TEST PLAY<>
102002<><>

Frontline Attack: War over Europe

Velika multimedijalna popularnost Drugog svetskog rata traje već neko vreme. Mada filmska industrija posustaje sa proizvodnjom neizbežno-tragičnih fabula, čini se da igračka industrija još nema nameru da stane. Taman što je prvobitna invazija, predvođena maestralnim duom Wolfenstein/Medal of Honour krenula putem istorije, novi talas digitalnih WWII proizvoda opet zapljuskuje naše obale. Jedan od ađutanata jeste i Frontline Attack – War over Europe.

Frontline Attack je real-time strategija bazirana na velikim bitkama vođenim tokom Drugog svetskog rata, nastala kao rezultat nemačko-poljske kolaboracije (istorija očigledno ima fin smisao za ironiju). U pitanju je igra sa određenim pedigreom, pošto ju je izradio isti tim ljudi koji su radili na Earth 2150 trilogiji. Brojne sličnosti između ovog naslova i njegove SF sabraće lako su uočljive, što će reći da je Frontline Attack, pored dobrih karakteristika, od njih nažalost preuzeo i nekoliko recesivnih gena.

Igra pokriva razdoblje od 1941. do 1944. godine i prati mnoge velike bitke koje su se u tom vremenskom periodu odigrale na starom kontinentu. Igraču su ponuđene tri frakcije: moćni nemački Wehrmacht, Sovjetske snage i Saveznici, u najvećoj meri predstavljeni američkim jedinicama. Za svaku stranu predviđene su po dve kampanje od po četiri misije, plus nekoliko tutoriala i pokoja specijalna misija. Kampanje prate tok rata širom Evrope, od ambiciozne nemačke invazije na Rusiju, do velikih bitaka u Normandiji posle iskrcavanja savezničkih trupa.

Borbene jedinice su takođe autentične – pojavljuje se prilično širok dijapazon različitih vozila i instalacija, sa snažnim fokusom na oklopna vozila. Bolji poznavaoci tenkova svakako će se radovati mogućnosti upravljanja starim favoritima nemačke izrade kao što su na primer Panzer IV ili King Tiger. Tu su još i T-34, američki Pershing i Stuart tenkovi, kao i mnogi drugi. Pored oklopnog naoružanja, nekoliko vrsta džipova, kamiona i nekoliko rodova vojničkih trupa upotpunjuju arsenal. Kao šlag na tortu dolaze specijalizovane vazdušne snage u vidu izvidnih aviona i bombardera.

Međutim, zainteresovanim sobnim stratezima treba odmah napomenuti kako je sva ova autentičnost ipak samo kozmetika. Frontline Attack je u duši skroz-naskroz akcioni RTS, gde tenk jednostavno služi da stvara što lepše eksplozije pre no što i sam ne postane masna vatrena lopta. Nisu mogući nikakvi „what-if” alternativni scenariji u poznatim bitkama, primena taktika je osnovna, a modelovanje oštećenja rudimentarno. Istorijska pozadina i autentičnost u ovom slučaju većinom služe kao neka vrsta dostojanstvene patine.

Frontline Attack odstupa od tradicionalnog RTS recepta utoliko što kampanje za jednog igrača uopšte ne omogućavaju standardni ciklus izgradnje baze, akumulacije resursa i, najzad, gomilanja vatreno-nadmoćne vojske. Umesto toga, na početku svake misije igraču je uz kratka uputstva na raspolaganje dat samo određen broj jedinica kojima mora da izvrši zadata naređenja. Po uspešnom ispunjenju ciljeva, vaša poligonalna armija dobija neophodnu infuziju u vidu dodatnih pojačanja za sledeću etapu misije. Pored kopnenih trupa, vazdušne jedinice takođe stoje u pripravnosti, s tim što njima nije moguće direktno upravljati: jednostavno markirate zemljište i sačekate kojih desetak sekundi da krene zloslutno brujanje vaših bombardera. Kako su vazdušne intervencije vrlo efikasne, možete ih prizvati u pomoć samo nekoliko puta tokom misije, i stoga je pažljiva primena neophodna.

Što se mehanike borbe tiče, dizajneri su ipak uzeli u obzir osnovne odlike tadašnjih snaga – pešadinci su, na primer, u stanju da oštete tenk koliko i muva; s druge strane, tenkovski top nije posebno koristan protiv tako malih meta; ali zato tenk može veselo da gazi pešadince; oni, pak, lakše eliminišu anti-tenkovske instalacije, dok tenk sa lakoćom tamani džipove, koji su opet smrtonosni za pešadince. Ovakvi i slični međuodnosi čine Frontline Attack daleko angažovanijom igrom nego da je iskorišćen neki jednostavniji model. Nadalje, moguće je zauzimati neprijateljske instalacije ukoliko se sa njih otkloni ljudstvo, a morate brinuti i o potrošnji/nabavci municije. Zanimljivo je da se u Skirmish i Multiplayer modovima igra vraća svojim RTS korenima, dozvoljavajući standardni sistem izgradnje baze na koji smo navikli. Resursi se u ovom slučaju skupljaju prisvajanjem fabrika i rudnika na mapi.

Earth 3, engine koji koristi ovaj naslov, najnovija je verzija izrabljenog Earth 2150 „pokretača”. Grafika je dakle očekivano solidna, sa prigodnim teksturama i animacijama. Eksplozije vrlo lepo izgledaju, svaka travka je poligonalna, a ako se kamera ekstremno zumira, maltene je moguće omirisati dizel gorivo. Smena dana i noći je opet tu da očara bojama i rotacijom senki. Interfejs je prilično intuitivan za korišćenje. Što se zvuka tiče, zaštitni znak razvojne kuće „Zuxxez” – amaterski akcenti i loš voice-acting – takođe su nažalost prisutni.

Frontline Attack je donekle hibridan proizvod, koristeći principe dva različita žanra, simulacijskog i akcionog. Mada su simulacijski elementi perolake kategorije, oni definitivno produbljuju celokupno iskustvo. Ovo je solidan proizvod koji će najverovatnije naći svoju publiku, ali ga par propusta koči da dostigne pun sjaj.

Đorđe NAGULOV

 
Battlefield 1942
Prisoner of War
Frontline Attack: War over Europe
Šta mislite o ovom tekstu?
Mafia
Prince of Qin
Divine Divinity
Icewind Dale II
Emperor: Rise of the Middle Kingdom
Beach Life
Largo Winch: Empire Under Threat
Celtic Kings: Rage of War
Earth 2150: Lost Souls
Dino Crisis 2
Batman Vengeance

MINIMUM:
PentiumII/350 MHz MMX, 64 MB RAM-a, 3D 16 MB
OPTIMUM:
PentiumIV/1 GHz, 128 MB RAM-a, 3D 32 MB

78
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera