. Rezolucija je često i niža od PAL standarda, a ni bitrate nije uvek najsrećniji. Istovremeno, u Engleskoj se najavljuju prvi komercijalni 4K kanali, naravno sportski. BT Group najavljuje paket sportskih kanala za pretplatu od 15 funti mesečno, a prvi prenos bi trebalo da bude fudbalska utakmica između Manchester Uniteda i Tottenham Hotspura, 8. avgusta ove godine. Obezbeđena su prava za prenose UEFA Champions lige, Premijer lige, FA kup, MotoGP, itd... sve u 4K rezoluciji. Istovremeno Britanski Sky Sports najavljuje sopstveni paket do kraja godine. To praktično znači da se stvari drastično menjaju za UHD televiziju. Do nedavno, jedini sadržaj u UHD rezoluciji bili su veoma kratki promo snimci, poneki YouTube video (niskog bitratea) i par holivudskih filmova. Da, da, isto je bilo i sa 3D televizijom u početku. Puno bombastičnih obećanja. Videćemo kako će 4K proći test publike i vremena.

Dok čekamo nove sadržaje u UHD rezoluciji, Samsung nam je poslao na test njihovu najnoviju perjanicu 4K rezolucije, JS9580 SUHD. Raspakovan i sklopljen za test, TV pleni veličinom i lepim dizajnom. Velika dijagonala, zakrivljen ekran i široko masivno postolje mamili su uzdahe svih posetioca redakcije za vreme testa. Okvir panela je izrađen od aluminijuma (mnogo kvalitetnije od prošlogodišnjeg UE65HU8500SK 7/2014) i dizajniran je tako da su ivice uvučene ka displeju, što daje veći osećaj dubine i elegancije. Nemoguće je oteti se utisku da je JS9580 dizajniran za one ljude koji ovakve uređaje tretiraju kao komad lepog nameštaja da im ulepša dnevnu sobu. Ovaj utisak je veoma jak dok se ne zaviri „ispod haube” i otkrije koliko je savremenih tehnologija implementirano u njega.

Sam TV je nešto deblji od onoga na šta smo navikli da vidimo kod LCD modela zadnjih godina. Razlog za ovakav dizajn je veoma pozitivan. Naime, panel je osvetljen FALD (Full Array Local Dimming) tehnologijom umesto sveprisutne Edge tehnologije koja je jeftinija za proizvodnju. Malim trikovima smo uspeli da nateramo panel da sam otkrije od koliko polja je sačinjeno direktno pozadinsko osvetljenje. Animirajući malu lopticu koja skakuće po ekranu uspeli smo da otkrijemo i izbrojimo 15 x 10 polja koja aktivno osvetljavaju panel ili se sasvim gase ne bi li dobili koliko god je moguće bolju/dublju crnu boju i dinamički kontrast. Pozadinsko osvetljenje je posebno zanimljivo kod ovog modela iz još jednog razloga. Naime, Samsung je uspešno ukrstio dve tehnologije ne bi li iz SPVA LCD panela izvukao maksimalan kvalitet slike. Plave LE diodice su presvučene nano kristalima (Quantum dot tehnologija) koji, pobuđeni određenom talasnom dužinom svetla (LE diode), emituju crveno, plavo ili zeleno svetlo tačno određene talasne dužine. Ovako dobijeno RGB pozadinsko osvetljenje je prilično „čisto” i omogućava LCD panelu da lakše filtrira i kontroliše prikaz slike na ekranu. Pride, ovako koncipirano pozadinsko osvetljenje omogućava da panel propusti i više svetlosti, zato što manje svetla „curi” i pravi neželjene efekte. Sve ovo omogućava da ovaj TV bude unapred kompatibilan sa nadolazećim (proširenim) standardom za prikaz boja za UHD rezolucije – HDR (veća gama boja od standarda koji se trenutno koristi). Nažalost mi za vreme testiranja nismo imali nijedan demo snimak u HDR tehnologiji da potvrdimo tvrdnje Samsunga.

UHD video snimci koje koristimo za testiranje su izgledali odlično za jedan LCD televizor. Oštra slika i vidno dinamične boje su mamile uzdahe posmatrača. Zahvaljujući debljem kućištu našlo se mesta i za veće zvučnike, tj. lavirint koji simulira veću zvučničku kutiju i doprinosi boljem kvalitetom zvuka i moramo priznati da je ovaj model zvučao jako dobro dok smo puštali razne koncerte sa Blu-ray diskova. Primetili smo da je kod reprodukcije videa ključna stavka visoki bitrate. Što je veći bitrate, JS9580 se bolje snalazio sa upscaleom Full HD snimaka na UHD rezoluciju. Isto je važilo i za PAL rezoluciju, tj. za DVD video i domaće (DVB-T2) TV kanale.

Međutim, zakrivljeni ekran LCD panela je prilikom puštanja sintetičkih test videa pokazao standardne boljke te tehnologije. Uniformnost ekrana je bila nešto bolja zahvaljujući FALD tehnologiji. Pozitivno je i što nema curenja svetla po ivicama ekrana. Ali ostale mane su manje više standardne za LCD panele. Brzina odziva panela, Motion resolution, Soap opera efekat pri većem osvežavanju, dinamički kontrast i slično postaju veoma bitni kada u obzir uzmemo cenu ovog modela. Postavlja se pitanje da li OLED predstavlja bolji izbor za novac koji treba izdvojiti.

Svi koji su pratili „Top Gear” znaju za čuvene momente Džeremija Klarksona (Jeremy Clarkson) kada prezentuje neki superautomobil koji košta milion nečega, opremljen je najsavremenijom tehnologijom, sve je savršeno lepo, motor ima i previše konjskih snaga... Ali, na stazi ne može da prođe krivinu bez problema. Ovaj TV je upravo to. Najsavremeniji, najopremljeniji, „najdizajniraniji”... ali ipak samo LCD televizor. Samsungu treba odati priznanje da je još jednom uspeo da iz stare (LCD) tehnologije izvuče još malo više kvaliteta, ali to nije dovoljno pred nadolazećim OLED modelima. Pa čak i pokojna plazma tehnologija još uvek daje kvalitetniju sliku od bilo kog LCD panela. Šta biste vi izabrali da imate dovoljno novca: dizajn ili kvalitet slike?

Zoran OLUIĆ

 
Asus Strix R7 370, R9 380, R9 390, R9 390X i Sapphire Nitro R9 390
Toshiba Kira
HP Envy 15BO
Lenovo IdeaPad Z51-70
HP Pavilion 23 AiO Bang & Olufsen
Mikrotik Routerboard hAP Lite (RB941-2nD)
TP-Link Cloud Camera NC200
Epson WorkForce Pro WF-5190 i Epson L550
Garmin Vivoactive
Dell UltraSharp U2515H
Nikon Coolpix AW130
Samsung UE65JS9580 SUHD
Šta mislite o ovom tekstu?
Logitech K230 Wireless Keyboard

Ukratko
1. Zakrivljeni SPVA panel pod pritiskom sintetičkih testova otkriva svoje vrline i skrivene mane. Moare koji vidite na slici je tu zbog tehnologije štampe, na samom ekranu se drugačije prikazuje.
2. Lepo dizajnirano i masivno postolje je veoma jako, uliva poverenje u stabilnost ovog džina.
3. Strategija odvojenog kućišta sa procesorom i svim priključcima obezbeđuje lako nadograđivanje u budućnosti.
4. Otvori za zvuk su elegantno sakriveni duž donje ivice panela.
5. Logo Samsunga svetli prilično intenzivnom svetlošću ali, srećom, moguće ga je ugasiti u opcijama

Novi OS i daljinci
Tizen je novi operativni sistem od ove godine na Samsungovim televizorima i dolazi kao pravo osveženje. Sve je nekako jednostavnije i lepše za korišćenje sa novim OS-om. Opcije su na logičnim mestima i korisnik se brzo i lako navikava na njih. Interfejs je brz i prijatan za korisnika. Od početnog podešavanja do svakodnevnog korišćenja, sve je prilično jednostavno i intuitivno. Uz TV se dobijaju i dva daljinska upravljača. Jedan je standardni Samsungov kakav se dobija i uz mnogo jeftinije modele i izgleda prilično jeftino. Drugi upravljač je savremeni spoj daljinskog upravljača i bežičnog miša kome nije potrebna podloga. Moramo da priznamo da je dosta bolji od prošlogodišnjeg modela i veoma se lako koristi i navikava na njega. TV je uspeo da reprodukuje sa lakoćom skoro sve što smo mu ponudili od video i audio fajlova, što je veoma pohvalno.

Tip:
Smart TV
Rezolucija:
3840 x 2160 px
Vrsta panela:
SPVA LCD, zakrivljen
Pozadinsko osvetljenje:
LED (FALD) sa Nano-Crystal tehnologijom
Veličina dijagonale:
65 inča (165 cm)
Ugao vidljivosti:
178° (idealno +-30° od centra ekrana)
Procesor:
osmojezgarni
Operativni sistem:
Tizen
3D naočari:
Dokupljuju se posebno
Tjuner:
analogni + digitalni DVB-S2 i DVB-T2
Zvučnici:
2 x 20 W + 2 x 10 W woofer
Zvuk:
Dolby Digital Plus, DTS Premium Sound 5.1, DNSe+
Priključci:
4 x HDMI (2.0), 2 + 1 USB, izlaz za slušalice, komponentni ulaz (Y/Pb/Pr), kompozitni ulaz (AV), digitalni optički audio izlaz, satelitski RF ulaz, zemaljski/kablovski RF ulaz, common interface, ethernet (LAN), ugrađen bežični LAN
Podržani formati:
ASF, AVCHD, AVI, DIVX, H.264, MKV, MP4, MPEG, MPEG2, VC-1, WMV
Ostalo:
connection box, 2 x daljinski upravljač, slika u slici, kamera, kontrola glasom, VESA kačenje (400 x 400 mm)
Dimenzije i masa:
145 cm x 38 cm x 92 cm, 44 kg
Proizvođač:
Samsung
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera